Zobacz, jak nie popaść w długi w trakcie pandemii COVID-19, która stopniowo rozprzestrzeniała się po świecie przez niemal pół roku, zanim stała się ogólnoświatową epidemią. Jednak ta i tak okazała się zaskoczeniem dla całego świata. Szczególnie drastyczne konsekwencje obostrzeń związanych z pandemią odczuli przedsiębiorcy, którzy masowo albo zamrażali swoje działalności, albo byli zmuszeni je zamknąć.
W konsekwencji popadali w coraz większe długi. Dlatego w starciu – dłużnicy a koronawirus – wciąż przewagę ma ten drugi. To jednak nie oznacza, że dłużnicy nie mają narzędzi do obrony.
Wierzytelności a pandemia – czym są wakacje kredytowe i czy warto z nich korzystać?
Wakacje kredytowe były powszechnie stosowane jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Jednak ich popularność wzrosła jeszcze bardziej w ubiegłym roku. To inicjatywa banków skierowana do tych dłużników, którzy chwilowo nie są w stanie regularnie spłacać rat kredytów. Wakacje kredytowe oznaczają odroczenie spłaty kredytu na pewien czas.
W odpowiedzi na wprowadzane przez rząd obostrzenia, które bezpośrednio uderzały w przedsiębiorców, Związek Banków Polskich przygotował rozwiązania wypracowane wspólnie przez 15 instytucji. Jednak pomimo apelu Prezesa UOKiK, aby banki nie wykorzystywały trudnej sytuacji kredytobiorców, niektóre z nich wprowadziły niekorzystne postanowienia do swoich umów.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Wakacje kredytowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero dowiedziały się o swoim długu. Warto mieć świadomość, że można zostać dłużnikiem, nie zaciągając kredytu.
Co do zasady wnioskowanie o przyznanie wakacji kredytowych jest bezpłatne. Jednak kredytobiorca może ponieść pewne koszty, jeśli będzie spłacał wyłącznie raty odsetkowe lub kapitałowe. W takim wypadku koszt ogólny kredytu wzrośnie, a oprócz tego wydłuży się także okres trwania umowy kredytowej. Ponadto, banki najchętniej przyznają wakacje kredytowe stałym, wieloletnim klientom o wzorowej przeszłości kredytowej. Może się więc okazać, że to rozwiązanie to opcja jedynie dla nielicznych.
Długi w czasie COVID-19
Jeśli można wyciągnąć jakąś korzyść z pandemii koronawirusa, to jest to na pewno wzrost świadomości ludzi o tym, jak ważne jest zarządzanie finansami osobistymi. W ostatnim roku, jak nigdy dotąd, wszyscy przekonali się, że trzeba odkładać pieniądze na czarną godzinę i zabezpieczać się finansowo w razie nadejścia trudnych czasów. Chcesz uniknąć komornika? Zacznij od zadbania o swoje finanse.
Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod, które należy wdrażać do swoich nawyków, by uniknąć zadłużenia. Oto one:
- Zaplanuj domowy budżet. Walkę o dobrą kondycję finansów osobistych należy rozpocząć od drobnych kroków. Jednym z nich jest planowanie domowego budżetu oraz pilnowanie jego przestrzegania. Kluczem do sukcesu jest przeanalizowanie codziennych wydatków oraz wykreślenie z tej listy pozycji, których nie potrzebujesz. Dzięki takiej analizie dowiesz się, ile pieniędzy pochłania codzienne życie i jaką część dochodów możesz przeznaczyć na oszczędności.
- Zrezygnuj z niepotrzebnych usług, z których korzystasz sporadycznie albo wcale. Zastanów się, czy w trakcie pandemii potrzebujesz karnetu na siłownię lub basen, albo czy potrzebny Ci dostęp do kilku platform streamingowych. W ten sposób w skali miesiąca jesteś w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, a to już dobry początek.
- Spłać stare długi. To podstawa zdrowych finansów osobistych, ponieważ nie da się gromadzić oszczędności, jeśli za nogę trzymają Cię stare długi. Prześledź historię swoich zobowiązań, które zaciągnąłeś w przeszłości i sprawdź, czy nie zalegasz z jakimiś opłatami. To niesamowicie istotne, ponieważ tylko w taki sposób jesteś w stanie zapobiec narastaniu odsetek, które potrafią zwiększyć kwotę długu kilkukrotnie. Pamiętaj jednak, że nie musisz płacić przedawnionych długów!
- Unikaj kupowania na raty. Nabywanie produktów na raty może okazać się świetnym pomysłem, który pozwoli Ci cieszyć się nowym smartphonem lub macbookiem od razu, nawet jeśli nie masz aktualnie wystarczająco dużo gotówki. Jednak drobne kwoty wyciągane co miesiąc z portfela na opłacenie rat skutecznie uniemożliwiają generowanie poważnych oszczędności. Dlatego, jeśli tylko jesteś w stanie, spłać takie drobne zobowiązania jak najszybciej i staraj się nie zaciągać nowych.
Pandemia koronawirusa a długi – jak EuroLege może Ci pomóc?
Najlepsze, co dłużnik może dla siebie zrobić, to nie zaciągać kolejnych długów. Wzięcie chwilówki jest kuszące. Ale takie rozwiązanie wpędza w kolejne zobowiązania finansowe. Spłata długu przez zaciąganie kolejnych nie stanowi rozwiązania. Poza tym otrzymanie kredytu w obecnej sytuacji jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zobacz, jak koronawirus wpłynął na rynek kredytów konsumenckich.
Liczy się także czas. Długi są oprocentowane, dlatego niespłacane szybko zwiększają swoją wartość, często przewyższając swoją początkową kwotę. Pamiętaj także, że odpowiedzialny proces wychodzenia z długu powinien rozpocząć się od konkretnej analizy Twojej sytuacji przez doświadczonego doradcę od spraw oddłużania i antywindykacji.
Jeśli martwią Cię problemy z długami, zgłoś się do kancelarii EuroLege. Nasi prawnicy przeanalizują Twoją sprawę całkowicie za darmo. Jeśli zgodzisz się na współpracę, zaproponujemy krok po kroku plan postępowania, aby z sukcesem uwolnić Cię od uciążliwego długu. Możesz liczyć na nasze wsparcie oraz reprezentację przed sądami i innymi instytucjami przez cały czas trwania postępowania.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Jacek Andrzejewski
Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Bez kategorii (7)
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (453)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (105)