Jak ostatnimi czasy donoszą media, komornicy sądowi rezygnują z wykonywania swojego zawodu, składając masowo wnioski do Ministerstwa Sprawiedliwości o skreślenie z listy. Tylko w 2017 roku z pracy komornika zrezygnowały aż 74 osoby w skali kraju! Jeszcze rok temu takich przypadków było 20, a w 2015 roku zaledwie 5. Zauważalny jest zdecydowanie trend zwyżkowy, na granicy przyrostu rezygnacji w granicach 300-400% rok do roku.

Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Dlaczego komornicy odchodzą z zawodu?

Oficjalnie przyczynami zamykania biznesu przez komorników sądowych są: chęć podjęcia innej pracy zarobkowej, choroba czy przejście na wcześniejszą emeryturę. W rzeczywistości jednak powód masowego exodusu komorników z zawodu jest bardziej niż oczywisty a są to o dziwo …. pieniądze!

Z danych za 2017 rok wynika, że aż w ponad 75% (czyli więcej niż 3 na 4) kancelarii komorniczych w Polsce spadła dochodowość. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Począwszy od zmian w przepisach prawa, zmniejszających wynagrodzenie komorników względem dotychczasowych stawek za czynności egzekucyjne, na niekorzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego kończąc, w którym SN stwierdził, że komornicy nie są uprawnieni do naliczania podatku VAT kończąc.

Takie zjawisko z jednej strony i zupełnie pozornie może cieszyć potencjalnych dłużników, czyli klientów komorników sądowych. W końcu wydaje się, że mniej komorników sądowych, to mniej egzekucji. Z drugiej jednak strony, taki zauważalny trend może spowodować, że na rynku pozostaną jedynie największe kancelarie komornicze, które jeśli przetrwają ten trudny dla nich czas, mogą w przyszłości zawładnąć rynkiem egzekucji w kraju i jeszcze bardziej niż spotyka się to obecnie, zabetonować zawód komornika. Niestety byłoby to z dużą niekorzyścią dla dłużników, gdyż duża kancelaria to dużo pracowników i bezduszny aparat, w którego trybach osoba egzekwowana staje się jedynie numerkiem.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.

Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną

Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystać z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.6/5 - (29 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *