Jak alarmują media, sytuacja w Polsce związana z epidemią koronowirusa staje się coraz bardziej napięta. Nie możemy jeszcze mówić „stricte” o epidemii, ale decyzje podejmowane przez władze centralne nie pozostawiają złudzeń, że przed nami ciężki czas, a skutki podejmowanych dzisiaj działań mogą mieć dalekosiężne konsekwencje również w sprawach sądowych o zapłatę długów. Jakie? O tym w dzisiejszej publikacji. Innej niż zwykle, bo wyrażonej w formie newsa, recenzji na tematy bieżące.

Czy koronawirus może mieć wpływ na sprawy sądowe o zapłatę długu?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w dniu 16 marca 2020 roku wszystkie placówki oświatowe, w tym szkoły i przedszkola zostaną zamknięte, to niewątpliwie TAK. Nie możemy co prawda mówić, że wpływ będzie bezpośredni. Jednak z całą stanowczością można stwierdzić, że wpływ takiej decyzji w sposób pośredni będzie rzutował na działania nie tylko sądów, ale również jednostek Poczty Polskiej S.A., odpowiedzialnej przecież za doręczanie przesyłek sądowych.

Konsekwencją zamknięcie szkół i przedszkoli jest zasadniczo pozostawanie z dziećmi w domach przez co najmniej jednego z rodziców. Przypomnijmy, że w sądach pracują nie tylko sędziowie i referendarze sądowi. Sądownictwo to cały mechanizm, który budowany jest już od niższych szczebli, w których kluczową rolę odgrywają sekretariaty sądów. To właśnie tam można śmiało powiedzieć znajduje się serce każdego dobrze działającego sądu. Bez znaczenia pozostaje tutaj czy jest to sąd w dużej miejscowości czy też małej. Nie ma też znaczenia czy jest to sąd rejonowy, okręgowy czy też apelacyjny. Każdy z nich nie mógłby sprawnie działać jeśli nie sprawnie działająca administracja. I tutaj niewątpliwie można zauważyć zagrożenie. Bowiem jeśli osoby pracujące w sekretariatach sądów skorzystają z uprawnień przewidzianych dla osób zajmujących się dziećmi w trakcie zagrożenia epidemiologicznego, to zapewne praca sekretariatów znacznie zwolni. Takie zdarzenie raczej należy rozpatrywać w kategoriach problemów powodów, czyli np. banków, chwilówek czy firm windykacyjnych.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Problem osób pozwanych…

Jest jednak jeszcze inny problem. Dużo bardziej poważny, który dotyczy w szczególności osoby pozwane. To działanie jednostek Poczty Polskiej S.A., które odpowiadają obecnie za doręczanie korespondencji sądowej, w tym nakazów zapłaty i wezwań na rozprawę.

Nie można mieć wątpliwości, że jednostki Poczty Polskiej S.A. są miejscami skupisk ludzkich. Nie można wobec tego wykluczyć, że takie miejsca w przyszłości, a w szczególności te w dużych ośrodkach miejskich mogą zostać zamknięte albo sposób korzystania z nich może zostać znacznie ograniczony. Takie sytuacje – chociaż wcale nie musi przecież do nich dojść – mogą utrudnić, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić skuteczne złożenie pism sądowych. A przypomnijmy, że terminy sądowe biegną… W szczególności terminy na składanie środków odwoławczych od nakazów zapłaty i wyroków, a które nie ulegają przedłużenie nawet decyzją sądu.

Można wprawdzie w przypadkach braku złożenia takich pism sądowych bez własnej winy żądać przywrócenia terminu, ale jest to zadanie niełatwe. Ponadto obarczone ryzykiem niepowodzenia i oceną sędziego, który może nasze uzasadnienie potraktować jako niewystarczające.

Pierwszy sąd w Polsce już zamknięty (kwarantanna)!

Jak podają media, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim został zamknięty z powodów epidemiologicznych. To oznacza, że sprawdzają się nasze przypuszczenia odnośnie wpływu zdarzeń epidemiologicznych na działanie systemu sądowego w Polsce. Zgodnie z przekazanymi informacjami, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim został objęty kwarantanną do dnia 24 marca 2020 roku.

Nie czekaj na ostatnią chwilę, ale odwołuj się już teraz!

Tak jak zawsze, ale tym razem dużo wyraźniej, zachęcamy Państwa do szybkiego zgłaszania nam swoich spraw. W natłoku codziennych spraw nie warto ryzykować, że zapomnimy o tak ważnych kwestiach jak sprawy sądowe. Apelujemy, aby nie popadać w panikę – jest to na pewno niewskazane -, ale jednocześnie chcemy Państwa uczulić, że odwlekanie w załatwianiu swoich spraw może się źle skończyć, włącznie z egzekucją komorniczą. Nie należy traktować tego jako groźby – nie jest to na pewno intencją -, lecz jako przestrogę przed ciągłym odraczaniem w załatwianiu ważnych spraw życiowych.

Przypominamy, że nasze biuro obsługi interesanta (BOI) czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


5/5 - (4 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wiadomości

O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.