Metody działania oszustów z każdym rokiem stają się coraz bardziej wyszukane. Dawne przestępstwa na wnuczka stały się tak powszechne, że mało kto się na to nabiera. Dlatego przestępcy wykorzystują nowe sposoby na łatwy zarobek.

Z tego artykułu dowiesz się na czym polega tzw. oszustwo na pracownika banku. Wskażemy jak działają przestępcy i z jakich metod manipulacji korzystają. Jeżeli padłeś ofiarą tego typu oszustwa i z twojego konta zniknęły pieniądze, to podpowiadamy jak je odzyskać. Zapraszamy do przeczytania całego materiału. Na pewno warto wiedzieć więcej.

Niestety w dobie Internetu dla przeciętnego oszusta znalezienie ofiary stało się dużo łatwiejsze. Przestępca, który dysponuje bazą numerów telefonów i maili jest w stanie w krótkim odstępie czasu nawiązać wiele interakcji z potencjalnymi ofiarami. Pojawia się tutaj kwestia skali. Jeśli nawet tylko 1 osoba na 100 wejdzie w grę proponowaną przez cyberprzestępcę, to takich oszukanych mogą okazać się setki, a nawet tysiące. Najnowsze dane wskazują, że każdego miesiąca ofiarą przestępstw zdalnych (głównie internetowych) pada miesięcznie nawet 18.000 mieszkańców naszego kraju!

Jakie metody działania prezentują oszuści?

Metody działania oszustów są bardzo szerokie. Kiedyś spotykaliśmy takie jak oszustwo na nigeryjskiego księcia czy amerykańskiego generała. Obecnie jednak działania przestępców skupiają się głównie w Internecie. Wyróżnić tutaj możemy takie metody jak:

Dosyć często spotykanym jest też oszustwo na pracownika banku. Jak to wygląda? O tym poniżej.

Oszustwo na pracownika banku – jak wygląda i na czym polega?

Przestępca stosujący oszustwo na pracownika banku podszywa się pod pracownika wybranej instytucji finansowej. Może to być np. oszustwo na BNP Paribas, oszustwo na PKO BP czy też oszustwo na ING. Nie jest ważny bank, ponieważ pod pracownika każdego banku działającego w Polsce może podszyć się osoba trzecia.

Jak wygląda oszustwo na pracownika banku? Jego przebieg jest zasadniczo taki sam w każdym przypadku. Do osoby będącej ofiarą dzwoni przestępca podający się za pracownika banku. Podaje swoje imię i nazwisko oraz prosi o potwierdzenie, że przelew zlecony z konta ofiary na konto inne osoby (X) został przez ofiarę faktycznie wykonany. Oczywiście taka sytuacja nigdy nie miała miejsca, a po zaprzeczeniu ofiary przestępca przystępuje do akcji. Informuje, że ktoś najpewniej włamał się na konto, a wobec tego on anuluje wszystkie zlecone przelewy, ale pieniądze trzeba przelać na inne konto. Ponieważ to, dane konto jest w rękach domniemanego i nieistniejącego przestępcy. Wówczas faktyczny przestępca przeprowadza skomplikowaną procedurę wejścia w posiadanie danych do logowania do systemu bankowości internetowej – uzyskując je od ofiary – albo zdalnego przejęcia pulpitu ofiary. To drugie przy użyciu programu AnyDesk.

W ten sposób pieniądze znikają z konta! Mało tego, przestępca internetowy, który ma dostęp do naszego konta bankowego może zaciągnąć maksymalny debet, a ponadto zawierać w naszym imieniu pożyczki i kredyty dostępne w bankowości online.

Padłeś ofiarą oszustwa na pracownika banku i skradziono twoje pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Zostałem oszukany na pracownika banku. Co robić? Gdzie zgłosić?

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa na pracownika banku to nie możesz zwlekać z działaniem. Musisz jak najszybciej wykonać kilka kroków. Umożliwi Ci to wdrożenie procedury odzyskania pieniędzy.

Krok numer 1 – powiadom o wszystkim bank prowadzący Twoje konto bankowe.

Kradzież pieniędzy z konta bankowego powinna zostać zgłoszona jak najszybciej bankowi. Robi się to poprzez złożenie reklamacji. Uczulamy, że banki w niemal każdym przypadku udzielają negatywnej odpowiedzi na reklamację. Nie ma co się jednak tym przejmować. Pieniądze mimo wszystko są zwykle do odzyskania, gdy mamy oszustwo na pracownika banku. Przeciwne zapewnienia banku nie powinny zmylić konsumenta, który zna swoje prawa.

Krok numer 2 – zawiadom policję/prokuraturę o dokonanym przestępstwie.

Kolejna sprawa to złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Takiej czynności dokonuje się w jednostce Policji albo w prokuraturze. Przestępcy w sposób bardzo dokładny maskują ślady dokonywanych czynów przestępnych. Może okazać się, że wykrycie sprawcy nie będzie możliwe. A to oznacza, że organy ściągani umorzą postępowanie. Taki fakt potwierdza jednak, iż doszło do popełnienia przestępstwa oszustwa. Nie wykryto jedynie sprawcy. To bardzo ważne, ponieważ daje uzasadnione podstawy do domagania się zwrotu środków przez bank.

Krok numer 3 – uzyskaj raport BIK.

Ostatnią rzeczą jaką musisz zrobić to uzyskać raport BIK. Możesz dostać raport BIK za darmo. Zobaczysz wówczas ile zobowiązań zaciągnął na Ciebie oszust. Być może są też takie, o których jeszcze nie wiesz. Lepiej dowiedzieć się wcześniej, niż później.

Nawet wskazane byłoby skorzystanie z usługi Alert BIK. Wówczas w czasie rzeczywistym wiedziałbyś, że ktoś próbuje zaciągać zobowiązania na Twoje dane. Wówczas można temu szybko przeciwdziałać. Być aktywnym, a nie reaktywnym na działania przestępcy.

Oszust zabrał mi pieniądze z konta i zaciągnął kredyty. Co robić dalej?

Kiedy już wiesz na czym stoisz możesz zacząć dalsze działania. Postępowanie może być wielotorowe. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i sytuacji.

Jeśli z Twojego konta zniknęły pieniądze to musisz je teraz odzyskać. Niewiele osób wie, że obowiązkiem tym obarczony jest nie oszustw podszywający się pod pracownika banku, ale sam bank. Problem polega jedynie na tym, że banki nie są chętne do wypłat. W związku z czym koniecznym jest złożenie pozwu o zapłatę do sądu. Innego wyjścia zwykle nie ma.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Kradzież pieniędzy z konta

A co, jeśli oszustwo na pracownika banku doprowadziło do zawarcia w Twoim imieniu kredytów i pożyczek? W takiej sytuacji trzeba również kierować swoje kroki do postępowania sądowego. Koniecznym stanie się stwierdzenie nieważności zawieranych umów. W końcu to nie Ty, ale oszust dokonywał tych czynności bez Twojej woli i wiedzy.

Wszystko jest do zrobienia! Potrzeba jedynie chęci i przekonania o słuszności swojego stanowiska. Można w tym zakresie liczyć na pomoc specjalistów. Oszustwo na pracownika banku? Zobacz gdzie możesz uzyskać profesjonalną pomoc!

Oszustwo na pracownika banku – gdzie szukać pomocy?

Padłeś ofiarą oszustwa na pracownika banku? Nie martw się, teraz musisz zacząć działać. W Kancelarii EUROLEGE stale pomagamy osobom poszkodowanym przestępstwami finansowymi. Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna.

Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj. Nasi prawnicy dokładnie przeanalizują Twoją sprawę i zaproponują rozwiązanie. Wszystko zrobisz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy.

Zadzwoń, napisz lub wyślij zgłoszenie. Nasz konsultant oddzwoni do ciebie:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.eurolege.pl/zgloszenie/


4.9/5 - (55 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Marek pisze:

Dzień dobry, padłem ofiarą oszustwa na pracownika banku. Wykonano przelewy za pomocą programu Anydesk twierdząc, że trzeba było zabezpieczyć konto. Czy jest szansa odzyskać stracone pieniądze?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się takimi sprawami Panie Marku. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Olga pisze:

Swietnt artykul. Zgłoszenie wysłane, czekam na pomoc z Państwa strony. Mam nadzieję że uda mi się odzyskać pieniądze.

Kancelaria EuroLege pisze:

Bardzo nam miło słyszeć Pani Olgo, że artykuł był wartościowy :) Jeśli zgłoszenie zostało do nas wysłane to jeszcze dzisiaj będziemy się kontaktować.