Jak alarmują media, sytuacja w Polsce związana z epidemią koronowirusa staje się coraz bardziej napięta. Nie możemy jeszcze mówić „stricte” o epidemii, ale decyzje podejmowane przez władze centralne nie pozostawiają złudzeń, że przed nami ciężki czas, a skutki podejmowanych dzisiaj działań mogą mieć dalekosiężne konsekwencje również w sprawach sądowych o zapłatę długów. Jakie? O tym w dzisiejszej publikacji. Innej niż zwykle, bo wyrażonej w formie newsa, recenzji na tematy bieżące.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w dniu 16 marca 2020 roku wszystkie placówki oświatowe, w tym szkoły i przedszkola zostaną zamknięte, to niewątpliwie TAK. Nie możemy co prawda mówić, że wpływ będzie bezpośredni. Jednak z całą stanowczością można stwierdzić, że wpływ takiej decyzji w sposób pośredni będzie rzutował na działania nie tylko sądów, ale również jednostek Poczty Polskiej S.A., odpowiedzialnej przecież za doręczanie przesyłek sądowych.
Konsekwencją zamknięcie szkół i przedszkoli jest zasadniczo pozostawanie z dziećmi w domach przez co najmniej jednego z rodziców. Przypomnijmy, że w sądach pracują nie tylko sędziowie i referendarze sądowi. Sądownictwo to cały mechanizm, który budowany jest już od niższych szczebli, w których kluczową rolę odgrywają sekretariaty sądów. To właśnie tam można śmiało powiedzieć znajduje się serce każdego dobrze działającego sądu. Bez znaczenia pozostaje tutaj czy jest to sąd w dużej miejscowości czy też małej. Nie ma też znaczenia czy jest to sąd rejonowy, okręgowy czy też apelacyjny. Każdy z nich nie mógłby sprawnie działać jeśli nie sprawnie działająca administracja. I tutaj niewątpliwie można zauważyć zagrożenie. Bowiem jeśli osoby pracujące w sekretariatach sądów skorzystają z uprawnień przewidzianych dla osób zajmujących się dziećmi w trakcie zagrożenia epidemiologicznego, to zapewne praca sekretariatów znacznie zwolni. Takie zdarzenie raczej należy rozpatrywać w kategoriach problemów powodów, czyli np. banków, chwilówek czy firm windykacyjnych.
Jest jednak jeszcze inny problem. Dużo bardziej poważny, który dotyczy w szczególności osoby pozwane. To działanie jednostek Poczty Polskiej S.A., które odpowiadają obecnie za doręczanie korespondencji sądowej, w tym nakazów zapłaty i wezwań na rozprawę.
Nie można mieć wątpliwości, że jednostki Poczty Polskiej S.A. są miejscami skupisk ludzkich. Nie można wobec tego wykluczyć, że takie miejsca w przyszłości, a w szczególności te w dużych ośrodkach miejskich mogą zostać zamknięte albo sposób korzystania z nich może zostać znacznie ograniczony. Takie sytuacje – chociaż wcale nie musi przecież do nich dojść – mogą utrudnić, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić skuteczne złożenie pism sądowych. A przypomnijmy, że terminy sądowe biegną… W szczególności terminy na składanie środków odwoławczych od nakazów zapłaty i wyroków, a które nie ulegają przedłużenie nawet decyzją sądu.
Można wprawdzie w przypadkach braku złożenia takich pism sądowych bez własnej winy żądać przywrócenia terminu, ale jest to zadanie niełatwe. Ponadto obarczone ryzykiem niepowodzenia i oceną sędziego, który może nasze uzasadnienie potraktować jako niewystarczające.
Jak podają media, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim został zamknięty z powodów epidemiologicznych. To oznacza, że sprawdzają się nasze przypuszczenia odnośnie wpływu zdarzeń epidemiologicznych na działanie systemu sądowego w Polsce. Zgodnie z przekazanymi informacjami, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim został objęty kwarantanną do dnia 24 marca 2020 roku.
Tak jak zawsze, ale tym razem dużo wyraźniej, zachęcamy Państwa do szybkiego zgłaszania nam swoich spraw. W natłoku codziennych spraw nie warto ryzykować, że zapomnimy o tak ważnych kwestiach jak sprawy sądowe. Apelujemy, aby nie popadać w panikę – jest to na pewno niewskazane -, ale jednocześnie chcemy Państwa uczulić, że odwlekanie w załatwianiu swoich spraw może się źle skończyć, włącznie z egzekucją komorniczą. Nie należy traktować tego jako groźby – nie jest to na pewno intencją -, lecz jako przestrogę przed ciągłym odraczaniem w załatwianiu ważnych spraw życiowych.
Przypominamy, że nasze biuro obsługi interesanta (BOI) czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:
Zostaw komentarz