Otrzymałeś z banku informację, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika? A może chciałeś zapłacić kartą w sklepie albo wybrać pieniądze z bankomatu i okazało się, że masz blokadę komorniczą na koncie? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się ile wynosi kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym i w jaki sposób bronić się przed blokadą konta w egzekucji komorniczej.

Na czym polega blokada konta przez komornika? Czym jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego potocznie nazywane zajęcie konta w banku przez komornika nazywa się profesjonalnie – zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych. Jest to jeden ze sposobów egzekucji komorniczej obok między innymi egzekucji z wynagrodzenia za pracę, egzekucji z renty i emerytury czy egzekucji z ruchomości (np. samochód).

Zajęcie konta przez komornika polega na tym, że na jego zlecenie bank dokonuje blokady środków. Następnie środki te przelewane są na rachunek bankowy komornika. Wszystko oczywiście na wniosek organu egzekucyjnego w oparciu o tytuł wykonawczy, np. prawomocny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo prawomocny wyrok zaoczny.

Po faktycznej blokadzie konta przez komornika dłużnik zazwyczaj otrzymuje informację o dokonanej czynności. Niestety od momentu dokonania zajęcia konta przez komornika do momentu wysłania zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego dłużnika może minąć dłuższy okres czasu, np. kilkanaście dni.

Kiedy dłużnik dowiaduje się o zajęciu konta bankowego?

Komornik przystępując do egzekucji środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika korzysta z tzw. systemu OGNIVO. Dzięki temu systemowi komornik wysyła do banków oraz SKOK-ów zapytania o udzielenie informacji w przedmiocie istnienia rachunków bankowych dłużnika. W odpowiedzi otrzymuje wiarygodne informacje, że w banku X dłużnik Y ma rachunek bankowy. Komornik więc nie musi wiedzieć jaki masz konkretnie rachunek bankowy. Więcej, komornik w momencie wszczęcia egzekucji nie musi nawet wiedzieć w jakim banku masz konto, na którym może zająć Twoje pieniądze. Wszystkiego dowiaduje się w formie cyfrowej, dzięki sprawnie działającemu systemowi OGNIVO.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym w 2021 roku?

Pamiętajmy, że obecnie komornik nie może dokonywać egzekucji wszystkich środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika. Pieniądze, które znajdują się na koncie podlegają ograniczeniom w egzekucji. Obowiązująca w 2021 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym to 75% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto. Oznacza to, że kwota wolna (limit) od zajęcia na rachunku bankowym w 2021 roku wynosi 2100 zł. Taka też kwota musi pozostać na koncie bankowym dłużnika. Zajęcie kwoty wyższej stanowi naruszenie przepisów prawa przez komornika i może stanowić podstawę do skutecznych działań tamujących działania egzekucyjne.

Co zrobić, jeśli komornik zablokował wszystkie środki na koncie?

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy ciekawą sprawę. Pani Malwina z okolic Sanoka napisała nam takiego oto maila:

„Drodzy Państwo, bardzo Was proszę o pomoc. Kiedyś wpadłam w bardzo duże długi. Niestety były to błędy młodości. Aktualnie pracuję na umowie zlecenie. Wszystkie pieniądze przelewane są na konto. Dzisiaj dowiedziałam się, że mam zajęte konto w banku. Nie mogłam nawet zapłacić za zakupy! Jestem załamana. Mam 2-letnie dziecko na wychowaniu. Mąż od nas odszedł. Co mamy robić? Jak mamy sobie z tym poradzić?”

Oczywiście natychmiast pomogliśmy Pani Malwinie. Jeden z naszych stowarzyszonych prawników pomógł sporządzić skargę na czynności komornika. Aktualnie czynności komornika zostały uchylone, a pieniądze Pani Malwiny szybko wróciły na jej rachunek bankowy. Jak jednak walczyć, jeśli komornik zajmuje wszystkie pieniądze na koncie albo zostawia tam np. 200 zł?

W sytuacji takiej jak podana w przykładzie Pani Malwiny, należy złożyć skargę na czynności komornika. Na złożenie takiej skargi dłużnik ma 7 dni od dnia, w którym dowiedział się o dokonanej czynności. Skarga taka podlega opłacie sądowej w kwocie 100 zł. Składa się ją do sądu rejonowego, za pośrednictwem komornika prowadzącego egzekucję z konta bankowego.

Jeśli jako dłużnik nie miałeś pieniędzy na opłacenie skargi na czynności komornika albo zwyczajnie przekroczyłeś 7-dniowy termin na jej złożenie, to istnieje inny sposób uchylenia działań komornika. Jako dłużnik możesz złożyć skargę na działania komornika do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Taka skarga jest nieodpłatna. Co więcej, nie musisz zachowywać 7-dniowego terminu na jej wniesienie.

O zajęciu konta dowiedziałem się dopiero od komornika. Jak zatrzymać jego działania?

Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero z egzekucji komorniczej, to musisz wiedzieć, że możesz zatrzymać komornika i odzyskać zabrane pieniądze. Musisz jedynie wykonać kilka czynności, a powodzenie całej sprawy zależy od szybkości działania oraz dyscypliny w podejmowanych czynnościach.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


O Autorze

Kancelaria EuroLege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komornicze