Rosnąca inflacja, trudna sytuacja kredytobiorców i wysokie stopy sprawiają, że wiele osób zaczyna łapać się wszelkich metod, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe.

Nie każdy ma na tyle dobrą historię kredytową, aby w takiej potrzebie zwrócić się do legalnie działającej instytucji finansowej. Gorzej, kiedy sytuacja zmusza do skorzystania z podejrzanej oferty znalezionej w Internecie oferującej załatwienie kredytu w zamian za prowizję.

Kredyt za pośrednictwem innej osoby – czy to legalne?

Oferty, które zamieszczają oszuści na portalach ogłoszeniowych czy stronach internetowych rzadko kiedy brzmią w dosłowny sposób. Raczej nie masz co oczekiwać jasnej deklaracji “załatwię kredyt na lewo”. Często jest to ubrane w ładne słowa jak np. “Pomoc dla osób z chwilówkami” czy “trudne kredyty dla zadłużonych”. Choć samo hasło nie jest wykorzystywane dosłownie, to jego inne wersje funkcjonują do dziś.

Widząc tego rodzaju oferty od razu powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji finansowej to szukanie pomocy u osoby, której działanie może nie być zgodne z prawem i nie jest regulowane przez KNF. To jedna z najgorszych decyzji. Kolejny kredyt na niepewnych warunkach nie będzie rozwiązaniem problemu. Co gorsze pod każdą taką “ofertą” na forum internetowym jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt odpowiedzi z prośbą o kontakt. Oznacza to, że pomimo edukacji finansowej, wciąż wiele osób korzysta z tego typu rozwiązań.

Czy istnieją pośrednicy, którzy działają zgodnie z prawem? Oczywiście. Legalną działalność prowadzą doradcy finansowi, którzy wpisani są w Rejestrze Pośredników Kredytowych prowadzonym przez KNF. Dlatego zawsze sprawdź czy pożyczasz legalnie!

Hasła, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Nie każde ogłoszenie jest takie samo, jednak mają one wiele cech wspólnych. Oto hasła, które powinny zwrócić Twoją uwagę:

 • Załatwię kredyt każdemu. Posiadam dostęp do kilkunastu ofert bankowych
 • Pożyczki bez BIK dla osób z komornikiem
 • Załatwię kredyt w zamian za prowizję
 • Dyrektor banku pomoże w udzieleniu pożyczki

To hasła, które najczęściej powtarzają się w Internecie. Ciężko wierzyć w ich uczciwe zamiary, gdyż ograniczenia w dostępie do kredytów nie zostały wprowadzone bezpodstawnie, a świetne oferty bez zobowiązań nie istnieją.

Kredyty bez BIK dla osób zadłużonych – jaka pułapka się za tym kryje?

Tego typu oferty powinny bezwzględnie wzbudzić Twoją czujność. Jednak osoby, które znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej nie zawsze myślą całkiem rozważnie i chwytają się każdej możliwej opcji, aby pozbyć się posiadanego zadłużenia. Nawet kosztem zaciągnięcia kolejnego.

Odpisując na tego typu ogłoszenie możesz:

 • paść ofiarą wyłudzenia prowizji za przygotowanie stosownych dokumentów czy rozpoczęcie procesu kredytowego
 • Paść ofiarą wyłudzenia danych – zostaniesz poproszony o przesłanie skanu dowodu osobistego
 • Podpisać niekorzystną umowę kredytową

Czy pożyczki prywatne są legalne?

Pożyczek prywatnych może udzielać nie tylko rodzina czy najbliżsi. Udzielają ich także osoby prywatne, nawet takie, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jednak jest to bardzo ryzykowna forma pożyczki, gdyż nie zawsze da się zweryfikować daną osobę i sprawdzić z kim tak naprawdę mamy do czynienia.

W przypadku pożyczek udzielanych przez osoby prywatne rzeczywiście możemy mówić o pożyczkach bez zaświadczeń, gdyż osoby te nie posiadają dostępu do baz danych jak banki czy inne instytucje finansowe. Jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty, a dokładniej dane znajdujące się na nim. Posłużą one do sporządzenia umowy pożyczkowej.

Ofert osób, które udzielają pożyczek prywatnych jest cała masa na stronach internetowych czy portalach ogłoszeniowych. Aby zweryfikować ogłoszenie warto dopytać się o:

 • Dane pożyczkodawcy
 • Wzory dokumentów, umowy
 • Źródło finansowania pożyczki
 • Jeżeli dana osoba przedstawia się jako firma zajmująca się pożyczkami poproś o podanie KRS
 • Poproś o określenie informacji o pożyczce takich jak: oprocentowanie, wzór weksla, termin spłacania rat
 • Poproś o rekomendacje i opinie klientów,  zweryfikuj je
 • Sprawdź czy pożyczkodawca nie znajduje się na “czarnej liście”
DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Takie oferty zawsze wiążą się z większym ryzykiem niż oferty przedstawiane przez banki czy instytucje pozabankowe, których działanie reguluje KNF. Pomimo weryfikacji i dokładnego sprawdzenia oferty możesz trafić na oszustów, którzy wykorzystują trudną sytuację finansową osób zadłużonych.

Jeżeli tylko masz możliwość na skorzystanie z innego źródła finansowania – zrób to. Być może możesz poprosić o pożyczkę kogoś z rodziny lub spróbować dogadać się z bankiem odnośnie już posiadanych zobowiązań.

Często w Internecie, na różnego rodzaju forach internetowych czy portalach społecznościowych ludzie wymieniają się informacjami. Zajrzyj tam po więcej informacji na temat firmy czy osoby udzielającej pożyczki.

Wiarygodna firma pożyczkowa – czyli jaka?

Przede wszystkim taka, której oferta jest jasna i ogólnodostępna. W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma posiada swoją stronę internetową. Jeżeli pożyczkodawca jej nie ma – powinno Cię to zastanowić.

Na stronie powinny podane być jasne i czytelne dla każdego warunki kredytowe, wzór umowy pożyczkowej.

Rejestry, w których możesz sprawdzić firmy pożyczkowe

Istnieją ogólnodostępne bazy, w których możesz sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej. Przede wszystkim możesz sprawdzić KRS czyli Krajowy Rejestr Sądowy. To pierwszy krok do weryfikacji, mówiący o tym, czy firma naprawdę istnieje.

“Czarna lista” to popularna nazwa Listy ostrzeżeń publicznych, która publikowana jest przez KNF. Znajdują się na niej podmioty, co do których zostało złożenie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Widoczna jest także informacja odnośnie dalszego toku sprawy.

Potrzebujesz pomocy w weryfikacji umowy pożyczki?

Nasi prawnicy na co dzień zajmują się sprawami związanymi z umowami kredytowymi czy pożyczkowymi. Jeżeli potrzebujesz pomocy w weryfikacji umowy lub padłeś ofiarą oszusta – skontaktuj się z nami. Pomożemy! Wstępna analiza jest zawsze darmowa. A może masz problem ze spłatą pożyczki? W tym również pomagamy! Zajmujemy się oddłużaniem chwilówek i innych zobowiązań finansowych. Na każdym etapie sprawy, w tym również na etapie postępowania egzekucyjnego

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (47 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Karol pisze:

Czy dostanę pożyczkę jak ktoś jest zadłużony

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Karolu. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Izabela pisze:

Chciałam wsiąść pożyczkę dla zadluzonych

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Izabelo. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl