Wchodzisz na konto i okazuje się, że masz zablokowane pieniądze? A może otrzymujesz nagłą informację z kadr albo z księgowości o zajęciu Twojego wynagrodzenia za pracę? Takich sytuacji w naszej Kancelarii EUROLEGE widzieliśmy już wiele. Komornik z zaskoczenia nie jest zdarzeniem wcale odosobnionym i potrafi przydarzyć się nawet najbardziej dbających o swoje sprawy osobom. Jednak jak to możliwe, że zajęcie egzekucyjne przez komornika może nastąpić bez wiedzy osoby zadłużonej? O tym czym jest zajęcie egzekucyjne oraz zajęcie komornicze i co zrobić, aby sprawdzić za co masz komornika opisujemy szczegółowo poniżej.

Czym jest zajęcie egzekucyjne? Czy jest tym samym co zajęcie komornicze?

Rozpocznijmy jednak od tego, że zajęcie egzekucyjne to tylko inna nazwa tego co określamy mianem zajęcie komornicze. A zatem nazwy te możemy z powodzeniem stosować zamiennie.

Sformułowanie zajęcie egzekucyjne (zajęcie komornicze) ma szczególne znaczenie w postępowaniu egzekucyjnym. Szczególnie, jeśli mówimy o najszybszych i najprostszych formach egzekucji komorniczej, a więc:

  • egzekucji z konta bankowego,
  • egzekucji z wynagrodzenia za pracę,
  • egzekucji z renty i emerytury,
  • egzekucji z innych wierzytelności (świadczeń), np. wynagrodzenie z umowy zlecenia.

Zgodnie z przepisami prawa w przypadku egzekucji prowadzonej w podanych wyżej formach rozpoczyna się poprzez zajęcie egzekucyjne. Komornik przystępuje więc do egzekucji świadczeń poprzez ich zajęcie, czyli zajęcie komornicze. Z momentem zajęcia egzekucyjnego dochodzi do m.in.:

  • zablokowania środków na koncie bankowym,
  • zablokowania wynagrodzenia dla wypłaty powyżej dopuszczalnych progów, np. minimalnego wynagrodzenia,
  • zablokowania emerytury lub renty powyżej dopuszczalnych progów.

Z powyższego wyraźnie widać, że zajęcie komornicze jest zdarzeniem bardzo doniosłym. Jest to zazwyczaj moment, w którym osoba zadłużona dowiaduje się o tym, że w jej życiu pojawił się komornik. Niekiedy mając zapowiedzi takiego zdarzenia, a niekiedy może stanowić to całkowite zaskoczenie dla osoby egzekwowanej. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić opiszemy w dalszej części artykułu.

Jak sprawdzić za co mam komornika?

Jeśli nie wiesz za co masz postępowanie egzekucyjne możesz to w bardzo prosty sposób ustalić. Musisz jedynie znać imię i nazwisko komornika oraz sygnaturę akt postępowanie egzekucyjnego.

Jeżeli masz egzekucję z konta bankowego zgłoś się do banku prowadzącego Twoje konto bankowe o podanie tych informacji. Gdy zajęciu podlega Twoje wynagrodzenie dane takie posiada zawsze Twój pracodawca. W przypadku emerytury albo renty wszystkiego dowiesz się w jednostce ZUS albo KRUS odpowiedzialnej za wypłacanie Twojego świadczenia.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Masz tylko 14 dni na sprzeciw i anulowanie długu!
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz szanse na oddłużenie oraz jak możemy Tobie pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Dysponując danymi, a w szczególności sygnaturą akt zadzwoń do komornika albo udaj się do jego kancelarii osobiście. Następnie ustal na podstawie jakiego tytułu wykonawczego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Co konkretnie musisz ustalić u komornika? Oto lista danych:

Mając takie dane możesz rozpocząć działania zmierzające do uwolnienia się z uścisku komornika. Powodzenie całej sprawy zależy jednak od dodatkowych czynników. O czym za chwilę.

Komornik z zaskoczenia. Jak i kiedy zablokować działania komornika?

Teraz już wiesz co zrobić, gdy komornik Cię zaskoczył. To jednak nie wszystko co musisz wiedzieć. Jaka wiedza będzie Ci jeszcze potrzebna? Pojawienie się komornika niemal zawsze jest zaskoczeniem dla osoby zadłużonej. Natomiast z punktu widzenia możliwości jego zablokowania ważne jest to co działo się przed wszczęciem egzekucji komorniczej. Czy osoba zadłużona dostawała jakiekolwiek pisma z sądu? A jeśli tak to czy cokolwiek z nimi robiła?

Jeśli jako osoba zadłużona otrzymywałeś pisma z sądu i nic z tym nie rozbiłeś, to nie mamy dla Ciebie dobrych wieści. Najpewniej komornik działa na podstawie prawomocnego tytułu wykonawczego, który został Ci prawidłowo doręczony. W takich okolicznościach oczekiwania co do tego, aby zatrzymać komornika pozostaną raczej w gestii marzeń. Oczywiście cały czas mówimy o doręczeniach pism sądowych. Jakich? Przede wszystkim takich jak:

Brak reakcji na tego typu pisma zazwyczaj kończy się przykrym spotkaniem z komornikiem.

Jeśli jednak cała sprawa jest dla Ciebie totalnym zaskoczeniem i o żadnej sprawie sądowej nie słyszałeś, to mamy dobre informacje. W naszej Kancelarii EUROLEGE pomogliśmy już setkom osób, które mając problemy otrzymywały umorzenie egzekucji komorniczej. Następnie dzięki naszym działaniom Klienci odzyskiwali wszystkie zabrane przez komornika pieniądze!

Zadanie jednak nie jest takie proste. Wymaga znajomości przepisów prawa, a także praktyki oraz solidnych nerwów. Wszak koniecznym stanie się składanie pism nie tylko do komornika, ale też do sądu. Trzeba wiedzieć co, gdzie i kiedy złożyć. Ważne jest zachowanie kolejności składania pism. Pomyłka może wiele kosztować. Dlatego w Kancelarii EUROLEGE powołaliśmy specjalny zespół od spraw egzekucji komorniczych. Wiemy, że załatwienie sprawy i doprowadzenie do odzyskania pieniędzy nie jest łatwe. Dlatego dzięki pomocy doświadczonego prawnika droga do uzyskania wolności od komornika jest zdecydowanie łatwiejsza oraz szybsza.

Jak zgłosić swoją sprawę komorniczą do Kancelarii EUROLEGE?

U nas wszystko załatwisz zdalnie, bez potrzeby wychodzenia z domu. Działamy na terenie całego kraju. Reprezentujemy naszych Klientów przed każdym sądem i komornikiem na terenie całej Polski. Pomagamy również osobom przebywającym za granicą, które mają problemy finansowe w RP.

Nie wiesz czy Twoja sprawa kwalifikuje się do pomocy? Nie czekaj. Wstępną analizę sprawy dostaniesz w naszej Kancelarii całkowicie za darmo. A zatem nic nie tracisz. Możesz tylko zyskać. W szczególności szansę na życie bez długów.

Napisz do nas lub zadzwoń:
Mail: kontakt@eurolege.pl
Tel: 530 333 130

Kategorie: Porady dla dłużników Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Iwona pisze:

Witam, proszę o pomoc, mam zadłużenia, jak by Państwo mogli pomóc??

Pani Iwono, prosimy o opisanie sprawy na adres email: kontakt@eurolege.pl lub telefonicznie 530 333 130. Dopiero znając szczegóły będziemy w stanie ustalić jak możemy Pani pomóc. :)


O Autorze

Jacek Andrzejewski

Dyrektor ds. marketingu w Kancelarii EUROLEGE. Doświadczony manager marketingu i sprzedaży z wieloletnią praktyką na kierowniczych stanowiskach w kancelariach prawnych i firmach handlowych o zasięgu ogólnopolskim. Wielokrotnie zasiadał w organach instytucji działających w sektorze NGO.