Pozew o zapłatę czynszu ze spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty? Sprawdź na co zwracać uwagę! - Antywindykacja EuroLege

Pozew o zapłatę czynszu ze spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty? Sprawdź na co zwracać uwagę!

Jak wygrać sprawę sądową o zapłatę czynszu ze wspólnotą mieszkaniową i spółdzielnią

Oceń artykuł: 

Co raz więcej osób zgłasza się do naszej Kancelarii ze sprawami o zapłatę czynszu do wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej albo spółki komunalnej gminnej/miejskiej. Zazwyczaj problem sprowadza się do tego, że osoba zamieszkująca we wspólnocie mieszkaniowej albo spółdzielni mieszkaniowej kwestionuje wysokość ustalonego czynszu. Kilka miesięcy temu zgłosiła się do nas Pani Urszula z Białegostoku, która w mailu pełnym rozżalenia napisała:

„Witam Państwa! Otrzymałam dzisiaj z sądu nakaz zapłaty. Pozwała mnie wspólnota mieszkaniowa na kwotę, która jest nienależna! Proszę o pomoc, wielokrotnie im tłumaczyłam, że nie mam u nich żadnego zadłużenia”.

Zawyżone kwoty czynszu

Zapewne wielu z Państwa czytających ten artykuł wydaje się, że sprawa Pani Urszuli to wyjątek, spotykany niezwykle rzadko. Prawda jednak jest inna, docierają do nas osoby, których długi we wspólnotach mieszkaniowych bardzo często bywa zawyżane, poprzez doliczanie nieuzasadnionych opłat albo dokonywanie nieprawidłowych zaksięgowań. Oczywiście zdecydowana większość z takich sytuacji jest wynikiem zwykłej pomyłki ludzkiej, przy czym podmioty zarządzające wspólnotami mieszkaniowymi nie chcą się do tych pomyłek zwyczajnie przyznawać. Tak też było w sprawie Pani Urszuli, gdzie biegły sądowy z zakresu rachunkowości ustalił liczne błędy w zakresie wyliczania czynszu. Sprawa została zakończona pozytywnie dla Pani Urszuli, a w naszej statystyce pojawiła się kolejna zadowolona osoba, która skorzystała z fachowej pomocy prawnej Kancelarii.

Przedawnienie czynszu wynosi 3 lata

Jak jeszcze można wygrać sprawę o zapłatę czynszu za mieszkanie? Oczywiście zarzutem przedawnienia, który oczywiście przed zajęciem stanowiska w sprawie sądowej należy dogłębnie przeanalizować. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego roszczenia o zapłatę świadczeń powtarzających się, w tym czynszu zamieszkania i opłat z tym związanych, przedawniają się po upływie okresu 3 lat, od dnia wymagalności. Termin wymagalności wyznacza zazwyczaj termin ustanowiony w uchwale albo umowie, do którego ma następować płatność za czynsz i opłaty. Najczęściej w umowach i uchwałach pojawia się sformułowanie, że czynsz płatny jest do 10-ego dnia każdego miesiąca. Od tak ustalonego terminu wymagalności należy zawsze liczyć termin przedawnienia powołanych wyżej 3 lat.

Jeszcze w tamtym roku otrzymaliśmy zgłoszenie mailowe od Pana Sławomira z Rudy Śląskiej, który napisał do nas:

„Proszę Państwa o pomoc! Zamieszkuję w mieszkaniu wynajmowanym od miasta. Mam pięcioro małoletnich dzieci na utrzymaniu i chorą, niepracującą żonę. Ledwo wiążemy koniec z końcem. Dzisiaj otrzymaliśmy nakaz zapłaty o dług za mieszkanie sprzed 7 lat. Myślałem, że jestem ze spółką miejską na zero. Nawet odrabiałem kiedyś czynsz w pracach interwencyjnych. Proszę, nie pozwólcie abym stracił dom razem z rodziną!”

Nie mogliśmy pozostać bierni na prośby o pomoc. Natychmiast zapewniliśmy naszym podopiecznym wsparcie prawne. Nasi prawnicy złożyli sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, w efekcie czego spółka zarządzająca nieruchomościami miejskimi wycofała pozew. Od tego momentu Pan Sławomir wraz z rodziną może spać spokojnie, nie martwiąc się o dalszy byt.

Nienależność czynszu za mieszkanie

W naszej bogatej praktyce procesowej spotykamy się również z problemami, w których pozywane są do sądu osoby, które w lokalu nigdy nie mieszkały albo mieszkały, ale nie w okresie, za który powód żądał zapłaty. Dotyczy to zazwyczaj dzieci, które po ukończeniu pełnoletności wyprowadziły się z domu rodzinnego na stałe. Wobec jasno brzmiących przepisów kodeksu cywilnego, osoby pełnoletnie zobowiązane są za zapłatę czynszu i innych opłat solidarnie z najemcą, ale pod warunkiem, że w lokalu tym wspólnie z tym najemcą zamieszkiwały. Obowiązek wykazania faktu zamieszkiwania w lokalu spoczywa na powodzie. Problem taki spotkał Panią Malwinę z Gdańska, która napisała do nas maila następującej treści:

„Drodzy Państwo. Otrzymała dzisiaj nakaz zapłaty z sądu z pozwem, w którym spółdzielnia mieszkaniowa pozywa mnie o zapłatę czynszu za mieszkanie moich rodziców za 2016 rok. Problem jednak w tym, że ja w tym lokalu nie zamieszkuję od 2010 roku! Proszę o pomoc.”

Oczywiście pomogliśmy Pani Malwinie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty do sądu. Udowodniliśmy dokumentami oraz świadkami, że w okresie, za jaki spółdzielnia mieszkaniowa żądała zapłaty, nasza podopieczna nie zamieszkiwała w danym lokalu. Jeszcze na etapie postępowania sądowego spółdzielnia mieszkaniowa cofnęła pozew.

Pamiętaj, że możesz zgłosić się o pomoc prawną do naszej Kancelarii jeśli otrzymałeś z sądu (sąd rejonowy lub e-sąd) nakaz zapłaty z powództwa wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej albo spółki komunalnej o czynsz:

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA