W obiegu informacji zwykło się utożsamiać kredyt deweloperski z kredytem u dewelopera. To poważny błąd, ponieważ obie formy to zupełnie odrębne produkty finansowe. Zobacz, czym się charakteryzują i poznaj podstawowe różnice pomiędzy kredytem deweloperskim a kredytem u dewelopera.

Czym jest kredyt deweloperski?

Kredyt deweloperski to produkt finansowy, który banki oferują deweloperom na poczet realizacji kosztownych inwestycji budowlanych, takich jak budowa osiedla mieszkaniowego. Deweloperzy decydują się na taką formę wsparcia finansowego ze względu na duży wkład w inwestycję. Dzięki temu budowa postępuje sprawniej, a deweloperzy mogą szybciej oddać gotowe mieszkania pod wynajem lub sprzedaż.

Czym jest kredyt u dewelopera?

Kredyt u dewelopera to kredyt hipoteczny udzielany kredytobiorcy przez bank w celu nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego. Stronami tego zobowiązania jest bank i kredytobiorca, jednak deweloper pośredniczy pomiędzy nimi, dostarczając do banku wszelkie dokumenty związane z powstającą inwestycją budowlaną. Zdarza się także, że deweloper niejako występuje w imieniu kredytobiorcy, negocjując dla niego korzystniejsze postanowienia umowy kredytu.

Kredyt deweloperski a kredyt u dewelopera – różnice

Podstawowymi różnicami obu produktów finansowych są strony umowy i cel zaciągnięcia kredytu. W przypadku pożyczki u dewelopera stronami są bank i kredytobiorca zamierzający kupić nieruchomość od dewelopera. Natomiast w przypadku kredytu deweloperskiego stronami są bank oraz deweloper ubiegający się o środki na zrealizowanie inwestycji budowlanej.

Kredyt deweloperski a kredyt u dewelopera – dla kogo?

Z kredytu u dewelopera może skorzystać bardzo wąska grupa konsumentów, czyli osoby, które mają zamiar nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego. Nie mogą to być kredytobiorcy, którzy chcą kupić mieszkanie z rynku wtórnego, ponieważ w takiej inwestycji nie bierze udziału deweloper.

Natomiast z kredytu deweloperskiego może skorzystać wyłącznie deweloper, który potrzebuje wkładu pieniężnego na realizację inwestycji budowlanej, takiej jak: osiedle mieszkaniowe, lokale mieszkaniowe lub komercyjne, wykończenie nieruchomości, remont nieruchomości.

Jak działa kredyt deweloperski?

Udzielenie kredytu deweloperskiego poprzedza gruntowne przeanalizowanie sytuacji ekonomicznej, finansowej i prawnej dewelopera ubiegającego się o kredyt. Bank przyzna pieniądze wnioskodawcy, który:

 • jest podmiotem gospodarczym prowadzącym własną działalność deweloperską, np. w formie spółki celowej,
 • przygotował plan finansowania inwestycji z własnych środków,
 • jest w stanie wnieść wkład własny na poczet kredytu w wysokości co najmniej 20% wartości inwestycji (mogą być to pieniądze albo inny majątek, np. działka pod budowę inwestycji)
DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Jak działa kredyt u dewelopera?

Warunki uzyskania kredytu u dewelopera są podobne do tych dotyczących zwykłego kredytu hipotecznego (dowiedz się więcej o kredycie hipotecznym i jego przedawnieniu). Bank przede wszystkim ocenia zdolność kredytową konsumenta, biorąc pod uwagę zatrudnienie, osiągane dochody, koszty utrzymania siebie i rodziny, bieżące raty kredytów, wiek oraz stan cywilny. Bank bierze także pod uwagę historię kredytową konsumenta.

Kredytobiorca jest zobowiązany wnieść wkład własny na poczet kredytu, zazwyczaj w wysokości od 10 do 30% wartości inwestycji. Przed złożeniem wniosku konsument powinien podpisać umowę deweloperską ze swoim deweloperem.

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt deweloperski i kredyt u dewelopera?

Zanim deweloper zacznie ubiegać się o kredyt deweloperski, powinien wykonać kilka kroków, które istotnie zwiększą jego szanse na uzyskanie kredytu.

 1. Dokładna analiza możliwości finansowania inwestycji oraz analiza rynku i konkurencji.
 2. Przygotowanie precyzyjnego biznesplanu, który operuje twardymi i rzetelnymi danymi o planowanej inwestycji.
 3. Przygotowanie dokładnego harmonogramu prac.
 4. Określenie potencjalnego ryzyka inwestycji wraz ze wskazaniem, jak sobie z nim radzić.
 5. Wskazanie źródła pokrycia wkładu własnego.

Natomiast przed zaciągnięciem kredytu u dewelopera warto:

 1. zweryfikować informacje na temat dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Krajowym Rejestrze Długów, tak by ustrzec się potencjalnych problemów z fikcyjnym lub niewypłacalnym podmiotem,
 2. sprawdzić, czy deweloper należy do Polskiego Związku Deweloperów oraz Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa,
 3. zweryfikować, jak długo firma działa na rynku i ile zrealizowała podobnych inwestycji.

Gdzie szukać pomocy w oddłużaniu?

Zastanawiasz się, czy zaciągnąć kredyt u dewelopera? A może korzystasz już z kredytu, ale trudno Ci go spłacić? Zdarzają się okoliczności zewnętrzne, takie jak utrata pracy, które utrudniają i wydłużają proces spłacania zobowiązań. Zgłoś się do kancelarii EuroLege i skorzystaj z darmowej konsultacji. Nasi specjaliści pomogą znaleźć Ci rozwiązanie Twoich problemów z zadłużeniem.


4.9/5 - (37 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.