Każdy, kto ma postępowanie komornicze obawia się wizyty komornika w miejscu zamieszkania. Szczególnie dłużnicy mieszkający w budynkach wielorodzinnych (głównie blokach) mogą czuć większy dyskomfort. Większość ludzi nie lubi okazywać swoich problemów finansowych. Szczególnie, jeśli dotyczy to osób bliskich czy sąsiadów.

W poniższym artykule skupimy się na tym zagadnieniu i odpowiemy na pytanie: czy komornik uprzedza o swojej wizycie? Zapraszamy do przeczytania całości materiału. Na pewno warto wiedzieć więcej.

Jak działa i co może zabrać komornik?

Postępowanie komornicze zawsze jest dużym obciążeniem psychicznym. W większości przypadków komornik działa bez żadnego ostrzeżenia. Dotyczy to przede wszystkim:

W takich sytuacjach organ egzekucyjny bez żadnego wcześniejszego zawiadomienia dokonuje czynności. Można zatem śmiało powiedzieć, że komornik bez powiadomienia jest rzeczą absolutnie występującą.

Nie oznacza to jednak, że komornik sądowy może w 100% zaskoczyć dłużnika. Osoba zadłużona powinna wiedzieć o wcześniej prowadzonym postępowaniu sądowym, w którym prawomocnie została zobligowana do zapłaty. Jeśli taka sytuacja się nie zdarzyła, a pojawił się komornik to możliwe jest jego zablokowanie. Jak to zrobić i w jakich warunkach napiszemy na końcu artykułu.

Wizyta komornika w miejscu zamieszkania. Czy zostanę uprzedzony?

Jak wiadomo komornik do złożenia wizyty dłużnikowi w jego miejscu zamieszkania nie potrzebuje żadnego specjalnego zezwolenia. Wystarczy, że posiada wniosek wierzyciela i tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji. Co ważne, komornik do przeprowadzenia czynności może przywoływać policję. Zatem jego to organ, który dysponuje nie tylko możliwościami formalnymi i technicznymi, ale też w potrzebie siłowymi.

Opowiadając jednak na pytanie postawione na wstępie artykułu to możemy powiedzieć, że komornik co do zasady uprzedza dłużnika o swojej wizycie. W niewielkiej liczbie przypadków zdarzyć się może, że komornik sądowy zaskoczy dłużnika i go o wizycie uprzednio nie powiadomi. Jest to zdecydowana rzadkość. Występuje takie zjawisko raczej w sprawach, w których istnieje wysokie ryzyko, że dłużnik będzie ukrywał majątek.

Pierwsze pismo jakie osoba zadłużona otrzymuje w od komornika to zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Może się okazać, że jednocześnie osoba zadłużona otrzyma informację o zajęciu konta bankowego, emerytury, renty czy wynagrodzenia za pracę. W pierwszym piśmie od komornika może znajdować się informacja o obowiązku złożenia wykazu majątku. Komornik może także poinformować dłużnika o tym, aby stawił się w kancelarii komorniczej celem złożenia takiego wykazu. Ostatecznie komornik może również zapowiedzieć się u dłużnika wskazując konkretną datę oraz godzinę zaplanowanej czynności.

Prawdą jest taka, że komornicy wolą prowadzenie egzekucji „fotelowej”, czyli zza biurka. Możliwe jest to chociażby w przypadku egzekucji z konta bankowego czy wynagrodzenia za pracę albo ze zlecenia. Taki sposób prowadzenia egzekucji jest szybki i nie zmusza komornika do opuszczenia jego kancelarii.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Mam komornika z zaskoczenia i nie wiem dlaczego. Co zrobić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej komornik z zaskoczenia to dosyć powszechne zjawisko. Jednak zasadnicza różnica leży pomiędzy osobami, które mają egzekucję i kiedyś odebrały z sądu jakiekolwiek pismo od tych, które takich pism nigdy nie odbierały.

Jeśli chodzi o osoby, które odbierały pisma z sądu i sprawę prawomocnie przegrały to zrobić się za dużo już nie da. W sensie formalnym sprawa jest zasadniczo przegrana i koniecznym staje się zwykle prowadzenie negocjacji z wierzycielem. Wyjątkiem są sytuacje, w których z własnej winy nie złożyliśmy środka zaskarżenia, np., obłożna choroba. Wówczas można złożyć takie pismo jak wniosek o przywrócenie terminu. Zaznaczamy jednak, że są to sytuacje skrajne i w masie spraw rzadko spotykane.

Inaczej przedstawia się sytuacja tych „dłużników”, którzy dostali informacje od komornika, ale o sprawie sądowej w tym zakresie w ogóle nie słyszały. Jest to sytuacja zdecydowanie inna i to taka, w której możliwa jest interwencja i pozytywne jej załatwienie.

Jak to się dzieje, że pozwany dłużnik o sprawie sądowej nic nie wiedział, a pierwsze informacje otrzymał od komornika? Z naszego wieloletniego doświadczenia jako Kancelarii EUROLEGE możemy powiedzieć, że powody w 99% są zazwyczaj dwa:

  • zmiana miejsca zamieszkania po zawarciu umowy kredytu/pożyczki, np. wyjazd za granicę albo przeprowadzka w Polsce,
  • zmiana nazwiska po zawarciu umowy kredytu/pożyczki – chodzi głównie o kobiety, które wstąpiły w związek małżeński.

Na co można liczyć w takich sytuacjach? Na bardzo wiele. Przede wszystkim na umorzenie egzekucji, ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd, a co najważniejsze… ODZYSKANIE PIENIĘDZY zabranych przez komornika! Wiemy o czym piszemy, ponieważ właściwie każdego dnia przyjmujemy Klientów, którzy mają problemy z komornikiem chociaż o żadnej sprawie sądowej wcześniej nie wiedzieli.

W takiej sytuacji konieczne jest szybkie działanie. Im szybciej zareagujemy, tym mniej pieniędzy z naszego majątku zabierze komornik. Zacząć trzeba od sądu i złożyć wniosek o prawidłowe doręczenie pisma sądowego stwierdzającego zadłużenie. Zazwyczaj będzie to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo wyrok zaoczny. Następnie koniecznie trzeba napisać pismo do komornika i wierzyciela z informacją o wykonanych działaniach. Może to – chociaż na tym etapie nie musi – zatrzymać dalszy tok egzekucji.

Gdzie zgłosić się o pomoc w sprawie długów komorniczych i sądowych?

Dla osoby nie znającej się na prawie i procedurach samodzielne prowadzenie postępowań sądowych i komorniczych może być prawdziwą udręką. Dlatego też w naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat postawiliśmy na szeroką dostępność osób zadłużonych do profesjonalnej obsługi prawnej.

Dzięki wybranemu modelowi zdalnej obsługi Klienta jesteśmy w stanie obsługiwać sprawy z całej Polski. Reprezentujemy naszych Klientów przed sądami i komornikami w całym kraju. Kontakt z nami jest bardzo łatwy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Możesz się z nami skontaktować telefonicznie, mailowo albo wysyłając zgłoszenie przez formularz kontaktowy zamieszczony na naszej stronie internetowej. Oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Oczywiście mamy też swoje biuro terenowe, jednak w ten sposób obsługujemy niewielki odsetek naszych Klientów. Niemniej jest możliwość również osobistego spotkania twarzą w twarz 😊

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.9/5 - (21 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Grażyna pisze:

Mam zajęcie komornicze,bank błędnie przelał moją 14 emeryturę do komornika,zgłosiłam to jeszcze tego samego dnia.Dostałam przeprosiny od banku i informację, że skierowali oficjalne pismo do komornika o zwrot środków.Minęło już 14 dni i nadal nie mam pieniędzy na koncie.Co mam zrobić jeżeli komornik nie zwróci pieniędzy.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Należy jak najszybciej skontaktować się z komornikiem prowadzącym egzekucję i ustalić kiedy nastąpi wypłata. Jeśli nie będzie kontaktu albo komornik nie będzie chciał wykonać zwrotu to należy szybko zgłosić sprawę do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa dany komornik. Dodatkowo zalecamy, aby sprawdzić czy egzekucja w ogóle może być prowadzona. W naszej kancelarii każdego dnia spotykamy się ze sprawami, które nadają się do całkowitego umorzenia i możliwe jest odzyskanie wszystkich zabranych dotychczas pieniędzy. Zapraszamy do kontaktu. Możemy dokonać bezpłatnej analizy sprawy i ewentualnie pomóc w załatwieniu sprawy od początku do końca.

Ewa pisze:

Od trzech lat z mojej pensi jeść ściągane przez komornika od 300 do 400 zł I do tej pory nie mogę się dowiedzieć co mam już spłacone i żadnej informacji pisemnej co jest spłacone

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Ewo, należałoby przyjrzeć się sprawie trochę bliżej. Jeśli ma Pani wątpliwości co do księgowania wpłat to należy zwrócić się do komornika o rozksięgowanie każdej poszczególnej wpłaty jaka została dokonana na jego rachunek i w jaki sposób została rozksięgowana. Jeśli będą jakiekolwiek wątpliwości należy zgłosić sprawę do prezesa sądu, przy którym działa komornik.

Dodatkowo zachęcamy, aby sprawdzić czy egzekucja w ogóle może być prowadzona przeciwko Pani osobie. Zajmujemy się takimi sprawami. Jeśli są podstawy dokonujemy umorzenia egzekucji i odzyskujemy dla Klientów wszystkie zabrane podczas postępowania komorniczego pieniądze. Zapraszamy do kontaktu. U nas analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje: https://www.eurolege.pl/kontakt/