Dostajesz wiadomości tekstowe SMS z nieznanych numerów? Uważaj! Fałszywe SMS mogą mocno skomplikować twoje życie. Niekiedy niewinnie wyglądająca wiadomość może być początkiem poważnych problemów finansowych. Na co uważać i czego nie robić kiedy dostajemy fałszywe SMS? Co robić, kiedy padłeś ofiara oszustwa na fałszywy SMS? O tym szczegółowo w artykule.
Sprawdź, czy możesz odzyskać pieniądze lub anulować wyłudzony kredyt.
Oszustwa na fałszywe SMS to często występujące zjawisko.
Złodzieje internetowi, którzy korzystają ze zdobyczy techniki świetnie orientują się jakich kanałów komunikacji używać, aby uskuteczniać swoje przestępcze cele. Jak się okazuje, fałszywe SMS to jedne z ulubionych metod jakimi posługują się cyberprzestępcy.
W praktyce spotkaliśmy się już z wieloma typami oszustw na fałszywe SMS. Możemy do nich na pewno zaliczyć:
- fałszywe SMS z PGE,
- oszustwo na Allegro,
- oszustwo na Rossmann,
- oszustwo na paczkę.
Każde z nich wygląda bardzo podobnie i jednocześnie wykazuje się wysoką wiarygodnością.
Padłeś ofiarą oszustwa bankowego?
Możesz odzyskać wszystkie środki i anulować wyłudzony kredyt
Przeanalizujemy Twoją sytuację bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Jak rozpoznać fałszywe SMS? Na co uważać?
Odróżnienie prawdziwego SMS od fałszywego SMS jest zadaniem bardzo trudnym. W szczególności trzeba dokładnie sprawdzać z jakich numerów wysyłane są wiadomości. To jednak metoda mało skuteczna. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jeśli otrzymana wiadomość tekstowa zawiera link, to jest to potencjalne niebezpieczeństwo i być może dostaliśmy fałszywy SMS.
Szczególnie niebezpieczne są wszystkie wiadomości SMS, które zawierają linki przekierowujące na strony z płatnościami online. Niekiedy samo kliknięcie w link samoczynnie powoduje zainfekowanie naszego sprzętu złośliwym oprogramowaniem, np. szpiegującym. W ten sposób oszust internetowy może uzyskać dane do logowania w serwisach bankowości internetowej albo w mediach społecznościowych.
Kliknąłem w link fałszywego SMS. Co może się stać?
Samo otworzenie fałszywego SMS jeszcze nic nie oznacza. Dopiero kliknięcie w link zawarty w wiadomości albo wykonanie innych czynności może przysporzyć nam dużo kłopotów. W skutkach przestępstwa internetowe możemy zasadniczo podzielić na trzy (3) grupy:
- w których dochodzi do kradzieży pieniędzy z konta bankowego,
- w których dochodzi do zawarcia umów pożyczek/kredytów na ofiarę oszustwa,
- w których dochodzi do wystąpienia wyżej wskazanych skutków jednocześnie.
Jak zatem widać – w najbardziej skrajnych przypadkach – ofiara przestępstwa oszustwa internetowego (w tym na fałszywe SMS) może zostać nie tylko pozbawiona wszystkich pieniędzy jakie posiada, ale też może zostać dłużnikiem nie biorąc kredytu ani pożyczki.
Złodzieje ukradli mi pieniądze z konta na fałszywy SMS. Jak się zachować?
Każdego miesiąca kilkanaście tysięcy osób staje się ofiarami przestępstw internetowych. W zdecydowanej większości przypadków są to niewinnie wyglądające SMS czy maile, które później stają się początkiem finansowej tragedii. Jak się zachować, gdy nasze konto zostało wyczyszczone, a być może złodzieje tez zaciągnęli na nasze dane liczne pożyczki i kredyty? Poniżej trzy (3) kroki, które musisz wykonać, zanim odzyskasz skradzione pieniądze.
Krok 1 – zawiadomienie policji
Zgłoś fakt popełnienia przestępstwa w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. W tym zakresie musisz złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Twoją szkodę. W związku z tym, że cyberoszuści świetnie się maskują to wykrycie sprawcy będzie często niemożliwe. Nie ma to jednak żadnego znaczenia dla sprawy o odzyskanie skradzionych środków czy też unieważnienie zawartych w Twoim imieniu zobowiązań.
Krok 2 – reklamacja do banku
O całym zdarzeniu poinformuj bank prowadzący Twoje konto, z którego zniknęły pieniądze lub bank, z którym oszuści zawarli w Twoim imieniu kredyty/pożyczki. W tym celu trzeba złożyć reklamację bankową. Z naszego doświadczenia wynika, że zostanie ona na 99% rozpatrzona negatywnie. Niemniej jest to warunek konieczny, aby wdrożyć procedurę odzyskania środków albo unieważniania zobowiązań powstałych wskutek czynu przestępnego.
Krok 3 – raport BIK
Ostatnią rzeczą jaką musisz zrobić to pobrać raport BIK. W tym dokumencie znajdują się informacje o Twoich byłych oraz istniejących obecnie zobowiązaniach. Warto pobrać taki raport, aby dowiedzieć się już wcześniej czy złodzieje nie zaciągnęli na Ciebie żadnych kredytów ani pożyczek. Ciekawą opcją jest tez funkcja Alert BIK. Warto mieć ją włączoną, ponieważ w czasie rzeczywistym będziemy się dowiadywać o tym, czy ktoś nie próbuje zaciągać na nas zobowiązań finansowych. Wyłudzenie pożyczki czy kredytu to jak wspomnieliśmy spotykane skutki działań przestępców internetowych.
UWAGA! Obowiązek zwrotu pieniędzy leży po stronie banku prowadzącego Twój rachunek bankowy. Bez względu na to czy zostanie ujawniony lub ujęty rzeczywisty sprawca przestępstwa oszustwa.
Gdzie się zgłosić o pomoc w odzyskaniu skradzionych pieniędzy? Jak to działa?
Metody działania oszustów internetowych stale i bardzo szybko podlegają ewolucji. W związku z tym, aby być na czasie trzeba ciągle podążać za zmieniającymi się modelami oszustw w Internecie. W Kancelarii EUROLEGE już od dłuższego czasu obsługujemy Klientów z całej Polski, którzy padli ofiarą przestępstw internetowych. W tym na fałszywe SMS czy fałszywe maile. Dzięki dużej ilości spraw jesteśmy w stanie dokonać szybkiej reakcji i maksymalnie szybko – na tyle na ile jest to możliwe – wdrożyć procedurę:
- odzyskiwania środków skradzionych z konta bankowego,
- unieważniania umów kredytów/pożyczek zaciągniętych na dane osobowe osób trzecich.
Nasza pomoc rozciąga się już od postępowania przedsądowego, po pomoc sądową i ewentualne postępowanie egzekucyjne, gdyby zaszła konieczność odzyskiwania pieniędzy pod przymusem państwowym.
Wypracowany przez nas na przestrzeni lat model pomocy prawnej świadczonej zdalnie sprawdza się. Dzięki temu jesteśmy w stanie nieść pomoc prawną wszystkim, którzy tylko tego potrzebują. Bez względu na to gdzie mieszkają. Z pomocy prawnika możesz skorzystać nawet nie wychodząc z domu czy pracy. Szybko, tanio i bezpiecznie.
Jak możesz się z nami skontaktować i uzyskać bezpłatną, wstępna analizę sprawy? Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)