Co raz więcej osób zgłasza się do naszej Kancelarii ze sprawami o zapłatę czynszu do wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej albo spółki komunalnej gminnej/miejskiej. Zazwyczaj problem sprowadza się do tego, że osoba zamieszkująca we wspólnocie mieszkaniowej albo spółdzielni mieszkaniowej kwestionuje wysokość ustalonego czynszu. Kilka miesięcy temu zgłosiła się do nas Pani Urszula z Białegostoku, która w mailu pełnym rozżalenia napisała:

„Witam Państwa! Otrzymałam dzisiaj z sądu nakaz zapłaty. Pozwała mnie wspólnota mieszkaniowa na kwotę, która jest nienależna! Proszę o pomoc, wielokrotnie im tłumaczyłam, że nie mam u nich żadnego zadłużenia”.

Zawyżone kwoty czynszu

Zapewne wielu z Państwa czytających ten artykuł wydaje się, że sprawa Pani Urszuli to wyjątek, spotykany niezwykle rzadko. Prawda jednak jest inna, docierają do nas osoby, których długi we wspólnotach mieszkaniowych bardzo często bywa zawyżane, poprzez doliczanie nieuzasadnionych opłat albo dokonywanie nieprawidłowych zaksięgowań. Oczywiście zdecydowana większość z takich sytuacji jest wynikiem zwykłej pomyłki ludzkiej, przy czym podmioty zarządzające wspólnotami mieszkaniowymi nie chcą się do tych pomyłek zwyczajnie przyznawać. Tak też było w sprawie Pani Urszuli, gdzie biegły sądowy z zakresu rachunkowości ustalił liczne błędy w zakresie wyliczania czynszu. Sprawa została zakończona pozytywnie dla Pani Urszuli, a w naszej statystyce pojawiła się kolejna zadowolona osoba, która skorzystała z fachowej pomocy prawnej Kancelarii.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Ile wynosi przedawnienie czynszu za mieszkanie?

Jak jeszcze można wygrać sprawę o zapłatę czynszu za mieszkanie? Oczywiście zarzutem przedawnienia, który oczywiście przed zajęciem stanowiska w sprawie sądowej należy dogłębnie przeanalizować. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego roszczenia o zapłatę świadczeń powtarzających się, w tym czynszu zamieszkania i opłat z tym związanych, przedawniają się po upływie okresu 3 lat, od dnia wymagalności. Termin wymagalności wyznacza zazwyczaj termin ustanowiony w uchwale albo umowie, do którego ma następować płatność za czynsz i opłaty. Najczęściej w umowach i uchwałach pojawia się sformułowanie, że czynsz płatny jest do 10-ego dnia każdego miesiąca. Od tak ustalonego terminu wymagalności należy zawsze liczyć termin przedawnienia powołanych wyżej 3 lat.

Jeszcze w tamtym roku otrzymaliśmy zgłoszenie mailowe od Pana Sławomira z Rudy Śląskiej, który napisał do nas:

„Proszę Państwa o pomoc! Zamieszkuję w mieszkaniu wynajmowanym od miasta. Mam pięcioro małoletnich dzieci na utrzymaniu i chorą, niepracującą żonę. Ledwo wiążemy koniec z końcem. Dzisiaj otrzymaliśmy nakaz zapłaty o dług za mieszkanie sprzed 7 lat. Myślałem, że jestem ze spółką miejską na zero. Nawet odrabiałem kiedyś czynsz w pracach interwencyjnych. Proszę, nie pozwólcie abym stracił dom razem z rodziną!”

Nie mogliśmy pozostać bierni na prośby o pomoc. Natychmiast zapewniliśmy naszym podopiecznym wsparcie prawne. Nasi prawnicy złożyli sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, w efekcie czego spółka zarządzająca nieruchomościami miejskimi wycofała pozew. Od tego momentu Pan Sławomir wraz z rodziną może spać spokojnie, nie martwiąc się o dalszy byt.

Nienależność czynszu za mieszkanie

W naszej bogatej praktyce procesowej spotykamy się również z problemami, w których pozywane są do sądu osoby, które w lokalu nigdy nie mieszkały albo mieszkały, ale nie w okresie, za który powód żądał zapłaty. Dotyczy to zazwyczaj dzieci, które po ukończeniu pełnoletności wyprowadziły się z domu rodzinnego na stałe. Wobec jasno brzmiących przepisów kodeksu cywilnego, osoby pełnoletnie zobowiązane są za zapłatę czynszu i innych opłat solidarnie z najemcą, ale pod warunkiem, że w lokalu tym wspólnie z tym najemcą zamieszkiwały. Obowiązek wykazania faktu zamieszkiwania w lokalu spoczywa na powodzie. Problem taki spotkał Panią Malwinę z Gdańska, która napisała do nas maila następującej treści:

„Drodzy Państwo. Otrzymała dzisiaj nakaz zapłaty z sądu z pozwem, w którym spółdzielnia mieszkaniowa pozywa mnie o zapłatę czynszu za mieszkanie moich rodziców za 2016 rok. Problem jednak w tym, że ja w tym lokalu nie zamieszkuję od 2010 roku! Proszę o pomoc.”

Oczywiście pomogliśmy Pani Malwinie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty do sądu. Udowodniliśmy dokumentami oraz świadkami, że w okresie, za jaki spółdzielnia mieszkaniowa żądała zapłaty, nasza podopieczna nie zamieszkiwała w danym lokalu. Jeszcze na etapie postępowania sądowego spółdzielnia mieszkaniowa cofnęła pozew.

Pamiętaj, że możesz zgłosić się o pomoc prawną do naszej Kancelarii jeśli otrzymałeś z sądu (sąd rejonowy lub e-sąd) nakaz zapłaty z powództwa wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej albo spółki komunalnej o czynsz:

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4.6/5 - (47 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Szymańska pisze:

Szanowni Państwo,

Zwracam się z prośbą o odpłatne napisanie i wystosowanie oświadczenia/upomnienia/pozwu do Sądu przeciwko jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie.

Jestem właścicielką mieszkania usytuowanego na czwartej, ostatniej kondygnacji w kamienicy w Warszawie. W roku 2021 moja kawalerka została zalana w wyniku nieszczelności poszycia dachowego kamienicy. Spółdzielnia skontaktowała mnie z Ubezpieczycielem ww. Przeprowadzone zostały oględziny szkód, sporządzono protokół, Ubezpieczyciel dwukrotnie zwracał się do Spóldzielni o uzupełnienie dokumentacji szkody w lokalu. Spółdzielnia, pomimo naszych monitów, zignorowała dalsze postępowanie odszkodowawcze. W wyniku zaniechań ze strony Spółdzielni, ponieśliśmy koszty likwidacji szkody. Kwotę wydatkowaną na remont mieszkania odliczałam z czynszu. Otrzymuję w tej chwili wezwania do zapłaty, sądowe wezwania do zapłaty z naliczanymi karnymi odsetkami. W tym roku już dwukrotnie opisywałam zdarzenie sprzed dwóch lat z wezwaniem do uregulowania należności przez Spódzielnię. Otrzymałam informację, że nie mam prawa samodzielnie potrącać należności. O wypłacie odszkodowania za poniesione przeze mnie szkody, nie otrzymałam żadnej informacji, Spółdzielnia pomija temat milczeniem.
Uprzejmie proszę o kontakt w przypadku zainteresowania sprawą i chęcią podjęcia współpracy.
Z góry dziękuję,
Jolanta Szymańska
tel. 608 58 XXXX

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Niestety, ale nie zajmujemy się tego rodzaju sprawami. Bardzo nam przykro.