Kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym 2020. Blokada rachunku bankowego przez komornika. Jak się bronić? Poradnik. - Antywindykacja EuroLege

Kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym 2020. Blokada rachunku bankowego przez komornika. Jak się bronić? Poradnik.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym blokada konta

Oceń artykuł: 

Otrzymałeś z banku informację, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika? A może chciałeś zapłacić kartą w sklepie albo wybrać pieniądze z bankomatu i okazało się, że masz blokadę komorniczą na koncie? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się ile wynosi kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym i w jaki sposób bronić się przed blokadą konta w egzekucji komorniczej.

Na czym polega blokada konta przez komornika? Czym jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego potocznie nazywane zajęcie konta w banku przez komornika nazywa się profesjonalnie – zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych. Jest to jeden ze sposobów egzekucji komorniczej obok między innymi egzekucji z wynagrodzenia za pracę, egzekucji z renty i emerytury czy egzekucji z ruchomości (np. samochód).

Zajęcie konta przez komornika polega na tym, że na jego zlecenie bank dokonuje blokady środków. Następnie środki te przelewane są na rachunek bankowy komornika. Wszystko oczywiście na wniosek organu egzekucyjnego w oparciu o tytuł wykonawczy, np. prawomocny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo prawomocny wyrok zaoczny.

Po faktycznej blokadzie konta przez komornika dłużnik zazwyczaj otrzymuje informację o dokonanej czynności. Niestety od momentu dokonania zajęcia konta przez komornika do momentu wysłania zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego dłużnika może minąć dłuższy okres czasu, np. kilkanaście dni.

Kiedy dłużnik dowiaduje się o zajęciu konta bankowego?

Komornik przystępując do egzekucji środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika korzysta z tzw. systemu OGNIVO. Dzięki temu systemowi komornik wysyła do banków oraz SKOK-ów zapytania o udzielenie informacji w przedmiocie istnienia rachunków bankowych dłużnika. W odpowiedzi otrzymuje wiarygodne informacje, że w banku X dłużnik Y ma rachunek bankowy. Komornik więc nie musi wiedzieć jaki masz konkretnie rachunek bankowy. Więcej, komornik w momencie wszczęcia egzekucji nie musi nawet wiedzieć w jakim banku masz konto, na którym może zająć Twoje pieniądze. Wszystkiego dowiaduje się w formie cyfrowej, dzięki sprawnie działającemu systemowi OGNIVO.

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym w 2020 roku?

Pamiętajmy, że obecnie komornik nie może dokonywać egzekucji wszystkich środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika. Pieniądze, które znajdują się na koncie podlegają ograniczeniom w egzekucji. Obowiązująca w 2020 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym to 75% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2600 zł brutto. Oznacza to, że kwota wolna (limit) od zajęcia na rachunku bankowym w 2020 roku wynosi 1950 zł. Taka też kwota musi pozostać na koncie bankowym dłużnika. Zajęcie kwoty wyższej stanowi naruszenie przepisów prawa przez komornika i może stanowić podstawę do skutecznych działań tamujących działania egzekucyjne.

Co zrobić, jeśli komornik zablokował wszystkie środki na koncie?

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy ciekawą sprawę. Pani Malwina z okolic Sanoka napisała nam takiego oto maila:

„Drodzy Państwo, bardzo Was proszę o pomoc. Kiedyś wpadłam w bardzo duże długi. Niestety były to błędy młodości. Aktualnie pracuję na umowie zlecenie. Wszystkie pieniądze przelewane są na konto. Dzisiaj dowiedziałam się, że mam zajęte konto w banku. Nie mogłam nawet zapłacić za zakupy! Jestem załamana. Mam 2-letnie dziecko na wychowaniu. Mąż od nas odszedł. Co mamy robić? Jak mamy sobie z tym poradzić?”

Oczywiście natychmiast pomogliśmy Pani Malwinie. Jeden z naszych stowarzyszonych prawników pomógł sporządzić skargę na czynności komornika. Aktualnie czynności komornika zostały uchylone, a pieniądze Pani Malwiny szybko wróciły na jej rachunek bankowy. Jak jednak walczyć, jeśli komornik zajmuje wszystkie pieniądze na koncie albo zostawia tam np. 200 zł?

W sytuacji takiej jak podana w przykładzie Pani Malwiny, należy złożyć skargę na czynności komornika. Na złożenie takiej skargi dłużnik ma 7 dni od dnia, w którym dowiedział się o dokonanej czynności. Skarga taka podlega opłacie sądowej w kwocie 100 zł. Składa się ją do sądu rejonowego, za pośrednictwem komornika prowadzącego egzekucję z konta bankowego.

Jeśli jako dłużnik nie miałeś pieniędzy na opłacenie skargi na czynności komornika albo zwyczajnie przekroczyłeś 7-dniowy termin na jej złożenie, to istnieje inny sposób uchylenia działań komornika. Jako dłużnik możesz złożyć skargę na działania komornika do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Taka skarga jest nieodpłatna. Co więcej, nie musisz zachowywać 7-dniowego terminu na jej wniesienie.

O zajęciu konta dowiedziałem się dopiero od komornika. Jak zatrzymać jego działania?

Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero z egzekucji komorniczej, to musisz wiedzieć, że możesz zatrzymać komornika i odzyskać zabrane pieniądze. Musisz jedynie wykonać kilka czynności, w całej procedurze pomogą Ci specjaliści z naszej Kancelarii. Co powinieneś zrobić jeszcze przed pierwszym kontaktem znajdziesz tutaj.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA