Jak wiadomo od dawna złodzieje internetowi nie próżnują. Tym razem wykorzystując słynną w całym kraju markę Allegro starają się wykraść pieniądze niczego nieświadomym ofiarom. Na czym polega obecnie stosowane przez cyberprzestępców oszustwo na Allegro oraz co zrobić jak staniemy się jego ofiarą? O tym szczegółowo poniżej.

Jakie rodzaje przestępstw internetowych poznaliśmy? Stare metody oszustw.

Przestępczość internetowa właściwie wpisała się już w krajobraz świata online. Początkowo bardzo proste i toporne metody działania oszustów zastąpione zostały przez te niezwykle groźne, ale niewinnie wyglądające. Takie, w których użytkownik nawet nie podejrzewa, że może być ofiarą przestępstwa.

Na początku najpopularniejszymi przestępstwami internetowymi były np.:

Wszystkie one opierały się na bardzo prostym mechanizmie. Oszuści wysyłali na losowe adresy mailowej wiadomości, w których bazując na podstawowych ludzkich instynktach i potrzebach wyłudzali od swoich ofiar jak najwięcej pieniędzy. Maile pisane były często niegramatycznie i można było dosyć prosto rozpoznać intencje przestępcy.

Nowe metody oszustw w Internecie. Uważaj na linki w wiadomościach tekstowych!

Obecnie stosowane przez cyberprzestępców metody oszustw są zdecydowanie bardziej skomplikowane i skuteczne. W szczególności mamy tutaj do czynienia z zaawansowaną techniką i modelowym korzystaniu ze zdobyczy nowoczesnych technologii w finansach. Szczególnie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju linki (rozsyłane przez SMS, WhatsApp czy Messenger), po których kliknięciu zostajemy przekierowani na fałszywe strony internetowe.

Najbardziej niebezpiecznie robi się wówczas, gdy są to strony łudząco przypominające strony internetowe do logowań w bankowości internetowej. Oszuści potrafią idealnie odwzorować każdy detal, aby potencjalny użytkownik nie zorientował się aż do samego końca, że korzysta z platformy stworzonej przez cyberprzestępcę.

W Kancelarii EUROLEGE poznaliśmy już sporo metod działania oszustów internetowych. Mieliśmy już do czynienia z takimi, nowoczesnymi metodami przestępstw jak:

W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z bardzo wysoko rozwiniętymi technikami działań oszustów. Nawet osoby dobrze rozumiejące świat finansów online potrafią w łatwy sposób nabrać się na sztuczki stosowane przez cyberoszustów.

Padłeś ofiarą oszustwa? Skradziono z Twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Na czym polega oszustwo na Allegro?

Przestępcy wykorzystujący Internet do okradania swoich ofiar stosują różne, często wyszukane metody. O czym napisaliśmy powyżej. Zwykle jednak zasada ich działania jest jedna, tj. przestraszyć swoją ofiarę, wprowadzić w zakłopotanie i uzyskać wrażliwe dane, np. dane logowania na konto bankowe. Nie inaczej wygląda oszustwo na Allegro. W tym przypadku przestępcy wysyłają na oślep informacje tekstowe SMS dużej licznie osób licząc na to, że część z nich jest użytkownikami popularnego serwisu Allegro i ma tam założone konto.

Wiadomości SMS wysyłane są z numeru 511048627. Ich odbiorcy uzyskują informację, że muszą dopłacić niewielką kwotę. W przeciwnym wypadku ich konto użytkownika w serwisie Allegro zostanie zablokowane, a u ofiary pojawi się komornik. Wiadomość tekstowa SMS z numeru 511048627 zawiera również link przekierowujący na nieznaną stronę internetową. Tam właśnie może dojść do włamania na rachunek i kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Kliknąłeś w link wysłany przez oszustów? Możliwe, że Twoje konto bankowe zostało wyczyszczone do zera. Mało tego, przestępcy internetowi potrafią również zaciągać na swoje ofiary kredyty i pożyczki w bankowości online. W ten sposób dochodzi też do zjawiska jakim jest kradzież danych osobowych. Takie zjawisko jest niezwykle niebezpieczne i trzeba wdrożyć specjalne środki zaradcze, aby w przyszłości nie popaść w jeszcze większe kłopoty.

Co zrobić, jak straciłem pieniądze z konta w wyniku oszustwa? Czy mogę je odzyskać?

Jeśli straciłeś pieniądze z konta bankowego bez swojej woli to oczywiście możesz je odzyskać. Jeżeli w Twojej sprawie nie podałeś DOBROWOLNIE swoich danych do logowania osobie trzeciej to szansa na odzyskanie pieniędzy jest bardzo duża. Wszystko wynika z przepisów prawa, które obligują banki do tego, aby w odpowiedni sposób zabezpieczały depozyty. W sytuacji kradzieży pieniędzy z konta bankowego muszą one zwykle uzupełnić saldo na rachunku do wysokości posiadanych środków sprzed kradzieży.

Zastrzegamy jednak, że właściwie w 99% reklamacje klientów banków rozpatrywane są negatywnie. Tak przyjęta polityka przez banki jest dla nich oczywiście bardzo wygodna, a winą za zaistniałą sytuację obarczany jest właściwie zawsze deponent. Wobec tego niczego nieświadomi klienci banków odchodzą z kwitkiem i nic dalej nie robią. A to błąd! W takich sprawach zawsze należy kierować swoje kroki do sądu, który powinien stanąć w takiej sprawie po stronie oszukanego konsumenta.

W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się sprawami odzyskiwania środków skradzionych przez cyberzłodziei. Robimy to zawodowo i pomagamy również w postępowaniu sądowym. Od samego początku, aż do końca postępowania.

Pomagamy również stwierdzać nieważność kredytów i pożyczek zaciągniętych na skradzione dane osobowe, w tym pożyczek i kredytów zaciąganych online.

Zostałem oszukany online. Złodzieje ukradli mi pieniądze z konta. Jak zgłosić swoją sprawę do Kancelarii?

Potrzebujesz wsparcia w odzyskaniu skradzionych Ci pieniędzy z konta bankowego? W Kancelarii EUROLEGE dostaniesz pomoc doświadczonego w tych sprawach prawnika. Zapewnimy Ci wsparcie merytoryczne oraz fachową pomoc na każdym etapie sprawy. Wskażemy dokładnie co musisz zrobić i jakie dokumenty zgromadzić, aby można było odzyskać zabrane Ci środki. Kiedy już wszystko zgromadzisz pod okiem doświadczonego prawnika to dalsze czynności będą już podejmowane przez naszego specjalistę – w tym skierowanie pozwu do sądu.

Działamy zdalnie, na terenie całego kraju. Kontakt z nami jest bardzo prosty i szybki. Swoją sprawę możesz załatwić nie wychodząc z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również zgłosić się do nas przez formularz kontaktowy. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego zadzwonimy do Ciebie i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.9/5 - (55 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.