Wierzyciele, którzy mają problem z uzyskaniem zapłaty za produkty czy usługi mogą zdecydować się na dodanie informacji o długu do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w skrócie KRD. Jest to dla nich sposób na zmobilizowanie dłużników do zapłaty. Jak to się dzieje, że nieuzasadniony wpis do rejestru dłużników się w nim pojawia? Czy możliwe jest, że mimo tego, iż nie masz żadnego zadłużenia, Twoje dane trafią do tej bazy?
Dodanie zobowiązania do KRD możliwe jest wyłącznie w przypadku tych podmiotów, które mają zawarte z tą instytucją umowy o udostępnianiu informacji gospodarczych, a takich podmiotów na rynku jest bardzo dużo. Najczęściej przedsiębiorcy zaczynają od wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty, a dopiero wówczas, kiedy nie przyniesie to oczekiwanych efektów, decydują się na dodanie dłużnika do KRD.
Dłużnik, który widnieje w tej bazie może ponosić z tego tytułu poważne konsekwencje. Wiele firm weryfikuje przedsiębiorców, z którymi zamierzają podjąć współpracę. Jeśli okaże się, że dana firma znajduje się w KRD, to może to przekreślić jej szansę na pozyskanie kontrahenta.
Wierzyciel może dodać dłużnika do KRD wówczas, gdy zostaną spełnione warunki, na które wskazuje art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81, poz. 530):
Wspominamy o KRD, ale w Polsce działają również inne rejestry dłużników, takie jak:
Może się wydawać, że przypadkowe umieszczenie wpisu w rejestrze dłużników jest wręcz niemożliwe, gdyż takie informacje są dokładnie weryfikowane, ale praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Przykłady można mnożyć. Jednym z ciekawszych jest przypadek klienta, który ubiegał się w 2012 roku o kredyt i uzyskał odmowę ze względu na negatywny wpis w bazie dłużników. Okazało się, że dodał go bank, w którym on nigdy nie zaciągał zobowiązania. Ostatecznie dane klienta zniknęły z rejestru dopiero w marcu 2015 roku, a pojawiły się tam na skutek błędu pracownika tego banku.
Miej na względzie, że wpis w rejestrze dłużników:
W każdym z takich przypadków należy reagować, chociaż prawdopodobnie dowiesz się o takim wpisie w bazie dłużników dopiero przy próbie np. skorzystania z kredytu.
Jeśli już wiesz, że zostałeś wpisany do jednego z rejestrów dłużników funkcjonujących w Polsce, to powinieneś działać. W przypadku gdy spłaciłeś już kredyt, to wierzyciel powinien w ciągu 14 dni wystąpić o usunięcie informacji o zobowiązaniu. Identyczna zasada dotyczy wnioskowania o wyeliminowanie nieprawdziwych danych.
Jako dłużnik możesz wnieść sprzeciw do danego rejestru ze względu na nieaktualność danych, niekompletność czy z innych przyczyn. Musisz jednak udokumentować ten sprzeciw. Po jego otrzymaniu, w zależności od sytuacji, dane biuro może wstrzymać ujawnianie informacji objętych sprzeciwem na okres do 30 dni, a w szczególnych przypadkach do 45 dni.
Nieuzasadniony wpis do KRD lub innej bazy dłużników dotyczy Ciebie? W takim razie skontaktuj się z nami. Nasz prawnik zapozna się ze sprawą i sprawdzi możliwości działania. Przy naszej pomocy wpis prawdopodobnie zniknie z bazy, a jednocześnie pomożemy Ci poradzić sobie z długiem, o ile masz taki problem. Dzięki naszemu wsparciu bardzo prawdopodobne, że uda Ci się wyjść na prostą nawet z bardzo trudnej sytuacji.
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Zostaw komentarz