Alimenty są świadczeniem celowym, pobieranym przez osobę uprawnioną na zaspokajanie potrzeb życiowych. Zwyczajowo przyjęło się, że alimenty przysługują dzieciom przeciwko rodzicom. I to takim dzieciom, które nie są się w stanie samodzielnie utrzymać. Oczywiście w większości przypadków zobowiązań alimentacyjnych tak jest. Jednak nie zawsze. Alimenty – chociaż rzadziej spotykane – przysługują też chociażby rodzicom względem dzieci, czy rozwiedzionemu małżonkowi od byłego współmałżonka, który ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. A zatem katalog osób uprawnionych do alimentów może być szeroki. Ważne jest, aby takie alimenty faktycznie istniały. Najlepiej rzecz jasna, aby stwierdzone były jakimś orzeczeniem sądu, np. wyrokiem czy ugodą zawartą przed sądem.

Jednak, czy mając egzekucję komornik może zająć (zabrać) alimenty? A jeśli tal to czy można odzyskać alimenty zajęte przez komornika? Na to właśnie pytanie udzielamy odpowiedzi poniżej.

Czego nie może zabrać komornik? Czy alimenty są bezpieczne?

Jest szereg świadczeń, których komornik nie może zabrać osobie uprawnionej. Pierwszym z brzegu i opisanym przez nas przypadkiem jest chociażby świadczenie 500 plus. Tłumaczyliśmy wcześniej na naszym blogu, że komornik nie może zająć 500 plus. Nie jest to jednak jedyne świadczenie, które wolne jest od zajęcia komorniczego. Czego nie może zabrać komornik? Oto skrócona lista świadczeń wyłączonych spod egzekucji komorniczej:

  • zasiłek macierzyński i zasiłek ojcowski.
  • zasiłek pielęgnacyjny.
  • renty rodzinne dla sierot.
  • zasiłek socjalny z MOPS/MOPR.
  • wypłacany przez samorząd terytorialny lub budżet państwa, zasiłek na rzecz rodzin ubogich.
  • inne zasiłki wypłacane dla potomstwa.

Wśród świadczeń nie podlegających zajęciu znajdują się również alimenty. A więc odpowiadając na pytanie postawione w tytule: NIE, komornik nie może zająć alimentów.

Nie oznacza to jednak, że alimenty wpływające na konto bankowe są bezpieczne. Fakt, że komornik nie może zabrać alimentów nie oznacza, że nie zostaną one przejęte. Jak to możliwe? O tym poniżej.

Alimenty na konto – czy komornik może zabrać pieniądze?

Niestety, ale jak to w życiu bywa: teoria swoje, a praktyka swoje. Okazuje się, że istnieje wiele prawdziwych historii, w których komornik zabierał świadczenia nie podlegające zajęciu. Sytuacje takie zdarzają się także wobec alimentów, które jak wspomnieliśmy wyżej nie podlegają egzekucji komorniczej. Jak więc zajęcie alimentów przez komornika może kiedykolwiek nastąpić?

Akurat w takich przypadkach winne są banki, które prowadzą rachunek bankowy osoby zadłużonej. Zgodnie ze sztuką i przepisami o egzekucji komornik powinien prowadzić przymusową windykację długów w sposób jak najmniej uciążliwy dla dłużnika. Oznacza to, że jedną z pierwszych czynności komornika w toku egzekucji jest zajęcie konta bankowego. Na nieszczęście dla osoby zadłużonej, na to właśnie konto mogą wpływać środki z alimentów. Nie trudno się domyśleć, że pieniądze te mogą trafić do komornika. Problem polega jednak na tym, że dokonując zajęcia konta bankowego komornik nie wie z jakiego źródła pieniądze na tym koncie się znajdują. Oznacza to, że komornik nie jest winny zajęcia alimentów. Otrzymując od banku przelew środków z zajętego konta bankowego nie wie, czy są oszczędności, czy tez pieniądze z alimentów albo 500 plus.

Komornik zajął konto, na które wpływają alimenty. Jak odzyskać alimenty zajęte przez komornika?

W przypadku zajęcia konta bankowe, na które wpływają alimenty należy działać zawsze szybko. W przeciwnym wypadku odzyskanie pieniędzy może być kłopotliwe i zająć więcej czasu. Co najważniejsze, można odzyskać alimenty zajęte przez komornika, które wpłynęły uprzednio na konto bankowego.

Kiedy już dowiesz się, że Twoje konto, na które wpływają alimenty zostało zajęte, to musisz o tym fakcie powiadomić komornika prowadzącego egzekucję. Zrób to jak najszybciej. Wskaż podstawę istnienia alimentów i kwotę pobieranych świadczeń alimentacyjnych. Informację złóż także w banku prowadzącym Twój rachunek.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

A co, jeśli pieniądze już zniknęły z konta, a komornik przelał je wierzycielowi? W takiej sytuacji możesz skorzystać z takie środka zaskarżenia jak skarga na czynności komornika. A jeśli od tej czynności minęło więcej niż tydzień, to możesz złożyć skargę w trybie nadzoru nad komornikiem. Skargę taką składa się do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Mam komornika na alimentach. Jak się bronić?

Nasze wieloletnie doświadczenie w sprawach oddłużeniowych pokazuje, że zawsze warto walczyć o swoje. Błędy sądów jak i komorników zdarzają się. Dlatego dobrze, aby znać swoje prawa i umieć się przed tymi błędami bronić.

Pomogliśmy już setkom osób wyjść z egzekucji komorniczej i odzyskać zabrane pieniądze. Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są błędy sądów, które polegały na nieprawidłowych doręczeniach przesyłek sądowych. Głównie w takich sprawach chodziło o e-sąd w Lublinie, wydający nakazy zapłaty w procedurze EPU.

Chcesz dowiedzieć się czy w Twojej sprawie też możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie zabranych pieniędzy? Zgłoś się już dzisiaj. Współpracujący z nami prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i chętnie pomogą w rozwiązaniu problemu. Działamy zdalnie i pomagamy na terenie całego kraju. Reprezentujemy osoby zadłużone przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Do nawiązania z nami współpracy wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (38 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Tomasz Gabrylewicz

Doświadczony prawnik, autor licznych publikacji prawniczych, w tym naukowych. Wieloletni działacz w sektorze NGO. Ekspert prawa bankowego, praktyk w sprawach cywilnych przeciwko instytucjom finansowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Anna Wójcik pisze:

Witam. Mam pytanie odnoście zajecia przez urząd skarbowy pieniędzy przeznaczonych na życie moich dzieci od męża zabrano 4800,- te pieniądze były przeznaczone na czynsz i dzieci. Do tego otrzymuje z gminy zasilek celowy w kwocie niecałe 330zl które również zostało już zabrane wczoraj przez skarbówkę.
Pisałam oświadczenie o zwrot tych pieniędzy z obietnicą spłaty jednorazowo 1000zl + 300zl co miesiąc.
Czy mogę coś z tym zrobić??
Czy zasilek celowy mogli mi zająć?
Czy również mogli zajac te 4800,- gdy w oświadczeniu uwzględniłam że to mój mąż przelał te pieniądze na swoje dzieci??
Błagam o pomoc
Przed Samymi Świętami z 4 dzieci zostaję z niczym. Bardzo proszę o szybką pomoc co mam robić?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. Czy wskazany problem dotyczy zobowiązań podatkowych albo dotyczy składek na ZUS?

Magda19775@wp.pl pisze:

Co mogę zrobić jak mam zablokowane alimenty na koncie a nie mogę ich wypłacić, komornik nie chce ich odblokować

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.