Korzystałeś w przeszłości z kredytów albo pożyczek? Chcesz sprawdzić rejestr dłużników i zobaczyć czy jesteś w nim wpisany? W materiale opiszemy czym jest rejestr dłużników (imiona i nazwiska), kto z niego korzysta oraz jak sprawdzić czy jesteś osobą wpisaną do rejestru dłużników.

Czym jest rejestr dłużników? Lista dłużników (imiona i nazwiska) – kiedy mogę tam trafić?

Rejestr dłużników to pewna zbiorcza nazwa. W Polsce funkcjonuje wiele podmiotów gromadzących dane o osobach zadłużonych. Najpopularniejsze z nich to:

 • BIK,
 • KBIG,
 • BIG InfoMonitor,
 • BIG ERIF,
 • BIG KRD,
 • mBIG.

W rejestrze dłużników uprawnione podmioty mają prawo zamieszczać dane osób zadłużonych. W szczególności mogą być publikowane: imię i nazwisko osoby zadłużonej oraz źródło pochodzenia zadłużenia.

Kiedy można trafić na listę dłużników? Przede wszystkim z powodu braku płatności kredytów i pożyczek. Jednak nie tylko. Brak zapłaty za wodę, prąd, gaz czy czynsz w spółdzielni mieszkaniowej również może spowodować wpisanie do rejestru osób zadłużonych. Lista dłużników jest więc miejscem, w którym stwierdza się wiarygodność konkretnej osoby fizycznej albo przedsiębiorcy. Ocena w rejestrze dłużników wpływa niemal zawsze na podejmowanie decyzji przez kontrahenta.

UWAGA! Na listę dłużników możesz trafić jako konsument wyłącznie po spełnieniu wymogów. Pierwszy z nich to wezwanie do zapłaty. Jeśli je otrzymasz i spłacisz zobowiązanie w terminie nie dłuższym niż 60 dni to nie zostaniesz wpisany do rejestru dłużników. Nie wpadniesz na listę dłużników KRD także wtedy, gdy Twój dług wynosi mniej niż 200 zł.

Kto korzysta rejestru dłużników?

Z rejestru dłużników korzysta bardzo dużo instytucji finansowych. Celem takiego zachowania jest ustalanie zdolności kredytowej osób ubiegających się o finansowanie lub usługi. Jakie firmy korzystają z rejestru dłużników? Przede wszystkim:

 • banki,
 • firmy pożyczkowe,
 • SKOK,
 • firmy telekomunikacyjne,
 • dostawcy prądu i gazu.

Jeśli masz negatywną ocenę w którymś z rejestru dłużników to znacząco zmniejszasz sobie szanse na zawarcie umowy kredytu albo pożyczki. Naturalnie wyglądasz również nieprzekonująco dla firm telekomunikacyjnych i innych usługodawców.

Ważna dla podmiotów finansowych jest również Twoja historia kredytowa. Chodzi przede wszystkim o to, czy zobowiązania były spłacane w całości oraz na czas. Można mieć spłacone wszystkie kredytu co do złotówki, a ocena zdolności i tak może nie być maksymalna. Powodem może być właśnie nieterminowość uiszczanych rat czy innych płatności.

Jak sprawdzić czy jestem na liście dłużników?

Bardzo często osoby trafiające na listę dłużników dowiadują się o tym fakcie dopiero od osób trzecich. Zazwyczaj od pracownika banku czy firmy pożyczkowej, kiedy chcą zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Można jednak uzyskać informacje dużo wcześniej. Szczególnie, że niekiedy istnieje możliwość uzyskiwania danych za darmo. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj usługa raport BIK za darmo, z której skorzystało już dużo osób.

Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się czy widniejesz na liście dłużników musisz skontaktować się z podmiotem prowadzącym rejestr. Za jego pośrednictwem możesz zamówić raport o stanie swojego zadłużenia.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i anulować dług.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Jesteś na liście dłużników? Zobacz czy musisz tam widnieć!

Osoby wpisane do rejestru dłużników chcą zazwyczaj jak najszybciej zostać z tej bazy wykreślone. Jednak zadanie nie jest proste. Czyszczenie z BIK czy innego rejestru wymaga odpowiednich warunków. Zdecydowana większość osób nie uzyska wykreślenia z rejestru dłużników na swój wniosek. Zazwyczaj koniecznym stanie się wytaczanie powództwa o ustalenie nieistnienia zobowiązania w ogóle albo w innej treści lub wysokości. To jedyna szansa na zmianę wpisu.

Mam wpis w rejestrze dłużników. Co zrobić? Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś osobą wpisaną na listę dłużników to możesz starać się o pomoc. Szczególnie, jeśli wpis dotyczy starych i kwestionowanych przez Ciebie zobowiązań. Jeżeli sprawa była już przedmiotem postępowania sądowego albo była/jest u komornika to nawet lepiej. Wówczas szanse na wykreślenie wpisu są znacznie większe.

Jeżeli masz stare wpisy, a jednocześnie była lub jest prowadzona wobec Ciebie egzekucja komornicza to odpowiedz sobie na jedno, proste pytanie. A mianowicie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Odpowiedź „NIE” będzie najlepszą z możliwych. W takiej sytuacji umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie pieniędzy wydaje się być już na wyciągnięcie ręki.

Zadanie jednak nie jest łatwe do zrobienia. Procedura uchylania tytułu wykonawczego nie należy do najłatwiejszych. Osoby nie mające styczności z sądami i komornikami często poddają się już na samym początku. W naszej Kancelarii EUROLEGE mamy zespół doświadczonych prawników, którzy specjalizują się w tego typu sprawach. Wiemy, jak przeprowadzić całą sprawę od początku do samego końca. Potrafimy synchronizować działania przed komornikiem, sądem i wierzycielem. To bardzo ważne, aby nie zrobić niczego za szybko, ale też aby nie spóźnić się z konkretnym pismem.

Darmowa analiza sprawy i możliwości oddłużania

Potrzebujesz pomocy? W Kancelarii EUROLEGE wstępną analizę swojej sprawy otrzymasz całkowicie za darmo! Powiemy Ci czy Twoja sprawa rokuje do dalszych działań. A jeśli tak to chętnie pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności. Reprezentujemy przed wszystkimi sądami i komornikami w kraju. Niesiemy pomoc także obywatelom polskim, którzy wyjechali za granicę pozostawiając w Polsce swoje kłopoty finansowe. U nas wszystko załatwisz zdalnie. Bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz także skorzystać z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie internetowej. Po wysłaniu przez Ciebie zgłoszenia oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego.

Zgłoś się już teraz po darmową analizę prawną możliwości oddłużenia:
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

4.9/5 - (64 votes)
Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Anna pisze:

Ogłosiłam upadłość transgraniczna w Anglii na podstawie przepisów Uni Europejskiej. W 2019 roku Sad w Anglii po rozpatrzeniu wniosku ogłosił moja upadłość. Moi wierzyciele w Polsce otrzymali odpis tego wyroku. Co mam zrobić abym była wykreślona z instytucji jak BIK itp.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Anno, musielibyśmy bardziej wnikliwie przyjrzeć się sprawie i dokumentacji. Prosimy o kontakt: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Marianna pisze:

Chce dowiedziec sie ile mam zadluzenia,gdyz juz dawno straciłam rachube

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Marianno, zadanie nie należy do najłatwiejszych. Można jednak dołożyć starań, aby odszukać jak najwięcej zadłużeń. Możemy też Pani pomóc w wychodzeniu z długów poprzez profesjonalną antywindykację. Zapraszamy do kontaktu. Więcej na temat szukania swoich zadłużeń znajdzie Pani w poradniku dostępnym tutaj: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/

Norbert pisze:

Witam chce sprawdzić jakie mam zadłużenie

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Norbercie, zadanie nie jest proste i niekoniecznie musi się udać. Jednak można zrobić kilka czynności, aby zmaksymalizować poszukiwania. Zapraszamy do przeczytania artykułu na naszym blogu, który odnosi się właśnie do tematyki poszukiwania długów: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/

Mwlgorzata pisze:

Chce zobaczyc jakie mam zadluzenie

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Małgorzato, możemy Pani pomóc w ustaleniu zadłużeń. Sprawdzimy też, czy którekolwiek z długów nie będą podlegały procesowi anulowania. Zapraszamy do kontaktu :)

WIERA pisze:

Witam mam 82 lata wpadlam w pulapke zadluzen i nie wiem jak moge z tym poradzic po prostu sie pogubilam zostalam kilka razy oszukana i stracilam kontrole komornik pobiera mi 420 zlotych z emerytury na renke biore 1283 zlote za miesionc wrzesien zostala zablokowana cala moja emerytura mam oplaty i dalej musze pozyczac bardzo prosze o pomoc dzienkuje

Kancelaria EuroLege pisze:

Musielibyśmy bliżej poznać Pani sytuację. Być może uda się zatrzymać działania komornika w ogóle. A jeśli tak to moglibyśmy też dla Pani odzyskać pieniądze przez niego zabrane. Więcej jednak powiedzieć będziemy mogli dopiero po bliższej analizie sprawy. Jest ona u nas bezpłatna. Zapraszamy do kontaktu. Może Pani np. opisać nam swoją sprawę mailowo na: kontakt@eurolege.pl

Krzysztof pisze:

Witam proszę o cała moją analizę czy jestem zadłużony z góry dziękuję

Kancelaria EuroLege pisze:

Panie Krzysztofie, prosimy o opisanie nam swojej sprawy na maila: kontakt@eurolege.pl. Wówczas zobaczymy jakie formy oddłużania możemy Panu zaproponować i co da się w sprawie zrobić.


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.