Osoby mające postępowanie egzekucyjne często zadają nam pytanie: czy komornik może zająć konto bez powiadomienia? Problem jest istotny, ponieważ zajęcie konta przez komornika jest zdarzeniem często spotykanym. Jednocześnie dotkliwym i bardzo mocno godzącym w kwestie utrzymania osoby zadłużonej i członków jej rodziny.

W materiale wytłumaczymy kiedy następuje zajęcie konta przez komornika, co robić kiedy nastąpi oraz jak się przed tym bronić.m

Z czego wynika zajęcie konta bankowego?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego zajęcie konta bankowego dokonywane jest przez komornika sądowego w oparciu o tytuł wykonawczy. Najczęstszą podstawą jest zaopatrzony w klauzulę wykonalności:

W jaki sposób komornik ustala koto bankowe osoby zadłużonej? O tym poniżej.

Jak komornik znajduje konto bankowe dłużnika?

Przystępując do egzekucji z konta bankowego komornik wykonuje jedną, bardzo prostą czynność. Chodzi mianowicie o wysłanie zapytania do systemu OGNIVO. Jest to system, za pośrednictwem którego komornik jest w stanie w niezwykle szybki sposób ustalić banki, w których dłużnik ma założone rachunki bankowe. Wystarczy PESEL osoby fizycznej. Komornik nie musi wykonywać mozolnej pracy jak przed laty. Aktualnie wystarczy kilka chwil i wszystko zostanie wykonane automatycznie. Cyfryzacja umożliwiła komornikom zdecydowane przyspieszenie egzekucji, również z kont bankowych.

Kiedy komornik otrzyma informację o tym, że dłużnik X ma w określonym banku konto to przystępuje do jego niezwłocznego zajęcia. Konkretnie środków, które się tam znajdują. Czy komornik może zabrać wszystko z konta bankowego? Oczywiście, że nie, obowiązują limity zajęć z kont bankowych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym.

Zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia. Czy tak można?

Specyfiką postępowania egzekucyjnego jest to, aby osoba dłużnika została w pewnym sensie zaskoczona. Nie jest inaczej z egzekucją z konta bankowego. Zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia jest standardem i następuje niemal zawsze. Szybkość przepływu informacji między bankiem a komornikiem jest tak szybka, że zanim dłużnik otrzyma zawiadomienie o wszczęciu egzekucji to zablokowanie konta nastąpi dużo wcześniej.

Co zrobić jak mam konto zajęte przez komornika?

Masz konto bankowe zajęte przez komornika? Nie wiesz jak to się stało? Nie wiesz jaki komornik tego dokonał? Musisz jak najszybciej skontaktować się z bankiem, który prowadzi Twój rachunek bankowy. Przede wszystkim ustal jaki komornik dokonał zajęcia. Poznaj jego adres, a także sygnaturę akt komorniczych.

Mając powyższe informacje możesz zadzwonić do komornika i dowiedzieć się co jest podstawą toczenia egzekucji. Oczywiście, jeśli cała sprawa spada na Ciebie „jak grom z jasnego nieba”.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Jeżeli natomiast wiesz, że miałeś sprawę o zapłatę i nic z tym nie robiłeś, to wówczas musisz pogodzić się z rolą dłużnika egzekwowanego. Odwrócenie Twojej historii nie będzie właściwie możliwe. Jeśli jednak komornik pojawił się z zaskoczenia, a Ty nic o żadnej sprawie sądowej nie wiedziałeś, to zmienia postać rzeczy. O tym jednak poniżej.

UWAGA! Jeśli wiesz, że możesz mieć problemy z egzekucją załóż konto bez komornika. Może to być np. konto socjalne. Ciekawym rozwiązaniem jest również specjalne konto internetowe, o którym pisaliśmy w artykule Revolut a komornik.

Jak bronić się przed zajęciem konta przez komornika bez powiadomienia?

Jest pewna zasada, z którą osoba zadłużona powinna się zapoznać. Otóż, jeśli zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia nastąpiło w okolicznościach, w jakich dłużnik uprzednio nic nie wiedział o sprawie sądowej, to niekorzystny bieg wydarzeń można odwrócić. Wówczas osoba zadłużona ma uprawnienie do tego, aby zablokować komornika, umorzyć egzekucję i odzyskać wszystkie zabrane środki!

Nie jest to jednak zadanie proste. Wymaga ono dużego doświadczenia i wyczucia proceduralnego. Należy wiedzieć co, gdzie i kiedy napisać oraz złożyć. Koniecznym jest wykonywanie korespondencji krzyżowej pomiędzy sądem, komornikiem, a wierzycielem. Dlatego zastanów, się, czy dasz radę samodzielnie wykonać wszystkie czynności, które dokładnie opisaliśmy w artykule jak wstrzymać egzekucję komorniczą.

Wyjaśniamy w tym momencie co należy zrobić. Musisz skierować do sądu specjalny wniosek w zakresie prawidłowego doręczenia przesyłki sądowej. W tym samym czasie musisz skierować wniosek do komornika o wstrzymanie czynności i do wierzyciela, że egzekwuje być może dług w oparciu o nieważny tytuł wykonawczy. Po otrzymaniu pisma uchylającego klauzulę wykonalności musisz jak najszybciej poinformować o tym fakcie komornika i wierzyciela. Komornik powinien umorzyć egzekucję. Niestety, komornicy błędnie w takiej sytuacji obciążają dłużników kosztami egzekucji. Chociaż powinni wierzyciela. Dlatego wówczas musisz złożyć takie pismo jak skarga na czynności komornika.

Gdzie szukać pomocy gdy komornik zajmie konto?

W naszej Kancelarii EUROLEGE takimi sprawami zajmujemy się każdego dnia. Pomogliśmy już setkom osób odzyskać wolność od postępowań komorniczych i odzyskać zabrane pieniądze. Jak się do nas zgłosić o pomoc? Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby się z nami skontaktować. Działamy na terenie całego kraju. Pomagamy przed każdym komornikiem i sądem w Polsce. Wspieramy również osoby, które wyjechały za granicę zostawiając w kraju problemy finansowe.

Jak możesz zgłosić się do EUROLEGE o pomoc w wyjściu z długów? Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

4.9/5 - (46 votes)
Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Roma pisze:

Komornik zajol mi wszystkie konta bankowe wstawiajac rozne kwoty. Sprawa w sadzie toczy sie od ubieglego roku i pomimo dostarczonych dowodow (ostatni przelew,oraz pismo z firmy o rozwiazaniu umowy) zostalam uznana winna. Zlozylam odwolanie,n ie moglam byc obecna na odczytaniu wyroku, a sad odmowil zapoznania sie z aktami przed
uprawomocnieniem sie wyroku. Wartosc roszczenia to kwota 155.00zl a koszty komornicze 300.00zl,120.00zl koszty klauzuli,koszt zastepstwa w egzekucji 22.50zl
Z powazaniem
Roma

Kancelaria EuroLege pisze:

Czyli zanim pojawił się komornik wiedziała Pani o toczącym się w sprawie danego długu postępowaniu sądowym, tak? Dobrze rozumiemy?


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.