Konsumenci zwykli utożsamiać pożyczki z produktami finansowymi udzielanymi przez banki lub prywatne firmy. Tymczasem pożyczka swoją genezę bierze od dużo mniej formalnej struktury udzielania komuś pieniędzy lub rzeczy. Dlatego także dziś można mówić o tzw. pożyczce prywatnej – zobacz, czym jest, na co uważać i czy warto z niej skorzystać.

Odbierz bezpłatną analizę dokumentów dotyczących zadłużenia. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Czym jest pożyczka prywatna?

Pożyczka prywatna, nazywana także pożyczką w rodzinie, często stanowi ostatnią deskę ratunku dla osób, które szybko potrzebują zastrzyku gotówki. Zazwyczaj zgłaszają się po nią konsumenci, którym banki lub prywatne firmy odmówiły udzielenia zwykłej pożyczki, ze względu np. na brak lub niewystarczającą zdolność kredytową.

W tym miejscu pojawia się pożyczka prywatna, którą można zaciągnąć od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Drugim elementem, który odróżnia ją od zwykłej pożyczki, jest brak konieczności spełniania szeregu warunków (w tym posiadania zdolności kredytowej). Poza tym, przy pożyczce od rodziny nie obowiązuje jej maksymalna kwota, co oznacza, że zainteresowany może otrzymać jakąkolwiek kwotę, na jaką godzi się pożyczkodawca. To zachęcające rozwiązanie zwłaszcza dla osób obciążonych zobowiązaniami finansowymi, które wynikają z kredytu zaciągniętego np. przez byłych partnerów. Zobacz, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Pożyczka od rodziny – jak działa

Pożyczka prywatna charakteryzuje się minimalnymi formalnościami w porównaniu do produktów finansowych oferowanych przez banki i prywatne firmy. Jeśli dotyczy kwoty poniżej 1000 złotych, strony nie muszą nawet potwierdzić faktu dokonania takiej czynności prawnej na piśmie. Obowiązek zawarcia umowy powstaje, dopiero gdy kwota ta będzie równa lub gdy przekracza 1000 złotych.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.

Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną

Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Pożyczki może udzielić osoba prywatna. Zazwyczaj są to członkowie rodziny. Zainteresowani często zaciągają pożyczkę od rodziców, bliskich przyjaciół, ale także od osób, które zawodowo zajmują się udzielaniem wsparcia finansowego. W każdym z tych przypadków zaciągający pożyczkę powinien być ostrożny i precyzyjnie określać postanowienia umowy.

Pożyczki prywatne a przepisy

Przepisy odnoszące się do pożyczki prywatnej można znaleźć w kodeksie cywilnym. Postanowienia ustawowe podkreślają, że osoba, która udziela pożyczki, musi być właścicielem pieniędzy, którymi rozporządza.

Jeśli kwota udzielonego wsparcia finansowego przekracza wartość 1000 zł, należy sporządzić umowę pożyczki prywatnej. Strony powinny zawrzeć w niej informacje o wysokości kwoty i oprocentowania, prowizje, a także kary umowne oraz formę zabezpieczenia w razie spóźnienia się ze spłatą. Przepisy wskazują także, że od pożyczki prywatnej należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pożyczka prywatna – czy warto?

Pożyczka w rodzinie bez umowy to skuteczna forma wsparcia finansowego. Najczęściej ludzie zaciągają ją w nagłej potrzebie spowodowanej np. chorobą lub utratą pracy, a w związku z tym stałego dochodu na pokrycie bieżących wydatków. Takie sytuacje pojawiały się zwłaszcza w niespokojnych czasach epidemii – zobacz, jak uchronić się przed długami w czasie pandemii. W takich przypadkach pożyczka prywatna zaciągnięta u znajomych lub członków rodziny wydaje się słusznym, a niekiedy wręcz jedynym rozwiązaniem.

Pożyczka prywatna – na co uważać?

Pożyczki prywatne to jednak dosyć ryzykowne rozwiązanie, ponieważ pożyczkobiorca nie jest chroniony przez przepisy, które obejmują ochroną klientów, np. pożyczek bankowych. Dlatego, zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy nie znajdują się w niej niekorzystne dla Ciebie postanowienia. Zwróć także uwagę na oprocentowanie, kary umowne oraz postanowienia w kwestii konsekwencji, które ponosi pożyczkobiorca w razie opóźnienia ze spłatą pożyczki.

Pamiętaj także, że zaciąganie pożyczki po to, by spłacić zaległe zobowiązania finansowe, może obrócić się przeciwko Tobie. Zobacz, jak uniknąć spirali zadłużenia.

Każda umowa pożyczki musi zawierać dane osobowe stron. Jednak nie udostępniaj ich pożyczkodawcy, dopóki nie zyskasz pewności, że jest to osoba godna zaufania.

Problemy z pożyczką prywatną. Gdzie szukać pomocy?

Masz problemy z pożyczką prywatną lub pożyczką bankową? Zgłoś się do kancelarii EuroLege i skorzystaj z darmowej konsultacji. Nasi specjaliści pomogą znaleźć Ci rozwiązanie Twoich problemów z zadłużeniem.

Darmowa konsultacja oddłużeniowa

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Jacek Andrzejewski

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

4.8/5 - (17 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *