Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Obok egzekucji z konta bankowego występuje zdecydowanie najczęściej. Jednak oprócz tradycyjnych i najczęściej występujących form egzekucji są też inne, które można nazwać jako egzekucje z innych świadczeń. Przykładem jest właśnie zasiłek chorobowy. W związku z tym, czy komornik może zająć zasiłek chorobowy? Czy taka egzekucja będzie miał coś wspólnego z egzekucją z pensji pracowniczej? Odpowiedź na to znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do przeczytania całości, ponieważ warto wiedzieć więcej.

UWAGA! Masz egzekucję komorniczą z zasiłku chorobowego albo innych świadczeń? Nie składaj broni i walcz o swoje prawa! W Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy w umarzaniu egzekucji i odzyskiwaniu środków zabranych przez komornika. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pomoc była możliwa? O tym na końcu artykułu.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

W świetle przepisów zasiłek chorobowy przysługuje:

  • pracownikom,
  • członkom rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osobom wypełniającym obowiązek służby zastępczej.

Dodatkowo zasiłek chorobowy przysługuje także innym osobom wykonującym pracę zarobkową, które dobrowolnie zgłosiły się do tego ubezpieczenia. Chodzi tutaj m.in. o przedsiębiorców, osoby wykonujące obowiązki na podstawie umowy zlecenia, umowie agencyjnej albo innej umowie o świadczenie usług.

Jakie świadczenia (składniki majątku) może zająć komornik?

Ogólnie można powiedzieć, że komornik sądowy jest w swoich działaniach bardzo przewidywalny. W szczególności bowiem na pierwszym miejscu stawia na egzekucję, która nie wymaga ruszania się z kancelarii komorniczej. Do takich niebezpośrednich form egzekucji zaliczane są:

Pakiet możliwości do wykorzystania przez komornika w celu uskutecznienia swoich działań jest bardzo szeroki. Jeśli powyższe formy egzekucji nie przynoszą rezultatu może komornik dokonać egzekucji bezpośredniej. Mamy wówczas do czynienia z takimi formami egzekucji jak:

Komornik korzystając z bezpośrednich form egzekucji może pojawić się w miejscu zamieszkania dłużnika. W takiej sytuacji może dojść również do zajęcia rzeczy nienależących do dłużnika. Jest to zjawisko spotykane, chociaż już znacznie rzadziej niż kiedyś.

Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy?

Przepisy wprost stanowią, że komornik może zająć zasiłek chorobowy, który pobiera dłużnik. Chociaż nie wynika to wprost z regulacji zawartych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego (kpc). O tym, że zasiłek chorobowy może zostać zajęty przez komornika przesądzają przepisy ustawy z dnia  17 grudnia 1998 roku „o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”. Chodzi dokładnie o art. 140 w/w ustawy.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

Ile może zabrać komornik z zasiłku chorobowego?

Dokonując egzekucji zasiłku chorobowego organ egzekucyjny związany jest limitami zajęć komorniczych. W przypadku zasiłku chorobowego wyglądają one następująco:

  • 75% (jeśli egzekucja prowadzona jest na zaspokojenie świadczeń innych niż alimenty),
  • 40% (jeśli egzekucja prowadzona jest na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych).

Innymi słowy, odwracając wskazane wyżej limity możemy powiedzieć, że z zasiłku chorobowego dłużnika komornik może zabrać:

  • 25% świadczenia na zaspokojenie świadczeń innych niż alimenty,
  • 60% świadczenia na zaspokojenie świadczenia alimentacyjnego.

Warto jednak w tym miejscu odnotować, że istnieją kwoty w pełni wolne od zajęcia komorniczego w zakresie egzekucji z zasiłku chorobowego. Wynoszą one odpowiednio:

  • 60% najniższej emerytury (kiedy egzekucja prowadzona jest dla zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych),
  • 50% najniższej emerytury (kiedy egzekucja prowadzona jest dla zaspokojenia świadczeń innych niż alimenty).

Komornik zajął mi zasiłek chorobowy? Czy można zablokować egzekucję?

Kiedy w twoim życiu pojawia się komornik i zajmuje Ci zasiłek chorobowy lub inne świadczenia to pojawia się u wielu osób zadłużonych myśl, aby w jakiś sposób zablokować egzekucję. Okazuje się, że jest to możliwe w wybranych sytuacjach. Nie odbywa się to jednak poprzez skarżenie na oślep wszystkiego co robi komornik. Skarga na czynności komornika zdecydowanie we właściwie każdym wypadku zostanie oddalona. O jakiej sytuacji więc mówimy i jaką procedurę można zastosować?

Jeśli w Twojej sprawie komornik pojawił się z zaskoczenia i nic nie wiedziałeś o sprawie sądowej to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że twoja sprawa kwalifikuje się do udzielenia Ci pomocy. Zapewne było tak, że nie docierały do Ciebie pisma ze sprawy sądowej ponieważ zmieniłeś miejsce zamieszkania (nie mylić z zameldowaniem!). Gdyby tak było w rzeczywistości to szanse na uchylenie tytułu wykonawczego i umorzenie egzekucji są bardzo wysokie.

Trzeba jednak ustalić kilka informacji w sądzie. Dlatego potrzebujesz takich informacji jak:

Jak odnajdziesz te informacje? Z pisma od komornika, wzmianki na koncie bankowym o zajęciu, od pracodawcy albo od organu emerytalno – rentowego, który wypłaca Ci świadczenia zajęte przez komornika. W ostatnim przypadku mamy do czynienia jeśli chodzi o egzekucję z zasiłku chorobowego.

Dysponując sygnaturą akt komorniczych (KM) zadzwoń do organu egzekucyjnego i ustal wszystkie wskazane wyżej informacje. Następnie wykonaj telefon do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i dowiedz się na jaki adres wysyłane były do Ciebie pisma z sądu. Zapewne dowiesz się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Jeśli się to potwierdzi to masz wysokie szanse na zablokowanie działań komorniczych!

Oddłużanie z komornikiem to zajęcie żmudne i wymagające dużych umiejętności i wiedzy prawniczej. W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się takimi sprawami już od wielu lat i to z bardzo dobrym skutkiem. Przede wszystkim przeprowadzamy darmowe analizy dokumentów i przyjmujemy sprawy, w których jesteśmy przekonani, że mają szansę zakończenia ich sukcesem. Za chwilę przeczytasz dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy.

Dlaczego EUROLEGE? Jak zgłosić się o pomoc?

Jesteśmy jedną z największych kancelarii antywindykacyjnych w Polsce. Nasz zespół ekspertów, specjalistów oraz prawników liczy kilkadziesiąt osób. Pomogliśmy już kilku tysiącom osób wyjść na finansową prostą doprowadzając do oddłużenia na łączną sumę kilkudziesięciu milionów złotych.

Wobec wyzwań rynku – również usług prawniczych – postawiliśmy na zdalną obsługę Klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie dotrzeć do szerokiego grona osób potrzebujących naszej pomocy za naprawdę rozsądną cenę. Jako zdecydowany plus można uznać całkowicie darmową, wstępną analizę sprawy. Obejmuje ona poradę prawnika w oparciu o przesłane nam informacje oraz dokumenty.

Pomagamy w całej Polsce. Reprezentujemy naszych Klientów przed każdym sądem oraz komornikiem w kraju. Pomoc niesiemy również naszym rodakom, którzy wyjechali za granicę zostawiając swoje finansowe problemu w ojczyźnie.

Chcesz dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (39 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Jolanta pisze:

Komornik zajął moje wynagrodzenie za pracę oraz świadczenie emerytalne ponownie już raz odbyło się zajęcie mojego konta osobistego i zabrane wszystkie środki oraz wyposażenie domu, tytuł wykonawczy z 2012r, powód podział wspólnego majątku którego wierzyciel się zrzekł

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Jolanto. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.