Każda osoba, przeciwko której prowadzone jest postępowanie egzekucyjne dobrze zna ciężar działań komornika. Jednak jak się okazuje nie tylko ten kto ma dług może zostać wziętym na celownik organu egzekucyjnego. Jak się okazuje w praktyce komornik może zająć rzeczy nienależące do dłużnika! Kiedy tak może się stać oraz co można wówczas zrobić? O tym w artykule.
Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.
Jak to możliwe, że komornik zajmuje rzeczy nienależące do dłużnika?
Komornik sądowy działa zawsze w oparciu o sztywne reguły jakie nakreślają mu przepisy kodeksu postepowania cywilnego (kpc). W ramach postępowań egzekucyjnych zdarzają się też niestety liczne pomyłki i błędy. Niektóre są błahe, ale niektóre bardzo poważne. Szczególnie jako poważne możemy uznać te, w których dochodzi do zajęcia rzeczy nienależących do dłużnika. Czyli należących do osoby trzeciej niebędącej dłużnikiem. Historię z traktorem rolniczym zajętym sąsiadowi zapewne zna niemal każdy. Do tak skrajnych sytuacji na co dzień oczywiście nie dochodzi, ale do mniej spektakularnych zajęć już zdecydowanie częściej. O czym mowa?
Komornik sądowy może zająć rzecz nienależącą do dłużnika. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy osoba zadłużona zamieszkuje albo przynajmniej jest zameldowana w mieszkaniu/domu osoby niebędącej dłużnikiem. Może wówczas dojść do sytuacji, w której komornik dokona zajęcia rzeczy nienależącej do dłużnika. Do wskazanych wyżej sytuacji dochodzi zwykle, gdy osoba zadłużona zameldowana jest u rodziców. Komornik wówczas dysponuje zwykle tym adresem i udaje się z wizytą właśnie wprost do mieszkania nieświadomych niczego osób.
Co zrobić, gdy komornik dokonuje zajęcia rzeczy nienależących do dłużnika?
Odpowiedź na postawione wyżej pytanie możemy podzielić właściwie na dwie kategorie. Pierwsza, dotyczy tego co zrobić, aby komornik nie zajął rzeczy nienależącej do dłużnika. Druga, to co zrobić, aby zwolnić z egzekucji rzecz nienależącą do dłużnika.
Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?
Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze
Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Jak uniemożliwić zajęcie rzeczy nienależącej do dłużnika?
Jeśli jesteś właścicielem rzeczy, którą chce zając komornik, a nie jesteś dłużnikiem to musisz w toku czynności komorniczej poinformować o tym fakcie komornika. Najlepiej jest dysponować w takiej sytuacji imiennym dowodem zakupu rzeczy, np. paragon imienny czy faktura. Brak takich dowodów może uniemożliwić zatrzymanie działań komornika i tym samym spowodować, że dojdzie do zajęcia rzeczy nienależącej do dłużnika. Jeśli natomiast osoba dłużnika (np. syn, córka, wnuk) nie mieszkają w danym lokalu to warto przywołać do czynności sąsiada, który w obecności komornika poświadczy ten fakt. Jak wiadomo zameldowanie nie przesądza o żadnym prawie do lokalu, a tym samym o zamieszkiwaniu w tym lokalu. Z czynności w toku egzekucji komornik spisuje zawsze protokół. Wszystko co dzieje się w czasie czynności zajęcia musi zostać wnikliwie zaprotokołowane i stanowi dowód tego co zostało w protokole stwierdzone.
Jak uchylić zajęcie rzeczy? Powództwo o zwolnienie rzeczy spod egzekucji.
Jednak, gdy doszło już do zajęcia rzeczy przez komornika to osoba będąca właścicielem, a nie będąca dłużnikiem ma nadal możliwość do skutecznego działania. Tym razem jednak konieczne stanie się złożenie pozwu do sądu. Dokładnie będzie to pozew o wyjęcie rzeczy spod egzekucji.
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego (art. 841 kpc) powództwo o zwolnienie przedmiotu spod egzekucji składa się w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc od dnia, w którym właściciel zajętej rzeczy dowiedział się o naruszeniu jego praw. Zwykle będzie to dzień, w którym dokonano zajęcia. Nie jest to jednak regułą. Pozew powyższy składa się przeciwko wierzycielowi. Jeśli dodatkowo dłużnik w egzekucji zaprzecza prawu własności powoda (właściciela) to pozywa się wówczas również dłużnika.
W sprawie o zwolnienie rzeczy spod egzekucji sąd rozpatrujący sprawę ustala, czy osoba składająca pozew jest właścicielem zajętej rzeczy. Na potwierdzenie tego właściciel powinien dysponować odpowiednimi dowodami. W szczególności będą to wskazywane już wyżej paragony imienne czy faktury. Dodatkowo dobrym dowodem w takiej sprawie mogą być także świadkowie. Mogą oni potwierdzić fakt zakupu i tym samym prawa własności przysługującego powodowi (właścicielowi).
Mam komornik i nie wiem dlaczego. Czy to pomyłka komornika?
W naszej wieloletniej praktyce Kancelarii EUROLEGE setki razy spotykaliśmy się z sytuacją, jaka możemy nazwać komornik z zaskoczenia. Czytelnicy naszego bloga świetnie już wiedzą, że komornik może pojawić się całkowicie niezapowiedzianie. Bez żadnych, wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Jak to możliwe?
Wiele spraw sądowych – w szczególności tych sprzed kilku lat – kończyło się wydaniem wadliwego tytułu wykonawczego. Jak do tego dochodziło? Pozew kierowany był przez powoda będącego bankiem, chwilówką czy firmą windykacyjną do sądu (albo e – sądu) ze wskazaniem starego i nieaktualnego już adresu zamieszkania osoby pozwanej. Oczywiście sądy miały i mają możliwość sprawdzenia miejsca zameldowania stron procesu, ale albo z tego nie korzystały albo adres wskazany w bazie PESEL-SAD był błędny. Zwykle na skutek przeprowadzki osoby pozwanej i braku zameldowania w nowym miejscu zamieszkania. A co ważne, to miejsce zamieszkania jest kluczowe, a nie miejsce zameldowania. Jeśli sąd wysyłał do pozwanego nakaz zapłaty albo inne pisma w sprawie na stary adres (chociażby wskazany w bazie PESEL-SAD jako adres zameldowania), a osoba pozwana mieszkała wówczas w innym miejscu to mamy do czynienia z wadliwym doręczeniem. Natomiast wadliwe doręczenie powoduje, że tytuł wykonawczy wydany w sprawie jest wadliwy i nie nadaje się do egzekucji!
Dlatego zanim posądzimy komornika o błąd i próbę zajęcia naszych wierzytelności (np. wynagrodzenia za pracę czy pieniędzy na koncie bankowym) albo rzeczy materialnych to warto sprawdzić przeciwko komu prowadzona jest dana egzekucja. Może okazać się, że to my jesteśmy dłużnikiem nic o tym nie wiedząc!
Komornik egzekwuje mój majątek a nie dostałem pisma z sądu. Co mogę zrobić?
Liczba egzekucji w ujęciu nominalnym jest bardzo duża. Procentowo oczywiście nie będzie to wielki ułamek, ale w skali są to kolosalne ilości spraw. W naszej Kancelarii EUROLEGE widzieliśmy setki wadliwych tytułów wykonawczych i pomogliśmy już setkom osób w umorzeniu egzekucji i w niektórych sprawach odzyskaliśmy również wszystkie pieniądze zabrane przez komorników w toku egzekucji. Masz egzekucję z zaskoczenia i to Ty jesteś dłużnikiem wskazanym w tytule wykonawczym? Zobacz co musisz zrobić!
Po pierwsze ustal na podstawie jakiego tytułu wykonawczego prowadzona jest egzekucja przeciwko Twojej osobie. Ustalisz to dzwoniąc do komornika albo uzyskując te informacje z pierwszego pisma przesłanego Ci przez komornika. Jeśli nie masz pisma od komornika to dzwoniąc do kancelarii komorniczej ustal:
- nazwę tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym),
- nazwę sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
- datę wydania tytułu wykonawczego,
- sygnaturę akt sprawy sądowej,
- nazwę wierzyciela.
Mając takie informacje wykonaj telefon do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i dowiedz się na jaki adres wysyłano Ci pisma sądowe. Jeśli postepowanie egzekucyjne jest dla Ciebie zaskoczeniem to zapewne dowiesz się, że był to stary i nieaktualny adres. Wówczas możliwe jest wdrożenie procedury oddłużania z komornikiem!
Do tego momentu możesz spokojnie działać samodzielnie. Ustalenie istotnych kwestii czasami zabiera trochę czasu, ale nie wymaga działań prawnika. Jeśli natomiast chcesz iść dalej i żądać umorzenia egzekucji i odzyskania pieniędzy zabranych przez komornika to musisz złożyć pismo do sądu, a dokładnie odwołanie do sądu od tytułu egzekucyjnego. Dodatkowo trzeba również złożyć wniosek do komornika o wstrzymanie egzekucji oraz pismo do wierzyciela z informacją o stanie sprawy. Zdecydowanie w tego rodzaju procesie prawnik od długów to najlepsze rozwiązanie i gwarancja, że nie polegniemy na błędach formalnych.
Jak mogę uzyskać pomoc prawnika od długu z Kancelarii EUROLEGE?
Masz problem z komornikiem? Postępowanie egzekucyjne jest dla Ciebie zaskoczeniem? Napisz do nas lub zadzwoń. W Kancelarii EUROLEGE sprawami sądowymi oraz komorniczymi przeciwko bankom, firmom windykacyjnym i pożyczkowym zajmujemy się już od wielu lat i to z wysoka skutecznością. Pomogliśmy już tysiącom osób zadłużonych przed sadami i komornikami w całej Polsce. Dzięki naszej działalności pomocowej wygraliśmy sprawy, których wartość przedmiotu sprawy wynosi łącznie kilkadziesiąt milionów złotych!
Działamy zdalnie na terenie całej Polski. Poza możliwością zgłoszenia się do nas telefonicznie albo mailowo możliwe jest również wysłanie do nas zgłoszenia z prośbą o kontakt poprzez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Wszystko szybko, bezpiecznie i wygodnie. Możesz otrzymać w pełni profesjonalną pomoc prawną nie wychodząc z domu czy pracy. Co ważne, wstępna analiza prawna świadczona przez naszych prawników jest w pełni darmowa i do niczego nie zobowiązuje!
Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)
Bardzo proszę o poradę. Komornik zajol rodzica cały sprzęt w domu za dług alimentacyjny syna. Brat jest alkoholikiem i nic sobie nie robi z długu bazując na rodzicach u których jest zameldowany. Tata jest osobą leżącą a mama w trakcie chemioterapii. Dom i wszystkie w nim rzeczy oczywiście należą tylko do rodziców.
Dzień dobry Pani Magdo. Niestety, ale w sprawach dotyczących alimentów nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.
Przepraszam za ponowne wysłanie tej samej wiadomości,ale nie mam jeszcze doświadczenia w pisaniu i wysyłaniu wiadomości w ten sposób. Widziałam, że Państwo już mi odpisali na pierwszą wiadomość. Chciałabym podkreślić,że zajęcia jeszcze nie mam. Po sprawie sądowej porozumiałam się z Panią windykator,że będę wpłacała do końca każdego miesiąca określoną kwotę zobowiązania. Tak więc do tej pory spłacałam tzw umowę ugodową. W styczniu tego roku nie miałam środków na wpłatę, prosiłam o przesunięcie terminu ale niestety odpowiedź była taka, że jeżeli do końca stycznia nie wpłacę to w tym tygodniu oddadzą moją sprawę do komornika🙁 Stąd było moje zapytanie co może zrobić komornik w mojej sytuacji?Z poważaniem,Iwona XXXX
Pani Iwono, odpowiemy Pani w wiadomości mailowej. Prosimy monitorować swoją skrzynkę mailową. Również w folderze SPAM 🙂
Dzień dobry.W bliskim czasie spodziewam się egzekucji komorniczej. Czy mogliby Państwo udzielić mi informacji na dwa pytania?Pyt 1. Jestem pełnomocnikiem do konta bankowego męża. Dodatkowo w tym samym banku mam konto tzw. techniczne,które jest połączone z tym kontem (tj męża), i kontami dwójki niepełnoletnich dzieci. Czy komornik może zająć takie konta?Pyt 2. Od dwóch miesięcy pracuję na umowę zlecenie, niepełny etat. Czy komornik może zająć moje wynagrodzenie (kwota to około 1000zł)?Z poważaniem,Iwona XXXX
Dzień dobry Pani Iwono. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.