Rejestry dłużników budzą prawdziwy postrach wśród osób zadłużonych. Wielu obawia się tam trafić, bo jest to swego rodzaju publiczna “czarna lista”, do której dostęp mają nie tylko instytucje finansowe, ale także na przykład sklepy oferujące zakupy na raty. Znalezienie się w takim rejestrze może więc realnie utrudnić życie. Kiedy można trafić na taką listę i przez jaką instytucję można zostać tam wpisanym? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Zostałeś pozwany do sądu o zapłatę? Pomożemy Ci anulować dług!
Czym jest KRD?
KRD czyli Krajowy Rejestr Dłużników, uznawany jako lista dłużników, to biuro informacji działające w Polsce, którego działalność polega na gromadzeniu, przetwarzaniu i archiwizowaniu danych o osobach zadłużonych. Znajdują się tam osoby, które posiadają zaległości wynikające nie tylko z rat kredytów czy pożyczek, ale także opłat administracyjnych.
Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że KRD to to samo co BIK. Jednak pamiętaj, że rejestr znajdujący się w Biurze Informacji Kredytowej zawiera także pozytywne informacje o kredytobiorcy i dotyczy wyłącznie zdarzeń związanych z kredytami czy pożyczkami.
KRD podlega pod BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Należy tam jeszcze kilka innych rejestrów, które zajmują się mniej więcej tym samym i powstały w celu sprawnej wymiany informacji gospodarczej.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Kto może trafić do KRD?
Z całą pewnością jest to ranking, na którym nikt nie chce się znaleźć. Zdarzenia w życiu bywają jednak nieprzewidywalne i jest to sytuacja, która może potencjalnie przytrafić się każdemu. Na taką listę zadłużonych trafiają osoby, które zalegają z płatnościami, a zgłasza ich tam wierzyciel. Nie musisz jednak obawiać się o to, że od razu po zgłoszeniu Twoje nazwisko trafi do KRD. Każdy wpis musi spełnić pewne warunki, aby został opublikowany.
Przede wszystkim istotna jest wysokość zadłużenia. Na listę KRD mogą trafić konsumenci, osoby fizyczne, firmy i instytucje, których zadłużenie wynosi co najmniej:
- 200 złotych w przypadku konsumentów,
- 500 złotych w przypadku firm
Ściśle określone są także umowy, których zadłużenia te mogą dotyczyć i wskazane zostały one w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego, a zalicza się do nich poza kredytem konsumenckim:
- Umowy na wywóz nieczystości
- Umowy na dostarczanie energii cieplnej
- Umowy na dostarczanie wody, energii elektrycznej, gazu
- Umowy przewozu osób i bagażu (czyli mandaty za brak biletu)
- Umowy dotyczące usług pocztowych i telekomunikacyjnych
To nie koniec warunków, które trzeba spełnić aby trafić na tę niechlubną listę. W przypadku osób fizycznych zobowiązanie to musi być nieregulowane przez co najmniej 30 dni, a na 30 dni przed przekazaniem danych do KRD wierzyciel zobowiązany jest do wysłania wezwania do zapłaty.W wezwaniu tym powinna znajdować się jasna informacja o tym, że dalsze zwlekanie z płatnością spowoduje wpis do KRD.
Dopiero spełnienie tych wszystkich wymagań jednocześnie pozwala na to, aby wpis został umieszczony w KRD.
Czy możliwy jest nieuzasadniony wpis do KRD?
Pomimo restrykcyjnych przepisów zdarza się jednak tak, że wpis widniejący w KRD wcale nie powinien się tam znaleźć lub powinien zostać dawno wykreślony. Dłużnicy, których nazwisko bezprawnie widnieje w KRD mają uzasadnione podstawy do tego, aby wyciągnąć z takiej sytuacji konsekwencje.
Co ciekawe, to na wierzycielu spoczywa obowiązek uzupełniania i prostowania przekazanych do KRD informacji, co reguluje art. 29 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Wierzyciel zobowiązany jest do aktualizacji wpisu, jeżeli dłużnik częściowo lub całkowicie wykonał swoje zobowiązanie lub dane zobowiązanie wygasło, ale także w sytuacjach kiedy dokument tożsamości dłużnika został wykorzystany przez osobę do tego nieuprawnioną. Konieczność usunięcia wpisu powstaje także wtedy, kiedy istnieje podejrzenie co do tego, że przekazane informacje są nieprawdziwe.
Każdy dłużnik ma prawo złożyć wniosek do wierzyciela, w którym wymaga od niego uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania lub całkowitego usunięcia danych z KRD (wykreślenie z rejestru dłużników), jeśli istnieją postawy co do tego, że dane są nieprawdziwe, niekompletne lub nieaktualne. Po takim wniosku wierzyciel zobowiązany jest do poinformowania podmiotu o tym fakcie. Co więcej, na wierzycielu ciąży także odpowiedzialność finansowa. Art, 47 tej ustawy mówi o tym, że na wierzyciela, który nie zażądał aktualizacji informacji od biura może zostać nałożona sankcja finansowa w wysokości do 30 000 złotych. Podobna grzywna grozi także wierzycielowi, który przekazał do biura nieprawdziwe informacje.
Dla kogo baza KRD jest istotna? Kto sprawdza listę zadłużonych?
Informacje znajdujące się w KRD są dostępne dla osób prywatnych czy przedsiębiorstw i każdy może sprawdzić informacje o dowolnym podmiocie. Dzięki temu zleceniodawca może określić rzetelność danej firmy startującej w przetargu, a osoba poszukująca pracy może sprawdzić czy dany pracodawca jest wypłacalny. Raport KRD działa w obie strony, dlatego firma może sprawdzić także osobę prywatną.
Jak korzystać z bazy KRD?
Aby skorzystać z bazy KRD konieczna jest rejestracja w serwisie i podanie swoich podstawowych danych takich jak imię nazwisko czy numer telefonu i adres @.
Aby pobrać raport o sobie i sprawdzić czy Twoje nazwisko widnieje w bazie, musisz podać także numer PESEL. Osoby fizyczne mają możliwość pobrania o sobie raportu z KRD raz na pół roku za darmo.
Możesz także sprawdzić wiarygodność danej firmy i jej sytuację finansową. Do tego celu będziesz potrzebować jedynie numeru NIP przedsiębiorstwa i nie potrzebujesz do tego dodatkowych upoważnień czy uprawnień. Te konieczne są jedynie wtedy, kiedy zamierzasz sprawdzić innego konsumenta. Nie możesz tego zrobić bez jego wiedzy i konieczne jest otrzymanie od niego upoważnienia.
Moje dane widnieją w KRD – co mogę zrobić?
Jeżeli wpis pojawił się w rejestrze dlatego, że posiadasz zadłużenie, to jedyną opcją na jego usunięcie jest spłata posiadanego zadłużenia. Wtedy wierzyciel zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu do rejestratora bazy, a ten do usunięcia Twoich danych z KRD.
Co do zasady wpisy w KRD usuwane są po upływie 3 lat od ich ostatniej aktualizacji i nie później niż po 10 latach od dnia ich przekazania przez wierzyciela.
Czasami jednak bywa tak, że wpisy znajdujące się w KRD dotyczą spłaconych już wierzytelności, a Twoje nazwisko widnieje tam bezpodstawnie. Możesz mieć wtedy problemy z zaciągnięciem kredytu konsumenckiego lub podpisaniem umowy na dostarczenie mediów. Właśnie dlatego warto regularnie sprawdzać czy Twoje dane widnieją we wpisie i w razie potrzeby w porę reagować.
Mam problemy finansowe i moje dane widnieją w KRD – co mogę zrobić?
Trafienie na listę nierzetelnych dłużników nie jest powodem do chluby i potrafi znacząco utrudnić życie. Wiemy, że czasami wystarczy przykry zbieg okoliczności, aby utracić czasowo płynność finansową i wpaść w spiralę zadłużenia. Jednak wiemy także, że z każdego długu da się wyjść, a najważniejsze jest rozpoczęcie walki z tym zadłużeniem.
Nasza kancelaria specjalizuje się w pomocy osobom zadłużonym. Do każdego problemu podchodzimy indywidualnie, dokładnie analizując sprawę i możliwości dłużnika, tak aby pomoc była skrojona na miarę. Jeśli masz problemy finansowe, ale chcesz z nich wyjść, tylko nie wiesz od czego zacząć – skontaktuj się z nami. Pierwsza porada prawda zawsze jest darmowa, a podczas tej konsultacji nasz prawnik przeanalizuje Twoją dokumentację i wskaże Ci możliwe rozwiązania.
Anuluj sądowy nakaz zapłaty!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)
Chcę sprawdzić czy Sąd ogłosił upadłość konsumencką
Dzień dobry Pani Aleksandro. W tym celu musi Pani zadzwonić do sądu, do którego składała Pani wniosek i uzyskać informację w tym zakresie.