Wiele osób pisze do nas, że firmy telekomunikacyjne przypominają sobie o ich niezapłaconych rachunkach. Problem w tym, że jeśli rachunek miał zostać zapłacony kilka lat wstecz, to potencjalny dłużnik nie jest już zazwyczaj w stanie ustalić, czy faktycznie zadłużenie istnieje, a jeśli tak, to skąd taka kwota zadłużenia?

Z takim problemem zgłosił się do nas ostatnio Pan Maciej z Rybnika pisząc:

Otrzymałem dzisiaj wezwanie do zapłaty z firmy (…) S.A. za rachunek telefoniczny na kwotę 1.789,51 zł. Faktycznie miałem kiedyś telefon w tej firmie, ale żadnego zadłużenia nie pamiętam, gdyż numer przeniosłem z 5 lat temu. Chciałbym wyjaśnić sytuację, lecz nikt nie chce ze mną rozmawiać. Jedyne co słyszę, to że mam zapłacić i koniec. Co można z tym zrobić?”.

Takie sytuacje zdarzają się dosyć często, a największym błędem jaki można w takiej sytuacji popełnić, to szybkie podjęcie decyzji o zapłaceniu rachunku, co do którego mamy wątpliwości. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Czas i jeszcze raz czas, słowo kluczowe. Nie należy podejmować żadnych ruchów pod wpływem chwili i strachu, wszak wezwanie do zapłaty stanowi, że w razie braku zapłaty sprawa zostanie skierowana do sądu, co zwiększy koszty. I tak i nie, ale to zależy od danej sprawy.

Przedawnienie opłat za telefon i Internet. Ile wynosi?

Jak każde roszczenie majątkowe, tak również roszczenia operatorów telefonicznych ulegają przedawnieniu. Okres przedawnienia roszczeń o zapłatę abonamentu telefonicznego czy za internet wynosi 3 lata. Termin przedawnienia roszczeń telekomunikacyjnych liczy się od dnia wymagalności roszczenia o zapłatę. Jak ustalić datę wymagalności takiego roszczenia? Zasadniczo należy spojrzeć na rachunek i ustalić do kiedy miała nastąpić zapłata. Od tego dnia należy obliczyć 3 lata.

Przykład: Pan Jan miał zapłacić za rachunek telefoniczny kwotę 100 zł do dnia 10 maja 2013 roku. W roztargnieniu zapomniał tego uczynić i schował rachunek do szuflady. W dniu 12 maja 2018 otrzymał wezwanie do zapłaty od operatora telefonicznego. Przedawnienie opłat za telefon w takiej sytuacji upłynęło w dniu 10 maja 2016 roku.

Wobec powyższego Pan Jan może swobodnie uchylić się od zapłaty, bez żadnych negatywnych konsekwencji.

W sytuacji, w jakiej zobowiązanie ma się przedawnić 09 lipca 2018 roku, przedawnienie następuje z ostatnim dzień danego roku.

Przykład: Pan Jan nie zapłacił rachunku telefonicznego z datą płatności na 10 stycznia 2017 roku. Termin przedawnienia w takiej sytuacji przypadnie nie na, 10 stycznia 2020 roku, ale dopiero na 31 grudnia 2020 roku. Takie zmiany wprowadził ustawodawca w 2018 roku. Oczywiście zmiany na niekorzyść konsumentów.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Dług za niezapłacony rachunek telefoniczny wykupiła firma windykacyjna. Co zrobić?

Jeśli Twój dług stał się przedmiotem cesji wierzytelności na rzecz firmy windykacyjnej, to wówczas wezwanie do zapłaty otrzymasz już wprost z firmy windykacyjnej.

Kilka dni temu otrzymaliśmy maila od Pani Marii z Gliwic, która napisała: „Otrzymałam dzisiaj informację od nieznanej mi firmy windykacyjnej o nazwie (…), która zażądała ode mnie zapłaty za rzekomo odkupiony dług z firmy telekomunikacyjnej, w której dawno temu miałam abonament. Ja żadnego zadłużenia nie miałam! Proszę o pomoc w wyjaśnieniu całej sytuacji.”

Oczywiście musisz w tym miejscu pamiętać, że firma windykacyjna może nie dysponować żadną dokumentacją, która ma stwierdzać istnienie zadłużenia. Tym bardziej, prawie na pewno nie będzie dysponowała danymi umożliwiającymi dokładne wyliczenie tego zadłużenia. Co zrobić wobec wezwania do zapłaty z firmy windykacyjnej?

Nakaz zapłaty z sądu za przedawnioną opłatę za telefon albo internet

Chociaż firmy telekomunikacyjne najczęściej składają pozwy o nieprzedawnione roszczenia dotyczące zapłaty za abonament telefoniczny czy internet, to już firmy windykacyjne, które zakupiły takie pakiety zadłużeń robią to notorycznie. Z doświadczenia naszej Kancelarii wynika, że zdecydowana większość kupowanych przez firmy windykacyjne zadłużeń z tytułu opłat za rachunki telefoniczne uległo już dawno temu przedawnieniu.

T – Mobile, Plus, Play (P4 Sp. z o.o.), Orange. Te podmioty pozywają najczęściej.

Co zrobić jeśli jednak windykator pozwał nas o zapłatę przedawnionego albo wręcz nieistniejącego zadłużenia np. za przedawnienie faktury za telefon? Oczywiście należy napisać sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym należy bezwzględnie podnieść zarzut przedawnienia roszczenia i odpowiednio ten zarzut uzasadnić.

Najczęściej w sprawach o zapłatę roszczeń telekomunikacyjnych pozywają najwięksi operatorzy. Jacy? Głównie T-Mobile. Plus, Play (P4 Sp. z o.o.) oraz Orange. Dowiedz się, jak spowodować przedawnienie długu za telefon!

Pamiętaj jednak, aby nie popełnić żadnych błędów natury procesowej, które mogą spowodować przegraną mimo, że powództwo powinno ulec oddaleniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej albo operatora telefonicznego możesz zgłosić się do nas po bezpłatną pomoc prawną.

Komornik z T-mobile, Plus, Play (P4 Sp. z o.o.), Orange?

Mając postępowanie egzekucyjne z wniosku firmy telekomunikacyjnej nie musisz pozostawać bierny. Jest kilka sytuacji, w których możesz zacząć działać i doprowadzić do umorzenia egzekucji i odzyskania zabranych pieniędzy!

Kiedy może się to zdarzyć? Przede wszystkim musisz ustalić albo przypomnieć sobie, czy zanim pojawił się komornik odbierałeś jakiekolwiek pisma z sądu? To ważne, ponieważ w sytuacji, w której nie mieszkałeś pod starym adresem (np. wyjazd za granicę, przeprowadzka) nakazy zapłaty mogły być wysyłane z sądów na Twój stary i nieaktualny adres. W takiej sytuacji przysługuje Ci uprawnienie do uchylenia tytułu wykonawczego, umorzenia egzekucji i odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy.

PAMIĘTAJ! Umorzenie egzekucji wymaga Twojego zaangażowania. Nic samo się nie zrobi. Dlatego musisz zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej dla Twoich pieniędzy i samopoczucia.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Działamy na terenie całego kraju!

Kategorie: Porady dla dłużnikówWyroki sądowe Tagi: Brak tagów

O Autorze

Paweł Napiórkowski

Doświadczony prawnik z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.