O istnieniu takiej instytucji jak Komisja Nadzoru Finansowego mogłeś się dowiedzieć m.in. przy okazji zaciągania kredytów, analizowania ofert banków i nie tylko. Powołano ją w 2006 roku, a realizuje ona bardzo ważne zadania. Co do nich należy? Co warto wiedzieć o KNF?
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Co to KNF?
Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy Ustawy z dnia 21 lipca 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym. Kontrolę nad jej działalnością sprawuje Rada Ministrów. We wspomnianym 2006 roku instytucja ta przejęła zadania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
Obowiązkiem KNF jest sprawowanie nadzoru nad:
- sektorem bankowym,
- rynkiem kapitałowym,
- rynkiem ubezpieczeniowym,
- rynkiem emerytalnym,
- instytucjami płatniczymi,
- biurami usług płatniczych,
- sektorem kas spółdzielczych,
- instytucjami pieniądza elektronicznego,
- biurami usług płatniczych.
Nie jest zatem tak, że KNF sprawuje nadzór finansowy wyłącznie nad działalnością banków. Instytucja ta ma zapewniać prawidłowe funkcjonowanie wymienionych wyżej rynków, a także dbać o interesy ich uczestników. Obecnie przewodniczącym KNF jest Jacek Jastrzębski, a jego zastępcami są Dagmara Wieczorek-Bartczak i Rafał Mikusiński.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Urząd Komisji Nadzoru finansowego – zadania
Poza wspomnianym nadzorem finansowym, KNF odpowiada także za:
- działania nakierowane na rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności,
- opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych, które dotyczą nadzoru nad rynkiem finansowym,
- działania informacyjno-edukacyjne w zakresie funkcjonowania rynku finansowego,
- zapewnianie warunków do polubownego załatwiania sporów pomiędzy uczestnikami rynku finansowego.
Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi m.in. listę ostrzeżeń publicznych, która przydać się może każdemu uczestnikowi rynku finansowego. W ten sposób KNF ostrzega wszystkich przed korzystaniem z usług wymienionych firm. W spisie widnieją podmioty, wobec których zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i KNF nie zaleca współpracy z nimi do momentu zakończenia postępowania. Jeśli zamierzasz rozpocząć korzystanie z usług firmy, która działa na rynku usług finansowych i jest ona dla Ciebie anonimowa, to koniecznie sprawdź, czy znajduje się ona na liście KNF.
Dzięki temu prostemu krokowi możesz uniknąć problemów finansowych. W marcu 2021 roku w spisie umieszczonych było ponad 350 podmiotów. Oczywiście korzystanie z ich usług nie jest zabronione – jest to tylko informacja, że taka decyzja może się wiązać z ryzykiem. Za co firma może się znaleźć na tej liście? Np. za wykonywanie czynności bankowych, prowadzenie giełdy towarowej czy funduszu emerytalnego bez zezwolenia KNF.
Jeśli mimo ostrzeżenia od KNF skorzystałeś z usług firmy, co stało się przyczyną problemów, to pamiętaj, że w prawie każdym przypadku można wyjść z opresji. Skontaktuj się z nami, a wtedy przydzielimy Ci prawnika, za darmo przeanalizujemy sprawę i zaproponujemy podjęcie kroków, które rozwiążą Twoje kłopoty.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Jacek Andrzejewski
Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (441)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (106)
Proszę o kontakt.
Dzień dobry Panie Dawidzie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Proszę o kontakt
Dzień dobry Panie Marzeno. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
witam, chciałbym wiedzieć, dlaczego mam podejrzaną transakcję?1500 €
Dzień dobry. Nie znamy sprawy. Jeśli potrzebuje Pan pomocy to zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/