Przestępcy internetowi potrafią wykorzystywać znane marki celem dokonywania oszustw na dużą skalę. Tym razem jedna z ogólnopolskim sieci drogerii została użyta przez oszustów w celu uwiarygodnienia się w oczach potencjalnych ofiar. Oszustwo na Rossmann – bo o nim tutaj mowa – to nowy chwyt złodziei działających w sieci. Na czym polega oszustwo na Rossmann? Jak się przed nim uchronić i co zrobić, kiedy zostaliśmy oszukani? O tym w materiale.

UWAGA! Ktoś ukradł Ci pieniądze z konta bankowego? Czy wiesz, że możesz je odzyskać? W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się tym zawodowo. Na zakończenie artykułu wskażemy jak wygląda procedura odzyskiwania pieniędzy oraz gdzie i jak można zgłosić się o pomoc w załatwieniu wszystkich formalności.

Oszustwo na Rossmann – jak wygląda i jak uniknąć?

W przypadku oszustwa na Rossmann przestępcy zastosowali ciekawy model działania. Otóż korzystając z posiadanej bazy numerów telefonów rozsyłają potencjalnym ofiarom maile z obietnicą. O co chodzi? Jeśli zainstalujesz aplikację stworzoną przez oszustów – o tym, że to oni piszą przecież nie wiesz – to możesz odebrać bon o wartości 2000 zł na zakupy w sieci sklepów Rossmann. Kusząca propozycja, czyż nie? Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z tej „wyjątkowej promocji”? Oto co należy zrobić:

  • podać swoje dane (imię, nazwisko, mail i datę urodzenia),
  • przesłać otrzymany link osobie znajomej (tutaj mamy do czynienia z zasadą łańcuszka),
  • pobrać aplikacje na swój telefon.

Ostatnia rzecz to oczywiście najgorsze co możesz zrobić. W ten sposób możesz zainstalować na swoim urządzeniu aplikacje śledzącą (szpiegującą), która w skrajnych przypadkach może kraść dane do logowania w bankowości internetowej. O to właśnie chodzi oszustom! Jak więc widać oszustwo na Rossmann to bardzo zmyślnie zaprojektowany model działalności przestępczej. Właściwie niemożliwy do wykrycia.

Uchronić się przed oszustwem na Rossmann można bardzo łatwo. Wystarczy nie klikać w linki przychodzące z nieznanych numerów telefonów. Nie należy również instalować żadnych aplikacji, ani tez nie podawać swoich danych na skutek niezamówionych wiadomości SMS czy e-mail.

Czy oszuści podszywają się jeszcze pod inne znane firmy?

Przestępcy grasujący w Internecie korzystają z rozpoznawalności nie tylko sieci Rossmann. W różny sposób i z różnym natężeniem mogliśmy i możemy obserwować takie przestępstwa jak:

Jak więc wyraźnie widać korzystanie z rozpoznawalnych marek jest czymś powszechnie spotykanym w świecie cyberoszustów.

Zostałem oszukany metodą na Rossmann. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Niestety bywają sytuacje, gdy na prewencję jest już za późno. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, ale jak kradzież pieniędzy z konta bankowego stanie się faktem to trzeba zacząć działania. Wbrew temu co niekiedy słyszymy w telewizji czy czytamy w Internecie pieniądze skradzione przez cyberoszustów w większości przypadków da się odzyskać. Co ważne, znalezienie sprawcy przestępstwa nie jest konieczne!

Musisz jednak zachować procedury. Wykonaj kilka kroków, które umożliwią Ci ubieganie się o zwrot skradzionych pieniędzy z Twoje konta bankowego.

Czy przestępcy w Internecie poza kradzieżą pieniędzy mogą mi jeszcze zaszkodzić w inny sposób?

Odpowiadając na pytanie zawarte powyżej: oczywiście, że TAK! Cyberoszuści nie zawsze zadowalają się tylko Twoimi oszczędnościami. Zdarzają się przypadki – wcale nierzadkie -, w których poza kradzieżą dochodzi dodatkowo do zaciągania zobowiązań na dane ofiary. Zwykle takie manewry wykonywane są w bankowości internetowej albo poprzez zaciąganie chwilówek online na niskie kwoty. W ten sposób nie tylko tracisz ciężko zarobione pieniądze, ale dodatkowo zostajesz z długami.

W takich sytuacjach również można działać. Jak to zrobić? O tym za chwilę.

Padłeś ofiarą oszustwa? Skradziono z Twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Co zrobić, kiedy złodzieje ukradli Ci pieniądze z konta albo zaciągnęli na mnie zobowiązania?

Kiedy internetowi złodzieje ukradli Ci pieniądze albo zaciągnęli na Ciebie kredyty i pożyczki to musisz reagować szybko i zdecydowanie. Rozpocznij od kilku czynności.

Krok 1 – zawiadomienie policji

W pierwszej kolejności zrób to co wydaje się najbardziej naturalne. Złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Zrobisz to na najbliższym posterunku Policji albo w Prokuraturze. Zasadniczo wykrywalność przestępstw internetowych nie jest za wysoka, ale nie przejmuj się tym. Ujawnienie sprawcy w procedurze odzyskiwania środków nie jest potrzebne.

Krok 2 – reklamacja

Swoje kolejne kroki skieruj do banku, który prowadzi Twój rachunek bankowy, z którego zniknęły pieniądze. Konieczne będzie złożenie pisma o nazwie reklamacja bankowa. Tutaj na 99% odpowiedź będzie negatywna, czym nie należy się przejmować. Złożenie reklamacji jest warunkiem obligatoryjnym, aby wdrożyć procedurę zwrotu środków.

Krok 3 – raport BIK

Ostatnią rzeczą jaką musisz zrobić to pobrać raport BIK. Z tego dokumentu dowiesz się, czy przestępcy nie zaciągnęli na Ciebie zobowiązań finansowych. Gdyby tak się stało to będzie można zareagować na bieżąco. Bez ryzyka pojawienia się komornika w przyszłości.

Oszustwo w sieci. Gdzie mogę zgłosić się o pomoc?

Na rynku usług prawniczych nie ma obecnie zbyt wielu kancelarii, które w sposób szeroki zajmowałyby się pomocą w odzyskiwaniu pieniędzy skradzionych przez cyberoszustów. W większości będą to postępowania incydentalne. Dlatego tez tak ważne jest, aby zaufać w tym zakresie profesjonalistom, którzy zajmują się takimi sprawami codziennie i wiedzą jak przeprowadzić proces od początku, aż do samego końca.

Oszustwo na Rossmann to jak wspomnieliśmy możliwie groźne działanie. Dlatego pomoc prawna powinna mieć charakter kompleksowy i dotyczyć szerokiego spektrum działania. W szczególności w Kancelarii EUROLEGE możesz liczyć na pomoc, gdy:

  • skradziono Ci pieniądze z konta,
  • zaciągnięto na Twoje dane osobowe kredyty i pożyczki w bankach i chwilówkach.

Na jakiego rodzaju czynności z naszej strony możesz liczyć? Przede wszystkim zapewniamy pomoc prawnika – specjalisty, który zajmuje się takimi sprawami każdego dnia. Co ważne, wstępna analiza twojej sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Działamy zdalnie, a związku z tym oszczędzasz czas i pieniądze. Ceny proponowane u nas są bardzo konkurencyjne względem podmiotów działających rynku. Obsługujemy sprawy w całej Polsce. Dzięki przyjętemu modelowi możesz uzyskać wysokospecjalistyczną pomoc prawną nie wychodząc z domu czy pracy!

Wystarczy, że do nas zadzwonisz albo napiszesz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (45 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.