Praktycznie każdego dnia spotykamy się z wiadomościami od klientów, że otrzymali sądowe wezwanie do zapłaty z wydziały cywilnego. Jak się oczywiście później okazuje, nie jest to wezwanie do zapłaty w dosłownym rozumieniu tego słowa, a orzeczenie sądu nakazujące zapłatę pewnej sumy na rzecz określonego podmiotu. Jakiego? Głównie banku, firmy pożyczkowej albo windykacyjnej. Nie jest to również wezwanie do zapłaty, a nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo nakaz zapłaty w EPU. Dlatego w naszym dzisiejszym artykule poświęcimy miejsce dla rozważań w jaki sposób radzić sobie z pismami otrzymywanymi z sądu, w których stwierdzono obowiązek zapłaty.
Wezwanie do zapłaty z sądu czy sądowy nakaz zapłaty długu?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, sądy cywilne nie wysyłają wezwań do zapłaty długu, ale orzeczenia, w których stwierdzają, że pozwany ma zapłacić na rzecz powoda określoną kwotę. W takich orzeczeniach mogą znajdować się także inne rozstrzygnięcie, np. o kosztach sądowych.
Jeśli otrzymasz jakiekolwiek pismo z sądu nakazujące zapłatę to nie bagatelizuj go. Chowanie głowy w piasek i pism sądowych po szufladach nie sprawi, że problemy znikną. Wręcz przeciwnie, ucichną na pewien krótki czas, a potem uderzą z wielką siłą! Dlaczego? Otóż nie odwołując się od sądowych orzeczeń nakazujących zapłatę długu możesz spodziewać się komornika sądowego . Brak odwołania sprawi, że przymusowa egzekucja długu stanie się elementem Twojej codzienności. Każdego dnia komornik może Cię zaskoczyć i zająć konto w banku, Twoje wynagrodzenie za pracę, rentę czy emeryturę. A to nie wszystko, zająć może też Twoje ruchomości (np. samochód), a nawet nieruchomości (dom, mieszkanie, działkę). Co musisz zrobić, żeby tak nie było? O tym poniżej.
Pismo z sądu? Nie panikuj i natychmiast szukaj pomocy!
W większości przypadków pismo z sądu wywołuje negatywne emocje. Zazwyczaj jest to mieszanina strachu, niepewności i zagrożenia. Niewątpliwie w braku reakcji na takie pismo poczucie strachu i zagrożenia może się zmaterializować, o czym pisaliśmy wyżej. Co jednak otrzymując pismo z sądu jako strona pozwana powinieneś uczynić? Przede wszystkim nie panikować i uspokoić nerwy. Stresująca sytuacja nie może Cię przerosnąć!

Kolejna rzecz, to poszukanie solidnego wsparcia prawnego. Miejsca, w którym znajdziesz rzetelną pomoc i profesjonalną obsługę swoich spraw sądowych. W naszej Kancelarii EUROLEGE pomogliśmy już ponad 3000 osób. Aktualnie prowadzimy ponad 5000 spraw przeciwko bankom, firmom windykacyjnym i pożyczkowym, takim jak np. Alior Bank, mBank, Profi Credit czy Ultimo. Dlatego jeśli masz problem, zawsze możesz do nas napisać albo zadzwonić. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj: https://eurolege.pl/kontakt/
PAMIĘTAJ! Zazwyczaj na złożenie skutecznego środka zaskarżenia przeciwko orzeczeniom sądowym masz zaledwie 2 tygodnie. Termin ten liczy się od dnia odebrania pisma z sądu. Przekroczenie tego terminu wiązać się będzie z koniecznością zapłaty całego zadłużenia i najczęściej również wizytą komornika sądowego.
Czy odwołanie od sądowego wezwania (nakazu) kosztuje?
I tutaj pewnie Państwa zaskoczymy – NIE, odwołanie od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym i elektronicznym upominawczym, tzw. EPU nie rodzi obowiązku uiszczania opłat sądowych! Dlatego warto, a wręcz należy próbować swoich sił. Zatrważające dane pokazują, że w sprawach, gdzie sądowy nakaz zapłaty wydawany jest w EPU zaledwie 3% osób składa sprzeciwy… To pokazuje jak niska jest świadomość polskiego konsumenta. Jak bardzo nie jest przekonany do tego, że warto składać odwołania. A oczywiście warto, ponieważ jak pokazują nasze statystyki, wygrywamy nawet ponad 80% prowadzonych spraw! To tylko pokazuje, że koniecznie musisz składać odwołanie.
Jakie są najważniejsze korzyści ze składania odwołań od sądowych orzeczeń nakazujących zapłatę długu? Zyskujesz szansę na:
- pełne oddłużenie – oddalenie powództwa w całości;
- realne zmniejszenie zadłużenie, nawet o kilkadziesiąt procent (%);
- wydłużenie terminu do spłaty – nawet na kilka lat trwania procesu sądowego.
Każda z tych opcji, bez względu na końcowy wynik wydaje się być kusząca. Nawet w przypadku ewentualnej przegranej osoba zadłużona otrzymuje „darmowe” wakacje od kredyty/pożyczki. Dzięki temu otrzymuje wolność finansową na długi czas. A końcowo realną i rzeczywistą szansę na całkowite oddłużenie albo dużą redukcję zadłużenia!
Dlaczego warto skorzystać z pomocy Kancelarii EUROLEGE? Przede wszystkim działamy na terenie całego kraju. Sprawy przyjmujemy zdalnie, a nasz dział obsługi klienta pracuje na pełnych obrotach od poniedziałku do piątaku od godziny 8 do 16. Swoje sprawy możesz załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy telefon albo komputer z dostępem do Internetu. To wszystko za niską, przystępną cenę i w pełni profesjonalnie.
Otrzymałeś/aś pismo z sądu? Zgłoś sprawę już teraz!
Macie Państwo jakieś pytania do prawników? Chcielibyście podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych tematyką długów, kredyt, pożyczek, spraw sądowych i komorniczych na nasze forum dla zadłużonych. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i doradzimy jak nie dać się instytucjom finansowym.