Kolejne media donoszą o nowych sposobach działania oszustów. Tym razem cyberprzestępcy wzięli sobie na cel ING Bank Śląski i wyłudzają dane do logowania. Sposób, którym się posługują jest niezwykle wyrafinowany i polega na wysyłaniu SMS do ofiary.
Chcesz wiedzieć jak wygląda oszustwo na ING? Koniecznie przeczytaj!
UWAGA! Padłeś ofiarą oszustwa internetowego? Kliknąłeś w link wysłany przez oszusta? Przypadkowo podałeś dane logowania? Nie martw się. Takie zdarzenia nie stanowią w większości przypadków rażącego niedbalstwa i dają podstawę do ubiegania się o zwrot pieniędzy!
Pisaliśmy już na naszym blogu o metodach działania oszustów internetowych. Były już przez nas opisywane:
Tym razem głośno zrobiło się na temat oszustwa na ING Bank Śląski. Jak wygląda oszustwo na ING? Całą konstrukcja przestępców opiera się na wysyłaniu do ofiar wiadomości tekstowych (SMS). Z pozoru wszystko wygląda jak trzeba. W końcu myślimy, że otrzymujemy SMS od banku. W treści takich wiadomości znajduje się link, po którego kliknięciu ofiara oszustwa przekierowywana jest na stronę łudząco przypominającą stronę do logowania w systemie bankowości internetowej ING. Osoba, która zaloguje się na koncie bankowym przy użyciu sfałszowanej platformy właściwie przekazuje złodziejom dostęp do swojego konta bankowego.
PAMIĘTAJ! Przedstawiciele ING Bank Śląski informują, że bank nie wysyła do swoich klientów żadnych linków, nie informuje o próbach włamania na konto bankowe ani nie prosi o podawanie danych do logowania.
Jeśli cyberprzestępcy wejdą w posiadanie Twojego konta bankowego to z pewnością je opróżnią. Zwykle co najmniej do salda zerowego. Jednak spora część kont bankowych posiada debety. One również zostaną przez złodzieja internetowego wykorzystane. A środki pochodzące z debetu zostaną wytransferowane.
Mało tego, bankowość internetowa daje wielkie możliwości oszustom. Mogą oni również zaciągać kredyty i pożyczki na Twoje dane osobowe. Następnie środki z takich zobowiązań wpływają na konto, do którego przecież mają dostęp włamywacze. W ten sposób możesz stracić nie tylko wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie, mieć debet, ale także zostać z zawartymi umowa kredytów lub pożyczek. Naprawdę kiepska perspektywa…
Jednak spokojnie. Z takiej sytuacji jest wyjście, a zabrane przez oszusta pieniądze można odzyskać, a zawarte umowy kredytów i pożyczek anulować! Jak to możliwe? O tym poniżej.
Jeśli zobaczyłeś, że z Twojego konta bankowego zniknęły pieniądze to natychmiast powiadom o tym bank prowadzący rachunek. Wówczas składa się reklamację do banku. Niestety, ale w przytłaczającej większości spraw reklamacja będzie rozpatrzona negatywnie. Błędem jest jednak poddawanie się, ponieważ w zdecydowanej większości spraw pieniądze są do odzyskania, a bank będzie musiał wyrównać saldo do wysokości straconych środków. Bank ma bowiem obowiązek pilnowania Twoich pieniędzy, które mu powierzasz na podstawie umowy rachunku bankowego.
Dodatkowo musisz zawiadomić policję o tym, że doszło do przestępstwa. Nie martw się, że być może oszust nie zostanie złapany. Zdecydowanie cyberprzestępcy świetnie się maskują, a ich znalezienie jest bardzo trudne. Jednak ewentualne postanowienie o umorzeniu postępowania ze względu na niewykrycie sprawcy wskazuje, że doszło do przestępstwa, ale nie można było jedynie znaleźć osoby podejrzanej.
Przed chwilą zadzwonił do mnie taki nr telefonu 505210018 że dzwonią z banku i jest zgłoszona pożyczka 22000 i mam zweryfikować moje dane
Zostaw komentarz