Kredyty hipoteczne to zobowiązania długoterminowe, co oznacza, że decydując się na takie źródło finansowania swojej inwestycji, bierzesz na siebie pewne ryzyko. Nie da się przewidzieć tego, co będzie za 20-30 lat, a przeważnie tyle trwa okres kredytowania. Niby to oczywiste i każdy wie, z jakim ryzykiem się to wiąże, jednak życie pisze różne scenariusze, a nieprzewidziane sytuacje życiowe nie czekają na odpowiedni moment. Nawet odpowiedzialnej osobie, która posiada pewne źródło dochodu może powinąć się noga. Dlatego banki oferują przeważnie rozwiązanie, którego zadaniem jest chwilowe odciążenie kredytobiorcy – wakacje kredytowe.

UWAGA! Masz kredyt hipoteczny oparty o WIBOR? Twoje raty kredytu znacząco urosły i chcesz je obniżyć? W Kancelarii EUROLEGE pomagamy Klientom w usuwaniu klauzul dotyczących ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych opartych o wskaźnik WIBOR. Chcesz uzyskać darmową analizę swojej umowy kredytowej? Napisz do nas lub zadzwoń pod numer 530 333 130. Wstępna analiza umowy kredytu jest całkowicie bezpłatna!

Czym są wakacje kredytowe?

Ostatnio ten termin stał się powszechny, ze względu na to, że wprowadzone zostały przez rząd ustawowe wakacje kredytowe, których celem jest odciążenie kredytobiorców. Decyzja ta została podjęta ze względu na aktualną sytuację gospodarczą w kraju czyli stale rosnące stopy procentowe i wysoką inflację.

Jednak niewiele osób wie o tym, że możliwość skorzystania z wakacji kredytowych oferują także same banki, a zapis o tym znajduje się w umowie. Jest to możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu na okres kilku miesięcy, przeważnie do sześciu. To bank w umowie podaje czy zawieszenie dotyczy całości raty czy jedynie jej części kapitałowej. Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty w ciężkim okresie dla kredytobiorcy, jednak raty te nie są umarzane. Wakacje kredytowe mogą powodować wydłużenie okresu kredytowania lub wzrost pozostałych rat.

Na czym polegają ustawowe wakacje kredytowe 2022/2023?

Ustawowe wakacje kredytowe to rozwiązanie, które zostało podpisane przez prezydenta 14 lipca 2022 roku i weszło w życie 29 lipca 2022 roku.

To odgórne ustalenia rządu, którym musiały podporządkować się wszystkie banki komercyjne. Oznacza to, że wszyscy kredytobiorcy mogą z nich skorzystać na tych samych warunkach. Odroczonych może być maksymalnie 8 rat kapitałowo-odsetkowych – 4 miesiące w 2022 roku i 4 miesiące w 2023 roku.

Jest to maksymalna ilość, z której mogą skorzystać kredytobiorcy, co nie oznacza, że muszą. Każdy może złożyć wniosek o wakacje kredytowe w zależności od potrzeb w pełnym zakresie lub jedynie w wybranych miesiącach. Odroczenie może dotyczyć:

  • 2 wybranych rat w III kwartale 2022 roku
  • 2 wybranych rat w IV kwartale 2022 roku
  • Po jednej racie w każdym kwartale 2023 roku

Skorzystanie z możliwości zyskania dodatkowych środków finansowych jest kuszące, jednak należy pamiętać, że raty te nie są umarzane, a okres kredytowania zostanie wydłużony. Korzystanie z tej pomocy powinno więc być przemyślane.

Ustawowe wakacje kredytowe – dla kogo?

W ustawowych wakacjach kredytowych nie zostały wprowadzone progi dochodowe, jednak nie oznacza to, że każdy może z nich skorzystać. Kredytobiorcy muszą spełnić 3 podstawowe warunki do uzyskania wakacji kredytowych:

  • Kredyt hipoteczny został udzielony w polskich złotych
  • Kredyt hipoteczny był zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe
  • Umowa kredytowa została podpisana przed 1 lipca 2022 roku, a jej koniec wyznaczony jest na co najmniej 6 miesięcy od tej daty

Osoby, które posiadają kilka kredytów hipotecznych będą mogły wnioskować o wakacje kredytowe tylko dla jednego z nich.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Osoby, które spełniają określone w ustawie warunku mogą skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku w banku, w którym został zaciągnięty kredyt. Można to zrobić pisemnie, mailowo lub poprzez bankowość elektroniczną.

Konieczne jest jedynie podanie podstawowych informacji o kredytobiorcy i wybranie okresu, którego mają dotyczyć wakacje kredytowe. Przeważnie banki umożliwiają zaznaczenie wszystkich możliwych terminów na jednym wniosku.

Czy wakacje kredytowe mają wpływ na zdolność kredytową?

Banki przekazują informację na temat wakacji kredytowych do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jednak nie są one traktowane jako opóźnienie w spłacie zobowiązania. Oznacza to, że nie powinny mieć negatywnego wpływu na historię kredytową.

Czy warto zdecydować się na wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe mają wiele zalet, jednak należy pamiętać, że wydłużają czas spłaty kredytu. Należy wziąć to pod uwagę podejmując ostateczną decyzję. To, czy warto się na nie zdecydować zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, ale także tego, jak zostanie wykorzystany czas zawieszenia spłaty kredytu. Osoby, które wciąż mają dobrą sytuację kredytową powinny wykorzystać wolne środki na zgromadzenie poduszki finansowej i nadpłatę kredytu. Wakacje kredytowe to świetny czas na nadpłatę kapitału kredytu (nadpłata kredytu hipotecznego), a co za tym idzie zmniejszenie kosztu samego kredytu. Nadpłacając kredyt hipoteczny możesz zdecydować się na skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie rat kredytu.

Obie opcje pozwalają na spore oszczędności, a to którą z nich wybierzesz powinno być uzależnione od Twojej sytuacji finansowej. Jeżeli jesteś w stanie dalej spłacać co miesięczne raty, a ewentualne podwyżki nie wpłyną na Twój domowy budżet, to postaw na skrócenie okresu kredytowania. Jeżeli jednak niższa rata sprawi, że kredyt będzie mniej odczuwalny to zdecyduj się na zmniejszenie rat kredytu.

Wakacje kredytowe – potrzebuję pomocy

Jeśli masz kredyt hipoteczny i raty kredytu oparte o WIBOR to na pewno warto bliżej zainteresować się zapisami Twojej umowy kredytowej. Aktualnie wzrost rat kredytowych jest na tyle wysoki, że wyeliminowanie z umowy kredytowej części dotyczącej odsetek opartych o WIBOR może znacząco obniżyć wysokość Twojej comiesięcznej raty.

Jesteś zainteresowany? Przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i pokażemy Ci możliwe rozwiązania. Wstępna analiza zawsze jest darmowa – zapraszamy do kontaktu z Kancelarią EUROLEGE.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (52 votes)

Kategorie: Kredyty hipoteczne

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Patryk pisze:

Chciałbym dowiedzieć się o wakacjach kredytu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Patryku. Nie zajmujemy się doradztwem w zakresie wakacji kredytowych, ale pomagamy osobom, które są zadłużone. Nawet, jeśli nie mają jeszcze konkretnych problemów ze spłatą swoich zobowiązań. Jeśli potrzebuje Pan analizy prawnej swojej sytuacji to oczywiście zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/