Wierzyciele, którzy mają problem z uzyskaniem zapłaty za produkty czy usługi mogą zdecydować się na dodanie informacji o długu do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w skrócie KRD. Jest to dla nich sposób na zmobilizowanie dłużników do zapłaty. Jak to się dzieje, że nieuzasadniony wpis do rejestru dłużników się w nim pojawia? Czy możliwe jest, że mimo tego, iż nie masz żadnego zadłużenia, Twoje dane trafią do tej bazy?
Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Kto może dodać dłużnika do KRD?
Dodanie zobowiązania do KRD możliwe jest wyłącznie w przypadku tych podmiotów, które mają zawarte z tą instytucją umowy o udostępnianiu informacji gospodarczych, a takich podmiotów na rynku jest bardzo dużo. Najczęściej przedsiębiorcy zaczynają od wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty, a dopiero wówczas, kiedy nie przyniesie to oczekiwanych efektów, decydują się na dodanie dłużnika do KRD.
Dłużnik, który widnieje w tej bazie może ponosić z tego tytułu poważne konsekwencje. Wiele firm weryfikuje przedsiębiorców, z którymi zamierzają podjąć współpracę. Jeśli okaże się, że dana firma znajduje się w KRD, to może to przekreślić jej szansę na pozyskanie kontrahenta.
Kiedy można dodać dłużnika do KRD?
Wierzyciel może dodać dłużnika do KRD wówczas, gdy zostaną spełnione warunki, na które wskazuje art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81, poz. 530):
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
- Zobowiązanie musiało powstać w związku z danym stosunkiem prawnym, np. może to być umowa związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- Wierzytelność musi wynosić co najmniej 500 zł i jest wymagalna od co najmniej 60 dni, tzn. tyle czasu minęło od upłynięcia terminu zapłaty.
- Minął co najmniej miesiąc od wysłania dłużnikowi powiadomienia, że w przypadku braku płatności dane o zobowiązaniu trafią do KRD.
Wspominamy o KRD, ale w Polsce działają również inne rejestry dłużników, takie jak:
- BIG InfoMonitor,
- ERIF BIG,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG.
Nieuzasadniony wpis do rejestru dłużników
Może się wydawać, że przypadkowe umieszczenie wpisu w rejestrze dłużników jest wręcz niemożliwe, gdyż takie informacje są dokładnie weryfikowane, ale praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Przykłady można mnożyć. Jednym z ciekawszych jest przypadek klienta, który ubiegał się w 2012 roku o kredyt i uzyskał odmowę ze względu na negatywny wpis w bazie dłużników. Okazało się, że dodał go bank, w którym on nigdy nie zaciągał zobowiązania. Ostatecznie dane klienta zniknęły z rejestru dopiero w marcu 2015 roku, a pojawiły się tam na skutek błędu pracownika tego banku.
Miej na względzie, że wpis w rejestrze dłużników:
- Może zostać dodany przez nieuczciwego wierzyciela.
- Może dotyczyć wierzytelności spornej, którą kwestionujesz.
- Może zostać dokonany przez pomyłkę.
W każdym z takich przypadków należy reagować, chociaż prawdopodobnie dowiesz się o takim wpisie w bazie dłużników dopiero przy próbie np. skorzystania z kredytu.
Nieuzasadniony wpis do KRD – co robić?
Jeśli już wiesz, że zostałeś wpisany do jednego z rejestrów dłużników funkcjonujących w Polsce, to powinieneś działać. W przypadku gdy spłaciłeś już kredyt, to wierzyciel powinien w ciągu 14 dni wystąpić o usunięcie informacji o zobowiązaniu. Identyczna zasada dotyczy wnioskowania o wyeliminowanie nieprawdziwych danych.
Jako dłużnik możesz wnieść sprzeciw do danego rejestru ze względu na nieaktualność danych, niekompletność czy z innych przyczyn. Musisz jednak udokumentować ten sprzeciw. Po jego otrzymaniu, w zależności od sytuacji, dane biuro może wstrzymać ujawnianie informacji objętych sprzeciwem na okres do 30 dni, a w szczególnych przypadkach do 45 dni.
Nieuzasadniony wpis do KRD lub innej bazy dłużników dotyczy Ciebie? W takim razie skontaktuj się z nami. Nasz prawnik zapozna się ze sprawą i sprawdzi możliwości działania. Przy naszej pomocy wpis prawdopodobnie zniknie z bazy, a jednocześnie pomożemy Ci poradzić sobie z długiem, o ile masz taki problem. Dzięki naszemu wsparciu bardzo prawdopodobne, że uda Ci się wyjść na prostą nawet z bardzo trudnej sytuacji.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.
Jacek Andrzejewski
Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Case study (28)
- Cyberbezpieczeństwo (58)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Porady dla dłużników (435)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (101)
Posiadam zadłużenie w klubie fitnes (które neguję i jestem w trakcie pisania skargi do Rzecznika Praw Konsumenta)w kwocie 208 zł.które systematycznie spłacam w miesięcznych ratach.Po mimo wysłania potwierdzenia wpłat klub wysłał powiadomienie do K.R.D.Czy zrobił to zgodnie z prawem i jak powinienem postąpić.Pozdrawiam,Marek G.
Tak, jeśli klub ma podpisaną umowę z KRD to może zrobić zgłoszenie. Może Pan napisać wniosek do administratora KRD i zażądać usunięcia wpisu składając sprzeciw. Najpewniej nie spowoduje to wykreślenia, a jedynie wzmiankę, że jest to wierzytelność sporna. Natomiast ostatecznym i właściwie jedynym wyjściem jest złożenie pozwu przeciwko firmie, która Pana wpisała o usunięcie skutków naruszenia Pana dóbr osobistych. Oczywiście proces uda się pod warunkiem, że wpis został dokonany bezpodstawnie.
Witam,Poniżej objaśnienie sytuacji.Ogólnie wykonawca chce od nas wyłudzić pieniądze.Nie słusznie wystawiona FV, bez naszej zgody. Dodatkowo nie słusznie wystawił dług na sprzedaż tutaj link:https://www.dlugi.info/wierzytelnosc/4546088/webzileo-Agencja-Interaktywna-Mariusz-LazarskiCzy można to jakoś usunąć. PozdrawiamMariusz Łazarski
W pierwszej kolejności powinni Państwo napisać do operatora strony internetowej z prośbą o usunięcie nieprawdziwego wpisu. Dodatkowo – jeśli faktura rzeczywiście nie obrazowała żadnej faktycznej usługi – to możliwe jest złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.