Osoby zadłużone, wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza z pewnością znają termin „licytacja komornicza”. Fraza ta kojarzy się dłużnikom zdecydowanie negatywnie i taka w istocie jest. Jednak istnieją pewne metody, które czynią, że licytacja komornicza może w ogóle nie dojść do skutku. Czym jest licytacja komornicza oraz jak starać się jej przeciwdziałać? O tym poniżej.
Licytacja komornicza jest szczególną formą czynności komornika sądowego, w której dochodzi do ustalenia nabywcy rzeczy, wobec której prowadzona jest egzekucja. Innymi słowy licytacja komornicza polega na znalezieniu nowego właściciela dla rzeczy ruchomych i nieruchomości. A więc licytacja komornicza może dotyczyć takich przedmiotów jak:
Powyższe oznacza, że licytacja komornicza jest jednym z etapów takich procesów jak: egzekucja z nieruchomości i egzekucja z ruchomości. Jest pewną składową szerszego procesu, którego finalnym końcem jest zmiana właściciela rzeczy. Oczywiście nie w każdej sytuacji może dojść do licytacji komorniczej. Nie każda też licytacja komornicza kończy się zawsze zmianą właściciela. Istnieje szereg sytuacji, przez które dłużnik może ochronić swój majątek.
W jaki sposób przebiega licytacja nieruchomości oraz innych przedmiotów należących do dłużnika? Wszystko zależy właśnie od tego co jest przedmiotem licytacji komorniczej. Poniżej opiszemy najpowszechniejsze formy egzekucji z czynnościami licytacji, a więc egzekucja z nieruchomości i egzekucja z ruchomości.
Licytacja komornicza nieruchomości ze względu na swoją doniosłość odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego albo referendarza sądowego. Jak wynika z treści art. 972 kodeksu postępowania cywilnego przebieg licytacji z nieruchomości sąd utrwala również za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk.
Przebieg licytacji (przetargu) odbywa się ustnie. Postąpienia czyli podbicia ceny mogą następować w kwotach nie mniejszych niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych złotych.
Jeśli do przetargu przystąpiła przynajmniej 1 osoba i zadeklarowała zakup nieruchomości po cenie najniższej, to wówczas komornik zamyka przetarg i wskazuje na licytanta, który wygrał przetarg.
Jeśli pierwsza licytacja nie przyniosła sprzedaży, to wówczas komornik wyznacza drugą licytację. Wówczas cena wywoławcza wynosi zaledwie 2/3 ceny oszacowania przez biegłego. Jest to najniższa cena, za jaką komornik może sprzedać nieruchomość należącą do dłużnika. Pierwsza licytacja z nieruchomości nie może odbyć się za cenę niższą niż 3/4 sumy oszacowania.
PAMIĘTAJ! Skargę na czynności komornika w toku licytacji można złożyć tylko do zamknięcia tej czynności. Skargę na czynności komornika w toku licytacji z nieruchomości zgłasza się ustnie obecnemu na licytacji sędziemu albo referendarzowi sądowemu.
Musisz wiedzieć, że licytacja komornicza nieruchomości nie kończy całej sprawy. Po tym nastąpią kolejne etapy, którymi będą przybicie oraz przysądzenie własności. Na każdym z tych etapów możesz składać zastrzeżenia. Na zblokowanie działań komornika nigdy nie jest za późno, o ile egzekucja jeszcze jest na biegu i trwa.
UWAGA! Jeśli podczas drugiego terminu licytacji nieruchomość nie zostanie zbyta to wierzyciel może przejąć ją na własność. W takiej sytuacji, jeśli dług nie przekracza wartości nieruchomości wierzyciel dopłaca różnicę. A jeśli dług równy jest wartości nieruchomości albo jest od tej sumy wyższy? Wówczas sprawa zostaje definitywnie zakończona – jeśli dług jest równy albo dług pomniejsza się o różnicę – jeśli jest on wyższy niż wartość nieruchomości.
Sama licytacja z nieruchomości nie następuje od razu po wszczęciu egzekucji przez komornika. Należy pamiętać, że egzekucja z nieruchomości, czy ruchomości jest zazwyczaj ostatecznością. Następuje wówczas, gdy inne, pozostałe metody egzekucji zawodzą. Jakie? Przede wszystkim egzekucja z konta bankowego, wynagrodzenia za pracę, z renty i emerytury. Dopiero wtedy komornik może dostać zielone światło na bardziej dotkliwe formy egzekucji. Przy niskich kwotach zadłużeń, które wynoszą mniej niż 5% wartości nieruchomości w ogóle nie przeprowadza się obecnie egzekucji z nieruchomości.
Licytacja z nieruchomości poprzedzona jest bezpośrednio obwieszczeniem o licytacji. Polega ono na tym, że komornik sądowy ogłasza publicznie o miejscu, czasie i przedmiocie licytacji. Wskazuje więc jaka nieruchomość, gdzie położona, o jakiej powierzchni będzie przedmiotem licytacji. Wskazuje się również sumę oszacowania i kilka innych informacji, które mają znaczenie w rozumieniu art. 953 kodeksu postępowania cywilnego.
Obwieszczenie o licytacji ogłasza się na co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem jej odbycia. Ogłoszenie opublikowane musi zostać na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń sądu rejonowego sprawującego nadzór nad egzekucją z nieruchomości. Dokument z obwieszczeniem o licytacji z nieruchomości wywiesza się także w lokalu organu gminy oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.
W przypadku egzekucji z ruchomości sytuacja wygląda inaczej niż w sytuacji egzekucji z nieruchomości. Przede wszystkim za zgodą osoby zadłużonej sprzedaż ruchomości, np. samochodu, może nastąpić z wolnej ręki. Co to oznacza sprzedaż z wolnej ręki? Dokładnie to, że możliwe jest zbycie ruchomości z pominięciem licytacji publicznej. Oczywiście dłużnik musi wyraźnie zaznaczyć, jaka będzie minimalna cena zbycia ruchomości przez komornika.
Jeśli jednak dłużnik nie wyrazi zgody na sprzedaż ruchomości z wolnej ręki, to wtedy komornik musi dokonać oszacowania wartości egzekwowanego przedmiotu. W zdecydowanej większości przypadków komornik dokonuje oszacowania wartości samochodu, telewizora czy komputera samodzielnie. Posiłkuje się przy tym cenami, które wynikają z ofert sprzedaży na portalach aukcyjnych, np. allegro, olx.
Wyjątkiem od samodzielnej wyceny będzie korzystanie z biegłego w przypadku licytacji z:
Licytacja rzeczy ruchomych odbywa się publicznie. Sam proces licytacji prowadzi komornik. Komornik udziela przybicia osobie, która zaofiaruje cenę najwyższą. I tutaj zdecydowana różnica w stosunku do egzekucji z nieruchomości, otóż z chwilą przybicia dochodzi do skutku sprzedaż ruchomości na rzecz nabywcy. Jednak co najważniejsze, nabywca staje się właścicielem rzeczy ruchomej dopiero po uprawomocnieniu się przybicia i zapłacie całości ceny!
W pewnym sensie i dużym uproszczeniu TAK, licytacja komornicza może być nazywana potocznie jako sprzedaż komornicza. Niemniej jak wyżej wskazaliśmy, licytacja jest zazwyczaj jedynie czynnością zmierzającą do faktycznej sprzedaży. Może się bowiem okazać, że podczas licytacji nie zjawi się żaden oferent albo też żaden z obecnych oferentów nie podejmie się licytacji. W takiej sytuacji dochodzi do licytacji, ale finalnie nie dochodzi do żadnych czynności sprzedaży komorniczej.
Dodatkowo, w przypadku egzekucji z nieruchomości nawet skuteczna licytacja nie oznacza sprzedaży. Po licytacji nieruchomości konieczne są jeszcze dwie inne czynności sądu, czyli przybicie oraz przysądzenie własności. Bez nich nie następuje przeniesienie własności do nieruchomości. A to uniemożliwia wpisanie osoby wygrywającej licytację jako właściciela do księgi wieczystej. Dlatego zawsze warto walczyć do końca.
Najczęściej spotykanym przypadkiem ochrony przez dłużnika prawa do własności rzeczy jest bezskuteczność licytacji komorniczej. Na czym polega bezskuteczność licytacji komorniczej? Polega ona na tym, że komornik próbując sprzedać w toku egzekucji komorniczej dom, mieszkanie czy samochód nie znajduje nabywcy.
Wbrew pozorom bezskuteczność egzekucji w wyniku braku znalezienia nabywcy nie jest przypadkiem rzadkim. Zdarza się bardzo często, kiedy przedmiotem egzekucji i licytacji komorniczej jest udział we własności rzeczy. A więc kiedy dochodzi np. do licytacji udziału 1/2 czy 1/4 w prawie własności domu, działki czy samochodu. W takich przypadkach nabywcy znajdują się bardzo rzadko. A jeśli już się znajdą to zazwyczaj w przypadku nieruchomości, które przedstawiają dużą wartość i znajdują się w świetnych lokalizacjach. Zakup udziału w prawie własności samochodu jest praktycznie instytucją nieistniejącą.
Czy można uniknąć licytacji komorniczej? Oczywiście, że TAK! Nawet więcej, można odzyskać wszystkie zabrane pieniądze, a w przypadku licytacji ruchomości albo nieruchomości i jej sprzedaży można nawet uzyskać odszkodowanie!
Jak to możliwe, że zajęcia komornicze są lub były wadliwe? Wszystkiemu winne są błędy sądów, z którymi mieliśmy do czynienia już setki razy. Zazwyczaj głównym winowajcą był e-sąd w Lublinie, który rozpatruje sprawy w EPU.
O jakich błędach sądów w całej Polsce mówimy? Przede wszystkim o tych, które wynikają z nieprawidłowych doręczeń przesyłek sądowych. Chodzi tutaj o wysyłanie przesyłek sądowych z nakazami zapłaty na nieprawidłowe, a nawet nieistniejące adresy osób pozwanych! Takie sytuacje wynikały gównie ze zmiany miejsca zamieszkania poprzez wyjazd za granicę albo przeprowadzkę.
Dowiedziałeś się o egzekucji komorniczej dopiero od komornika? Nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu w tej sprawie? To dobra wiadomość! Najpewniej będziemy mogli pomóc Ci w zablokowaniu egzekucji komorniczej! A jeśli egzekucja komornicza z nieruchomości albo ruchomości dobiegła już końca to też nie wszystko stracone. Wówczas przysługuje Ci pełna rekompensata, a więc odszkodowanie!
Jeśli chcesz wiedzieć jak zablokować komornika prowadzącego egzekucję, to przeczytaj nasz artykuł: Jak wstrzymać komornika.
Nie zwlekaj więc z działaniem, ale zgłoś się już dzisiaj do nas i dowiedz się czy w Twojej sprawie również możemy dokonać skutecznej interwencji. Pomagamy przed sądami i komornikami w całej Polsce. Pomogliśmy już tysiącom osób zadłużonych w ich problemach finansowych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas lub zadzwoń. Wszystko załatwisz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. A wstępną analizę swojej sprawy otrzymasz zupełnie za darmo!
Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Mam 40 tys zł długu u komornika i licytacje komornika nie spłacam ściąga z emerytury535502XXX
Proszę o kontakt.
Mam wyznaczna pierwsza licytacje nieruchomosci w postaci
budynku zakładu drzewnego o
oszacowanej wartości 612 650pln
oraz działki o wartości 120 940pln.
Prośbę swą kieruje do Państwa w kwestii przesunięcia terminu licytacji na następny rok.
Dostałem pismo przewodnie do dłużnika do zapłaty dla dłużnika w egzekucji z nieruchomości wszystkie zaległości komornik ściągnął to spora suma teraz wziol się za mieszkanie co powinienem zrobić
17 sierpnia zlicytowano moje mieszkanie. Zameldowana tam jest moja 75 letnia matka. Do dnia dzisiejszego nabywca nie zapłacił za wylicytowane mieszkanie (21 września). Jaki jest termin na dokonanie opłaty za wylicytowaną nieruchomość?
Dzień dobry!
Co z lokatorem licytowanej nieruchomości? Czy jeżeli nieruchomość jest zadłużona to licytuje się ja z długami?
Czy podczas licytacji on line są widoczne licytowane osoby oraz kwotę jaką proponują?
Proszę o informację… czy jeśli dłużnik spłaca systematycznie swój dług (pobierany z konta) to komornik może jednocześnie licytować jego działkę?
Witam chciałabym się dowiedzieć czy przy podział majątku sąd może ogłosić licytacje komornicza nieruchomości w chwili gdy jedna ze stron spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty na nieruchomość i nie ma na spłatę byłego współmałżonka. Czy i jak można wybrnąć z takiej sytuacji. Pozdrawiam Alicja
Ziemia rolna
Zostaw komentarz