Otrzymałeś pismo albo sądowy nakaz zapłaty od niestandaryzowanego sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, w skrócie NSFIZ? Zastanawiasz się co to jest i czy możesz uniknąć zapłaty zadłużenia? Z pomocą doświadczonego prawnika możesz uzyskać całkowite anulowanie zadłużenia! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy jak to zrobić. A jeśli nie chcesz działać samodzielnie, zawsze możesz skontaktować się z naszą kancelarią. O tym czym są niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte i jak się przed nimi bronić dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty (NSFIZ)?

Bez szczególnego zagłębiania się w szczegóły formalno – prawne. Niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty to inaczej podmiot, którego zadaniem jest skupowanie istniejących na rynku wierzytelności (sekurytyzacja długów). Wierzytelności, które niejednokrotnie ze względu na ich jakość są niskiej wartości. Najlepszym przykładem są wierzytelności, które uległy już przedawnieniu. Wynikiem zakupu roszczeń cywilnych, w tym przedawnionych przez NSFIZ jest ich dochodzenie od potencjalnych dłużników. Mówić jednak najprościej, niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty jest to podmiot rynku windykacyjnego, który skupując duże pakiety wierzytelności, dochodzi ich następnie z zyskiem. Wszystko w ramach istniejących przepisów, dopuszczających działalność NSFIZ-ów.

Jak fundusz sekurytyzacyjny staje się nowym wierzycielem?

Jak to wygląda technicznie? Bank, firma pożyczkowa czy firma telekomunikacyjna wystawia na sprzedaż posiadane zadłużenia. Mogą wynikać one z niespłaconych pożyczek, kredytów, debetów czy rachunków telefonicznych. W efekcie wystawienia roszczeń na sprzedaż dochodzi do pewnego rodzaju przetargu, w którym wygrywa podmiot oferujący zazwyczaj najwyższą cenę zakupu. Mamy w takiej sytuacji do czynienia z klasyczną cesją wierzytelności. Jako czytelnik pewnie zastanawiasz się jak to jest możliwe, że bez Twojej zgody i wiedzy wierzyciel sprzedaje Twoje zadłużenie. Niestety przepisy prawa zezwalają na taki proceder, z niewielkimi jedynie wyjątkami.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Czy niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty to firma windykacyjna?

W pewnym sensie niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty można nazwać firmą windykacyjną. Chociaż nie jest tak do końca. Wynika to z faktu, że NSFIZ jest tylko „przechowalnią” zakupionych roszczeń. Jest właścicielem długów, które zakupił od banków, chwilówek czy firm telekomunikacyjnych. Jednak samo posiadanie roszczeń to za mało. Inwestorzy, którzy lokują swoje środki w funduszach inwestycyjnych chcą zysków. Takie w przypadku funduszy sekurytyzacyjnych mogą nastąpić jedynie wówczas, jeśli będą dochodzone. Jeśli będzie następował stały i stabilny dopływ gotówki.

W tym miejscu warto więc podkreślić znaczenie firm zarządzających pakietami wierzytelności. Począwszy od przejęcia na siebie korespondencji, a skończywszy na pozywaniu do sądu firmy te przejmują na siebie kontakt z „klientem” funduszu sekurytyzacyjnego. Każdy niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty posiada firmę obsługującą ich wierzytelności. Oto przykłady:

  • Kruk S.A. (Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty);
  • GetBack S.A. (Altus Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Trigon Profit Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, GetPro Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty);
  • Hoist Polska Sp. z o.o. (Hoist I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Takie też podmioty zarządzające wierzytelnościami kierują do potencjalnych dłużników wezwania do spłaty zadłużeń. Wpłacane środki zasilają konta funduszy sekurytyzacyjnych.

Niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty – sądowy nakaz zapłaty i pozew.

Jeśli jako hipotetyczny dłużnik zostałeś pozwany do sądu przez niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty to masz szczęście. W tym momencie masz możliwość zakończenia tej nieprzyjemnej przygody z windykatorem. Z takim problemem zwrócił się do nas Pan Krzysztof z okolic Szczecina pisząc:

„Proszę Państwa o pomoc. Dostałem dzisiaj nakaz zapłaty z sądu rejonowego. Pozywa mnie firma Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą we Wrocławiu. Miałem już kiedyś problem z firmą windykacyjną i płaciłem. Była to firma Kruk z Wrocławia. Zapłaciłem prawie wszystko, a teraz mam płacić drugi raz? Jak z tego wybrnąć?”

Oczywiście zapewniliśmy Panu Krzysztofowi pomoc. Co najciekawsze, Pan Krzysztof spłacił ponad 70% zadłużenia, którego nie kwestionował. Jednak zwróciliśmy się do sądu, aby ten zobowiązał firmę Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty do przedłożenia umowy, którą Pan Krzysztof zawierał z bankiem. Co się okazało? Powód w sprawie tej umowy nie miał. Pisał jednak, że dowodem na istnienie dochodzonego roszczenia jest wyciąg z ksiąg funduszu sekurytyzacyjnego. Taki sam dowód, jakby Pan Krzysztof napisał na kartce, że nie jest firmie windykacyjnej nic winien J W efekcie naszych działań nakaz zapłaty został uchylony, a powództwo ostatecznie oddalone.

Dlatego trzeba pamiętać, że nakaz zapłaty z sądu albo wezwanie na rozprawę sądową, to nie koniec świata. To dopiero początek historii, która ma prawo zakończyć się dla Ciebie pełnym sukcesem i całkowitym oddłużeniem!

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

Kategorie: Porady dla dłużnikówWzory i przydatne pisma Tagi: Brak tagów

O Autorze

Paweł Napiórkowski

Doświadczony prawnik z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.