Ogólnopolskie media przekazują informację o nowym typie działania przestępców internetowych. Chodzi o oszustwo na Booking! Jak wyglądają oszustwa na Booking oraz jak się przed nimi chronić? Gdzie zgłosić oszustwo „na Booking.com” i jak odzyskać skradzione pieniądze? Wyjaśniamy w artykule poniżej.

Na czym polega oszustwo na booking?

Mieliśmy do czynienia już z wieloma metodami działania oszustów internetowych. Szczególnie znane wszystkim sa metody na wnuczka. Może trochę mniej, ale nadal często występujące to oszustwo na amerykańskiego generała i nigeryjskiego księcia, czy też oszustwo na Clinta Eastwooda. Mają one jednak inny przebieg i polegają na wyłudzaniu pieniędzy od ofiary przestępstwa, a nie na wyłudzeniu danych potrzebnych do dokonania oszustwa.

Oszustwo na Booking.com niemal do złudzenia przypomina oszustwo na OLX. W obu przypadkach następuje kradzież pieniędzy z konta bankowego. Natomiast metoda działania oszustów polega na wysyłaniu wiadomości przez komunikator WhatsApp. Złodziej działający metodą na booking zamieszcza ogłoszenie hotelu/apartamentu/noclegu. Obecnie najczęściej w Chorwacji. Osoba zamawiająca następnie otrzymuje od cyberprzestępcy wiadomość na komunikatorze WhatsApp z informacją o „dopełnieniu formalności” poprzez podanie danych karty kredytowej/płatniczej. Konieczne staje się wówczas kliknięcie w link wysłany przez złodzieja. Jeśli ofiara oszustwa nie zorientuje się w całym procederze, kliknie w link i poda dane to oszust może wyczyścić konto do zera.

Gdzie zgłosić oszustwo na booking?

Straciłeś pieniądze wskutek oszustwa na booking? Złodziej wyczyścił Twoje konto do zera albo zaciągnął debet? Musisz jak najszybciej zrobić kilka rzeczy.

Pierwszy krok to złożenie w banku reklamacji. Niemal zawsze ofiara oszustwa na OLX czy booking dostaje odpowiedź negatywną. Jest to standardowa procedura bankowa. Jednak kroku tego nie można pominąć i należy go wykonać. Jest to niezbędne do dalszego działania i odzyskania zabranych pieniędzy. O czym szerzej w dalszej części artykułu.

Drugi krok, to złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Takiego zgłoszenia dokonuje się w jednostce policji albo prokuraturze. Nawet późniejsze niewykrycie sprawcy przestępstwa i umorzenie postępowania karnego daje solidne podstawy do ubiegania się o zwrot środków zabranych przez oszusta.

Trzeci krok to sprawdzenie informacji w BIK. Najlepiej jest pobrać sobie za darmo raport BIK. A najlepszym rozwiązaniem jest uruchomienie sobie opcji Alert BIK, która na bieżąco informuje, że ktoś na nasze dane składa zapytanie do BIK. Oczywiście jesteśmy w stanie ustalić wówczas dużo wcześniej, że ktoś wykorzystując nasze dane próbuje wyłudzić kredyt albo pożyczkę.

Oszustwa na Booking – wyzerowane konto. Czy można odzyskać skradzione pieniądze?

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa na booking to mamy dla Ciebie dobre informacje. W zdecydowanej większości przypadków można odzyskać skradzione przez przestępców pieniądze. Jeśli kliknąłeś w link i w dobrej wierze podałeś dane karty kredytowej/płatniczej to należy Ci się zwrot skradzionych środków. Wykrycie i złapanie przestępcy nie jest tutaj konieczne!

Kto mi pomoże odzyskać pieniądze skradzione metodą na Booking?

Straciłeś pieniądze poprzez oszustwo na booking? Nie martw się, pomożemy Ci odzyskać skradzione przez złodzieja środki. W większości spraw oszustwa na booking czy OLX jest to jak najbardziej możliwe.

Potrzebujesz pomocy? Wykonamy dla Ciebie bezpłatną analizę sprawy i wskażemy sposoby na jej załatwienie. Nasi prawnicy wszystko przeanalizują i przedstawią Ci warunki współpracy.

W związku z tym, że działamy zdalnie, jesteśmy w stanie zapewnić pomoc prawną w każdym miejscu w Polsce. Już od wielu lat pomagamy w sporach sądowych przeciwko bankom, chwilówkom oraz firmom windykacyjnym. Zakończyliśmy z wynikiem pozytywnym dla naszych Klientów ponad 7500 spraw sądowych!

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń. Wszystko załatwisz bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustali jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (29 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

ALICJA pisze:

Zostałam oszukana na 541 Euro Platforma booking

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Alicjo. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Jolanta Zając pisze:

Oszusci rezerwuja hotele na poslugujac się moim mailem

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Jolanto. Czy w tej sprawie kontaktowała się już Pani z organami ścigania (policja, prokuratura)?