Tytuł dzisiejszego wpisu na naszym blogu wydaje się wręcz nieprawdopodobny. Wygląda jakby zaczerpnięty z filmu science-fiction, ale… takie rzeczy w demokratycznym państwie prawa też są możliwe! I jak się okazuje wcale nie tak rzadko je spotykamy w życiu naszym czy naszych bliskich. Jak to możliwe, że nie biorąc nigdzie pożyczki ani kredytu stajemy się dłużnikami? Poniżej przedstawiamy Państwu sposoby zaistnienia takiego stanu rzeczy.

Uwaga na długi spadkowe! Jak komornik dowiaduje się o spadku?

Pierwszym i najczęściej spotykanym w praktyce zdarzeniem powodującym, że osoba niezadłużona staje się dłużnikiem to właśnie dziedziczenie. Dotyczy to w szczególności osób, których spadkodawcy zmarli przed 18 października 2015 roku. W takich spadkobraniach dochodziło do dziedziczenia spadku wprost, o ile spadkobierca w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy nie odrzucił spadku albo nie przyjął tego spadku wprost. Był to olbrzymi problem społeczny, ponieważ spadkodawcy potrafili ukrywać swoje problemy finansowe nawet przed najbliższą rodziną, która nie domyślała się, że ich bliski zaciągał po kryjomu większe lub mniejsze zobowiązania.

A co, jeśli spadkodawca zmarł po 18 października 2015 roku? W takiej sytuacji spadkobierca dziedziczył dług z dobrodziejstwem inwentarza. Taki model spadkowy utrzymuje się do dzisiaj i należy traktować zmianę jako korzystną. Dlaczego? Otóż dziedzicząc z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca odpowiada za długi spadkowe do wysokości aktywów spadkowych, czyli tego majątku, który pozostawił po sobie spadkodawca. Jeśli więc spadkodawca umierając po 18 października 2015 roku pozostawił po sobie dług w wysokości 100.000 zł i samochód o wartości 5.000 zł, to spadkobiercy odpowiadają jedynie do wysokości kwoty 5.000 zł.

UWAGA! Warto jednak zwrócić się do sądu z wnioskiem o dokonanie spisu inwentarza. W przeciwnym razie może być problem z wierzycielami, którzy mogą kierować pozwy do sądu o zapłatę. Będzie rodziło to konieczność podnoszenia zarzutu odpowiedzialności tylko do wartości czynnej spadku.

Komornik dowiaduje się o spadku zwykle na skutek działań i informacji wierzyciela. To właśnie wierzyciel, np. bank, chwilówka czy firma windykacyjna zainteresowane są na odnalezieniu kolejnych zobowiązanych po śmierci kredytobiorcy/pożyczkobiorcy. Jest to naturalnie występujące zjawisko. Ciekawostką może być np., że wierzyciel jest uprawniony nawet do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej! Wszystko w celu ustalenia grona spadkobierców, których można byłoby pociągnąć do odpowiedzialności.

Chcesz wiedzieć więcej na temat dziedziczenia długów? Może chciałbyś odrzucić spadek? Przeczytaj nasz artykuł poświęcony tej tematyce dostępny pod tym linkiem: dziedziczenie długów.

Poręczenie długu prostym sposobem na bycie dłużnikiem.

Kolejnym sposobem na bycie dłużnikiem nie biorąc kredytu ani pożyczki to poręczenie za cudzy dług, czyli bycie poręczycielem. W niektórych firmach, jak np. Rapida Money używa się formy zastępczej gwarant, a niekiedy też żyrant. Niemniej zawsze chodzi o to samo, czyli jako osoba trzecia poręczyciel zobowiązuję się wobec wierzyciela, że gdyby dłużnik właściwy (kredytobiorca/pożyczkobiorca) nie chciał albo nie mógł spełnić zobowiązania w terminie to ten właśnie poręczyciel to za dłużnika uczyni.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Ileż dramatów ludzkich i tragedii rozgrywało się już w historii rodzin, znajomych czy przyjaciół z tego powodu, że kredytobiorcy nie płacili swoich zobowiązań przerzucając wszystko na poręczycieli? W naszej kilkuletniej praktyce widzieliśmy takich scen bardzo dużo. W sądach wydawanych było i jest wiele orzeczeń nakazujących zapłatę poręczycielom kwot, których nigdy nie widzieli na oczy.

Szczególnym rodzajem poręczenia jest też poręczenie wekslowe. Wchodzenie w takiego rodzaju relacje jest jeszcze bardziej ryzykowne niż poręczanie za kredyty i pożyczki w ramach istniejących umów.

Dostałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo pozew o zapłatę z sądu w sprawie, w której byłeś/byłaś poręczycielem? Chętnie pomożemy!

Za długi męża/żony też można odpowiadać.

Następnym w kolejności zdarzeniem powodującym konieczność płacenia za długi, których się nie zaciągało jest sytuacja, w której małżonek zaciąga zobowiązania. Nie każdy na szczęście kredyt czy pożyczka spowoduje, że współmałżonek będzie odpowiedzialny za ich spłatę. Kiedy tak się stanie?

Zasadniczo w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli współmałżonek nie będzie kredytobiorcą albo pożyczkobiorcą, ale wyrazi zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Po drugie, to jeśli nawet nie wyrazi zgody, ale środki pochodzące z kredytu/pożyczki zostaną spożytkowane na zaspokojenie zwykłych (podstawowych) potrzeb rodziny. Na pewno do takich zaliczyć nie można zakupu nowego skutera czy wyjazdu na wakacje. Jednak zakup przyborów szkolnych dla dzieci, wydatki na lekarza czy zakupy spożywcze już w tej kategorii mogą się znaleźć.

Chcesz wiedzieć więcej na temat odpowiedzialności za długi małżonka? Przeczytaj nasz artykuł na blogu klikając w ten link: Odpowiedzialność za długi małżonka.

Uwaga na oszustów! Kradzież danych i zaciągnięte pożyczki.

Kolejnym przypadkiem, w którym można stać się dłużnikiem, to kradzież danych osobowych. Ofiary oszustów przez długi czas mogą nie być świadome, że na ich dane osobowe zaciągano jakieś zobowiązania finansowe.

Jak to możliwe, że nasze dane wyciekają i stają się narzędziem działań oszustów? Zazwyczaj dzieje się to w ten sposób, że w niektórych miejscach zostawiamy swoje dane osobowe, a pracownicy tam wykonujący swoją pracę nie zawsze są uczciwi. Dotyczy to wszystkich miejsc pracy i branż. Wycieki danych osobowych dotyczyły m.in. takich podmiotów jak banki, firmy pożyczkowe czy firmy telekomunikacyjne.

Przypomnijmy jednak, że swoje dane zostawiamy też w wielu innych miejscach, jak np. hotele, wypożyczalnie sprzętu sportowego, siłownie czy baseny. Łatwość w dostępie do danych osobowych i jednocześnie wielki postęp cyfrowy w dziedzinie udzielania pożyczek przez Internet dał dobre pole do popisu wszelkiej maści oszustom i złodziejom internetowym. Problem jednak, że są oni często nieuchwytni, a Policja zazwyczaj umarza postępowania z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Kiedy ofiara oszusta dowiaduje się o całej sprawie? Zazwyczaj dopiero kiedy na jej koncie bankowym, wynagrodzeniu za pracę, rencie lub emeryturze pojawia się zajęcie komornicze.

Można jednak takich przykrości uniknąć korzystając z usługi ALERT BIK.

Zarejestruj się w usłudze alert BIK

Szczególnie należy uważać w sieci. Przestępcy internetowi są coraz bardziej pomysłowi i potrafią uciekać się do przebiegłych rozwiązań. Aktualnie w naszej Kancelarii EUROLEGE pomagamy osobom poszkodowanym przestępstwami internetowymi. Pomagamy osobom, które:

Mam komornika albo nakaz zapłaty za cudze długi? Pomożemy Ci!

Jeśli sprawa o długi, których nie zaciągałeś znajduje się na etapie sądowym to nie czekaj! Zazwyczaj na skuteczną pomoc w takiej sprawie mamy nie więcej niż 2 tygodnie od dnia doręczenia przesyłki z sądu. Termin 2 tygodni zastrzeżony jest dla takich pism i środków odwoławczych jak sprzeciw od nakazu zapłaty, zarzuty od nakazu zapłaty, sprzeciw od wyroku zaocznego czy odpowiedź na pozew. Im szybciej zgłosisz swoją sprawę tym więcej będziemy mieli czasu na przygotowanie wysokiej jakości pisma, którym możesz zapewnić sobie zwycięstwo!

Masz komornika za długi, do których się nie przyczyniłeś? Możliwe, że nie jest jeszcze za późno na pomoc. W szczególności, jeśli padłeś ofiarą oszustwa! W takich sprawach niemal na 100% istnieje szansa realnej pomocy i odzyskania zabranych pieniędzy.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Zostałeś oszukany przez Internet? Ktoś zaciągnął na Twoje dane pożyczki albo kredyty? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości działania i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Wszystko bezpiecznie, zdalnie i bez wychodzenia z domu. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.