Ulga na dziecko przysługuje rodzicom wychowującym dzieci w ściśle określonych przypadkach przewidzianych przepisami prawa. Czy jednak komornik może dokonać zajęcia ulgi na dzieci? Czy kwota pochodząca ze zwrotu podatku na dziecko podlega zajęciu w toku egzekucji? O tym dowiesz się z naszego poradnika.

Ulga na dzieci, a dług z firmy pożyczkowej

Jeśli w Twoim życiu pojawił się komornik za niespłacone w terminie chwilówki, np. Vivus, Provident czy VIA SMS, to masz niemałe kłopoty. Niestety moment, w jakim pojawia się komornik, świadczy o pewnych zaniedbaniach powstałych wcześniej. Jeśli otrzymałeś nakazy zapłaty z sądu albo e-sądu, zanim pojawi się komornik, to raczej nie masz co liczyć na wstrzymanie działań egzekucyjnych.

Niewątpliwie w najbliższym czasie komornik dokona zajęcia części Twoich wierzytelności. W szczególności komornik zajmie wynagrodzenie za pracę, Twój rachunek bankowy, rentę czy emeryturę. Niestety Twoją wierzytelnością jest również zwrot podatku na dziecko. Tak więc ulga na dziecko również zostanie zajęta przez komornika w Twoim urzędzie skarbowym. Ostatecznie więc zostaną z niej opłacone koszty egzekucji, a pozostała część trafi do Twojego wierzyciela.

Czym jest ulga na dziecko?

Ulga na dziecko przysługuje na każde z dzieci podatnika, które są niepełnoletnie lub – w przypadku dzieci uzyskujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę – bez względu na wiek dziecka. Na ulgę na dziecko mogą liczyć również ci rodzice, których dzieci nie ukończyły jeszcze 25 roku życia i wciąż się uczą. Błędem jest sądzić, że ulga na dziecko to pieniądze dziecka. Są to raczej pieniądze podatnika i dlatego kwota ta zostaje zajęta przez wierzyciela. Musisz pamiętać, że zajęcie wierzytelności, które wynika z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku obejmuje nie tylko te obecne, ale i przyszłe, które wynikają ze zwrotu podatku albo z nadpłaty. Warunkiem jest, by powstały one w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

Inaczej jest w przypadku alimentów, które w zasadzie nie są pieniędzmi rodzica będącego dłużnikiem, ale przysługują dziecku. Mimo że w wielu przypadkach to rodzic dysponuje uzyskanym budżetem, to jednak pieniądze z alimentów de facto otrzymuje dziecko, a nie zadłużony rodzic. To jeden z powodów, dla których komornik nie może zająć pieniędzy uzyskanych z alimentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy komornik może zająć alimenty?

Co więcej, wszystkie świadczenia wychowawcze, nie tylko alimenty, są wolne od zajęć komorniczych. Dlatego komornik nie ma prawa zabrać również na poczet długów pieniędzy uzyskanych w ramach korzystania z programu 500+. Szczegółowe informacje o tym zagadnieniu dostępne w tekście: Czy komornik może zająć 500+?

Zwrot podatku na dziecko, a dług w banku

Niestety w przypadku długów bankowych nie jest inaczej. Jeśli zaciągnąłeś kredyt/pożyczkę w banku, np. PKO BP S.A. czy Alior Bank S.A. to musisz wiedzieć, że Twoja ulga na dziecko również nie jest bezpieczna. Komornik na pewno zwróci się do właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego z zapytaniem, czy nie posiadasz uprawnienia do zwrotu podatku na dzieci.

Pamiętaj, że komornik sądowy działa zawsze w oparciu o tytuł wykonawczy pochodzący od sądu. Dlatego tak ważne jest pilnowanie korespondencji sądowej i wnoszenie środków odwoławczych od orzeczeń sądowych, np. sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego przez sąd.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Komornik na zlecenie firmy windykacyjnej zajmuje ulgę na dziecko

Firmy windykacyjne, np. Ultimo, Kruk S.A., Lindorff, czy Hoist skupują zadłużenia głównie z banków, parabanków oraz operatorów telefonicznych. Na dowód istnienia tych zadłużeń firmy te często nie posiadają dokumentów. Znaczna część skupowanych długów jest również przedawnionych.

Kilka miesięcy temu Pani Alina z Rzeszowa napisała do nas wiadomość:

„Drodzy Państwo! Komornik zajął mi ulgę na dzieci. Komornik działa na zlecenie firmy windykacyjnej. Czy komornik ma prawo zajmować pieniądze na dzieci?”.

W toku analizy sprawy okazało się, że Pani Alina przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej otrzymała nakaz zapłaty z sądu, z którym kompletnie nic nie zrobiła. Musiała zatem bezczynnie przyglądać się egzekucji środków, których być może wcale nie musiała oddawać!

Ulga na dziecko to wierzytelność rodzica, a nie dziecka

Pamiętaj, że zwrot podatku na dziecko to Twoja wierzytelność jako rodzica. Ulga na dzieci należy się Tobie jako rodzicowi, a nie dziecku. Stąd też komornik w trakcie egzekucji komorniczej dokonuje zajęcia środków należących się Tobie jako dłużnikowi, a nie środków stanowiących własność Twojego dziecka.

Dlatego w sytuacji zajęcia ulgi na dziecko skarga na czynności komornika w zdecydowanej większości przypadków nic nie pomoże, a jednocześnie uszczupli domowy budżet o co najmniej 100 zł, które trzeba zapłacić tytułem opłaty sądowej.

Dlatego jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy komornik zabiera zwrot podatku na dziecko, odpowiedź jest jednoznaczna: tak, może to zrobić. Nie ma natomiast prawa do świadczeń wychowawczych, a także do zajęcia przedmiotów niezbędnych do codziennego przeżycia, takich jak lodówka, piekarnik, łóżko, stół, pościel, bielizna czy narzędzia do nauki i pracy. Więcej na ten temat w tekście: Czego nie może zabrać komornik? Lista wyłączeń przedmiotów i świadczeń spod egzekucji.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali, jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Daria pisze:

Dzień dobry. Dzisiaj dowiedziałam się, że komornik zajął rozliczenie i ulgę na dziecko. Jest to dług za mieszkanie (mieszkanie mojej mamy) w którym od dwóch lat nie jestem zameldowana, a nie mieszkam w domu rodzinnym 20 lat (na dowód tego mam umowy najmów, mieszkań gdzie mieszkałam i mieszkam). Moje pytanie, czy komornik mógł zabrać rozliczenie na dziecko? Skoro nie mieszkam tam 20 lat

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Dario, w praktyce ulga na dziecko jako zwrot podatku przysługującego rodzicowi (a nie dziecku) podlega egzekucji. Natomiast inną kwestią jest czy Pani za ten dług powinna odpowiadać. W naszej ocenie wiele wskazuje na to, że nie, a egzekucja powinna zostać umorzona, chyba, że odbierała Pani nakazy zapłaty z sądu w tej sprawie i nic Pani z nimi nie robiła. Możemy przeanalizować Pani sprawę za darmo i zobaczymy czy jest szansa na pomoc. Gdyby była to chętnie również pomożemy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. W tym również w folderze SPAM.

Ewelina Kowalska pisze:

Po jakim czasie dług zostaje przedawniony? I czy jeśli dłużnik jest osobą samotnie wychowująca dzieci czy może starać się o umorzenie długu bądź uchylić się od niego jeśli jest przedawniony?

Terminy przedawnienia są różne w zależności od tego jakiego rodzaju jest roszczenie. Więcej na ten temat (jak obliczyć przedawnienie itd.) napisaliśmy w poradniku na naszej stronie: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-dlugu-jak-wyliczyc-termin-przedawnienia-roszczenia/

Fakt, że dłużnik jest osobą samotnie wychowującą dzieci nie daje (od strony prawnej) podstawy do umorzenia długu. W tym względzie można jedynie liczyć na dobrą wolę wierzyciela, ale jest to bardzo mało prawdopodobne.

Może Pani natomiast się uchylić od spłaty zadłużenia, jeżeli jest przedawnione. Co prawda wierzyciel może próbować dochodzić zapłaty, ale nie może Panią zmusić do uregulowania należności jeżeli doszło do przedawnienia.

Ilona pisze:

Witam.Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko które nie jest dłużnika?. Zwłaszcza że dług był zrobiony długo przed małżeństwem . Ponadto czy może zająć pensję żony która o długu nie wiedziała przed ślubem?

Kancelaria EuroLege pisze:

Ulga na dziecko Pani Ilono przysługuje osobie dorosłej a nie dziecku. Natomiast co do długów sprzed zawarcia związku małżeńskiego to małżonek nie będący dłużnikiem nie odpowiada za nie.

Lucyna pisze:

Czy jeżeli mam zadłużenie za śmieci czy podatek rolny zostanie mi zabrana ulga podatkowa na dzieci

Kancelaria EuroLege pisze:

Wszystko zależy od sytuacji w sprawie i okoliczności przed sprawą. W szczególności czy tytuł wykonawczy nie jest wadliwy. Jeśli nie jest to zwykle zwrot podatku podlega zajęciu w całości. Natomiast gdyby tytuł wykonawczy był wadliwy to w takiej sytuacji możliwe jest umorzenie egzekucji i nawet odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.