Każdego dnia docierają do nas doniesienia medialne o kolejnych pomysłach rządzących w związku z zapobieganiem negatywnym skutkom gospodarczym epidemii. Słyszymy dużo o pomocy przedsiębiorcom. Niektóre banki wychodzą również z propozycjami odraczania terminów płatności kredytów i pożyczek o 3 miesiące. Jednak ze wstępnych wyliczeń eksperckich wynika, że korzystanie z tego typu rozwiązań, chociaż chwilowo pomocne, końcowo może być niekorzystne dla osób zadłużonych w bankach. Na ciekawy pomysł wpadł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (w skrócie: UOKiK).

Jaki to pomysł? Zasadnicza propozycja UOKiK sprowadza się do tego, aby każdy konsument posiadający kredyty (także pożyczki) mógł na podstawie przepisów ustawowych złożyć wniosek do banku albo firmy pożyczkowej o ustanowienie „wakacji od spłaty kredytu/pożyczki” na okres 365 dni! To niewątpliwie pomysł rewolucyjny. Czy znajdzie jednak swoje miejsce w ustawie mającej zapobiegać negatywnym skutkom gospodarczym? O tym dowiemy się zapewne w najbliższych dniach, bowiem rząd zapowiedział, iż sprawa ustawy antykryzysowej traktowana jest priorytetowo.

Jakie pomysły ma UOKiK aby ulżyć kredytobiorcom?

W mediach krąży wiele, czasem sprzecznych informacji. Jednak każdy kredytobiorca chciałby wiedzieć konkretnie, co ma się w tej nowelizacji znaleźć. Dlatego wyjaśniamy poniżej:

Po pierwsze, zawieszenie spłaty kredytu ma być dokonywane na wniosek kredytobiorcy. Bank ani też żadna firma pożyczkowa nie będzie zgodnie z tym projektem dokonywała automatycznie zawieszenia spłaty.

Po drugie, kiedy wniosek zostanie przyjęty i rozpatrzony konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania dalszych płatności, czyli wpłacania kolejnych rat zgodnie z ustalonym harmonogramem spłaty.

Po trzecie, okres kredytowania ma się przesuwać o taki czas, na jaki zawieszono spłatę rat kredytu. Oznacza to, że ostateczny termin spłaty będzie mógł zostać przesunięty na maksymalnie 1 rok.

Po czwarte, za wydłużenie terminu spłaty bank ani firma pożyczkowa nie będą mogły naliczać żadnych opłat ani odsetek!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Czy propozycja zmian dotyczy też kredytów hipotecznych?

Jak wynika z treści proponowanych zmian, objęte pomocą mają zostać osoby nie tylko posiadające „zwykłe” kredyty i pożyczki, ale też te, które mają kredyty hipoteczne. To niewątpliwie ułatwiłoby tysiącom polskich rodzin funkcjonowanie w trudnych czasach.

Dodatkowy bonus dla spłacających kredyty konsumenckie.

Jak przekazują media ogólnopolskie, dodatkowo ma być wprowadzone rozwiązanie zmniejszające maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego do 45% w skali 1 roku. Obecnie jest to ok. 55%.

Treść zmian w ustawie zaproponowana przez UOKiK.

Jakie jednak konkretne zmiany zaproponował UOKiK? Ich treść podajemy poniżej:

  1. Na wniosek kredytobiorcy, kredytodawca zawiesza wykonanie umowy o kredyt konsumencki w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim lub umowy o kredyt hipoteczny w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. Z 2017 r. Poz. 819).
  2. Wykonanie umowy zostanie zawieszone z dniem przekazania wniosku.
  3. W okresie zawieszenia wykonywania umowy konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy.
  4. Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia umowy.
  5. W związku z okresem zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani inne opłaty.

Macie Państwo jakieś pytania do prawników? Chcielibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką długów, kredyt, pożyczek, spraw sądowych i komorniczych na nasze forum dla zadłużonych. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i doradzimy jak nie dać się instytucjom finansowym.

Kategorie: Porady dla dłużnikówWiadomości Tagi: Brak tagów

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.