Alimenty są świadczeniem celowym, pobieranym przez osobę uprawnioną na zaspokajanie potrzeb życiowych. Zwyczajowo przyjęło się, że alimenty przysługują dzieciom przeciwko rodzicom. I to takim dzieciom, które nie są się w stanie samodzielnie utrzymać. Oczywiście w większości przypadków zobowiązań alimentacyjnych tak jest. Jednak nie zawsze. Alimenty – chociaż rzadziej spotykane – przysługują też chociażby rodzicom względem dzieci, czy rozwiedzionemu małżonkowi od byłego współmałżonka, który ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. A zatem katalog osób uprawnionych do alimentów może być szeroki. Ważne jest, aby takie alimenty faktycznie istniały. Najlepiej rzecz jasna, aby stwierdzone były jakimś orzeczeniem sądu, np. wyrokiem czy ugodą zawartą przed sądem.

Jednak, czy mając egzekucję komornik może zająć (zabrać) alimenty? Na to właśnie pytanie udzielamy odpowiedzi poniżej.

Czego nie może zabrać komornik? Czy alimenty są bezpieczne?

Jest szereg świadczeń, których komornik nie może zabrać osobie uprawnionej. Pierwszym z brzegu i opisanym przez nas przypadkiem jest chociażby świadczenie 500 plus. Tłumaczyliśmy wcześniej na naszym blogu, że komornik nie może zająć 500 plus. Nie jest to jednak jedyne świadczenie, które wolne jest od zajęcia komorniczego. Czego nie może zabrać komornik? Oto skrócona lista świadczeń wyłączonych spod egzekucji komorniczej:

  • zasiłek macierzyński i zasiłek ojcowski.
  • zasiłek pielęgnacyjny.
  • renty rodzinne dla sierot.
  • zasiłek socjalny z MOPS/MOPR.
  • wypłacany przez samorząd terytorialny lub budżet państwa, zasiłek na rzecz rodzin ubogich.
  • inne zasiłki wypłacane dla potomstwa.

Wśród świadczeń nie podlegających zajęciu znajdują się również alimenty. A więc odpowiadając na pytanie postawione w tytule: NIE, komornik nie może zająć alimentów.

Nie oznacza to jednak, że alimenty wpływające na konto bankowe są bezpieczne. Fakt, że komornik nie może zabrać alimentów nie oznacza, że nie zostaną one przejęte. Jak to możliwe? O tym poniżej.

Alimenty na konto – czy komornik może zabrać pieniądze?

Niestety, ale jak to w życiu bywa: teoria swoje, a praktyka swoje. Okazuje się, że istnieje wiele prawdziwych historii, w których komornik zabierał świadczenia nie podlegające zajęciu. Sytuacje takie zdarzają się także wobec alimentów, które jak wspomnieliśmy wyżej nie podlegają egzekucji komorniczej. Jak więc zajęcie alimentów przez komornika może kiedykolwiek nastąpić?

Akurat w takich przypadkach winne są banki, które prowadzą rachunek bankowy osoby zadłużonej. Zgodnie ze sztuką i przepisami o egzekucji komornik powinien prowadzić przymusową windykację długów w sposób jak najmniej uciążliwy dla dłużnika. Oznacza to, że jedną z pierwszych czynności komornika w toku egzekucji jest zajęcie konta bankowego. Na nieszczęście dla osoby zadłużonej, na to właśnie konto mogą wpływać środki z alimentów. Nie trudno się domyśleć, że pieniądze te mogą trafić do komornika. Problem polega jednak na tym, że dokonując zajęcia konta bankowego komornik nie wie z jakiego źródła pieniądze na tym koncie się znajdują. Oznacza to, że komornik nie jest winny zajęcia alimentów. Otrzymując od banku przelew środków z zajętego konta bankowego nie wie, czy są oszczędności, czy tez pieniądze z alimentów albo 500 plus.

Komornik zajął konto, na które wpływają alimenty. Co robić?

W przypadku zajęcia konta bankowe, na które wpływają alimenty należy działać zawsze szybko. W przeciwnym wypadku odzyskanie pieniędzy może być kłopotliwe i zająć więcej czasu.

Kiedy już dowiesz się, że Twoje konto, na które wpływają alimenty zostało zajęte, to musisz o tym fakcie powiadomić komornika prowadzącego egzekucję. Zrób to jak najszybciej. Wskaż podstawę istnienia alimentów i kwotę pobieranych świadczeń alimentacyjnych. Informację złóż także w banku prowadzącym Twój rachunek.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

A co, jeśli pieniądze już zniknęły z konta, a komornik przelał je wierzycielowi? W takiej sytuacji możesz skorzystać z takie środka zaskarżenia jak skarga na czynności komornika. A jeśli od tej czynności minęło więcej niż tydzień, to możesz złożyć skargę w trybie nadzoru nad komornikiem. Skargę taką składa się do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Mam komornika na alimentach. Jak się bronić?

Nasze wieloletnie doświadczenie w sprawach oddłużeniowych pokazuje, że zawsze warto walczyć o swoje. Błędy sądów jak i komorników zdarzają się. Dlatego dobrze, aby znać swoje prawa i umieć się przed tymi błędami bronić.

Pomogliśmy już setkom osób wyjść z egzekucji komorniczej i odzyskać zabrane pieniądze. Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są błędy sądów, które polegały na nieprawidłowych doręczeniach przesyłek sądowych. Głównie w takich sprawach chodziło o e-sąd w Lublinie, wydający nakazy zapłaty w procedurze EPU.

Chcesz dowiedzieć się czy w Twojej sprawie też możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie zabranych pieniędzy? Zgłoś się już dzisiaj. Współpracujący z nami prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i chętnie pomogą w rozwiązaniu problemu. Działamy zdalnie i pomagamy na terenie całego kraju. Reprezentujemy osoby zadłużone przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Do nawiązania z nami współpracy wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Chcesz uzyskać bezpłatną analizę swojej sprawy? Oto sposoby szybkiego i wygodnego kontaktu z nami:

Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

O Autorze

Kancelaria EuroLege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komornicze