Postępowanie egzekucyjne, które zostanie wszczęte na mocy orzeczenia sądu, w określonych okolicznościach może zostać zawieszone w trakcie jego trwania. Aby jednak tak się stało muszą zostać spełnione określone warunki, które dokładnie zostały opisane w przepisach prawa. Co daje takie zawieszenie postępowania komorniczego i jakie warunki należy spełnić, aby było ono możliwe?

UWAGA! Komornik sądowy prowadzi egzekucję przeciwko Twojej osobie? W niektórych sprawach możliwe jest zablokowanie działań komornika, umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych środków. Uzyskaj darmową analizę swojej sprawy sporządzoną przez prawnika z Kancelarii EUROLEGE. Napisz do nas (kontakt@eurolege.pl) albo zadzwoń (530 333 130) i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

Co oznacza zawieszenie postępowania komorniczego?

Zacznijmy od tego, że zawieszenie postępowania egzekucyjnego to nie to samo, co jego umorzenie. Zawieszenie pozwala na czasowe wstrzymanie działań komorniczych i wydawane jest przez organ prowadzący postępowanie egzekucyjne, jednak nie uchyla całkowicie czynności egzekucyjnych.

Zawieszenie postępowania komorniczego (egzekucyjnego) oznacza, że wszystkie czynności podjęte przez komornika do czasy zawieszenia pozostają w mocy, ale nie są wykonywane dalsze czynności egzekucyjne.

Kiedy może dojść do zawieszenia postępowania komorniczego?

Najczęściej zawieszenie postępowania komorniczego wydawane jest na wniosek dłużnika i wtedy, kiedy złoży on stosowne zabezpieczenie zobowiązania. Z wnioskiem takim może zwrócić się także wierzyciel, a w szczególnych okolicznościach może ono także nastąpić z urzędu. W niektórych przypadkach takie zawieszenie wydawane jest także na skutek złożonej skargi na nieprawidłowości związane z prowadzeniem postępowania komorniczego. Inne okoliczności, które są przesłanką do zawieszenia postępowania komorniczego to:

  • Śmierć dłużnika lub wierzyciela
  • Utrata zdolności procesowej dłużnika lub wierzyciela i braku przedstawiciela
  • Na żądanie wierzyciela
  • W przypadku wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku lub rozłożenia na raty należności

Wniosek o zawieszenie postępowania komorniczego a wniosek o wstrzymanie działań egzekucyjnych.

Jeśli istnieją ku temu przesłanki, osoba wobec której prowadzone jest postępowanie może złożyć wniosek o jego wstrzymanie. Najczęściej dochodzi do tego wtedy, kiedy sąd uchyla lub wstrzymuje tytuł wykonawczy. Innym powodem może być porozumienie z wierzycielem i ustalenie planu spłaty. Bywa też tak, że wniosek o wstrzymanie postępowania komorniczego wychodzi ze strony wierzyciela. Może on tego dokonać w dowolnym momencie, niezależnie od tego na jakim etapie jest proces, co więcej nie musi także uzasadniać swojej decyzji.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Postępowanie może także zostać zawieszone przez samego komornika bez inicjatywy wierzyciela czy też dłużnika i wtedy nazywane jest zawieszeniem z urzędu. Inną sytuacją jest natomiast zawieszenie postępowania z mocy prawa. Możliwe jest ono np. wtedy, kiedy dłużnik ogłosi upadłość konsumencką, jednak tylko wtedy kiedy czynności komornicze dotyczyły tych składników majątku, które ogłoszone były w masie upadłościowej.

Czym różni się zawieszenie postępowania egzekucyjnego od umorzenia egzekucji?

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego oznacza jedynie wstrzymanie działań komornika, jednak pozostają one wciąż w mocy prawa. Skutkiem tego wszystkie dotychczasowe zajęcia jak np. zajęcie rachunku bankowego wciąż obowiązuje, a dłużnik nie może dowolnie dysponować swoim majątkiem, jednak komornik od tego momentu nie może podejmować nowych czynności wobec dłużnika.

Zawieszenie egzekucji komorniczej nie oznacza więc zakończenia egzekucji. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku umorzenia egzekucji. Wtedy następuje także rozliczenie kosztów egzekucji, uchylenie działań komornika, a także skutków, które one wywołały.

Chcesz skorzystać z możliwości zawieszenia postępowania egzekucyjnego?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku istnieją przesłanki co do tego, aby skorzystać z możliwości zawieszenia postępowania egzekucyjnego, możesz złożyć do komornika stosowne pismo. Musisz jednak pamiętać o dołączeniu sensownego uzasadnienia tak, aby zostało ono pozytywnie rozpatrzone. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy w tej kwestii lub uzyskać poradę prawną, w której doświadczony w temacie oddłużania prawnik podpowie Ci, jakie kroki należy podjąć – skontaktuj się z nami.

W naszej Kancelarii Eurolege od lat pomagamy osobom zadłużonym wyjść z problemów finansowych i mamy ogromne doświadczenie i wiedzę w tej kwestii. Dlatego zachęcamy Cię do skorzystania z darmowej analizy prawnej w czasie której podpowiemy Ci, co możesz zrobić, aby rozpocząć życie bez długów.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (43 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.