Wyrok bez rozprawy? Sądy pracują na posiedzeniach niejawnych. - Antywindykacja EuroLege

Wyrok bez rozprawy? Sądy pracują na posiedzeniach niejawnych.

Wyrok bez rozprawy na posiedzeniu niejawnym

Oceń artykuł: 

Od wielu naszych fejsbukowiczów i czytelników naszego bloga otrzymujemy informacje, że dostają z sądów pozwy w sprawach o zapłatę z adnotacją, że sprawa może odbyć się na posiedzeniu niejawnym. Przestraszeni nie wiedzą co to oznacza. Czy mogą się bronić? Jak to zrobić? Dlatego postanowiliśmy dzisiaj przygotować dla Państwa streszczenie problemu i rozwiązania kiedy otrzymujecie z sądu pismo z adnotacją, że sąd może wyrokować na posiedzeniu niejawnym. Zapraszamy do lektury.

Wyrok na posiedzeniu niejawnym. Czy to zgodne z prawem?

Wprowadzony dłuższy już czas temu przepis art. 148 zn. 1 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym. Zgodnie z przywołanym przepisem może to zrobić gdy:

  1. pozwany uznał powództwo lub
  2. po złożeniu przez strony pism procesowych i dokumentów, w tym również po wniesieniu zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty albo sprzeciwu od wyroku zaocznego, sąd uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.

Wyjątek? Sąd nie może załatwić sprawy na posiedzeniu niejawnym, gdy jakakolwiek ze stron zażądała przeprowadzenia rozprawy na posiedzeniu jawnym, czyli przeprowadzenia tradycyjnej rozprawy.

Zmiany w Tarczy 3.0 – posiedzenie niejawne stanie się regułą?

Ogłoszona ostatecznie w Dzienniku Ustaw RP ustawa Tarcza 3.0 wprowadziła wiele zmian w dotychczasowych przepisach tworzonych na szybko wobec szalejącej w kraju epidemii koronawirusa. Początkowo wprowadzono zasadę, że w czasie stanu epidemii, a nawet stanu zagrożenia epidemicznego nie przeprowadza się rozpraw, za wyjątkiem spraw pilnych, wprost określonych w ustawie. Mało tego, od 31 marca 2020 roku do dnia 25 maja 2020 roku nie biegły żadne terminy sądowe, jak np. terminy na wnoszenie środków odwoławczych, w tym zarzutów od nakazów zapłaty, sprzeciwów od nakazów zapłaty – również w EPU.

Stan taki trwał właśnie do dnia 25 maja 2020 roku. Z tym dniem terminy rozpoczęte w dniach 17 marca 2020 – 30 marca 2020 roku zaczęły swój dalszy bieg od dnia 25 maja 2020 roku. A więc nie zaczynały biegu od nowa, ale następowała kontynuacja biegu rozpoczętych terminów sądowych. A te, które otworzyły się 31 marca 2020 roku i później w ogóle nie rozpoczynały swojego biegu i zaczynały biec od początku dopiero od dnia 25 maja 2020 roku.

Na dobre od dnia 25 maja 2020 roku zaczęło się odmrażanie działania sądów. Jak zapowiadał na jednej z konferencji prasowych Premier Mateusz Morawiecki rozpoczęcie nastąpiło na zupełnie nowych zasadach, w ramach „nowej normalności. Co się takiego zmieniło? Otóż zgodnie z treścią jednego z przepisów ustawy Tarcza 3.0:

„Jeżeli w sprawie rozpoznawanej według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie dowodowe zostało przeprowadzone w całości, sąd może zamknąć rozprawę i wydać orzeczenie na posiedzeniu niejawnym po uprzednim odebraniu od stron lub uczestników postępowania stanowisk na piśmie.”.

Oznacza to ani mniej ani więcej, że przepisy ustawy Tarcza 3.0 wprowadziły zasadę, że sprawy mają być załatwiane tam gdzie jest to możliwe na posiedzeniach niejawnych. Wyjątkiem ma być rozprawa jawna. Takie podejście całkowicie przewraca dotychczasową praktykę, w której rozpatrywanie spraw i wydawanie wyroków następowało po przeprowadzeniu rozprawy jawnej.

Dostałem pozew z sądu z adnotacją o posiedzeniu niejawnym. Co zrobić?

Otrzymując pozew z sądu, w którym zostajesz pozwany o zapłatę przez bank, firmę windykacyjną albo pożyczkową nie możesz się poddawać. Dlaczego? Otóż jeśli nic nie zrobisz w sprawie i nie złożysz odpowiedzi na pozew, to przegrasz, a sąd wyda wobec Ciebie wyrok zaoczny. A musisz wiedzieć, że wyrok zaoczny nie oznacza nic dobrego. Przeciwnie, nawet nieprawomocny może stanowić podstawę do egzekucji z Twojego majątku.

Co musisz zrobisz kiedy otrzymasz pozew z sądu? Pamiętaj, aby złożyć odpowiedź na pozew. Masz na to tyle czasu ile wyznaczy Ci na jej złożenie sąd rozpatrujący sprawę. Nie może być to jednak okres krótszy niż 2 tygodnie. Odpowiedź na pozew to bardzo istotne pismo procesowe. Jeśli nie podniesiesz wszystkich zarzutów, nie podasz twierdzeń i wniosków to późniejsze ich powołanie może być już niemożliwe. Dlatego warto korzystać w takich sytuacjach z pomocy doświadczonych prawników od spraw sądowych o zapłatę, który w naszej Kancelarii mamy już kilkudziesięciu!

Wyrok na posiedzeniu niejawny. Co robić dalej?

Otrzymując wyrok zwykły (nie wyrok zaoczny!) musisz ustalić czy jest on dla Ciebie korzystny czy też niekorzystny. Jeśli wyrok jest niekorzystny musisz działać szybko. Złóż wniosek o uzasadnienie wyroku. Na tą ważną czynność procesową masz jedynie 7 dni od dnia otrzymania przesyłki sądowej z wyrokiem.

A co jeśli nie złożysz wniosku o uzasadnienie wyroku w terminie? Będzie to oznaczało, że się poddajesz i godzisz na to, aby w Twoim życiu pojawił się komornik, który może zająć Twój rachunek bankowy, wynagrodzenie za pracę rentę czy emeryturę.

Kiedy już złożysz wniosek o uzasadnienie wyroku i opłacisz go w kwocie 100 zł oczekuj na uzasadnienie. Z niego dowiesz się dlaczego sąd nie dał wiary Twoim zarzutom i twierdzeniom. Uzyskasz informację dlaczego akurat uwierzył bankowi, firmie windykacyjnej czy pożyczkowej, że Twoje zadłużenie istnieje i jest w żądanej przez firmy powodowe wysokości.

To bardzo ważne, dzięki temu możesz ustalić co leżało u podstaw myśli sędziego rozpatrującego Twoje sprawę. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów od spraw antywindykacji. Wielu pozwanych nie jest w stanie prawidłowo i w zgodzie z przepisami prawa przeprowadzić analizy uzasadnienia wyroku. W szczególności, gdy w grę wchodzą tak zawiłe kwestie jak wypowiedzenie umowy kredytu czy wyliczenia związane z wysokością roszczenia dochodzonego pozwem.

Apelacja od wyroku na posiedzeniu niejawnym – to Twoja druga szansa na oddłużenie!

Nawet niekorzystne orzeczenie sądu I instancji nie oznacza dla Ciebie końca walki o życie bez długów. Warto jak zawsze składać odwołanie od wyroku zwane apelacją. Co prawda podlega ono opłacie sądowej, ale ryzyko podejmowane w sprawie apelacyjnej zawsze warte jest swojej ceny. Nie jest ważne czy dług wynosi 500 zł czy 500.000 zł. Zawsze warto starać się walczyć do końca i przedstawiać swoje argumenty.

Czy w sprawie z firmą windykacyjną, pożyczkowa lub bankiem można wygrać? Oczywiście, że TAK! Wejdź do galerii naszych orzeczeń i sprawdź, że warto walczyć w sądzie o pełne oddłużenie! 😊 Galeria wyroków dostępna jest tutaj: https://eurolege.pl/wygrane-sprawy/

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA