Zapewne wielu naszych czytelników nie słyszało jeszcze o sankcji kredytu darmowego. Co ciekawe istnieje taka instytucja prawa, która daje konsumentom-pożyczkobiorcom bardzo mocne i ciekawe narzędzie dyscyplinowania pożyczkodawców. Gdzie znajdują się przepisy o sankcji kredytu darmowego oraz w jakich warunkach i w jaki sposób z niej skorzystać? O tym w dzisiejszym artykule na naszym blogu 😊
Jak sama nazwa wskazuje „sankcja kredytu darmowego” to instytucja prawa, w jakiej osoba biorąca pożyczkę, a będąca konsumentem, spłaca jedynie to co wzięła od pożyczkodawcy, który stale i zawodowo trudni się w udzielaniu pożyczek. Dlaczego akurat przepisy dotyczą kredytów konsumenckich? Wynika to z faktu, iż instytucja taka zastrzeżona została w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku „o kredycie konsumenckim”. Zgodnie z jego brzmieniem w art. 45 ustanowiono, że: „W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.”
Tyle gołe przepisy. A jak jest w praktyce? O tym w dalszej części naszego artykułu.
Sankcję kredytu darmowego możesz złożyć swojemu pożyczkodawcy w następujących sytuacjach:
Sankcję kredytu darmowego składa się do pożyczkodawcy. Może być nim bank, np. Alior Bank, mBank, czy Santander Consumer Bank, jak również każda z firm pożyczkowych działających na terytorium RP i poza nim, np. Profi Credit, VIVUS, Provident.
Termin na złożenie wniosku o sankcję kredytu darmowego wynosi 1 rok i liczy się od dnia wykonania umowy. Oznacza to zatem, że po wykonaniu całości umowy może konsument żądać zwrotu nadpłaconych środków, których nie musiał spłacać w związku z tym, że umowa o kredyt konsumencki zawarta została z naruszeniem przepisów prawa.
Jeśli firma pożyczkowa albo bank nie odpowiedzą na Twoje pismo w ciągu 1 miesiąca od dnia, w którym pismo to otrzymali to znaczy, że w sposób dorozumiany zaakceptowali Twoje stanowisko. Oznacza to, że z tym dniem nie musisz płacić więcej niż pożyczyłeś. A jeśli spłaciłeś wszystko to masz roszczenie o zwrot nadpłaconych kwot.
Jeśli firma pożyczkowa albo bank nie wyraziły akceptacji dla Twojego wniosku i pozwały Cię do sądu to masz prawo się bronić! To samo dotyczy sytuacji, w jakiej Twoje potencjalnie istniejące zadłużenie sprzedane zostało do firmy windykacyjnej działającej na rynku polskim, np. Svea Ekonomi Cyprus Ltd, Ultimo Portfolio Investment czy Skyline Associates INC. Bez względu na to kto Cię pozywa masz prawi podejmować obronę. A jeśli Twój wniosek o sankcję kredytu darmowego był skuteczny masz prawo oczekiwać zwycięstwa. Jeśli nie w całości, to przynajmniej w przeważającej części.
Masz sprawę z chwilówką, bankiem albo firmą windykacyjną w sądzie? Dzisiaj nie musisz już martwić się o to, w jaki sposób się bronić. W naszej Kancelarii EUROLEGE przygotowaliśmy dla wszystkich pozwanych korzystne oferty współpracy. Działamy na terenie całej Polski, bronimy pozwanych przed każdym sądem w Polsce, w tym w e-sądzie w Lublinie (EPU). Sprawy załatwiamy zdalnie. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy urządzenie podłączone do Internetu. Zlecenie spraw sądowych jeszcze nigdy nie było tak łatwe 😊
Co musisz zrobić, abyśmy przeanalizowali Twoją sprawę i zobaczyli co się da zrobić? Musisz wysłać do nas zgłoszenie. Możesz to zrobić zdalnie, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Wystarczy telefon albo inne urządzenie z dostępem do Internetu! Jak to zrobić?
Masz pytania? Zadzwoń do nas lub napisz. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości 😊
W Twojej sprawie jest komornik? Nie załamuj się! W naszej Kancelarii EUROLEGE sprawdzimy czy istnieją szanse na wznowienie postępowania i uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia. Jeśli ustalimy, że w sprawie można jeszcze działać to uchylimy tytuł wykonawczy, doprowadzimy do umorzenie egzekucji i nawet możemy postarać się o odzyskanie zabranych Ci pieniędzy!
Zgłoszenia swojej sprawy komorniczej możesz dokonać dokładnie w taki sam sposób jak zgłoszenia sprawy sądowej. Wszystko wygodnie, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.
Dzień dobry, posiadam kredyty w PKO BP i Santander Bank, czy mogą Państwo przeanalizować umowy czy można byłoby skorzystać z sankcji kredytu darmowego ? Jaki jest koszt współpracy z Państwem ? Posiadam również wypowiedziane umowy pożyczek w Monedo i Provident, wisi tu windykacja i z tego co wiem trzeba czekać na sąd, tu również pytanie jaki jest koszt Państwa pomocy z ewentualną obrona ? Pozdrawiam
Czy można zrobić skd jesli pare razy byla konsolidacja (W tym samym banku), A aktualnie jestem w trakcie sprawy o upadłość i od paru miesięcy nie płacę rat?
Zostaw komentarz