Wiele osób pisze do nas, że firmy telekomunikacyjne przypominają sobie o ich niezapłaconych rachunkach. Problem w tym, że jeśli rachunek miał zostać zapłacony kilka lat wstecz, to potencjalny dłużnik nie jest już zazwyczaj w stanie ustalić, czy faktycznie zadłużenie istnieje, a jeśli tak, to skąd taka kwota zadłużenia?

Z takim problemem zgłaszają się do naszej kancelarii osoby z całej Polski. Wobec licznych spraw windykacyjnych czy dużej ilości rachunków nie są w stanie konkretnie odnaleźć się w rozliczeniach z firmami telekomunikacyjnymi. Naszym zdaniem w takiej sytuacji jest dokładne sprawdzenie okoliczności sprawy oraz podjęcie działań stosownie do aktualnej sytuacji klienta.

Takie sytuacje jak wyżej zdarzają się dosyć często, a największym błędem jaki można w takiej sytuacji popełnić, to szybkie podjęcie decyzji o zapłaceniu rachunku, co do którego mamy wątpliwości. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Czas i jeszcze raz czas, słowo kluczowe. Nie należy podejmować żadnych ruchów pod wpływem chwili i strachu, wszak wezwanie do zapłaty stanowi, że w razie braku zapłaty sprawa zostanie skierowana do sądu, co zwiększy koszty. I tak i nie, ale to zależy od danej sprawy.

Przedawnienie opłat za telefon i Internet. Ile wynosi?

Jak każde roszczenie majątkowe, tak również roszczenia operatorów telefonicznych ulegają przedawnieniu. Okres przedawnienia roszczeń o zapłatę abonamentu telefonicznego czy za internet wynosi 3 lata. Termin przedawnienia roszczeń telekomunikacyjnych liczy się od dnia wymagalności roszczenia o zapłatę. Jak ustalić datę wymagalności takiego roszczenia? Zasadniczo należy spojrzeć na rachunek i ustalić do kiedy miała nastąpić zapłata. Od tego dnia należy obliczyć 3 lata.

Przykład: Pan Jan miał zapłacić za rachunek telefoniczny kwotę 100 zł do dnia 10 maja 2013 roku. W roztargnieniu zapomniał tego uczynić i schował rachunek do szuflady. W dniu 12 maja 2018 otrzymał wezwanie do zapłaty od operatora telefonicznego. Przedawnienie opłat za telefon w takiej sytuacji upłynęło w dniu 10 maja 2016 roku. Po zmianie przepisów kodeksu cywilnego termin przedawnienia wydłużony został do końca roku. Jednak stosuje się taką zasadę tylko wtedy, jeśli dług powstał przed zmianą przepisów a zastosowanie tej nowej zasady byłoby korzystniejsze dla zadłużonego konsumenta. Jeśli tak nie jest, stosuje się stare przepisy.

Wobec powyższego Pan Jan może swobodnie uchylić się od zapłaty, bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Zaznaczmy, że wprowadzone zmiany kodeksu cywilnego miały docelowo chronić konsumentów przed działaniami przedsiębiorców. W rzeczywistości wprowadzone zmiany miejscami są skrajnie niekorzystne dla konsumentów.

Niezapłacenie faktury (rachunku) za telefon T-Mobile, Plus, Play, Orange. Co grozi?

Niezapłacenie faktury T-Mobile czy Plus albo każdego innego dostawcy usług telefonicznych grozi zwykle tym samym, czyli: wezwaniem do zapłaty i wypowiedzeniem umowy na świadczone usługi. Co grozi dłużnikowi firmy telekomunikacyjnej jeśli nie spełni mimo to wysuwanych wobec niego roszczeń? W przyszłości albo skierowaniem do sądu pozwu o zapłatę bądź też sprzedażą wierzytelności do firmy windykacyjnej. Jest wielu windykatorów, którzy chętnie odkupują długi od firm telekomunikacyjnych. Zwykle kwoty wierzytelności nie są duże, ale ich masa jest zazwyczaj przytłaczająca.

Oczywiście pozew o zapłatę niczego nie oznacza. Osoba pozwana (potencjalny dłużnik) może bronić się przed roszczeniami firmy telekomunikacyjnej. Szczególnie, jeśli naliczone zostały mu wysokie opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy abonamentowej. Z doświadczenia Kancelarii EUROLEGE wynika, że wiele sporów z firmami telekomunikacyjnymi można wygrać w znacznej części, a nawet w całości. Ważne jest jednak, aby być zdeterminowanym do walki oraz terminowo zgłaszać swoje sprawy do prawnika od długów. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się sprawami sądowymi oraz komorniczymi od wielu lat i wiemy na co zwracać uwagę w takich sprawach. Podejmujemy się również trudnych spraw. Kancelaria pomocy dłużnikom EUROLEGE to miejsce, w którym osoby mające problemy finansowe znajdują oparcie w ciężkich chwilach związanych z windykacją zadłużeń. Jak się do nas zgłosić? O tym na końcu materiału.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Niezapłacony rachunek telefoniczny wykupiła firma windykacyjna. Co zrobić?

Jeśli Twój dług stał się przedmiotem cesji wierzytelności na rzecz firmy windykacyjnej, to wówczas wezwanie do zapłaty otrzymasz już wprost z firmy windykacyjnej.

Miałeś niezapłacony rachunek telefoniczny i dług z niego wynikający został zbyty na rzecz firmy windykacyjnej? Zanim nie otrzymasz konkretnej odpowiedzi od windykatora.

Musisz w tym miejscu pamiętać, że firma windykacyjna może nie dysponować żadną dokumentacją, która ma stwierdzać istnienie zadłużenia. Tym bardziej, prawie na pewno nie będzie dysponowała danymi umożliwiającymi dokładne wyliczenie tego zadłużenia. Co zrobić wobec wezwania do zapłaty z firmy windykacyjnej?

Nakaz zapłaty z sądu za przedawnioną opłatę za telefon albo Internet. Jak się zachować?

Chociaż firmy telekomunikacyjne najczęściej składają pozwy o nieprzedawnione roszczenia dotyczące zapłaty za abonament telefoniczny czy Internet, to już firmy windykacyjne, które zakupiły takie pakiety zadłużeń robią to notorycznie. Z doświadczenia naszej Kancelarii wynika, że zdecydowana większość kupowanych przez firmy windykacyjne zadłużeń z tytułu opłat za rachunki telefoniczne uległo już dawno temu przedawnieniu. Natomiast te, które nie są przedawnione mają kiepskiej jakości materiał dowodowy. Zazwyczaj faktury, które jako dokument księgowy samodzielnie nie stanowią dowodu na zawarcie i istnienie umowy oraz wysokość zobowiązania. Dokument księgowy stanowi jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia a nie stwierdza jego istnienia w 100%.

T – Mobile, Plus, Play (P4 Sp. z o.o.), Orange. Te podmioty pozywają najczęściej.

Co zrobić jeśli jednak windykator pozwał nas o zapłatę przedawnionego albo wręcz nieistniejącego zadłużenia np. za przedawnienie faktury za telefon? Oczywiście należy napisać sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym należy bezwzględnie podnieść zarzut przedawnienia roszczenia i odpowiednio ten zarzut uzasadnić.

Najczęściej w sprawach o zapłatę roszczeń telekomunikacyjnych pozywają najwięksi operatorzy. Jacy? Głównie T-Mobile. Plus, Play (P4 Sp. z o.o.) oraz Orange. Dowiedz się, jak spowodować przedawnienie długu za telefon!

Pamiętaj jednak, aby nie popełnić żadnych błędów natury procesowej, które mogą spowodować przegraną mimo, że powództwo powinno ulec oddaleniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej albo operatora telefonicznego możesz zgłosić się do nas po bezpłatną pomoc prawną.

Komornik z T-mobile, Plus, Play (P4 Sp. z o.o.), Orange?

Mając postępowanie egzekucyjne z wniosku firmy telekomunikacyjnej nie musisz pozostawać bierny. Jest kilka sytuacji, w których możesz zacząć działać i doprowadzić do umorzenia egzekucji i odzyskania zabranych pieniędzy!

Kiedy może się to zdarzyć? Przede wszystkim musisz ustalić albo przypomnieć sobie, czy zanim pojawił się komornik odbierałeś jakiekolwiek pisma z sądu? To ważne, ponieważ w sytuacji, w której nie mieszkałeś pod starym adresem (np. wyjazd za granicę, przeprowadzka) nakazy zapłaty mogły być wysyłane z sądów na Twój stary i nieaktualny adres. W takiej sytuacji przysługuje Ci uprawnienie do uchylenia tytułu wykonawczego, umorzenia egzekucji i odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy.

PAMIĘTAJ! Umorzenie egzekucji wymaga Twojego zaangażowania. Nic samo się nie zrobi. Dlatego musisz zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej dla Twoich pieniędzy i samopoczucia.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Działamy na terenie całego kraju!


4.6/5 - (37 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wyroki sądowe

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Piotr pisze:

Witam, „ponad” 20 lat temu, podpisałem umowę z ERA (dzisiaj T-Mobile), w wyniku niefortunnej współpracy, zerwałem umowę, naliczono mi kary itd., dług przejęła firma komornicza, potem następna i następna, przestałem liczyć. Raz nawet z KRUK mnie straszyli , że przyjadą z Wrocławia i zrobią ze mną porządek. Pewna pani poradziła mi aby nie odpowiadać na listy , telefony 10 lat, tak też było do marca tego roku, aż tu nagle pojawiła się nowa firma komornicza i się zaczęło od nowa nękanie. Dług z 600 urósł do 6k
Co z tym fantem, zrobić?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Piotrze. W pierwszej kolejności jednak trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Arkadiusz pisze:

Otrzymałem list od KRD dług ponad 14 tys a pójdę do krd moje dane jest czyste 0 zł nie rozumiem tego

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Arkadiuszu. Musielibyśmy poznać Pana sprawę znacznie bliżej, aby móc powiedzieć coś więcej. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Agata pisze:

Witam ja jestem w nietypowej sytuacji wrecz poważnej ponieważ mam abonament na dwa telefony Marki Vivo i Laptop HP gemingowy . I potem mnie zaskoczyło nie szczęście ponieważ wyjechałam z chłopakiem za granice i mnie tam okradł z laptopem i chce ponieść tego konsekwencje bo to jest Moje dane ale ja dwoch telefonów nie mam tylko jeden i laptopa nie mam no moj byly partner mnie okradł i co mam zrobić w tej sytuacji ?????

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli padła Pani ofiarą przestępstwa to powinna Pani rozważyć możliwość jego zgłoszenia organom ściągania.

Mariusz pisze:

Witam
Mój dług wobec T- Mobilne zekomo wynosi 22tys zł . Był on umorzony przez dłuższy okres czasu . Teraz dług ten przejęła firma windykacji, i domaga się spłaty.Zaznaczam że dług ten jest z 2006 roku, a ja nie dostałem żadnego zawiadomienia wcześniej, chyba że na stary adres pod którym dawno nie mieszkam, nic też nie podpisywałem, dług był na działalność gospodarczą,
Czy jest on przedawniony i co mogę zrobić?

Dzień dobry Panie Mariuszu. Zajmujemy się pomocą w podobnego rodzaju sprawach. Musimy jednak poznać Pana sprawę trochę bliżej, aby powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Gracjan pisze:

Witam , mam bardzo trudną sytuację, posiadam dług z 2014 roku który w tym roku spłaciłem podpisując ugodę z firmą windykacyjną cross Finanse i tu się pojawia problem bo druga firma windykacyjna Asseta chce odemnie pieniędzy z tego samego tytułu , który został w całości spłacony tylko, że u nich widnieje data 2013 rok a wtedy miałem 17 lat i praktycznie nigdy wcześniej nie podpisywałem żadnej umowy u operatorów sieci Plus po za rokiem 2014 r co moge w takiej sytuacji zrobić ? Bo męczą mnie już te nękające telefony i zastraszanie przez te drugą firmę windykacyjną , która nie chce mi podać nr faktury tłumacząc się , że nie mają takiego obowiązku jeśli posiadają prawomocny wyrok sądowy . Bo z tego co już się nauczyłem z poprzednią firmą , mają obowiązek przedstawić nr faktury i ewentualnie wysłać kopie takiej umowy a ja od 4 miesięcy czekam na te kopie i do dnia dzisiejszego jej nie dostałem po za groźbami… w dodatku za każdym razem jak dzwonią przedstawiają mi nie rosnące kwoty a malejące lub stałe np 4500 zł 4445 ,4175 zł i tu jest chaczyk bo dług powinien rosnąć nie maleć .. proszę was o pomoc ..

Dzień dobry Panie Gracjanie. Zajmujemy się pomocą w podobnego rodzaju sprawach. Musimy jednak poznać Pana sprawę trochę bliżej, aby powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Aurelia pisze:

Witam,dostałam wezwanie do zapłaty za wodę w okresie2015-2020.Nie pamiętam czy płaciłam te faktury .Słyszałam o przedawnieniu , co robić???

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy sprawa była już rozpatrywana przez sąd? A jeśli tak to co się wydarzyło?

Karolina pisze:

Witam mam dług w wysokości 5000tys za Play na kartę, przeszło to do sądu i nałożony został komornik, lecz dłużnik znaczy ja Karolina mieszka poza granica i nie mam jak odbierać tych listów.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Karolino, jeśli mieszka Pani za granicą to w ogóle jest możliwe, że komornik prowadzi egzekucję na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Trzeba to zbadać. Gdyby tak było to jest możliwość umorzenia egzekucji. Zajmujemy się takimi sprawami zawodowo, a wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.