Jedną z najbardziej stresujących sytuacji dla osób zadłużonych jest egzekucja z nieruchomości. Własny dom czy mieszkanie zawsze kojarzą się z oazą spokoju, intymności i stabilizacji. Jednak kiedy komornik wkracza do akcji zagrożone są wszystkie aktywa, które w majątku dłużnika mają wartość. Nie jest inaczej z nieruchomościami, które zwykle stanowią znacząca pozycję w majątku osoby zadłużonej. Licytacja nieruchomości to co prawda odległa historia dla większości zadłużonych, ale nie można jej wykluczyć. Na potrzeby artykułu skupimy się na egzekucji nieruchomości będącej współwłasnością kilku osób. A zatem, czy komornik może zająć mieszkanie, którego jestem współwłaścicielem? Odpowiadamy!
Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.
Egzekucja wspólnego mieszkania. Kiedy komornik może je zająć?
Postępowanie egzekucyjne przeciwko nieruchomości prowadzone jest przez komornika wtedy, gdy nie ma możliwości zaspokojenia wierzyciela w oparciu o inną formę przymusowego ściągania długu. Jest to wyrazem tego, że komornik powinien prowadzić egzekucję z taki sposób, aby była jak najmniej dotkliwa dla dłużnika. Dlatego jako mniej dolegliwe w pierwszej kolejności przeprowadzają się:
- egzekucję z konta bankowego,
- egzekucję z wynagrodzenia za pracę/zlecenia,
- egzekucję z renty lub emerytury,
- egzekucję z innych świadczeń, np. z zasiłku chorobowego, zasiłku dla bezrobotnych.
Dopiero, gdy egzekucja z powyższych składników majątku dłużnika okazuje się bezskuteczna może rozpocząć się egzekucja z nieruchomości, np. mieszkania osoby zadłużonej.
Egzekucja ze wspólnego mieszkania. Tak, ale nie zawsze tak samo.
Postępowanie egzekucyjne z mieszkania (ogólnie z nieruchomości) będącego we współwłasności możemy podzielić ogólnie na dwie kategorie spraw, tj.:
Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?
Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze
Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
- egzekucja z mieszkania stanowiącego wspólność majątkową małżeńską,
- egzekucja z mieszkania stanowiącego współwłasność na ogólnych zasadach.
Egzekucja mieszkania małżonków
Jeśli dłużnikiem jest jeden z małżonków, a drugi z nich nie odpowiada za długi to sytuacja jest bardzo komfortowa. Komornik może w takiej sytuacji jedynie dokonać formalnego zajęcia mieszkania. Następuje to poprzez ujawnienie wpisy o toczącej się egzekucji. Oznacza to, że dane mieszkanie nie będzie mogło być zbyte, a jednocześnie również obciążone. Jednak, aby nie doszło do dalszych czynności egzekucyjnych małżonek, który nie jest dłużnikiem musi złożyć sprzeciw przeciwko egzekucji z mieszkania. Wówczas o sprzeciwie powiadamia się wierzyciela, który wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Jeśli małżonek dłużnika nie był zobowiązany do zapłaty długu osobiście to nie musi się niczego obawiać. Dalsze czynności egzekucyjne przeciwko wspólnemu mieszkaniu nie zostaną podjęte.
Egzekucja z mieszkania we współwłasności innej niż małżeńska
Jeśli egzekucja dotyczy mieszkania objętego współwłasnością inną niż małżeńska to wówczas sytuacja się mocno komplikuje. Komornik ma bowiem uprawnienie do zajęcia udziału w nieruchomości przysługującej osobie zadłużonej.
PRZYKŁAD: czwórka rodzeństwa ma mieszkanie, w którym każde z nich ma po 1/4 udziału w sprawie własności. Jedno z nich ma postepowanie egzekucyjne. W takiej sytuacji komornik może zająć 1/4 udziału w prawie własności przysługującego zadłużonemu współwłaścicielowi. Wskazana 1/4 udziału w prawie własności podlega egzekucji i może zostać nabyta przez osobę trzecią (licytanta – nabywcę w toku egzekucji).
Oznacz to, że komornik może zająć mieszkanie, którego jesteś współwłaścicielem, ale tylko w granicach udziału przysługującego osobie zadłużonej, mającej egzekucję komorniczą.
Czy można zablokować komornika zajmującego mieszkanie?
Każda egzekucja prowadzona jest w oparciu o tytuł wykonawczy. Jest to zazwyczaj sądowy nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Okazuje się, że bywają sprawy, w których w/w tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji bywa wadliwy. W takich okolicznościach staje się możliwe:
- umorzenie egzekucji prowadzonej przez komornika,
- odzyskanie wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika w toku całej egzekucji.
Co jednak musi się stać, aby przeprowadzenie procedury oddłużeniowej z komornikiem mogło się powieść? Koniecznym jest to, aby osoba zadłużona była całkowicie zaskoczona egzekucją. W sensie takim, że komornik pojawił się bez powiadomienia z sądu. Czyli, że osoba dłużnika nie wiedziała nic o wcześniej toczącej się sprawie sądowe. W Kancelarii EUROLEGE widzieliśmy takich spraw setki i tyleż z nich załatwialiśmy wynikami pozytywnymi dla naszych Klientów. Od czego jednak zacząć?
Czy w Twojej sprawie zablokowanie komornika jest możliwe? Możesz ustalić to samodzielnie. Na tym etapie korzystanie z pomocy prawnika nie jest jeszcze konieczne. W pierwszej kolejności zadzwoń do komornika i ustal istotne dla sprawy informacje, tj.:
- nazwę tytułu wykonawczego, np. wyrok zaoczny,
- nazwę sądu i wydziału, od którego pochodzi tytuł wykonawczy,
- nazwę wierzyciela,
- datę wydania tytułu wykonawczego,
- sygnaturę akt sądowych.
Jeśli dostałeś pismo od komornika to na nim będą wskazane powyższe informacje. Nie musisz nigdzie dzwonić i nic ustalać. Jeżeli natomiast żadna informacja od komornika Ci nie przyszła to dane o kancelarii komorniczej ustalisz:
- w banku, który prowadzi zajęty przez komornika rachunek,
- u pracodawcy, który potrąca Ci wynagrodzenie za pracę,
- w organie emerytalno – rentowym (ZUS lub KRUS) , który wypłaca Ci świadczenia zajęte przez komornika.
Mając wskazane wyżej informacje uzyskane od komornika zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Ustal, na jaki adres sąd wysyłał Ci pisma w sprawie, w której wydany został tytuł wykonawczy. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Być może adres zameldowania u rodziców. Najważniejsze, aby nie był to adres pod którym zamieszkiwałeś w dniu próby doręczenia Ci pisma sądowego. Nie myl z adresem zameldowania, który nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Wiem, że nie dostawałem pism z sądu i mam komornika. Co dalej?
Kiedy ustalisz, że pisma z sądu wysyłane były do Ciebie na stary adres to musisz zacząć działać. Tutaj jednak prawnik od spraw komorniczych przydałby Ci się w realizacji całego planu oddłużania z komornikiem. W pierwszej kolejności koniecznie musisz zawnioskować o prawidłowe doręczenie pism sądowych i złożyć odwołanie do sądu w swojej sprawie. Tutaj osoby nie posiadające doświadczenia prawnego albo przeceniające własne umiejętności popełniają najwięcej błędów. Zwykle są to błędy formalne, proste, których prawnik zajmujący się sprawami sądowymi nie popełnia.
Jeśli nie potrafisz napisać pisma sądowego i wypełnić wszystkich zobowiązań formalnych to nie rób tego samodzielnie. Chociażby w naszej Kancelarii EUROLEGE pomagamy w załatwianiu tego rodzaju spraw i robimy to skutecznie od wielu lat. Oprócz pism do sądu musisz również składać pisma do komornika i zwykle również do wierzyciela. To dodatkowo utrudnia całe postępowanie i czynie je ryzykownym nie mając odpowiedniego przygotowania.
Dlaczego warto zgłosić się o pomoc do kancelarii EUROLEGE?
Z jakiego powodu warto skorzystać z pomocy Kancelarii EUROLEGE w sprawach oddłużeniowych? Przede wszystkim dlatego, że mamy za sobą tysiące pozytywnie zakończonych spraw sądowych, w których łączna suma oddalonych powództw sięga kilkudziesięciu milionów złotych!
Działamy zdalnie. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Z naszej pomocy mogą zatem skorzystać wszystkie osoby, bez względu na to gdzie mieszkają. Nawet dłużnicy mieszkający poza granicami kraju, a mający długi w Polsce mogą liczyć na nasze wparcie prawne.
Co bardzo ważne, u nas wstępną analizę prawną swojej sprawy otrzymasz całkowicie za darmo! Bez żadnych zobowiązań. W ramach wstępnej pomocy otrzymasz konkretną poradę prawną wykonaną przez specjalistę od spraw antywindykacji, która udzielona zostanie w oparciu o przekazane informacje oraz dokumenty.
Jak możesz zgłosić się do Kancelarii EUROLEGE i poprosić o pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać nam zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego zadzwonimy do Ciebie i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)