Przestępcy działający w Internecie nie ustają w wysiłkach i wymyślają coraz to bardziej podstępne modele działania. Tym razem chcemy opisać próbę wyłudzenia danych, z którą spotkał się jeden z czytelników naszego bloga. Chodzi o SMS-owe oszustwo na PGE. Jak wygląda SMS, na co zwracać uwagę czego nie robić oraz co zrobić jak daliśmy się oszukać w poniższym materiale. Zobacz jak wygląda prawdziwa windykacja PGE.

UWAGA! Zostałeś oszukany przez cyberprzestępców? Skradziono Twoje pieniądze z konta bankowego albo zaciągnięto na Ciebie zobowiązania finansowe? Mimo wielu przykrości jakie Cię spotkały możesz odzyskać pieniądze oraz uzyskać finansowy spokój. Jak to zrobić? Napiszemy na końcu artykułu.

Jak wygląda oszustwo na SMS PGE?

Cyberoszuści już od dłuższego czasu zrezygnowali ze stosowanych wcześniej technik. Polegały one na losowym wysyłaniu dużej ilości maili do potencjalnych ofiar. Tak powstały:

  • oszustwo na nigeryjskiego księcia,
  • oszustwo na amerykańskiego generała,
  • oszustwo na Clinta Eastwooda.

Stosowane obecnie modele przestępstw internetowych są zdecydowanie bardziej trudne do wykrycia. Polegają w dużej mierze na masowym rozsyłaniu wiadomości SMS do szerokiego grona odbiorców. W tym celu oszuści internetowi podszywają się pod duże i znane marki. Do najczęstszych przypadków należą tutaj:

Wobec tego, że największym dostawcą prądu w Polsce jest PGE, toteż i tutaj przestępcy uznali, że wykorzystanie wiarygodnej marki będzie dobrym pomysłem. Oszustwo na PGE polega na tym, że przestępcy internetowi wysyłają do swoich potencjalnych ofiar wiadomości tekstowe SMS jako wezwanie do zapłaty. W treści wiadomości czytamy, że odbiorca posiada niedopłatę za fakturę i należy ja uiścić klikając w link znajdujący się w SMS. W ten sposób następuje przekierowanie na stronę stworzoną przez cyberoszustów, na której dochodzi do wykradania danych i kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Jak wygląda oszustwo SMS na PGE? Oto zrzut ekranu wykonany przez jednego z naszych czytelników.

Oszustwo PGE fałszywy SMS

Co na temat takich oszustw samo PGE? Jak wygląda elektroniczna windykacja PGE?

Na stronie internetowej operatora PGE, tj.: https://pge-obrot.pl czytamy jasny i wyraźny komunikat:

Oszustwo PGE ostrzeżenie

Wyraźnie już samo PGE wskazuje, że SMS wysyłany rzekomo przez ten podmiot to oszustwo.

Dodatkowo PGE wskazuje na co zwracać uwagę, kiedy otrzymujemy wezwanie do zapłaty drogą elektroniczną (e-mailem). Zawsze w takiej wiadomości znajduje się:

  • numer Klienta,
  • nr faktury/dokumentu wraz z terminem płatności,
  • kwota do zapłaty.

Padłeś ofiarą oszustwa? Skradziono z Twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Jeżeli takich informacji nie ma, to znaczy, że powinniśmy podejrzewać, iż możemy stać się ofiarą oszustwa. Jak widać, windykacja PGE w zakresie elektronicznym działa w taki sposób, że jesteś w stanie cokolwiek ustalić. Wiadomości SMS wysyłane przez oszustów podszywających się pod PGE nie zawierają żadnych konkretnych informacji.

Gdzie zgłosić oszustwo na PGE?

Operator PGE radzi, aby próby oszustwa zgłaszać mu bezpośrednio. Na stronie internetowej PGE czytamy, że:

„Wszystkie przypadki fałszywych wiadomości są przez PGE na bieżąco monitorowane, a strony zawierające fałszywe linki blokowane. Największy sprzedawca energii przypomina również, aby zawsze weryfikować otrzymywane informacje. Szczegółowe informacje, dotyczące zasad związanych z cyberbezpieczeństwem, można znaleźć tutaj: https://www.gkpge.pl/Oferta/nie-daj-sie-oszukac”.

A co, jeśli kliknęliśmy w link przekierowujący na stronę oszustów? Sytuacja zdecydowanie może się skomplikować. Szczególnie, gdy z fałszywej strony internetowej dokonaliśmy zalogowania do własnej bankowości internetowej i dokonaliśmy płatności. W takiej sytuacji możliwe jest, że straciliśmy pieniądze z konta bankowego.

Mało tego, oszuści mogli również zaciągnąć na nasze dane pożyczki i kredyty online. Jest to zjawisko powszechnie występujące w tego typu przypadkach. Można w ten sposób zostać nie tylko okradzionym, ale i dodatkowo zobowiązanym do zapłaty sporych sum pieniędzy. Z doświadczenia Kancelarii EUROLEGE wynika, że kwoty zaciąganych kredytów i pożyczek na skradzione dane osobowe oscyluje zwykle w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takim przypadku sprawę należy zgłosić na policję.

W wyniku oszustwa na PGE skradziono mi pieniądze z konta. Jak mogę je odzyskać?

Zgłoszenie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa na policji lub w prokuraturze to pierwszy krok. Konieczny, ale zwykle niewiele dający w praktyce. Cyberprzestępcy świetnie się maskują, a wykrywalność tego rodzaju przestępstw jest dosyć niska. Nie oznacza to, że nie należy zgłaszać każdego czynu. Przeciwnie, trzeba to robić. Nawet umorzenie postępowania karnego z powodu niewykrycia sprawcy oszustwa SMS na PGE jest bardzo ważnym dokumentem. Co najważniejsze, pomaga później odzyskać zrabowane pieniądze przez cyberzłodzieja!

Kiedy z Twojego konta znikają pieniądze zrabowane przez przestępcę internetowego to musisz zgłosić ten fakt bankowi prowadzącemu Twój rachunek. W takiej sytuacji składa się reklamację do banku. Niemal na pewno zostanie ona rozpatrzona negatywnie. Jednak nie ma co się martwić. Tak wygląda właściwie każda sprawa z jaką mieliśmy i mamy do czynienia. Jest to czynność konieczna do tego, aby w dalszym etapie żądać naprawienia wyrządzonych szkód.

Bank odmówił uznania reklamacji w sprawie oszustwa na SMS PGE. Co robić dalej?

W przypadku kradzieży pieniędzy z konta bankowego oraz zaciągania kredytów i pożyczek na dane osobowe ofiary banki zwykle odmawiają uznania reklamacji. Jak wskazaliśmy jest to zjawisko standardowe.

Jednak mało konsumentów wie, że obowiązkiem banku jest zwrócić Klientowi pieniądze na jego konto bankowe. Nawet, gdy kliknął w link pochodzący z fałszywego SMS. Jest to co prawda wina Klienta, ale obowiązkiem banku jest strzec pieniędzy mu powierzonych. Jeśli nie zadbał o to w sposób wystarczający to musi zwrócić środki i wyrównać saldo na rachunku deponenta. Wynika to wprost z przepisów, których niestety konsumenci nie znają i odchodzą z kwitkiem myśląc, że nic nie ugrają! A to wielki błąd.

Jeżeli bank odmawia zwrotu pieniędzy należy złożyć w sądzie pozew. To samo trzeba zrobić, gdy odmowa dotyczy stwierdzenia nieważności pożyczek i kredytów zaciąganych na nasze dane osobowe przez cyberoszustów. Czy uda się w przyszłości złapać prawdziwego przestępcę nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Zostałem oszukany na SMS PGE. Jak i gdzie zgłosić się o pomoc?

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa na SMS PGE to pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się takimi sprawami od początku, aż do samego końca. Zapewniamy profesjonalną pomoc włącznie z wytoczeniem powództwa w sądzie przeciwko bankowi. Dzięki naszemu wsparciu możesz poczuć się równorzędnym graczem przeciwko wielkiej instytucji finansowej.

Jak możesz zgłosić swoją sprawę cyberoszustwa do Kancelarii EUROLEGE? W związku z tym, że działamy zdalnie, na terenie całego kraju możesz do nas zadzwonić albo napisać. Istnieje także możliwość wysłania nam zgłoszenia swojej sprawy przez formularz kontaktowy. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego oddzwonimy do Ciebie i ustalimy wszystkie szczegóły Twojej sprawy oraz nakreślimy dalsze ramy pomocy. Z naszych usług w zakresie oddłużania skorzystały już tysiące osób. Mamy za sobą ponad 7000 udanych procesów sądowych przeciwko bankom, firmom pożyczkowym oraz windykacyjnym.

Chcesz skorzystać z bezpłatnej, wstępnej analizy swojej sprawy? Oto sposoby szybkiego i bezpiecznego kontaktu z nami:

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.9/5 - (45 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Anna pisze:

726131406 oszuści – informacja o uregulowanie należności wraz z linkiem.

OLA pisze:

Oszuści 726 034 560 sms dziś zostanie odłączony prąd i Link

Kancelaria EuroLege pisze:

Dziękujemy za komentarz i ostrzeżenie innych czytelników bloga!

Justyna pisze:

Dzisiaj dostałam smsa z nr 726164880 kliknęłam w linka ale nie przeszłam do płatności bankowej. Co mam zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Justyno. Co do zasady samo kliknięcie w linka nie powoduje żadnych szkód. Chociaż są linki, po kliknięciu których na urządzeniu instalowane jest złośliwe oprogramowanie. Dlatego zalecamy, aby skontaktowała się Pani z najbliższym serwisem zajmującym się sprawdzaniem czy na urządzeniu nie ma złośliwego oprogramowania.

Wojtek pisze:

Witam,
Wczoraj tj 19.09.2022 oorzymałem SMS z PGE +48726036903 z informacją, ze zaplanowano odłączenie energii z powodu zaległości.. Kliknąłem link https://rotf.lol/2p8wzr3h.
Jakie powinno być moje działanie?
Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji zalecalibyśmy udanie się do specjalisty celem przeskanowania urządzenia pod kątem złośliwego oprogramowania Panie Wojtku. Co najmniej powinien Pan zrobić to samodzielnie przy użyciu dostępnych programów antywirusowych.

SławeK pisze:

14.09.2022 z numeru +48 726 051 478 … na 15.09.2022 zaplanowano odłączenie energii elektr…. (bez polskich liter), link https://tiny.one/4n2uzdac
i to samo ale z numeru 726 155 844
a 13.09/2022 też ale z numeru 726 146 159 i link https://tiny.one/yrb6fc i 12.09.2022 ten sam link ale z numeru 726 107 112
7.09.2022 z numery 726 182 119 Twoja paczka została wstrzymana… link https://tinyurl.com/gs64jd
i to samo 25.05.2022 z numeru 48 451 549 546 i link https://tinyurl.com/mr3ynawj
To na szybko z mojego telefonu. Cholerne prepaidy i darmowe, wszystko z czasem się degeneruje. Mnie nie nabiorą ale zastanawia mnie skąd mają numery, u niektórych podobno pokrywa się to z zakupami na Allegro, ono raczej nie ale programy obsługujące handel sprzedawców. Myślę że to też może być rodzaj wirusa, ktoś kto wejdzie na stronę zakazi się i z jego telefonu potem idą takie smsy. Z rok temu zadzwoniłem pod taki numer i gość był zdziwiony bo nie wysyłał nic ale może dzieciak się bawił telefonem… Jeśli przydało by się więcej mogę zapytać żonę i córkę. Miałem też do czynienia z CopyRight trollingiem a że kiedyś pracowałem w TP to rozumiem systemy telekom. Pozdrawiam i powodzenia z nimi.

Marcel pisze:

Nowy numer oszusta z tą samą treścią i innym linkiem dla niepoznaki!

726-039-361

Kancelaria EuroLege pisze:

Dziękujemy za wiadomość! :)

Rafał pisze:

+48 45 159 94 85 – z tego numeru dostałem informację o braku spłaty i odłączenie prądu z PGE

AGATA pisze:

Dzisiaj otrzymałam sms z numeru 51658820 o zaplanowaniu odłączenia energii elektrycznej .Prosimy o uregulowanie płatności i link do strony

Kancelaria EuroLege pisze:

Jak zapewne Pani przeczytała w naszym artykule to zapewne jest próba oszustwa. Zgłosi Pani ten fakt operatorowi PGE. Wszystkie informacje jak to zrobić znajdzie Pani w materiale.

Rafal Wasik pisze:

Dostałem sms od oszusta
PGE: Na dzien 08.07 zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie naleznosci: https://t2m.io/i8YNJrn
+48 451 656 563

Danuta pisze:

Dzisiaj dostałam sms z takiego nr +48451657354 taką samą treść z linkiem. Całe szczęście, że od razu wydało mi się to podejrzane i nie kliknęłam w link.

Kancelaria EuroLege pisze:

Gratulujemy czujności Pani Danuto! :)

JusWiz pisze:

Ja niestety kliknęłam… dopiero potem pomyślałam… szybko zmieniłam tylko hasło do konta… coś jeszcze powinnam zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji zwykle zalecane jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych.

Sara pisze:

W dniu dzisiejszym również otrzymałam takie wiadomości z numeru: 571 996 949 oraz
451 634 491

Kancelaria EuroLege pisze:

Zapewne oszuści zmieniają już numery telefonów, aby uśpić czujność ofiar. Najważniejsze jednak, to aby znać mechanizm działania oszusta.

Jagoda pisze:

Dziś otrzymałam takiego SMSa z numeru +48 504 331 154

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy klikała Pani w link zawarty w wiadomości SMS? Jeśli tak to powinna Pani szybko podjąć interwencję techniczną w urządzeniu.

Krzysztof pisze:

Ten nr też próbuje, treść ta sama +48571574866

Kancelaria EuroLege pisze:

Dziękujemy za wiadomość Panie Krzysztofie!

Dorota pisze:

Otrzymałam dziś sms o takiej samej treści z numeru +48 451 550 905

Nie posiadam podpisanej umowy z PGE więc od razu domyśliłam się, że to oszustwo.

Dobrze, że się Pani zorientowała zawczasu. Często wystarczy samo kliknięcie w link (nie trzeba podawać żadnych danych), aby stracić pieniądze z konta. Pozdrawiamy :)