Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko? Zwrot podatku na dzieci a egzekucja komornicza. Poradnik. - Antywindykacja EuroLege

Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko? Zwrot podatku na dzieci a egzekucja komornicza. Poradnik.

ulga na dziecko zwrot podatki ile może zabrać komornik

Oceń artykuł: 

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom wychowującym dzieci w ściśle określonych przypadkach przewidzianych przepisami prawa. Czy jednak komornik może dokonać zajęcia ulgi na dzieci? Czy kwota pochodząca ze zwrotu podatku na dziecko podlega zajęci w toku egzekucji? O tym dowiesz się z naszego poradnika.

Ulga na dzieci, a dług z firmy pożyczkowej.

Jeśli w Twoim życiu pojawił się komornik za niespłacone w terminie chwilówki, np. Vivus, Provident czy VIA SMS to masz niemałe kłopoty. Niestety moment, w jakim pojawia się komornik świadczy o pewnych zaniedbaniach powstałych wcześniej. Jeśli otrzymałeś nakazy zapłaty z sądu albo e-sądu zanim pojawi się komornik to raczej nie masz co liczyć na wstrzymanie działań egzekucyjnych.

Niewątpliwie w najbliższym czasie komornik dokona zajęcia części Twoich wierzytelności. W szczególności komornik zajmie Twój rachunek bankowy, wynagrodzenie za pracę, rentę czy emeryturę. Niestety Twoją wierzytelnością jest również zwrot podatku na dziecko. Tak więc ulga na dziecko również zostanie zajęta przez komornika w Twoim urzędzie skarbowym. Ostatecznie więc zostaną z niej opłacone koszty egzekucji, a pozostała część trafi do Twojego wierzyciela.

Zwrot podatku na dziecko, a dług w banku.

Niestety w przypadku długów bankowych nie jest inaczej. Jeśli zaciągnąłeś kredyt/pożyczkę w banku, np. PKO BP S.A. czy Alior Bank S.A. to musisz wiedzieć, że Twoja ulga na dziecko również nie jest bezpieczna. Komornik na pewno zwróci się do właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego z zapytaniem, czy nie posiadasz uprawnienia do zwrotu podatku na dzieci.

Pamiętaj, że komornik sądowy działa zawsze w oparciu o tytuł wykonawczy pochodzący od sądu. Dlatego tak ważne jest pilnowanie korespondencji sądowej i wnoszenie środków odwoławczych od orzeczeń sądowych, np. sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego przez sąd.

Komornik na zlecenie firmy windykacyjnej zajmuje ulgę na dziecko.

Firmy windykacyjne, np. Ultimo, Kruk S.A., Lindorff, czy Hoist skupują zadłużenia głównie z banków, parabanków oraz operatorów telefonicznych. Na dowód istnienia tych zadłużeń firmy te często nie posiadają dokumentów. Znaczna część skupowanych długów jest również przedawnionych.

Kilka miesięcy temu Pani Alina z Rzeszowa napisała do nas wiadomość:

„Drodzy Państwo! Komornik zajął mi ulgę na dzieci. Komornik działa na zlecenie firmy windykacyjnej. Czy komornik ma prawo zajmować pieniądze na dzieci?”.

W toku analizy sprawy okazało się, że Pani Alina przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej otrzymała nakaz zapłaty z sądu, z którym kompletnie nic nie zrobiła. Musiała zatem bezczynnie przyglądać się egzekucji środków, których być może wcale nie musiała oddawać!

Ulga na dziecko to wierzytelność rodzica, a nie dziecka.

Pamiętaj, że zwrot podatku na dziecko to Twoja wierzytelność jako rodzica. Ulga na dzieci należy się Tobie jako rodzicowi, a nie dziecku. Stąd też komornik w trakcie egzekucji komorniczej dokonuje zajęcia środków należących się Tobie jako dłużnikowi, a nie środków stanowiących własność Twojego dziecka.

Dlatego w sytuacji zajęcia ulgi na dziecko skarga na czynności komornika w zdecydowanej większości przypadków nic nie pomoże, a jednocześnie uszczupli domowy budżet o co najmniej 100 zł, które trzeba zapłacić tytułem opłaty sądowej.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA