Sytuacja, jakich w naszym kraju wiele. Już kilka milionów obywateli polskich wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego i łatwiejszego życia. Niestety, ale niemała część osób emigrujących za granicę w celach zarobkowych pozostawiła w kraju „bagaż długów”. Stabilizując swoją sytuację życiową, głównie na zachodzie Europy, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Norwegii, przypominamy sobie, że mieliśmy jakieś niezałatwione sprawy z długami w Polsce.

Na pewno warto zainteresować się zamknięciem tych zobowiązań. Powodów jest wiele, ale głównym powodem powinno być zamknięcie pewnego rozdziału w swoim życiu, aby zacząć ten kolejny, nie oglądając się za siebie i nie wracając co raz do spraw z przeszłości.

Gdzie i jak znaleźć swoje długi – zobacz film.

Co musisz zrobić, aby sprawdzić swoje długi i stan swoich spraw? Na pewno nie jest to zadanie łatwe. Nie ma też jednego prostego rejestru, w którym możesz wszystko sprawdzić. Odnalezienie swoich długów w Polsce będzie wymagało od Ciebie pewnego wysiłku. Jednak bez wykonania odrobiny pracy nie ruszysz z miejsca i nie pokonasz swoich problemów z przeszłości, które mogą rzutować na Twoje przyszłość. Zobacz jak sprawdzić zadłużenie i szukaj rozwiązań!

Jakie długi mogę mieć w Polsce?

Zabierając się za „porządkowanie spraw długów” w Polsce, zacznij przede wszystkim od głębszego zajrzenia w szuflady i szafki. Być może znajdziesz tam jakieś stare wezwania do zapłaty czy monity. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz kontaktować się z kimkolwiek, musisz ustalić w pierwszej kolejności, czy dane sprawy nie były albo nie są przedmiotem postępowaniach sądowych, albo komorniczych.

Wyszukanie długów sądowych i komorniczych nie jest łatwe, ale daje Ci pewien punkt odniesienia do dalszego porządkowania swoich spraw. Bez odnalezienia spraw sądowych lub komorniczych, ciężko będzie Ci całkowicie zapomnieć o długach w Polsce, będąc za granicą, a nawet przebywając w naszym kraju na stałe. Nie zbudujesz stabilizacji, dopóki nie zamkniesz tematu długów raz na zawsze. A więc jak? Przede wszystkim doprowadzając do sądowego oddalenia powództwa i ewentualnie uchylenia egzekucji – jeśli sprawa znajduje się już na takim etapie.

Jak sprawdzić swoje długi w Internecie? Logowanie do EPU

Sąd elektroniczny, zwany inaczej e-sądem, działa już od niemal dekady. Aktualnie, rok w rok rozpatrując ok 2 500 000 spraw (!). Ten supersąd powstał po to, aby odciążyć sądy tradycyjne od rozpatrywania prostych spraw o zapłatę. Dlatego, jeśli masz problem z długami w Polsce siedząc za granicą, to zdecydowanie rozpocznij poszukiwanie od e-sądu w Lublinie.

Co musisz zrobić. Jak sprawdzić swoje długi w Internecie? Dokonaj rejestracji w systemie EPU i już dzisiaj sprawdź, czy wobec Twojej osoby nie było albo nie jest prowadzone żadne postępowanie w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Wejdź na stronę internetową e-sądu i zacznij proces rejestracji w EPU. Link do strony: https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaUzytkownika.aspx

Jak założyć konto w e-sądzie EPU

 

 

Kolejny krok? Sąd Rejonowy w Elblągu

Dlaczego musisz skierować swoje kolejne kroki do Sądu Rejonowego w Elblągu? Wieloletnia praktyka pokazała, że stał się on Mekką dużej ilości windykatorów. Nawet do obsługi masowej ilości spraw powołano w Sądzie Rejonowym w Elblągu specjalny X Wydział Cywilny, który zajmował się sprawami o zapłatę spływającymi przeciwko pozwanym z całej Polski.

Kto składał pozwy w Sądzie Rejonowym w Elblągu? Były to wielkie fundusze sekurytyzacyjne, jak np. BEST czy EasyDebt. Szybkość rozpatrywanych spraw przez Sąd Rejonowy w Elblągu porównywalna była do tych w e-sądzie. Rozmach powodował, że wpływ spraw do Sądu Rejonowego w Elblągu przekraczał 100.000 rocznie (!). Dlatego jeśli Twoja sprawa miała się rozbić o sąd, to z dużą dozą prawdopodobieństwa trafiła właśnie do Elbląga.

Aktualnie Sąd Rejonowy w Elblągu utracił na znaczeniu. Skutkiem tego była zmiana przepisów kpc. które nakazują obecnie pozywać konsumentów przed sądami właściwymi dla ich miejsca zamieszkania.

Chcesz ustalić, czy wobec Twojej osoby toczyło się albo też toczy się postępowanie przed Sądem Rejonowy w Elblągu? Napisz krótkie pismo, w którym zawnioskujesz o udzielenie takiej informacji.

Wystarczy, że napiszesz:

„Ja, niżej podpisany/a …………………, PESEL:……………… wnoszę o udzielenie informacji, czy wobec mojej osoby toczyły się albo toczą się jakiekolwiek postępowania sądowe przed Sądem Rejonowy w Elblągu? W przypadku odpowiedzi pozytywnej wnoszę o podanie sygnatur spraw, a w sprawach, które zostały zakończone prawomocnie również o podanie nazw tytułów egzekucyjnych oraz daty ich wydania”.

Zapytanie możesz wysłać do Wydziału IX i X Sądu Rejonowego w Elblągu. Dane do wysyłki poniżej.

Sąd Rejonowy w Elblągu adres do korespondencji

Zapytaj o sprawy w sądzie dawnego miejsca zamieszkania!

Oczywiście bardzo duża firm pożyczkowych, windykacyjnych, telekomunikacyjnych oraz banków składa pozwy do sądów rejonowych i okręgowych właściwych dla miejsca zamieszkania pozwanego. Dlatego, nie możesz, poszukując zadłużenia w Polsce, poprzestać jedynie na sprawdzeniu spraw w e-sądzie oraz Sądzie Rejonowym w Elblągu.

Pamiętaj! W sprawach powyżej 75 000 zł wartości przedmiotu sprawy (długu) właściwy będzie sąd okręgowy, a nie sąd rejonowy.

Wejdź na przygotowaną przez nas wcześniej listę sądów w Polsce i sprawdź jak się z nimi skontaktować. Oto link do strony: https://www.eurolege.pl/lista-sady/

Co napisać do sądu? Dokładnie to samo co do Sądu Rejonowego w Elblągu, czyli:

„Ja, niżej podpisany/a …………………, PESEL:……………… wnoszę o udzielenie informacji, czy wobec mojej osoby toczyły się albo toczą się jakiekolwiek postępowania sądowe przed Sądem Rejonowy/Okręgowym* w ……………… nazwa miejscowości)? W przypadku odpowiedzi pozytywnej wnoszę o podanie sygnatur spraw, a w sprawach, które zostały zakończone prawomocnie również o podanie nazw tytułów egzekucyjnych oraz daty ich wydania”.

Sprawdź BIK i rejestry BIG — tam też są cenne informacje o długach

Jeśli masz zadłużenie w bankach oraz firmach pożyczkowych, to koniecznie musisz sprawdzić swój BIK. Znajdziesz tam możliwość zamówienia pojedynczego raportu albo możliwość wykupienia dostępu do 12 raportów w roku. Na pewno warto zainwestować, aby dowiedzieć się więcej na temat swoich zadłużeń. Z tego miejsca możesz również sprawdzić, czy ktoś nie zaciągał pożyczek albo kredytów na Twoje dane!

Kolejna sprawa do sprawdzenie rejestrów gospodarczych BIG, takich jak np. KRD, BIG Info Monitor czy ERIFF. Możesz odszukać tam zadłużenia, o których dawno już zapomnieliśmy. W końcu pamięć bywa zawodna.

UWAGA! Zanim skontaktujesz się z potencjalnym wierzycielem wskazanym w BIK albo BIG, zleć analizę swojej sprawy specjaliście od antywindykacji. Możliwe, że wierzytelność wpisana do rejestru jest przedawniona, w ogóle nie istnieje albo jest zawyżona co do wartości.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Nie wiesz, jak sprawdzić swoje długi? Podpowiadamy. Proces ten nie jest specjalnie skomplikowany i można wykonać go za pośrednictwem Internetu. Należy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Możesz wykonać to na trzy sposoby, m.in. przesyłając wniosek przez konto w portalu BIK, udając się osobiście do Centrum Obsługi Klientów BIK w Warszawie albo przesyłając wniosek tradycyjną pocztą.

Dostęp do swojej historii w BIK otrzymasz w formie kopii danych.

Krajowy rejestr dłużników – jak sprawdzić kogoś?

KRD to kolejne źródło, w którym można sprawdzić siebie, czy np. ktoś niepowołany w naszym imieniu nie zaciągnął chwilówek, jak i innych. Skrót KRD często jest w błędny sposób rozwijany – tak jak podaliśmy w tytule jako Krajowy Rejestr Dłużników – tymczasem poprawna jego wersja to Krajowy Rejestr Długów. Rejestracja w portalu nie jest trudna. Polega na utworzeniu konta. Niezbędne będzie podanie przez Ciebie takich danych jak imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu, kod pocztowy oraz ustalenie loginu, którym będzie PESEL oraz hasła. Aby potwierdzić swoją tożsamość przy zakładaniu konta w KRD, niezbędne jest dokonanie opłaty 1 zł lub zeskanowanie dowodu osobistego. Raz na pół roku możesz za darmo sprawdzić swoje obciążenia finansowe, natomiast sprawdzenie innej osoby czy firmy wiąże się z wydatkiem rzędu 249 zł.

Jeżeli zauważasz, że Twoje dane znalazły się w tym rejestrze dłużników lub BIK czy BIG, złap głęboki oddech i zamiast denerwować się, zastanów się, co możesz zrobić w takiej sytuacji. Skorzystaj z porady ekspertów EuroLege, bo być może Twoje długi już dawno zostały przedawnione i nie musisz ich spłacać.

O metodach pomocy zadłużonym przeczytasz w naszym artykule: Oddłużanie. Pomoc zadłużonym

Natomiast jeżeli nadal ciążą na Tobie pewne zobowiązania finansowe, również możesz temu zaradzić bez konieczności wciągania się w dalszą spiralę długów w celu spłacenia wcześniejszych pożyczek. Przeczytasz o tym w artykule: Jak spłacić długi? Poradnik dla tych, który chcą wyjść z długów i się oddłużyć

Komornicy sądowi w dawnym miejscu Twojego zamieszkania

Możliwe jest również, że przeciwko Tobie było albo nawet jest prowadzone postępowanie egzekucyjne (komornicze). Nie ma ani większego sensu organizacyjnego, ani ekonomicznego pisanie do wszystkich komorników w kraju. Dlatego na początek ogranicz się do napisania pisma do komorników sądowych, którzy prowadzą kancelarie komornicze przy sądzie, który kiedyś był właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania.

Co musisz ustalić? Przede wszystkim czy były prowadzone przeciwko Twojej osobie jakiekolwiek postępowania egzekucyjne albo, czy też takowe nadal są na biegu.

Jeśli nie wiesz co napisać to damy Ci pewną ściągawkę. Wystarczy, że napiszesz:

„Ja, niżej podpisany/a …………………, PESEL:……………… wnoszę o udzielenie informacji, czy wobec mojej osoby toczyły się albo toczą się jakiekolwiek postępowania egzekucyjne przez Komornika Sądowego ……………….. (imię i nazwisko) działającego przy Sądzie Rejonowym w …………………… (nazwa miejscowości)? W przypadku odpowiedzi pozytywnej wnoszę o podanie wszystkich sygnatur spraw KM oraz podanie nazw, sygnatur oraz nazw sądów wydających tytułu wykonawcze stanowiące podstawę prowadzonej/prowadzonych egzekucji”.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali, jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Masz jakieś pytania do prawników? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką długów, kredyt, pożyczek, spraw sądowych i komorniczych na nasze forum dla zadłużonych. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy, jak nie dać się instytucjom finansowym.O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Magdalena pisze:

Witam .Mieszkam od 16 lat zagranica . Wczoraj otrzymałam wiadomosc na masender od komornika ze toczy się w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne. Czy mogę prosić o pomoc w tej sprawie . Wiadomosc została wysłana do mnie ponad rok temu i przypadkiem znalazłam ja w spam . Nie mogę liczyć na żadna pomoc rodzimy w Polsce

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdaleno. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marta pisze:

Witam,

Mieszkam w UK od okolo 7 lat. Zostawilam tam troche niezamknietych spraw. Z miliarda bezsensownych powodow, ktorych nie bede wymieniac zaniedbalam to. Chcialabym naprawic swoje zycie ale ogolnie nie wiem jak zaczac. Z UK zrobienie czegokolwiek zawsze wiaze sie z jakas bariera(np adres polski ktory mam ale nikt tam nie mieszka, nr polskiego tel kom ktorego oczywiscie nie mam itp). Ogolnie czuje sie bezradna.
Mialam nawet oskarzenie o wyludzenie. W rozmowie z prawnikiem i rzecznikiem praw konsumenta zostalam pouczona aby splacic naleznosc glowna a odsetkami zajmiemy sie pozniej. Do tego „pozniej” nigdy nie doszlo. Prawnicy znikneli, sprawa wisi ja w strachu boje sie tam jechac(ogolnie nie mam na kogo liczyc w PL) a naleznosc glowna splacona. Nie wiem czy po drodze sie jeszcze cos nie urodzilo bo i skad…Prosze o jakas pomoc/podpowiedz.
Dziekuje
Marta

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Marto, sprawy w Pani przypadku wyglądają na takie, które wymagają spojrzenia okiem prawnika. Dokonania analizy prawnej i być może wtedy będzie można powiedzieć coś więcej, zakreślić jakiś plan oddłużania. U nas wstępna analiza prawna jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.
Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.