Ulga na dziecko przysługuje rodzicom wychowującym dzieci w ściśle określonych przypadkach przewidzianych przepisami prawa. Czy jednak komornik może dokonać zajęcia ulgi na dzieci? Czy kwota pochodząca ze zwrotu podatku na dziecko podlega zajęciu w toku egzekucji? O tym dowiesz się z naszego poradnika.

Ulga na dzieci, a dług z firmy pożyczkowej

Jeśli w Twoim życiu pojawił się komornik za niespłacone w terminie chwilówki, np. Vivus, Provident czy VIA SMS, to masz niemałe kłopoty. Niestety moment, w jakim pojawia się komornik, świadczy o pewnych zaniedbaniach powstałych wcześniej. Jeśli otrzymałeś nakazy zapłaty z sądu albo e-sądu, zanim pojawi się komornik, to raczej nie masz co liczyć na wstrzymanie działań egzekucyjnych.

Niewątpliwie w najbliższym czasie komornik dokona zajęcia części Twoich wierzytelności. W szczególności komornik zajmie wynagrodzenie za pracę, Twój rachunek bankowy, rentę czy emeryturę. Niestety Twoją wierzytelnością jest również zwrot podatku na dziecko. Tak więc ulga na dziecko również zostanie zajęta przez komornika w Twoim urzędzie skarbowym. Ostatecznie więc zostaną z niej opłacone koszty egzekucji, a pozostała część trafi do Twojego wierzyciela.

Czym jest ulga na dziecko?

Ulga na dziecko przysługuje na każde z dzieci podatnika, które są niepełnoletnie lub – w przypadku dzieci uzyskujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę – bez względu na wiek dziecka. Na ulgę na dziecko mogą liczyć również ci rodzice, których dzieci nie ukończyły jeszcze 25 roku życia i wciąż się uczą. Błędem jest sądzić, że ulga na dziecko to pieniądze dziecka. Są to raczej pieniądze podatnika i dlatego kwota ta zostaje zajęta przez wierzyciela. Musisz pamiętać, że zajęcie wierzytelności, które wynika z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku obejmuje nie tylko te obecne, ale i przyszłe, które wynikają ze zwrotu podatku albo z nadpłaty. Warunkiem jest, by powstały one w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

Inaczej jest w przypadku alimentów, które w zasadzie nie są pieniędzmi rodzica będącego dłużnikiem, ale przysługują dziecku. Mimo że w wielu przypadkach to rodzic dysponuje uzyskanym budżetem, to jednak pieniądze z alimentów de facto otrzymuje dziecko, a nie zadłużony rodzic. To jeden z powodów, dla których komornik nie może zająć pieniędzy uzyskanych z alimentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy komornik może zająć alimenty?

Co więcej, wszystkie świadczenia wychowawcze, nie tylko alimenty, są wolne od zajęć komorniczych. Dlatego komornik nie ma prawa zabrać również na poczet długów pieniędzy uzyskanych w ramach korzystania z programu 500+. Szczegółowe informacje o tym zagadnieniu dostępne w tekście: Czy komornik może zająć 500+?

Zwrot podatku na dziecko, a dług w banku

Niestety w przypadku długów bankowych nie jest inaczej. Jeśli zaciągnąłeś kredyt/pożyczkę w banku, np. PKO BP S.A. czy Alior Bank S.A. to musisz wiedzieć, że Twoja ulga na dziecko również nie jest bezpieczna. Komornik na pewno zwróci się do właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego z zapytaniem, czy nie posiadasz uprawnienia do zwrotu podatku na dzieci.

Pamiętaj, że komornik sądowy działa zawsze w oparciu o tytuł wykonawczy pochodzący od sądu. Dlatego tak ważne jest pilnowanie korespondencji sądowej i wnoszenie środków odwoławczych od orzeczeń sądowych, np. sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego przez sąd.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Komornik na zlecenie firmy windykacyjnej zajmuje ulgę na dziecko

Firmy windykacyjne, np. Ultimo, Kruk S.A., Lindorff, czy Hoist skupują zadłużenia głównie z banków, parabanków oraz operatorów telefonicznych. Na dowód istnienia tych zadłużeń firmy te często nie posiadają dokumentów. Znaczna część skupowanych długów jest również przedawnionych.

Kilka miesięcy temu Pani Alina z Rzeszowa napisała do nas wiadomość:

„Drodzy Państwo! Komornik zajął mi ulgę na dzieci. Komornik działa na zlecenie firmy windykacyjnej. Czy komornik ma prawo zajmować pieniądze na dzieci?”.

W toku analizy sprawy okazało się, że Pani Alina przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej otrzymała nakaz zapłaty z sądu, z którym kompletnie nic nie zrobiła. Musiała zatem bezczynnie przyglądać się egzekucji środków, których być może wcale nie musiała oddawać!

Ulga na dziecko to wierzytelność rodzica, a nie dziecka

Pamiętaj, że zwrot podatku na dziecko to Twoja wierzytelność jako rodzica. Ulga na dzieci należy się Tobie jako rodzicowi, a nie dziecku. Stąd też komornik w trakcie egzekucji komorniczej dokonuje zajęcia środków należących się Tobie jako dłużnikowi, a nie środków stanowiących własność Twojego dziecka.

Dlatego w sytuacji zajęcia ulgi na dziecko skarga na czynności komornika w zdecydowanej większości przypadków nic nie pomoże, a jednocześnie uszczupli domowy budżet o co najmniej 100 zł, które trzeba zapłacić tytułem opłaty sądowej.

Dlatego jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy komornik zabiera zwrot podatku na dziecko, odpowiedź jest jednoznaczna: tak, może to zrobić. Nie ma natomiast prawa do świadczeń wychowawczych, a także do zajęcia przedmiotów niezbędnych do codziennego przeżycia, takich jak lodówka, piekarnik, łóżko, stół, pościel, bielizna czy narzędzia do nauki i pracy. Więcej na ten temat w tekście: Czego nie może zabrać komornik? Lista wyłączeń przedmiotów i świadczeń spod egzekucji.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali, jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.