Osoby zadłużone zwykle bardzo mocno interesują się przedawnieniem długu. Warto bowiem wiedzieć do kiedy dokładnie wierzyciel będzie mógł domagać się od nas zapłaty świadczenia. W rzeczywistości są co prawda długi, które nie ulegają przedawnieniu, jednak jest to zdecydowany margines. Co do zasady długi ulegają przedawnieniu. Jednak w różnym czasie (terminie).

Jednak czy dłużnik ma obowiązek wykazywać przedawnienie długu? A jeśli tak to jak udowodnić przedawnienie długu? Na te i inne powiązane z tym zagadnieniem pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy do przeczytania całości materiału. Na pewno warto wiedzieć więcej.

UWAGA! Masz problem z długami? Piszę do Ciebie lub dzwoni firma windykacyjna? Możesz zgłosić się do naszej Kancelarii EUROLEGE. Od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym walczyć o oddłużenie w bankach, firmach pożyczkowych oraz windykacyjnych.

Przedawnienie długu. Czy coś muszę robić jako dłużnik? Ile czasu potrzeba do przedawnienia?

Wiele osób zadłużonych myśli, że musi coś robić, aby przedawnić dług. Przeciwnie, z istoty swojej przedawnienie długu następuje na skutek bezczynności wierzyciela oraz braku działań dłużnika w celu spłaty długu.

Pamiętaj, że jako dłużnik możesz popełnić wiele błędów. Ich skutkiem będzie przerwanie biegu terminu przedawnienia. Uznanie długu – bo o nim tutaj mowa – może nastąpić na skutek różnych czynności i zdarzeń z udziałem osoby zadłużonej. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o bezpośrednie uznanie długu, np. podpisanie ugody z firmą windykacyjną. Możesz również w sposób dorozumiany uznać dług. W jaki sposób? Oto kilka z najczęściej występujących:

Zwykle długi przedawniają się po upływie 3 lat od dnia ich wymagalności. Obecnie termin ten kończy się jednak ostatniego dnia roku, czyli 31 grudnia. Zgodnie z przepisami termin 3 lata przedawnienia dotyczy:

  • przedawnienia roszczeń z tytułu kredytu,
  • przedawnienia roszczeń z tytułu pożyczki,
  • przedawnienia roszczeń z tytułu czynszu,
  • przedawnienia roszczeń z tytułu zapłaty składki ubezpieczeniowej,
  • przedawnienia roszczeń z tytułu abonamentu za telefon, Internet i telewizję.

Mogą być również krótsze i dłuższe terminy przedawnienia. Dla przykładu, bardzo krótkim jest przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu środkami komunikacji publicznej. W tym przypadku okres przedawnienia wynosi zaledwie 1 rok!

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Czy muszę udowadniać przedawnienie długu?

W związku z tym, że dług (roszczenie) przedawnia się po pewnym upływie czasu, to jako dłużnik nie musisz udowadniać przedawnienia długu. Nie musisz pisać do wierzyciela żadnych pism, aby przedawnić dług.

Czym innym jest jednak sytuacja, gdy wpływa przeciwko dłużnikowi pozew o zapłatę długu, który jest przedawniony. W takiej sytuacji koniecznym staje się podniesienie zarzutu przedawnienia. To jednak zwykle nie wystarcza, ponieważ trzeba taki zarzut jeszcze odpowiednio uzasadnić. Nie jest to jednak udowodnienie przedawnienia długu, ale uzasadnienie twierdzeń zawartych w zarzucie procesowym. Chociaż zdarzyć się może, że osoba pozwana będzie musiała niekiedy pokazać jakiś dowód. Niemniej co do zasady pozwany dłużnik nie musi udowadniać przedawnienia długu. Musi się tylko na ten fakt powołać w zarzutach i je uzasadnić – nie mylić z udowodnieniem.

Jak postawić zarzut przedawnienia długu? Robi się to w pierwszym piśmie procesowym. Zazwyczaj zarzut przedawnienia stawia się w takich pismach sądowych jak:

Spóźnione zarzuty podniesione przez pozwanego mogą nie zostać przez sąd uwzględnione w ogóle. Oznacza to, że istnieje możliwość przegranej sprawy sądowej mimo posiadania racji.

UWAGA! W obecnie istniejącym stanie prawnym przedsiębiorca nie może skutecznie pozwać do sądu konsumenta o przedawniony dług. Jednak pełnomocnicy procesowi – w szczególności w sprawach EPU – potrafią zamaskować termin przedawniania i w skrajnych przypadkach może zostać wydany w takich sprawach nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym stwierdzający przedawniony dług.

Mam przedawniony dług. Co robić?

Jeśli Twój dług jest przedawniony to nie musisz nic robić. Natomiast jeśli samodzielnie coś będziesz robić, to ryzykujesz zapłatą przedawnionego długu.

Przede wszystkim pamiętaj, że spłacając przedawniony dług nie możesz żądać zwrotu wpłaconych pieniędzy. Dokonując jakichkolwiek wpłat ryzykujesz, że wierzyciel skieruje sprawę do sądu. To jedyny wyjątek od reguły, że przedsiębiorca nie może pozwać konsumenta o przedawniony dług. Unikaj podpisywania jakichkolwiek ugód bez konsultacji z prawnikiem zajmującym się antywindykacją. W niektórych ugodach proponowanych kiedyś przez jedną z firm windykacyjnych widzieliśmy zapisy o zrzeczeniu się zarzutu przedawnienia! To bardzo poważny błąd jaki może popełnić osoba zadłużona, której dług uległ przedawnieniu. W takich warunkach zobowiązanie nie jest przedawnione, a wierzyciel może spokojnie kierować sprawę do sądu.

Chcesz uzyskać bezpłatną analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń. Już od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym w  wychodzeniu na finansową prostą. U nas wszystko załatwisz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Szybko, wygodnie i bezpiecznie.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/


4.9/5 - (56 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Michał pisze:

Witam mam problem z firmą pra Group. Nękają mnie telefonami o jakąś karę 50zl która na mnie nałożyło UPC 10 lat temu. Tłumaczenie że dług jest przedawniony nie skutkuje. Zapłaciłbym to ale są tak arogandzcy i chamscy że szczerze nie mam ochoty im iść na rękę. Co mogę zrobić żeby przestali do mnie dzwonić 3 razy w tygodniu

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli czuje się Pani nękana przez firmę windykacyjną to może Pani złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa uporczywego nękania. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/uporczywe-nekanie-z-windykacji-zawiadomienie-o-mozliwosci-popelnienia-przestepstwa-przez-windykatora-wzor/

Monika pisze:

Dostałam dwa wezwania przedegzekucyjne z ZTM. Są to mandaty za przejazd bez biletu. Wyrok sądu o zapłatę jest z 2003.10.22 i 2004.08.30. Czy ten dług się przedawnił i co mam zrobić, pisać do ZTM że jest dług przedawniony

Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli w międzyczasie nie były prowadzone żadne postępowania egzekucyjne w tych sprawach to możliwe, że roszczenia uległy już przedawnieniu.

Sabina pisze:

Mam problem z windykacja i komornikami. Interesuje sie za co ile od kiedy mam dlug ale zaden komoenik nie odpowiada na telecon nie odpisuje na maile. Jak mam ich zmusic do udzielenia mi wszelkiej ibformacji. Chce uzyskac papiery na temat dlugu i oddac wam by sprawdzic czy mlzna cos z tym zrobic. Aktualnie w tym miesiacu nie wyslalam zadnych pieniędzy. Czekam az sie upomna.wtedy będą ze mna rozmawiac.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Sabino, trzeba przede wszystkim sprawdzić czy egzekucja nie jest prowadzona na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego. Wtedy możliwe jest nawet umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy. Każdego dnia spotykamy się z tego typu sprawami i pomagamy osobom zadłużonym w załatwieniu wszystkich formalności. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośba o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Stanislaw pisze:

Witam
Mam problem bylem 25 lat za granica i po przyjezdzie dowiedzialem sie ze komornik zajal mi czesc emerytury 500 zl. za jakies roszczenia sprzed 11 lat w ysokosci 17.000 tysiecy,Problem jest w tym ze poczatkowo bylo okolo 5654 zl.i nagle bez powiadomienia skoczylo na 17000 tys.Gdy dzwonie do niego o wyjasnienie sie nie odzywa i jest bardzo nie mily(raz z nim rozmawialem na poczatku).Mam emerytury 2000 i zablokowal mi konto.Nie odpowiedzial mi dlaczego tak podskoczyla kwota zadluzenia.Napisalem e-maila do Izby Komorniczej w Katowicach lecz zadzwonil do mnie jakis pan ktory bardzo wychwalal pana Sebastiana Bednorza – komornika,ze jest bardzo dobry i prawy lecz do tej pory nie wiem za co place.Zabral mi juz 3000 zlotych, co mam robic mam 71 lat
Pozdrawim

Kancelaria EuroLege pisze:

Czy komornik robi dobrze czy źle musielibyśmy poznać dokładnie okoliczności sprawy. Od samego początku, aż do chwili obecnej. Postaramy się Panu pomóc. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o podanie dodatkowych informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.