W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach. Istnieje jednak pewna grupa roszczeń, która została wyjęta z tego uregulowania. Z tego artykułu dowiesz się jakie długi się nie przedawniają oraz czym dokładnie jest przedawnienie długów.

Na czym polega przedawnienie długu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Cywilnego roszczenie, czyli uprawnienie do domagania się spełnienia pewnego zobowiązania, jest czasowo ograniczone i może ulec przedawnieniu. Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie ściśle określonego w przepisach okresu, roszczenie przestaje być wykonalne, a wierzyciel traci prawo do domagania się jego spełnienia.

Co do zasady roszczenie przedawnia się po upływie 6 lat od dnia ich wymagalności, czyli dnia, do którego dłużnik miał obowiązek je wykonać. Jednak roszczenia powtarzalne albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej przedawniają się już po upływie 3 lat od momentu ich wymagalności. Przepisy szczególne mogą określać także inne terminy. Zobacz, jak obliczyć czas przedawnienia roszczenia.

Ustawodawca wprowadził także instytucję przerwania biegu przedawnienia, czyli okoliczności, która powoduje, że bieg terminu rozpoczyna się od nowa. Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić na skutek:

  • podjęcia czynności przed sądem lub innym organem, który może rozpoznawać sprawy lub egzekwować roszczenia, w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
  • uznania roszczenia przez dłużnika,
  • rozpoczęcia mediacji.

Jakie długi się nie przedawniają? Spis

Pomimo tego, że w Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć dopełnienia swojego zobowiązania, istnieją długi, które są trwałe. Jakie długi nigdy się nie przedawnią?

  • roszczenia o zniesienie współwłasności rzeczy,
  • roszczenia wynikające z prawa własności nieruchomości (wydobywcze i negatoryjne),
  • roszczenia inne niż majątkowe (np. roszczenia wynikające ze stosunków rodzinno-opiekuńczych),
  • roszczenie o naprawienie szkody jądrowej,
  • roszczenia powstałe w wyniku zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości.

Długi, które nie ulegają przedawnieniu

Najczęściej występującym długiem, który nie podlega przedawnieniu, są roszczenia wynikające z prawa własności nieruchomości. Dzielą się na wydobywcze (upoważniają wierzyciela do domagania się spełnienia roszczenia) oraz negatoryjne (wierzyciel może domagać się przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz o zaniechanie naruszeń przysługującego mu prawa).

Przedawnieniu podlegają jedynie roszczenia majątkowe, dlatego wszystkie długi o innym charakterze nie mają swojego terminu przedawnienia. Do tej grupy można zaliczyć roszczenia rodzinno-opiekuńcze, np. o zapłatę alimentów na dziecko lub byłego współmałżonka oraz roszczenia o ochronę dóbr osobistych, np. naruszenie czyjegoś dobrego imienia lub bezprawne wykorzystanie wizerunku.

Długi bez przedawnienia to także roszczenia o zniesienie współwłasności rzeczy. Takie uregulowanie ma zapewnić współwłaścicielom możliwość efektywniejszego zarządzania przedmiotem wspólnej własności. Współwłasność może dotyczyć zarówno ruchomości (np. samochodu), jak i nieruchomości (mieszkania lub domu).

Zapłata przedawnionego długu

Wierzyciel ma prawo pozwać dłużnika o zapłatę nawet przedawnionego długu, chociaż obecnie zadanie to zostało znacznie wierzycielom utrudnione. Jednak dłużnik powinien wiedzieć, że nie ma obowiązku spełnienia takiego roszczenia, ale może bronić swojego prawa przed sądem. Jeśli dostałeś list od firmy windykacyjnej z żądaniem uiszczenia kwoty przedawnionego długu, napisz pismo, domagając się ujawnienia dokumentów stojących u podstaw żądania zapłaty. Nie pozostawaj bierny, ponieważ w najgorszym wypadku sąd może orzec obowiązek zapłacenia długu.

Obecnie obowiązujący stan prawny, zobowiązuje sądy do badania przedawnienia z urzędu. Dotyczy to przypadków, kiedy powodem jest przedsiębiorca, a pozwanym konsument.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój dług uległ przedawnieniu, skontaktuj się z naszą kancelarią. Każdemu Klientowi zapewniamy bezpłatną analizę sprawy. Możesz liczyć na nasze merytoryczne wsparcie, w tym reprezentowanie Twojego interesu przed sądem, przez cały czas trwania postępowania.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4.3/5 - (6 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Ewa pisze:

Witam ,firma Ultimo domaga się od 2002roku spłaty ode mnie za dług w firmie telekomunikacyjnej,nigdy nie pracowałam i nie mogłam podpisać żadnej umowy na siebie, rządałam dokumentów potwierdzających podpisania umowy,lecz niestety mi nie udostępniono do dzisiaj,kwota urosła do prawie 2100zł,jestem nękana ciągłymi telefonami i listami.Prosze o radę mogę zrobić w tym kierunku.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

HUBERT pisze:

Witam dostałem z firmy windykacyjnej pismo o zapłatę długu z 2007r na kwotę 11000 zł proszę o poradę

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Hubercie. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Maciej pisze:

Witam.
Niedawno dowiedziałem się przypadkiem, że mam sądowy nakaz zapłaty, który uprawomocnił się w 2012 roku. Czy jest szansa aby taki wyrok się przedawnił? Kwota jest dość duża i mimo czystego BIK oraz KRD baza ERIF odrzuca mnie przy każdej próbie wzięcia karty kredytowej/limitu w koncie.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Macieju. Z opisu Pana sprawy wynika, że możemy mieć w sprawie do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Trzeba byłoby to jednak sprawdzić. Kwestia przedawnienia nie będzie miała tutaj żadnego znaczenia. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Renata Staniec pisze:

Przydała by mi się analizy wszystkich długow

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Renato. Zajmujemy się pomocą z tego rodzaju sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Joanna pisze:

Witam
14lat temu miałam jakieś drobne zadłużenie, o którym nawet nie wiedziałam, po 14 latach wróciłam do Pl i po wizycie w banku okazało się ze mam zadłużenie bodajże 1200zł. Wiec jestem dłużnikiem w bazie danych bik i krd. Chciałam to spłacić żeby było z głowy.Pani z banku podała mi nazwę firmy windykacyjnej, ale w firmie powiedzieli, że nie ma u nich osoby o tych danych. Co mam zrobić? Chciałam wyczyścić swoje konto i spłacić ale nawet nikt mi nie udziela informacji gdzie mogę zrobić.
Pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. Zajmujemy się pomocą z tego rodzaju sprawach. Musimy jednak poznać Pani sprawę znacznie bliżej, aby powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Magda pisze:

Witam, chciałam zapytać Państwa o sprawę dotyczącą długu. Mąż miał komornika i spłacił wg niego wszystkie długi ( komornik był spłacany około 10 lat), po zakończeniu spłat jakieś rok po tym zadzwonili z firmy windykacyjnej HoistFinance, że wykupili jakiś dług i musi im zapłacić 5 tysięcy. Mąż poszedł do komornika ale ten powiedział, że mąż wszystko spłacił. Chciałam zapytać co teraz zrobić, cały czas dzwonią i wysyłają pisma?. Jakiś czas temu mąż poprosił jakiegoś doradcę o pomoc, dał mu nawet pełnomocnictwo aby zadziałał. Pan adwokat wysyła do nich maile, ale nie reagują a do męża powiedzieli, że oni z nim nie będą załatwiać takich spraw a mąż jest im zobowiązany oddać ten dlug. Bardzo proszę o poradę co można z tym zrobić.

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdo. Faktycznie sprawa wygląda co najmniej dziwnie. Nie wiemy czy w tej sprawie nie należałoby nawet pójść o krok dalej, ponieważ ciągłe nakłanianie do spłaty długu, którego już dawno nie ma może być w pewnych przypadkach zakwalifikowane jako przestępstwo (usiłowanie wyłudzenia). Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Dzień dobry
Dostałam wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej ( za nieopłacone faktury z 2017 r) Pełniłam wówczas funkcję prezesa w spółce z oo. Firma windykacyjna zsumowała nieopłacone faktury oraz koszty z egzekucji komorniczych na podstawie wyroku (przeciwka spółce z 02.2018) w wyniku braku majątku spółki zwracają się do mnie i chcą spłaty z majatku osobistego. Czy to roszczenie jest przedawnione?

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Nie znamy szczegółów sprawy Pani Ewo. Możliwe, że roszczenie nie jest przedawnione, ponieważ Pani jako członek zarządu odpowiada jedynie pomocniczo i nie w pierwszej kolejności. Musielibyśmy poznać Pani sprawę trochę bliżej. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Gabi pisze:

Witam a jak sprawdzić datę wymagalności roszczenia . Jak ewentualnie obliczyć ta datę? Tzn jeśli np dług jest z 2007 roku

Kancelaria EuroLege pisze:

Data wymagalności to data, w której dłużnik powinien spełnić świadczenie. Dzień po tej dacie dłużnik popada w opóźnienie albo zwłokę.

Tomasz pisze:

Witam,mam kilka długów i komornika który zajął mi konto bankowe,nic nie posiadam,mieszkam u matki utrzymywałem się z wypłaty,w skutek choroby stałem się niewypłacalny,wysłałem komornikowi wykaz majątku,zdjęcie rzeczy(ubrań),czy komornik będzie dalej drążył egzekucję?zamierzam ogłosić upadłość konsumencką

Kancelaria EuroLege pisze:

Zwykle jest tak, że po pewnym czasie bezskutecznie prowadzonej egzekucji komornik dokonuje jej umorzenia. Nie oznacza to jednak spokoju, ponieważ w przyszłości wierzyciel może złożyć wniosek o ponowną egzekucję i trwać to może właściwie do końca życia osoby zadłużonej. Zaznaczamy, że upadłośc konsumencka przy relatywnie niewielkim zadłużeniu nie jest najlepszym pomysłem. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/dlaczego-nie-upadlosc-konsumencka/

Andrzej pisze:

Dzień dobry.Mam pytanie po jakim czasie przedawniają się długi dot.pożyczek z parabanków?
Moja Śp.mama( od 7 lat nie żyje) korzystała z pożyczek z wymienionych instytucji i z uzyskanych przeze mnie informacji nie zdołała ich spłacić .
Podejrzewam, że w/w długami zajmuje się kolejny wierzyciel.

Dzień dobry Panie Andrzeju, tego typu zobowiązania z reguły przedawniają się po upływie 3 lat od daty wymagalności roszczenia.

Adrian pisze:

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie długów uczelnianych. Dług przejęty został przez firmę zewnętrzna która od 6 lat nie złożyła do sądu wniosku o wydanie nakazu zapłaty a domaga się ode mnie spłacenia w/w należności jednocześnie wpisując mnie do do BIK. Czy istnieje szansa na przedawnienie takiego długu? Jak w razie czego mam postępować?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji roszczenie uczelni (teraz firmy windykacyjnej) jest zapewne dalece przedawnione. Można złożyć do rejestru dłużników, w którym jest Pan wpisany sprzeciw (protest) przeciwko wpisowi. Więcej na temat przedawnienia długów za uczelnie pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-czesnego-studia-lub-szkole-policealna/

Iwona pisze:

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy tego, czy i jakich roszczeń mogę domagać się od rodziny (matka i brat) w sytuacji nie wykazania przez spadkobierców wszystkich składników majątkowych po spadkodawcy (mój ojciec), w związku z czym przekłamane , a tym samym zaniżone zostały: masa spadkowa i jej wartość, które były podstawą spłaty dla mnie, która jako jedyna z rodzeństwa wystąpiłam o spłatę. Zostałam zmanipulowana i w moim odczuciu oszukana. Czy mogę liczyć na Państwa pomoc?

Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z przestępstwem oszustwa ze strony najbliższej rodziny.

Sylwia pisze:

Dzień dobry. Temat: Długi spadkowe.
Dług spadł na wnuki zmarłego. Pochodzi on z roku 2010. Pozew wniesiony przez Agencję Nieruchomości Rolnych w 2012r.
Dziś, tj. 11.07.2022r przyszły z sądu dokumenty. Zawiadomienie o rozprawie na wniosek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku. Czy takie długi się nie przedawniają? Z tego co wydaje mi się to dotyczy to mieszkania w którym Ja – matka wezwanego małoletniego – mieszkalam wraz ze swoim rodzeństwem i moją matką z ojcem do roku 2010. Rodzice wtedy już pare lat wczesniej byli po rozwodzie.
Mój syn urodził się w 2015 roku czyli 3 lata po tym pozwie. A dziadek zmarł w 2018r.

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Sylwio, z Pani opisu wynika, że faktycznie dług może być przedawniony. Trzeba to jednak sprawdzić a dodatkowo nie popełnić błędu w trakcie składania pisma do sądu. Taki błąd może przekreślić szanse na wygraną. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach i chętnie pomożemy. Wstępna analiza sprawy jest u nas bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Witam !chciałabym uzyskać pomoc 2006 r rodzice mieli eksmisję ,mimo że spółdzielnia mieszkaniowa ściągała tacie z renty pewną kwotę na zadłużenie jaki powstało i bratu też ściągali z wypłaty 10 lat czyli do 2016 r dług już powinien być spłacony i przedawniony ,.Tata zmarł 9 lat temu ,a mama 5 lat z siostrą i braćmi zrzeklismy się spadku po rodzicach ,a mimo to spółdzielnia mieszkaniowa każe dalej spłacać długi który naliczyła sobie z odsetek 57 tys złotych mówiąc że to jest dług solidarnościowy i musimy go spłacić ,a ja chciałabym wiedzieć czy mam prawo się odwołać od tego długu ?

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Anno, nie ma Pani obowiązku, a nawet możliwości wystąpienia z takim roszczeniem do sądu. Jeśli spółdzielnia twierdzi, że coś się jej należy niech pozwie Państwa do sądu. Jeśli Państwo odrzuciliście spadek (czy nawet za życia ojca zrzekliście się spadku) to w takiej sytuacji nie jesteście odpowiedzialni za zobowiązania ojca.

Ewa pisze:

Czy dług zapisany w księdze wieczystej ulega przedawnieniu?

Zuzanna pisze:

Po jakim czasie przedawnia się dług wobec szkoły wyższej? Zapisałam się do szkoły, ale przed rozpoczęciem, uznałam, że jednak muszę się wstrzymać. Źle odczytałam umowę i po czasie okazało się, że jestem dłużna 1300 zł szkole. Czy to przedawni się?

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, jak najbardziej roszczenia szkoły wyższej o zapłatę czesnego ulegają przedawnieniu. jest to okres 3 lat. Więcej an ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-czesnego-studia-lub-szkole-policealna/

Monika pisze:

Proszę o pomoc

Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Musimy przeanalizować Pani sprawy i wówczas będziemy w stanie powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Adam pisze:

Czy długi wzięte w parabankach oraz bankach przedawniaja się?

Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście, że tak. Długi zaciągnięte w firmach pożyczkowych ulegają przedawnieniu. Okres przedawnienia chwilówek wynosi 3 lata. Więcej na ten temat dowie się Pan z tego artykułu: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-dlugu-jak-wyliczyc-termin-przedawnienia-roszczenia/

Agnieszka pisze:

Prosimy o pomoc,mój partner dostal od komornika pisemko o zajęciu pensji ,dług ponad 10lat ,odsetki większe od długu, nic nie wiemy jaki to dług itd .proszę o pomoc

Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Agnieszko, czy da się coś w sprawie zrobić musielibyśmy ustalić dokonując jej analizy prawnej. Właściwie codziennie spotykamy się ze sprawami, w których możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy wobec wadliwości tytułu wykonawczego stanowiącego podstawę egzekucji komorniczej. Możemy zobaczyć czy w Państwa sprawie da się przeprowadzić taka procedurę oddłużeniową. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.