Postępowanie egzekucyjne, zwane inaczej komorniczym, jest procedurą bardzo skonkretyzowaną. Komornik sądowy prowadzący egzekucję nie może działać w pełni swobodnie i dowolnie. Ograniczany jest przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego (kpc) i przepisy innych ustaw oraz rozporządzeń. Dlatego warto wiedzieć czym jest postepowanie egzekucyjne, jak przebiega (jakie ma fazy) oraz jakich metod egzekucji może użyć komornik, aby wyegzekwować dług. Wszystkiego dowiesz się niżej.
UWAGA! Masz aktywnie toczone postępowanie egzekucyjne przeciwko swojej osobie? Jesteś dłużnikiem i masz komornika na swoim majątku? Być może w Twojej sprawie możliwe będzie umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy. Każdego dnia spotykamy od kilku do kilkunastu spraw, w których możliwe jest zablokowanie działań komorniczych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Na końcu artykułu znajdziesz wszystkie informacje.
Każde postępowanie egzekucyjne prowadzone jest zawsze na podstawie dokumentu jakim jest tytuł wykonawczy. W niemal każdej sprawie będzie to tytuł wykonawczy pochodzący od sądu, a więc zaopatrzony w klauzulę wykonalności:
Wobec dłużnika możliwe są do zastosowania różne metody egzekucji. Zasada jest prosta: ma być maksymalnie skutecznie i jak najmniej uciążliwie dla osoby zadłużonej. Dlatego postępowanie egzekucyjne nie wygląda tak samo w każdej sprawie. Wiele zależy też od samego komornika i wierzyciela, który wystąpił z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.
Jakich metod egzekucji najczęściej używa komornik sądowy? Oto one:
Wedle przytoczonej wcześniej zasady, że postępowanie egzekucyjne ma być jak najmniej uciążliwe dla dłużnika komornik w pierwszej kolejności zajmuje konta bankowe czy wynagrodzenie za pracę. Zawsze najbardziej dotkliwą formą egzekucji będzie egzekucja z ruchomości oraz z nieruchomości. Szczególnie, gdy ta druga dotyczy miejsc, w których mieszka osoba zadłużona. Często z rodziną, w tym małoletnimi dziećmi.
Postępowanie egzekucyjne ma pewne etapy. W zależności jednak od metod egzekucji zastosowanych przez komornika wyglądać mogą one inaczej w konkretnym przypadku. Dla przykładu egzekucja z konta bankowego czy wynagrodzenia za pracę polega na zajęciu środków albo pensji. Dalsze czynności niejako wykonywane są bez ingerencji komornika. Tak samo przebiegają egzekucje wszystkich innych świadczeń.
W przypadku egzekucji z ruchomości i nieruchomości jest inaczej. Tutaj występuje zdecydowana etapowość. Szczególnie, gdy idzie o egzekucję z nieruchomości. Samo zajęcie nieruchomości jeszcze niewiele oznacza w perspektywie całego postępowania egzekucyjnego. Zanim dojdzie do finalnej utraty prawa do własności nieruchomości przez dłużnika upływa bardzo dużo czasu, a w tym dochodzi do takich czynności jak:
Jak więc widać postepowanie egzekucyjne nie jest jednolite. Oczywiście są określone procedury, ale od zastosowanych metod działania, szybkości działań komornika czy możliwości majątkowych dłużnika zależy to w jakim kierunku podąży egzekucja i jaki będzie jej ostateczny finał.
Egzekucja komornicza nie jest łatwa do zablokowania, ale w określonych przypadkach można to zrobić. Wszystko sprowadza się do tego, aby ustalić czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji komorniczej nie jest wadliwy. Jeśli okaże się, że jest wadliwy, to wówczas postępowanie egzekucyjne nadaje się do umorzenia, a wszystkie pieniądze zabrane przez komornika można odzyskać. Kiedy jednak będzie to możliwe?
Okazuje się, że w tysiącach spraw sądowych (głównie rozpatrywanych przez e-sąd) pozwany przed pojawieniem się komornika nigdy nie otrzymał żadnej przesyłki sądowej. To znak, że z postępowaniem sądowym było coś nie tak, a działania komornika nie są zgodne z prawem. Samo się jednak nic nie zrobi, a osoba mająca postępowanie egzekucyjne powinna jak najszybciej przystąpić do działań zmierzających do zablokowania organu egzekucyjnego. Służy temu procedura zwana w żargonie antywindykacyjnymi jako oddłużanie z komornikiem.
Początkowo całą procedurę przeprowadzisz spokojnie sam. Jeśli już wiesz, że komornik pojawił się bez powiadomienia to masz solidne podstawy do wszczęcia działań początkowych. Zmierzać one będą do ustalenia podstawowych, ale bardzo istotnych informacji. Zadzwoń samodzielnie do komornika i podając sygnaturę akt sprawy komorniczej (KM) zapytaj się o:
Dysponując takimi danymi zadzwoń do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Dowiedz się na jaki adres były do Ciebie wysyłane przesyłki sądowe. Może się okazać, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Pamiętaj, że liczy się wyłącznie to, gdzie w tamtym okresie faktycznie mieszkałeś. Adres zameldowania nie ma tutaj żadnego znaczenia. Wyłącznie adres faktycznego przebywania.
W dalszej kolejności potrzeba już działań rzeczywistych, procesowych. Tutaj pomoc prawnika od spraw komorniczych wydaje się być nieoceniona i względnie potrzebna. W procedurze zablokowania komornika trzeba działać wielotorowo. Po pierwsze wnosić o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz składać odwołanie do sądu. Jako Kancelaria EUROLEGE zauważyliśmy, że osoby zadłużone mają z tym olbrzymie problemy. Łatwo popełnić błąd, który nawet w stosunkowo łatwej sprawie może spowodować przegrany proces już na starcie. Poza korespondowaniem z sądem trzeba także pisać z komornikiem i często też z wierzycielem. Pamiętaj, że w interesie wierzyciela nie jest to, aby egzekucja została umorzona. Musisz mieć również świadomość, że instytucje finansowe takie jak banki, chwilówki czy firmy windykacyjne działają niemal zawsze przez swoich prawników. Specjalistów w dziedzinie dochodzenia długów. Dlatego wypadałoby, aby Twoich spraw bronił również ktoś, kto zna się bardzo dobrze na procesach oddłużeniowych.
Na zakończenie doszliśmy do tego, że pomoc prawnika od długów w sporze na etapie egzekucji komorniczej to coś normalnego i uzasadnionego okolicznościami. W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym i pomagamy w wychodzeniu z kłopotów finansowych. Pomogliśmy łącznie dla kilku tysięcy osób wygrać w sporach sądowych (tez komorniczych) na łączną kwotę ponad 80.000.000 zł(osiemdziesiąt milionów złotych)!
Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty pomocy prawnej? Pierwsza sprawa to darmowa, wstępna analiza sprawy. W jej ramach prawnik od spraw komorniczych przeanalizuje twoją sytuację i udzieli Ci porady. Wskaże możliwe kierunki działań i odpowie na Twoje pytania. Jeśli pomoc będzie możliwa to otrzymasz konkretną ofertę. Jeśli nie, to niczym nie ryzykujesz i na tym etapie nic nie płacisz. Kolejna kwestia to czas, który oszczędzasz korzystając z naszych usług.
Działamy zdalnie, na terenie całego kraju. Z naszych usług korzystają też obywatele polscy, którzy opuścili ojczyznę zostawiając na miejscu problemy finansowe. Jedyne czego potrzebujesz do powierzenia nam swojej sprawy to telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Otrzymasz pomoc prawnika od spraw komorniczych i sądowych bez konieczności wychodzenia z domu albo pracy. Szybko, bezpiecznie i wygodnie.
Chcesz otrzymać bezpłatną analizę swojej sprawy? Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego oddzwonimy do Ciebie i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Zostaw komentarz