Czyszczenie BIK – czy i kiedy można wyczyścić BIK? Jak wyczyścić dane w BIK? - EuroLege Fundacja - Antywindykacja EuroLege

Czyszczenie BIK – czy i kiedy można wyczyścić BIK? Jak wyczyścić dane w BIK? – EuroLege Fundacja

czyszczenie BIK dłużnika z wpisów windykatora i banku

Oceń artykuł: 

Chciałeś wziąć kredyt w banku, ale dostałeś odmowę? Powodem tego była negatywna historia kredytowa ujawniona w BIK? Zobacz co to jest BIK, jakie są warunki wpisu do bazy BIK oraz kiedy i w jaki sposób można żądać wykreślenia danych z BIK.

Czyszczenie BIK – co to jest?

BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Jest to centralny rejestr informacji o historii kredytowej pożyczkobiorców/kredytobiorców. Tworzyć BIK oraz korzystać z BIK mogą instytucje finansowe, w tym banki, SKOKi oraz niektóre firmy pożyczkowe. Podstawą prawną działania BIK jest art. 105a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku „Prawo bankowe”.

Baza BIK powstała w celu wymiany informacji pomiędzy bankami, SKOK-ami oraz niektórymi firmami pożyczkowymi działającymi na rynku usług finansowych. Przedmiotem wymiany są dane dotyczące opóźnień w spłacie zobowiązań wynikających z kredytów oraz pożyczek.

Kiedy dostaje się negatywny wpis w BIK?

Do BIK może zostać wpisany kredytobiorca/pożyczkobiorca, który opóźnił się z zapłatą zobowiązania o co najmniej 60 dni. Wówczas instytucja, która chce wpisać swojego klienta do bazy BIK musi wystąpić do niego z wezwaniem do zapłaty i zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie nie krótszym niż 30 dni spowoduje wpisanie go do bazy BIK. A więc zanim trafisz do BIK musi upłynąć dłuższy okres czasu od momentu, w którym popadłeś w opóźnienie ze spłata długu. Przedawnienie długu wynikającego z kredytu albo pożyczki nie wpływa na wpisy w bazie BIK.

Jak usunąć dane z BIK i odzyskać wiarygodność finansową? Gdzie złożyć
wniosek o usunięcie danych z BIK?

Trafić do bazy BIK jest łatwo, ale usunięcie danych z BIK już do łatwych zadań nie należy. W Internecie można napotkać na wiele firm, które za wynagrodzeniem trudnią się czyszczeniem BIK. Działania takich „czyścicieli BIK” zasadniczo opierają się na pewnych schematach. Nie ma żadnej tajemnej wiedzy, którą posiadają tylko wybrani przedstawiciele tych firm.

Kiedy więc można żądać wykreślenia naszych danych z bazy BIK? Przepisy mówią o 3 sytuacjach.

  1. odwołanie przez klienta banku albo byłego klienta banku zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu umowy kredytowej/pożyczkowej lub upływ terminu na jaki została wyrażona zgoda;
  2. upływ 5 lat od dnia wpisania klienta bez jego zgody do bazy BIK po wygaśnięciu zobowiązania;
  3. dane są błędne albo zostały omyłkowo wprowadzone do bazy BIK.

Zasadniczo więc firmy zajmujące się czyszczeniem BIK próbują wykazać, że były klient banku nie został poinformowany przed wpisaniem do bazy BIK, o tym, że taki wpis nastąpi. Ponadto próbują wykazać, że nie zachowano co najmniej 30-dniowego terminu, od daty wezwania do zapłaty z pouczeniem o wpisaniu do bazy BIK.

Czyszczenie BIK najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Kosztuje za to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Przyczyną, dla której ludzie masowo korzystają z takich usług jest zwyczajnie chęć uzyskania pozytywnej zdolności kredytowej.

Pożyczka mimo wpisu w bazie BIK. Czy to możliwe?

Ostatnimi czasy ogłasza się wiele firm pożyczkowych z hasłem „pożyczka bez BIK”. Oczywiście takie pożyczki muszą odpowiednio dużo kosztować. Posiadania negatywnej historii w BIK nie jest jednak przeszkodą w uzyskaniu kredytu albo pożyczki w banku czy SKOK-u. Wszystko zależy od oceny naszej aktualnej zdolności kredytowej, nastawienia banku na naszą negatywną historię, kwoty kredytu czy dodatkowych zabezpieczeń. W każdym razie nie jest tak, że posiadając negatywną historię nie dostaniemy kredytu w banku.

Pomoc pozwanym o zapłatę i wpisanym do BIK

Jeśli zostałeś wpisany do BIK przez bank, SKOK albo firmę pożyczkową, a następnie którakolwiek z tych instytucji wystąpiła do sądu o wydanie nakazu zapłaty to zgłoś się do nas po bezpłatną pomoc prawną wysyłając poprzez formularz znajdujący się tutaj: https://eurolege.pl/anuluj-dlug/

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA