W obiegu informacji zwykło się utożsamiać kredyt deweloperski z kredytem u dewelopera. To poważny błąd, ponieważ obie formy to zupełnie odrębne produkty finansowe. Zobacz, czym się charakteryzują i poznaj podstawowe różnice pomiędzy kredytem deweloperskim a kredytem u dewelopera.
Kredyt deweloperski to produkt finansowy, który banki oferują deweloperom na poczet realizacji kosztownych inwestycji budowlanych, takich jak budowa osiedla mieszkaniowego. Deweloperzy decydują się na taką formę wsparcia finansowego ze względu na duży wkład w inwestycję. Dzięki temu budowa postępuje sprawniej, a deweloperzy mogą szybciej oddać gotowe mieszkania pod wynajem lub sprzedaż.
Kredyt u dewelopera to kredyt hipoteczny udzielany kredytobiorcy przez bank w celu nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego. Stronami tego zobowiązania jest bank i kredytobiorca, jednak deweloper pośredniczy pomiędzy nimi, dostarczając do banku wszelkie dokumenty związane z powstającą inwestycją budowlaną. Zdarza się także, że deweloper niejako występuje w imieniu kredytobiorcy, negocjując dla niego korzystniejsze postanowienia umowy kredytu.
Podstawowymi różnicami obu produktów finansowych są strony umowy i cel zaciągnięcia kredytu. W przypadku pożyczki u dewelopera stronami są bank i kredytobiorca zamierzający kupić nieruchomość od dewelopera. Natomiast w przypadku kredytu deweloperskiego stronami są bank oraz deweloper ubiegający się o środki na zrealizowanie inwestycji budowlanej.
Z kredytu u dewelopera może skorzystać bardzo wąska grupa konsumentów, czyli osoby, które mają zamiar nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego. Nie mogą to być kredytobiorcy, którzy chcą kupić mieszkanie z rynku wtórnego, ponieważ w takiej inwestycji nie bierze udziału deweloper.
Natomiast z kredytu deweloperskiego może skorzystać wyłącznie deweloper, który potrzebuje wkładu pieniężnego na realizację inwestycji budowlanej, takiej jak: osiedle mieszkaniowe, lokale mieszkaniowe lub komercyjne, wykończenie nieruchomości, remont nieruchomości.
Udzielenie kredytu deweloperskiego poprzedza gruntowne przeanalizowanie sytuacji ekonomicznej, finansowej i prawnej dewelopera ubiegającego się o kredyt. Bank przyzna pieniądze wnioskodawcy, który:
Warunki uzyskania kredytu u dewelopera są podobne do tych dotyczących zwykłego kredytu hipotecznego (dowiedz się więcej o kredycie hipotecznym i jego przedawnieniu). Bank przede wszystkim ocenia zdolność kredytową konsumenta, biorąc pod uwagę zatrudnienie, osiągane dochody, koszty utrzymania siebie i rodziny, bieżące raty kredytów, wiek oraz stan cywilny. Bank bierze także pod uwagę historię kredytową konsumenta.
Kredytobiorca jest zobowiązany wnieść wkład własny na poczet kredytu, zazwyczaj w wysokości od 10 do 30% wartości inwestycji. Przed złożeniem wniosku konsument powinien podpisać umowę deweloperską ze swoim deweloperem.
Zanim deweloper zacznie ubiegać się o kredyt deweloperski, powinien wykonać kilka kroków, które istotnie zwiększą jego szanse na uzyskanie kredytu.
Natomiast przed zaciągnięciem kredytu u dewelopera warto:
Zastanawiasz się, czy zaciągnąć kredyt u dewelopera? A może korzystasz już z kredytu, ale trudno Ci go spłacić? Zdarzają się okoliczności zewnętrzne, takie jak utrata pracy, które utrudniają i wydłużają proces spłacania zobowiązań. Zgłoś się do kancelarii EuroLege i skorzystaj z darmowej konsultacji. Nasi specjaliści pomogą znaleźć Ci rozwiązanie Twoich problemów z zadłużeniem.
Zostaw komentarz