W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach. Istnieje jednak pewna grupa roszczeń, która została wyjęta z tego uregulowania. Z tego artykułu dowiesz się jakie długi się nie przedawniają oraz czym dokładnie jest przedawnienie długów.

Na czym polega przedawnienie długu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Cywilnego roszczenie, czyli uprawnienie do domagania się spełnienia pewnego zobowiązania, jest czasowo ograniczone i może ulec przedawnieniu. Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie ściśle określonego w przepisach okresu, roszczenie przestaje być wykonalne, a wierzyciel traci prawo do domagania się jego spełnienia.

Co do zasady roszczenie przedawnia się po upływie 6 lat od dnia ich wymagalności, czyli dnia, do którego dłużnik miał obowiązek je wykonać. Jednak roszczenia powtarzalne albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej przedawniają się już po upływie 3 lat od momentu ich wymagalności. Przepisy szczególne mogą określać także inne terminy. Zobacz, jak obliczyć czas przedawnienia roszczenia.

Ustawodawca wprowadził także instytucję przerwania biegu przedawnienia, czyli okoliczności, która powoduje, że bieg terminu rozpoczyna się od nowa. Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić na skutek:

  • podjęcia czynności przed sądem lub innym organem, który może rozpoznawać sprawy lub egzekwować roszczenia, w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
  • uznania roszczenia przez dłużnika,
  • rozpoczęcia mediacji.

Jakie długi się nie przedawniają? Spis na 2024 rok.

Pomimo tego, że w Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć dopełnienia swojego zobowiązania, istnieją długi, które są trwałe. Jakie długi nigdy się nie przedawnią?

  • roszczenia o zniesienie współwłasności rzeczy,
  • roszczenia wynikające z prawa własności nieruchomości (wydobywcze i negatoryjne),
  • roszczenia inne niż majątkowe (np. roszczenia wynikające ze stosunków rodzinno-opiekuńczych),
  • roszczenie o naprawienie szkody jądrowej,
  • roszczenia powstałe w wyniku zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości.

Długi, które nie ulegają przedawnieniu

Najczęściej występującym długiem, który nie podlega przedawnieniu, są roszczenia wynikające z prawa własności nieruchomości. Dzielą się na wydobywcze (upoważniają wierzyciela do domagania się spełnienia roszczenia) oraz negatoryjne (wierzyciel może domagać się przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz o zaniechanie naruszeń przysługującego mu prawa).

Przedawnieniu podlegają jedynie roszczenia majątkowe, dlatego wszystkie długi o innym charakterze nie mają swojego terminu przedawnienia. Do tej grupy można zaliczyć roszczenia rodzinno-opiekuńcze, np. o zapłatę alimentów na dziecko lub byłego współmałżonka oraz roszczenia o ochronę dóbr osobistych, np. naruszenie czyjegoś dobrego imienia lub bezprawne wykorzystanie wizerunku.

Długi bez przedawnienia to także roszczenia o zniesienie współwłasności rzeczy. Takie uregulowanie ma zapewnić współwłaścicielom możliwość efektywniejszego zarządzania przedmiotem wspólnej własności. Współwłasność może dotyczyć zarówno ruchomości (np. samochodu), jak i nieruchomości (mieszkania lub domu).

Zapłata przedawnionego długu

Wierzyciel ma prawo pozwać dłużnika o zapłatę nawet przedawnionego długu, chociaż obecnie zadanie to zostało znacznie wierzycielom utrudnione. Jednak dłużnik powinien wiedzieć, że nie ma obowiązku spełnienia takiego roszczenia, ale może bronić swojego prawa przed sądem. Jeśli dostałeś list od firmy windykacyjnej z żądaniem uiszczenia kwoty przedawnionego długu, napisz pismo, domagając się ujawnienia dokumentów stojących u podstaw żądania zapłaty. Nie pozostawaj bierny, ponieważ w najgorszym wypadku sąd może orzec obowiązek zapłacenia długu.

Obecnie obowiązujący stan prawny, zobowiązuje sądy do badania przedawnienia z urzędu. Dotyczy to przypadków, kiedy powodem jest przedsiębiorca, a pozwanym konsument.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój dług uległ przedawnieniu, skontaktuj się z naszą kancelarią. Każdemu Klientowi zapewniamy bezpłatną analizę sprawy. Możesz liczyć na nasze merytoryczne wsparcie, w tym reprezentowanie Twojego interesu przed sądem, przez cały czas trwania postępowania.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


3.5/5 - (16 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

ryszard pisze:

dobre rady . mam zapytanie : czy sprawa sądowa bez mojej obecności , ANR skarbu państwa , za bezumowne użytkowanie ziemi wierzycielowi przyznano tj ANR jest zgodnie z prawem jeżeli dług był przedawniony ? od 2012 roku z 5000 zrobiło się 10 000 zł (słabo mi idzie na komputerze ale jak będzie odpowiedż to podam szczegóły , dziękuję)

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Ryszardzie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila i zobaczymy co da się w sprawie zrobić. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Iwona pisze:

Dzień dobry. Dostałam pismo windykacyjne od firmy kredyt inkaso w którym domagają się spłaty zadłużenia za cyfrowy Polsat w kwocie 1945,65. Umowę zawarł z nimi Polsat 2021-12-15. Ja od maja 2020 roku nie mieszkam w pl. Internet przed wyjazdem zostawiłam do dyspozycji męża który miał płacić. Prawdopodobnie nie płacił i nie odbierał pism do mnie. Na tą chwilę nie przebywa pod adresem list z wezwaniem wyjął sąsiad ze skrzynki. Jakie kroki mogę na tą chwilę podjąć aby to rozwiązać?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Iwono. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Hubert pisze:

Witam . Mam zajęte konto przez komornika i mój bank zablokował mi środki na koncie
Sprawa dotyczy niespłaconego kredytu na samochód z przed kilkunastu lat .
Czy coś mogę z tym zrobić ?
Kredyt opiewał na kwotę 12000pln a teraz komornik chce ponad 35000pln
Pozdrawiam
H

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Hubercie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Jacek pisze:

Witam dostałem pismo
13.03 .2023 nakaz zaplaty w postepowaniu upominawczym wydzial cywilny z dnia 09.01.2014 zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 14.04.2014r
Mam pytanie czy to nie jest przedawnienie ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry panie Jacku. Zajmujemy się pomocą w podobnego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Barbara pisze:

Czy jest możliwość odzyskania wpłaconego zadatku na wykonanie usługi, która nigdy nie zosała wykonana? Jest to sprawa sprzed 20 lat, więc jest przedawniona. Był wyrok sądu na zwrot podwojonego zadatku z odsetkami, ale postępowanie komornicze nic nie dało. Czy w takiej sytuacji można jeszcze raz oddać sprawę do sądu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Nie, sprawa jest już osądzona i korzysta z powagi rzeczy osądzonej. Należy ewentualnie ponowić wniosek egzekucyjny.

Ryszarda pisze:

Spłacam dawne długi w ultimo w raporcie ,Best, hoist, są to bardzo dawne długi jak mogę sprawdzić czy są to długi przedawnione! Raz się sprzeciwiłam wpłacania rat ultimo komornik wsiadł mi na wypłatę czy to wszystko jest zgodne z prawem? nie mam teraz pieniędzy na spłacanie takich rat

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ryszardo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Janusz pisze:

10 Lat temu zlikwidowałem sklep mała trafika
Miałem zaległy ZUS za dwa miesiące teraz chcą odemnie pięćdziesiąt parę tysięcy gdzie miesięczna składka wynosiła 1500 zł czyli zadłużenie było na 3000 czy po 10 latach od likwidacji działalności można naliczyć takie odsetki .jestem w trakcie spłacania tego zadłużenia ponieważ nikt mi nie pomógł w tej sprawie płacę 1600 zł miesięcznie już od 8 miesięcy proszę o jakąś informację co mógłbym z tym zrobić czy dalej mam to spłacać

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Januszu. Niestety, ale w sprawach dotyczących zobowiązań publicznoprawnych nie prowadzimy działalności pomocowej. Bardzo nam przykro.

Dawid pisze:

witam jak sprawdzić jakie ma się dlogi, gdzie i ile, oraz czy uległy przedawnieniu? Dziękuję za pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Dawidzie. Na ten temat pisaliśmy osobny artykuł, który znajdzie Pan pod tym linkiem: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/

Agnieszka pisze:

Żadnego pisma nie dostałam z sądu .

Agnieszka pisze:

Witam
Dostałam pismo od komornika wynika z niego że 19 lat temu jechałam bez ważnego biletu komunikacja miejska i nie opłaciłam mandatu . Teraz upominają się o prawie 700 zł . Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. Czy zanim pojawił się komornik otrzymywała Pani jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie? Np. nakaz zapłaty?

Urszula pisze:

Witam,mam długi za cyfrowy Polsat i telekomunikacji,so z 2009 roku, były spłacane później umarzane oddawane znowu do innego komornika, było ich kilku ostatni zajął mi konto oraz wynagrodzenie za pracę czy możecie mi pomóc?,

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Urszulo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Tyrawa Krystyna pisze:

Mój mąż nie płacił ZUS i po śmierci wynikła niedopłata ubezpieczenia .Czy ten dług musimy płacić. Jest już 5 lat po śmierci męża. Miał 3 lata przed śmiercią list polecony o niedokonaniu wpłaty i nic ZUS nie robił. Ja jako żona nie wiedziałam bo odnośnie biznesu nie wiedziałam nic bo mąż był chory poważnie a zarejestrował się w biznesie.Nie godziłam się na biznes .

Anna pisze:

Witam odezwało się do mnie ultimo z spraw zadłużenia z 2014 i 2016r dlug oddało do komornika jak sb z tym poradzic

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Anno. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Krzysztof pisze:

Witam dostałem mandat z PKP jakieś 18lat temu według mojej informacji mam go zapłaciła po 10 latach przyszło upomnienie i sprzedali mój dług firmie windykacyjnej z początku upominali się ale teraz milczą mogą naliczać sobie odsetki do tej pory.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Czy pismo, które Pan otrzymał pochodzi od firmy windykacyjnej, sądu czy może od komornika? To bardzo istotne.

Agnieszka pisze:

Witam mam problem z autem które jest zarejestrowane na mnie ale ja tego auta nie posiadam, ma go mój były partner, rozebrał na części i sprzedał ale nie chce mi udostępnić dokumentów dzięki którym mogłabym wyrejestrować auto. Nie opłacał obowiązkowej składki na ubezpieczenie OC. Teraz Fundusz Gwarancyjny wymaga ode mnie spłaty za zaległe ubezpieczenia. Jak mogę uniknąć spłaty tej kary?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Jeśli auto było Pani własnością, a Pani były partner rozebrał je na części i je sprzedał to możemy mieć do czynienia z przestępstwem przywłaszczenia. Należy to rozważyć w kontekście późniejszego wyrejestrowania auta bez jego faktycznego istnienia.

Tomasz pisze:

Witam mam parę długów za cyfrowy Polsat za mieszkanie mojej mamy itp.chcialbym się tego wyzbyć proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Tomaszu. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Rozalia pisze:

Mam kilka spraw komorniczych. Spłacam są umorzane, później przejmują znowu jakieś firmy windykacyjne i znów wraca do innych komorników. Trwa to tak od 2012 roku

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Rozalio. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Edyta pisze:

Mam dług w urzędzie skarbowym sprawa dotyczy niezależnie pobranych świadczeń rodzinnych czy taki dług ulega przedawnieniu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Edyto. Nie zajmujemy się sprawami podatkowymi i ubezpieczeń społecznych. Możemy jedynie wskazać, że roszczenia podatkowe przedawniają się z upływem okresu 5 lat. Minus jest taki, że zwykle urząd skarbowy nie dopuszcza do przedawnienia, np. wszczęciem egzekucji.

Marzena Błaczkowska pisze:

Witam .Dostałam pismo od komornika ,pisze że zlicytują moje mieszkanie ,a to jest sprawa z 2013 roku .Czy to może być zrobione

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Moniko. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Martyna Hajduk pisze:

Witam mam długi i prawdę mówiąc trochę się pogubiłam .Potrzebuję pomocy bo sama noe dam rady

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Martyno. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Seweryn pisze:

Mam komornika i jeszcze windykację na 6000

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Marcin pisze:

Mam pytanie. Dostałem wyrok pozbawienia wolności 4 lata za pobicie w którym poszkodowany doznał złamań kręgów L3 L4. Z powództwa cywilnego założył sprawę i wygrał odszkodowanie po 200 tys. Zł. Od trzech osób. Czy ten dług ulega przedawnieniu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Tak, taki dług ulega przedawnieniu. Jednak, gdy roszczenie zostało zasądzone prawomocnym orzeczeniem sądu to okres przedawnienia wynosi 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia i może być wielokrotnie przerywany i wznawiany od początku chociażby przez złożenie wniosku o egzekucję do komornika. W praktyce dług może nigdy się nie przedawnić jeśli tylko wierzyciel będzie pilnował wszystkich terminów.

Marcin pisze:

Witam. Proszę o kontakt. Walczę z jedna firma windykacyjna która nie chce przedstawić mi dokumentów (mandaty kolejowe) a domaga się pieniędzy. Nie mam pewności czy to napewno moje mandaty. Sprawy conajmniej 13-to letnie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Agnieszka pisze:

Witam..mam długi u komornika ponad 14 lat brałam kiedyś kredyt..czy jest szansa na przedawnienia długu?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Agnieszko. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Sylwia pisze:

Dzień dobry. Dostałam pismo z firmy kruk że mam zadłużenia na prawie 6 tys. Zadzwoniłam do nich żeby się dowiedzieć o co chodzi, pani udzieliła mi informacji że to dług za telefon z 2004 roku, po czym dodała że w 2011 dwie wpłaty dokonałam na sumę 400zl , czy ten dług się już nie przedawnił? Co mam zrobić, proszę o poradę

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Wieslaw pisze:

Witam,mam zadłużenie alimentacyjne,nie spłacałem kilka lat,od czterech lat płacę w miarę moich możliwości, jestem osobą bezrobotna, już niemam sił, myślę o upadłości gospodarczej.Z poważaniem.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Wiesławie. Jeśli zastanawia się Pan nad upadłością konsumencką to musi Pan poznać nie tylko korzyści, ale przede wszystkim wady takiego rozwiązania. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tym artykule: https://www.eurolege.pl/dlaczego-nie-upadlosc-konsumencka/

Krystyna pisze:

Miałam działalność gospodarczą 9 lat temu, spłaciłam wszystkie długi takie jak :prąd, śmieci, towar, dzierżawę, został mi dług z prowidenta, wzięłam 2000 zł, teraz jest 9000, komornik mi umorzl i dług przejęła firma windykacyjna, czy muszę spłacić taka dużą sumę

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Krystyno. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Paweł pisze:

Od 1991 do 2015 roku pracowałem na czarno we Włoszech. Pieniądze inwestowałem w budowę domu. Czy urzad skarbowy może teraz rzadac teraz niepłaconych podatków? Dziękuję za odpowiedź.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Pawle. Niestety, ale w zakresie spraw podatkowych nie prowadzimy działalności pomocowej.

EUGENIUSZ pisze:

Mam jakieś długi ( poza alimentami ) w ULTIMO i u komornika i są to długi ponad 10 letnie

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Eugeniuszu. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Bohdan pisze:

Czekam na kontakt!

Bohdan pisze:

Proszę o kontakt!!

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Bohdanie. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o opis Pana sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Rafał pisze:

Dzień dobry mam takie pytanie mam dużo długów których nie pamiętam i kilku komorników których też nie pamiętam i pytanie jest takie jak mam sprawdzić i gdzie ilu mam komorników i ile mam długów do spłaty ????? Bardzo bym prosił o szybką odpowiedź dziękuję

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Rafale. Opisywaliśmy tego rodzaju problemy w tym artykule na naszym blogu: https://www.eurolege.pl/jak-sprawdzic-gdzie-mam-dlugi-wyjazd-z-polski-i-stare-zobowiazania/

Andrzej pisze:

Super porada potrzebuje pomocy w sprawie komprnika

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Andrzeju. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje dotyczące Pana sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Witam ,firma Ultimo domaga się od 2002roku spłaty ode mnie za dług w firmie telekomunikacyjnej,nigdy nie pracowałam i nie mogłam podpisać żadnej umowy na siebie, rządałam dokumentów potwierdzających podpisania umowy,lecz niestety mi nie udostępniono do dzisiaj,kwota urosła do prawie 2100zł,jestem nękana ciągłymi telefonami i listami.Prosze o radę mogę zrobić w tym kierunku.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Ewo. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

HUBERT pisze:

Witam dostałem z firmy windykacyjnej pismo o zapłatę długu z 2007r na kwotę 11000 zł proszę o poradę

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Hubercie. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Maciej pisze:

Witam.
Niedawno dowiedziałem się przypadkiem, że mam sądowy nakaz zapłaty, który uprawomocnił się w 2012 roku. Czy jest szansa aby taki wyrok się przedawnił? Kwota jest dość duża i mimo czystego BIK oraz KRD baza ERIF odrzuca mnie przy każdej próbie wzięcia karty kredytowej/limitu w koncie.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Macieju. Z opisu Pana sprawy wynika, że możemy mieć w sprawie do czynienia z wadliwym tytułem wykonawczym. Trzeba byłoby to jednak sprawdzić. Kwestia przedawnienia nie będzie miała tutaj żadnego znaczenia. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Renata Staniec pisze:

Przydała by mi się analizy wszystkich długow

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Renato. Zajmujemy się pomocą z tego rodzaju sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl

Joanna pisze:

Witam
14lat temu miałam jakieś drobne zadłużenie, o którym nawet nie wiedziałam, po 14 latach wróciłam do Pl i po wizycie w banku okazało się ze mam zadłużenie bodajże 1200zł. Wiec jestem dłużnikiem w bazie danych bik i krd. Chciałam to spłacić żeby było z głowy.Pani z banku podała mi nazwę firmy windykacyjnej, ale w firmie powiedzieli, że nie ma u nich osoby o tych danych. Co mam zrobić? Chciałam wyczyścić swoje konto i spłacić ale nawet nikt mi nie udziela informacji gdzie mogę zrobić.
Pozdrawiam

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Joanno. Zajmujemy się pomocą z tego rodzaju sprawach. Musimy jednak poznać Pani sprawę znacznie bliżej, aby powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Magda pisze:

Witam, chciałam zapytać Państwa o sprawę dotyczącą długu. Mąż miał komornika i spłacił wg niego wszystkie długi ( komornik był spłacany około 10 lat), po zakończeniu spłat jakieś rok po tym zadzwonili z firmy windykacyjnej HoistFinance, że wykupili jakiś dług i musi im zapłacić 5 tysięcy. Mąż poszedł do komornika ale ten powiedział, że mąż wszystko spłacił. Chciałam zapytać co teraz zrobić, cały czas dzwonią i wysyłają pisma?. Jakiś czas temu mąż poprosił jakiegoś doradcę o pomoc, dał mu nawet pełnomocnictwo aby zadziałał. Pan adwokat wysyła do nich maile, ale nie reagują a do męża powiedzieli, że oni z nim nie będą załatwiać takich spraw a mąż jest im zobowiązany oddać ten dlug. Bardzo proszę o poradę co można z tym zrobić.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Magdo. Faktycznie sprawa wygląda co najmniej dziwnie. Nie wiemy czy w tej sprawie nie należałoby nawet pójść o krok dalej, ponieważ ciągłe nakłanianie do spłaty długu, którego już dawno nie ma może być w pewnych przypadkach zakwalifikowane jako przestępstwo (usiłowanie wyłudzenia). Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Ewa pisze:

Dzień dobry
Dostałam wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej ( za nieopłacone faktury z 2017 r) Pełniłam wówczas funkcję prezesa w spółce z oo. Firma windykacyjna zsumowała nieopłacone faktury oraz koszty z egzekucji komorniczych na podstawie wyroku (przeciwka spółce z 02.2018) w wyniku braku majątku spółki zwracają się do mnie i chcą spłaty z majatku osobistego. Czy to roszczenie jest przedawnione?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Nie znamy szczegółów sprawy Pani Ewo. Możliwe, że roszczenie nie jest przedawnione, ponieważ Pani jako członek zarządu odpowiada jedynie pomocniczo i nie w pierwszej kolejności. Musielibyśmy poznać Pani sprawę trochę bliżej. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Gabi pisze:

Witam a jak sprawdzić datę wymagalności roszczenia . Jak ewentualnie obliczyć ta datę? Tzn jeśli np dług jest z 2007 roku

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Data wymagalności to data, w której dłużnik powinien spełnić świadczenie. Dzień po tej dacie dłużnik popada w opóźnienie albo zwłokę.

Tomasz pisze:

Witam,mam kilka długów i komornika który zajął mi konto bankowe,nic nie posiadam,mieszkam u matki utrzymywałem się z wypłaty,w skutek choroby stałem się niewypłacalny,wysłałem komornikowi wykaz majątku,zdjęcie rzeczy(ubrań),czy komornik będzie dalej drążył egzekucję?zamierzam ogłosić upadłość konsumencką

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Zwykle jest tak, że po pewnym czasie bezskutecznie prowadzonej egzekucji komornik dokonuje jej umorzenia. Nie oznacza to jednak spokoju, ponieważ w przyszłości wierzyciel może złożyć wniosek o ponowną egzekucję i trwać to może właściwie do końca życia osoby zadłużonej. Zaznaczamy, że upadłośc konsumencka przy relatywnie niewielkim zadłużeniu nie jest najlepszym pomysłem. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/dlaczego-nie-upadlosc-konsumencka/

Andrzej pisze:

Dzień dobry.Mam pytanie po jakim czasie przedawniają się długi dot.pożyczek z parabanków?
Moja Śp.mama( od 7 lat nie żyje) korzystała z pożyczek z wymienionych instytucji i z uzyskanych przeze mnie informacji nie zdołała ich spłacić .
Podejrzewam, że w/w długami zajmuje się kolejny wierzyciel.

Dzień dobry Panie Andrzeju, tego typu zobowiązania z reguły przedawniają się po upływie 3 lat od daty wymagalności roszczenia.

Adrian pisze:

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie długów uczelnianych. Dług przejęty został przez firmę zewnętrzna która od 6 lat nie złożyła do sądu wniosku o wydanie nakazu zapłaty a domaga się ode mnie spłacenia w/w należności jednocześnie wpisując mnie do do BIK. Czy istnieje szansa na przedawnienie takiego długu? Jak w razie czego mam postępować?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji roszczenie uczelni (teraz firmy windykacyjnej) jest zapewne dalece przedawnione. Można złożyć do rejestru dłużników, w którym jest Pan wpisany sprzeciw (protest) przeciwko wpisowi. Więcej na temat przedawnienia długów za uczelnie pisaliśmy tutaj: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-czesnego-studia-lub-szkole-policealna/

Iwona pisze:

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy tego, czy i jakich roszczeń mogę domagać się od rodziny (matka i brat) w sytuacji nie wykazania przez spadkobierców wszystkich składników majątkowych po spadkodawcy (mój ojciec), w związku z czym przekłamane , a tym samym zaniżone zostały: masa spadkowa i jej wartość, które były podstawą spłaty dla mnie, która jako jedyna z rodzeństwa wystąpiłam o spłatę. Zostałam zmanipulowana i w moim odczuciu oszukana. Czy mogę liczyć na Państwa pomoc?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z przestępstwem oszustwa ze strony najbliższej rodziny.

Sylwia pisze:

Dzień dobry. Temat: Długi spadkowe.
Dług spadł na wnuki zmarłego. Pochodzi on z roku 2010. Pozew wniesiony przez Agencję Nieruchomości Rolnych w 2012r.
Dziś, tj. 11.07.2022r przyszły z sądu dokumenty. Zawiadomienie o rozprawie na wniosek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku. Czy takie długi się nie przedawniają? Z tego co wydaje mi się to dotyczy to mieszkania w którym Ja – matka wezwanego małoletniego – mieszkalam wraz ze swoim rodzeństwem i moją matką z ojcem do roku 2010. Rodzice wtedy już pare lat wczesniej byli po rozwodzie.
Mój syn urodził się w 2015 roku czyli 3 lata po tym pozwie. A dziadek zmarł w 2018r.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Sylwio, z Pani opisu wynika, że faktycznie dług może być przedawniony. Trzeba to jednak sprawdzić a dodatkowo nie popełnić błędu w trakcie składania pisma do sądu. Taki błąd może przekreślić szanse na wygraną. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach i chętnie pomożemy. Wstępna analiza sprawy jest u nas bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.

Anna pisze:

Witam !chciałabym uzyskać pomoc 2006 r rodzice mieli eksmisję ,mimo że spółdzielnia mieszkaniowa ściągała tacie z renty pewną kwotę na zadłużenie jaki powstało i bratu też ściągali z wypłaty 10 lat czyli do 2016 r dług już powinien być spłacony i przedawniony ,.Tata zmarł 9 lat temu ,a mama 5 lat z siostrą i braćmi zrzeklismy się spadku po rodzicach ,a mimo to spółdzielnia mieszkaniowa każe dalej spłacać długi który naliczyła sobie z odsetek 57 tys złotych mówiąc że to jest dług solidarnościowy i musimy go spłacić ,a ja chciałabym wiedzieć czy mam prawo się odwołać od tego długu ?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Anno, nie ma Pani obowiązku, a nawet możliwości wystąpienia z takim roszczeniem do sądu. Jeśli spółdzielnia twierdzi, że coś się jej należy niech pozwie Państwa do sądu. Jeśli Państwo odrzuciliście spadek (czy nawet za życia ojca zrzekliście się spadku) to w takiej sytuacji nie jesteście odpowiedzialni za zobowiązania ojca.

Ewa pisze:

Czy dług zapisany w księdze wieczystej ulega przedawnieniu?

Zuzanna pisze:

Po jakim czasie przedawnia się dług wobec szkoły wyższej? Zapisałam się do szkoły, ale przed rozpoczęciem, uznałam, że jednak muszę się wstrzymać. Źle odczytałam umowę i po czasie okazało się, że jestem dłużna 1300 zł szkole. Czy to przedawni się?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, jak najbardziej roszczenia szkoły wyższej o zapłatę czesnego ulegają przedawnieniu. jest to okres 3 lat. Więcej an ten temat pisaliśmy na naszym blogu w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-czesnego-studia-lub-szkole-policealna/

Monika pisze:

Proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Musimy przeanalizować Pani sprawy i wówczas będziemy w stanie powiedzieć coś więcej. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej.

Adam pisze:

Czy długi wzięte w parabankach oraz bankach przedawniaja się?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Oczywiście, że tak. Długi zaciągnięte w firmach pożyczkowych ulegają przedawnieniu. Okres przedawnienia chwilówek wynosi 3 lata. Więcej na ten temat dowie się Pan z tego artykułu: https://www.eurolege.pl/przedawnienie-dlugu-jak-wyliczyc-termin-przedawnienia-roszczenia/

Agnieszka pisze:

Prosimy o pomoc,mój partner dostal od komornika pisemko o zajęciu pensji ,dług ponad 10lat ,odsetki większe od długu, nic nie wiemy jaki to dług itd .proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Pani Agnieszko, czy da się coś w sprawie zrobić musielibyśmy ustalić dokonując jej analizy prawnej. Właściwie codziennie spotykamy się ze sprawami, w których możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy wobec wadliwości tytułu wykonawczego stanowiącego podstawę egzekucji komorniczej. Możemy zobaczyć czy w Państwa sprawie da się przeprowadzić taka procedurę oddłużeniową. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o podanie większej ilości informacji. Prosimy o stałe monitorowanie skrzynki mailowej.