Tematyka przedawnienia roszczeń jest niezwykle pasjonująca. Szczególnie, jeśli dotyczy osób bezpośrednio zainteresowanych, czyli wierzyciela i dłużnika. Dzisiaj postanowiliśmy napisać i wytłumaczyć Państwu jak wygląda kwestia przedawnienia hipoteki. Zapraszamy do lektury.

Czym jest hipoteka?

Zgodnie z przepisami prawa cywilnego hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, które można ustanowić na nieruchomości. Co ważne, ustanowienie hipoteki wymaga dokonania konkretnego wpisu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Jest to bardzo istotne, ponieważ spóźnienie się chociaż o chwilę ze złożeniem wniosku o wpis hipoteki pozbawia wierzyciela hipotecznego prawa pierwszeństwa.

Prawo pierwszeństwa natomiast związane jest z kolejnością zaspokajania się z sum pozostałych po sprzedaży nieruchomości. Tyle w teorii. Jak jednak wygląda zagadnienie przedawnienia roszczeń zabezpieczonych hipoteką?

Przedawnienie hipoteki. Czy jest możliwe?

Jak wspomnieliśmy wyżej, hipoteka jako ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości nie ulega przedawnieniu. Przedawnienie bowiem dotyczy tylko wierzytelności, które zabezpieczone są hipoteką. Dlatego hipoteka nie ulega przedawnieniu, a temu ulec może tylko wierzytelność, którą zabezpiecza hipoteka wpisane do księgi wieczystej.
Zgodnie z art. 77 ustawy „o księgach wieczystych i hipotece”:

Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej. Przepisu tego nie stosuje się do roszczeń o świadczenia uboczne.

O co tutaj chodzi? Konkretnie, że jeśli wierzytelność zabezpieczona hipoteką uległa przedawnieniu, to wierzyciel może zaspokoić się z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką. Jest to zasada, która stanowi wyjątek od ogólnych reguł dotyczących przedawnień.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Przepis ten ma za zadanie chronić wierzyciela hipotecznego przy jednoczesnym poszanowaniu praw dłużnika do uchylenia się od zapłaty. Zatem jeśli np. nieruchomość podlegająca sprzedaży w drodze licytacji warta jest 500.000 zł, a przedawniony dług zabezpieczony hipoteką 1.000.000 zł, to wierzyciel otrzyma 500.000 zł BEZ ODSETEK (należność uboczna). Cała reszta będzie przedawniona i nie będzie podlegała zaspokojeniu.

Mówiąc o odsetkach wspomnieć musimy, że przedawnienie odsetek od wierzytelności zabezpieczonej hipoteką jest takie jak przy normalnych wierzytelnościach. Wynosi więc standardowo 3 lata.

Mam egzekucję z nieruchomości. Co mogę zrobić?

Jeśli na Twojej nieruchomości dokonano wpisu hipoteki i prowadzona jest egzekucja komornicza, to nie możesz składać broni. Pamiętaj, że do czasu przybicia i przysądzenia własności przez sąd możesz zawsze wyjść z całej egzekucji bez szwanku. Jakie są drogi do uzyskania wolności? Oto dwie, które uznajemy za najlepsze.

DROGA NUMER 1

Zastanów się w pierwszej kolejności czy przed pojawieniem się komornika sądowego otrzymywałeś/aś jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie? Czy egzekucja pojawiła się nagle, a Ty nie byleś niczego świadomy? Jeśli TAK, to świetna informacja! Masz dużą szansę na zatrzymanie egzekucji i odzyskanie zabranych środków! Błędy sądu na etapie postępowania rozpoznawczego umożliwią zapewne podjęcie postępowania zmierzającego do uchylenia tytułu wykonawczego i otworzą drogę do pełnego sukcesu.

DROGA NUMER 2

A co jeśli nagła i niezapowiedziana egzekucja komornicza doprowadziła już do utraty nieruchomości? Zła wiadomość jest taka, że już nie odzyskasz swojego domu, mieszkania czy kawałka działki. Dobra natomiast, że przysługuje Ci ODSZKODOWANIE równe wartości rynkowej Twojej nieruchomości!

DROGA NUMER 3

Jeżeli żadne z w/w rozwiązań nie wchodzi w grę, to wówczas pozostaje wdrożenie postępowania zmierzającego do ochrony nieruchomości. W naszej Kancelarii EUROLEGE sprawami dotyczącymi egzekucji komorniczej z nieruchomości zajmujemy się kompleksowo. Uważamy, że każda sprawa wymaga fachowej pomocy. Wiemy, że za egzekucją z nieruchomości kryją się ludzkie dramaty i życiowe tragedie.

Dlatego naszym zadaniem w przypadku każdej z usług jest doprowadzenie do zatrzymania komornika albo co najmniej wydłużenia czasu potrzebnego osobie zadłużonej na znalezienie wyjścia z sytuacji. Często ten czas bywa bardzo pomocny. W szczególności może dojść do umorzenia egzekucji z powodu błędów wierzyciela albo komornika bądź też do zawarcia ugody z wierzycielem. We wszystkich tych sprawach pomagamy 😊

Gdzie zgłosić o pomoc w ochronie nieruchomości przed egzekucją?

Potrzebujesz pomocy w ochronie swojej nieruchomości przed działaniami komornika? Zapewniamy całkowicie legalne i zgodne z prawem metody zmierzające do ochrony Twoich praw jako strony słabszej w postępowaniu egzekucyjnym.

Pomagamy wszystkim osobom potrzebującym w całym kraju. Dzięki nam możesz skorzystać z fachowej pomocy prawnika bez względu na miejsce, w którym aktualnie przebywasz. Wystarczy telefon albo inne urządzenie połączone z Internetem. Jak możesz się do nas zgłosić? Oto kilka bezpiecznych sposobów:


3.4/5 - (7 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Paweł pisze:

Witam mam wpis w księgę wieczystą z tytułu prowadzenia działalności konkretnie nie zapłacone składki ZUS wpis z 2003 roku czy to się przedawnia czy nie podlega bo ciężko to zrozumieć . Dodam ze działkę z tym wpisem sprzedałem 8 lat temu ten wpis cały czas jest a teraz chce odkupić tą działkę i notariusz powiedział ze muszę to spłacić w całości przed aktem . Proszę o jaką sugestie pozdrawiam .

aga pisze:

Czy można skierować pozew do sądu z zarzutem , że wierzytelność , którą zabezpiecza hipoteka na nieruchomości była przedawniona zanim został złożony wniosek o ustanowienie hipoteki na nieruchomości zabezpieczającej tę wierzytelność. Początkowo hipoteka była ustanowiona na udziale w nieruchomości wynoszącym 1/ 30. Potem udział ten został w drodze darowizny przeniesiony na właściciela 29/ 30 udziałów . Tym samym hipoteka w całości obciąża 30/30 udziałów
Czy można w tej sytuacji pójść do sądu o ustalenie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Wszędzie informują o sytuacji gdy wierzytelność przedawniła się w czasie , gdy już była ustanowiona hipoteka. W sprawie chodzi o to, że wierzytelność przedawniła si,e wcześniej – zanim ustanowiono hipotekę. Tytuł wykonawczy wystawiony został na darczyńce udziału obciążonego hipoteką i z tego co wiemy nie podnosił zarzutu przedawnienia. Dłużnik hipoteczny oczekuje z sądu ksera tytułu wykonawczego – nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczy o r a z ksera wniosku złożonego przez wierzyciela o wpis hipoteki.
Bardzo proszę o odpowiedź, czy pójście do sądu z pozwem o uzgodnienie treści ks.wieczystej z rzeczywisty,m stanem prawny da jakąś szansę?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Sprawa wygląd na niestandardową. W związku z tym napiszemy jeszcze dzisiaj do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje i sprawę wówczas skierujemy do prawników, którzy zajmują się tego rodzaju sprawami. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Stanislaw pisze:

Mam niezaplacone skladki Fundusz Ubezpieczenia Spoleczne z terminem platnosci 2013 i i kwote odstek.

Czy te naleznosci sie przedawniaja?
Jezeli tak to jak postepowac, gdyz dostalem wezwanie do zaplacenia?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Stanisławie. Niestety, ale w sprawach dotyczących długów publicznoprawnych nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.

Robert pisze:

Proszę o kontakt w sprawie długu zabezpieczonego wpisem na hipotece

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Robercie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośba o szerszy opis Pana sytuacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.