Masz dług i chciałbyś, aby wierzyciel go umorzył? Wszystko jest możliwe. Jednak podanie o umorzenie długu jest pismem specyficznym. Nie należy go traktować jako wyjścia z problemów finansowych. Wręcz przeciwnie. W niektórych przypadkach złożenie pisma podanie o umorzenie długu może okazać się wielką pomyłką i mieć opłakane dla osoby zadłużonej skutki. Dlatego zalecamy, aby przed podejmowaniem jakichkolwiek kroków oficjalnych zapoznać się przynajmniej z możliwymi konsekwencjami kontaktu z wierzycielem drogą oficjalną. W artykule wytłumaczymy czym jest podanie o umorzenie długu, kiedy można je składać, a kiedy wzmóc szczególną czujność.

Czym jest podanie o umorzenie długu i jaką powinno mieć formę?

W pierwszej kolejności skupmy się na tym czym jest w ogóle umorzenie długu. Otóż jest to wyrażone wprost albo co najmniej dorozumiane oświadczenie wierzyciela, że zrzeka się on dochodzenia danej wierzytelności od konkretnej osoby (dłużnika). Zrzeczenie się prawa do dochodzenia zapłaty długu powinno zostać bezwzględnie wyrażone bezwarunkowo. W przeciwnym razie wierzyciel będzie mógł przy najbliższej nadarzającej się okazji skorzystać z warunku i uznać swoje oświadczenie za niebyłe.

Podanie o umorzenie długu – bardziej profesjonalnie nazywane jako wniosek o umorzenie długu – to pismo, którego celem i bezpośrednim zamiarem jest wytworzenie przekonania w wierzycielu, aby ten złożył oświadczenie o odstąpieniu od dochodzenia wierzytelności. Należy w tym miejscy wyraźnie podkreślić, że podanie o umorzenie długu nie jest wnioskiem nakazującym określone zachowanie. Wierzyciel jest dysponentem swojego roszczenia. Może, ale nie musi odpowiedzieć pozytywnie na podanie o umorzenie długu. Jeśli odpowie negatywnie, to wówczas nie możemy uznać, aby doszło do umorzenia. Taki sam skutek będzie miało zignorowanie wniosku o umorzenie zadłużenia.

Kiedy mogę złożyć podanie o umorzenie długu?

Pismo takie jak podanie o umorzenie długu można złożyć w każdym czasie istnienia wierzytelności. Możliwe jest to nawet w okolicznościach, w których dług jest przedawniony. Jednak w takiej sytuacji może dojść do niebezpiecznego dla dłużnika zdarzenia. Otóż wierzyciel może w takiej sytuacji uzyskać prawo do złożenia pozwu o przedawnione roszczenie. Jeśli nie wiesz co masz robić, to na pewno lepiej ze złotą zasadą nie robić nic. Pisanie na oślep, bez wiedzy i wszechstronnej analizy sprawy jest wielkim błędem. Może on drogo kosztować. Nie warto ryzykować.

Poniżej wskazujemy etapy, na jakich można złożyć podanie o umorzenie długu:

PAMIĘTAJ! Podanie o przedawnienie długu składa się wyłącznie do wierzyciela. Nie można składać takich pism do komornika, sądu czy innych podmiotów, które nie mają prawa do przyjmowania oświadczeń w imieniu wierzyciela.

W którym momencie składać podanie o umorzenie długu? Jak napisać podanie o przedawnienie długu u komornika?

Przede wszystkim nie zalecamy składania żadnych wniosków do wierzyciela o umorzenie długu. Na pewno nie powinno się tego robić na etapie przedsądowym ani sądowym. W przypadku postępowania komorniczego podanie o umorzenie długu może niekiedy okazać się pomocne. Jednak nie zawsze i nie w każdych okolicznościach. Poniżej przedstawiamy skąd takie przekonanie.

Postępowanie przedsądowe

Na tym etapie wierzyciel ma potencjalnie istniejące roszczenie. Nie może jednak w żaden sposób wydobyć go pod przymusem od osoby potencjalnie zadłużonej. Należy zauważyć, że roszczenie kierowane przez wierzyciela może być:

  • nienależne w całości,
  • nienależne w części,
  • zawyżone,
  • przedawnione.

W takich warunkach każde pismo kierowane przez osobę potencjalnie zadłużoną może skutkować negatywnymi konsekwencjami. Nieopatrzne sformułowanie jakiegokolwiek pisma może okazać się fatalne w skutkach.

UWAGA! Podanie o umorzenie długu jest jawnym i oczywistym uznaniem roszczenia. Uznanie długu powoduje, że większość zarzutów procesowych staje się bezużyteczna. Pozwany dłużnik niemal całkowicie staje na straconej pozycji.

Postępowanie sądowe

Toczące się postępowanie sądowe zainicjowane przez potencjalnego wierzyciela to na pewno nie jest moment na pisanie wniosku o umorzenie długu. To byłaby najgorsza czynność jaką mógłby zrobić pozwany – dłużnik. W ten sposób dochodzi do oczywistego uznania długu. Wobec takiej sytuacji powód, np. bank, windykator, chwilówka natychmiast przedstawia taki dowód w sądzie. Dla sądu natomiast oczywistym staje się, że osoba pozwana jest w 100% winna wierzycielowi daną kwotę.

Można więc w sposób prosty wywnioskować, że podanie o umorzenie długu w trakcie postępowania sądowego jest jak ogromny prezent dla powoda – wierzyciela.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Postępowanie komornicze (egzekucyjne)

Na etapie sprawy egzekucyjnej (komorniczej) sytuacja może już nie być taka oczywista. Wszystko uzależnione jest od tego, czy osoba wobec której prowadzona jest egzekucja wiedziała, czy też nie wiedziała o toczącym się uprzednio postępowaniu sądowym.

Jeśli dłużnik egzekwowany wiedział, że kiedyś była toczona sprawa sądowa to złożenia podania o umorzenie długu może nie być złym pomysłem. Założyć trzeba jednak wariant realny. Należy przez to rozumieć, aby nie oczekiwać od wierzyciela, który ma tytuł wykonawczy, że nagle odstąpi od dochodzenia całości długu. Na takie cuda nie ma raczej co liczyć. Dlatego zasadnym byłoby zrewidowanie własnych oczekiwań i postawienie raczej na to, aby wierzyciel odstąpił od dochodzenia np. kosztów procesu lub odsetek. Może nawet jednego i drugiego. Jest to możliwe jeśli np. zadeklarujemy wierzycielowi w toku egzekucji komorniczej, że szybko spłacimy swoje zadłużenie.

Natomiast jeśli osoba zadłużona o całej sprawie sądowej dowiedziała się dopiero od komornika to mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. W takich warunkach osoba zadłużona może nie tylko umorzyć egzekucję, ale nawet odzyskać pieniądze zabrane przez komornika! Wiemy o czym mówimy. Jako Kancelaria EUROLEGE od wielu lat pomagamy w tego typu czynnościach. Mamy na swoim koncie kilkaset procesów o umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie pieniędzy.

Pismo o umorzenie długu – wzór. Czy istnieje wzór pisma o umorzenie długu?

Właściwie jednym zdaniem można odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie: NIE, nie istnieje jeden wzór podania o umorzenie długu. Oczywiście w sieci można znaleźć wiele różnych pism, stanowiący wzór podania o umorzenie długu. Przestrzegamy jednak przed korzystaniem z tego typu gotowych rozwiązań. Można w łatwy sposób zrobić sobie krzywdę. Jeśli nie znasz się na tematach prawnych musisz uważać. Każde słowo, każde sformułowanie w pismach prawnych jest bardzo ważne. Brak precyzji to wielki błąd. A później wyjście z sytuacji może okazać się niemożliwe nawet przy skorzystaniu z usług najlepszych specjalistów od spraw oddłużania.

Kto mi pomoże w napisaniu podania o umorzenie długu? Podanie o umorzenie długu za mieszkanie.

Potrzebujesz pomocy w napisaniu podania o umorzenie długu? Szczególnie takiego pisma jak podanie o umorzenie długu za mieszkanie? Musisz wiedzieć, że zanim przystąpisz do takiej czynności odpowiedzialnym byłoby w pierwszym rzędzie skonsultować swoją sytuację z prawnikiem od spraw zadłużeń. Prawnik od długu bardzo szybko ustali Twój problem i poszuka dostępnych prawnie rozwiązań. Oddłużanie jest procesem skomplikowanym, często trudnym, ale od tego właśnie są prawnicy od długu. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym wychodzić z impasu długów. Wiemy czym jest spirala długów i jak się z niej wydostać. Nie jest to łatwe zadanie, jednak znamy dokładnie procesy ułatwiające wydostanie się z trudnych tematów dotyczących zobowiązań. Musisz uwierzyć, że ulga od długu jest możliwa!

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy w wyjściu z długów? Zastanawiasz się jak wyjść z długów? Masz komornika, dręczy Cię windykator albo dostałeś nakaz zapłaty z sądu? Nie musisz się już bać i liczyć tylko na siebie. Napisz do nas lub zadzwoń. Otrzymasz całkowicie BEZAPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY. A jeśli uznamy, że będziemy w stanie Ci pomóc to natychmiast przystąpimy do działania. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz dostępny na naszej stronie internetowej. Nasz konsultant do Ciebie oddzwoni najpóźniej kolejnego dnia roboczego.

Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://www.eurolege.pl/zapytaj-prawnika/

Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.