Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych w Polsce nie jest mała. Mając na uwadze, że wysokość zasiłku nie jest wysoka, to każdy grosz w takiej sytuacji się liczy. Stąd wiele osób mających komornika zadaje pytanie: czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

Z tego też powodu zdecydowaliśmy się w sposób prosty i przystępny odpowiedzieć na to często zadawane pytanie. Przy okazji wyjaśniamy jak poradzić sobie z komornikiem, kiedy już się pojawi.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych i na ile czasu jest przyznawany?

Jak sama nazwa wskazuje, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom czasowo bezrobotnym, zdolnym do wykonywania pracy. Jednak nie wszystkim. Zgodnie z przepisami tylko takim, które spełniają warunek odpowiedniego stażu zatrudnienia w oparciu o umowę, od której były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Przy czym wynagrodzenie pobierane przez pracownika w określonym czasie nie mogło być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest różny i wynosi 6 albo 12 miesięcy. Wszystko zależy bowiem od powiatu, na terenie którego mieszka osoba bezrobotna. Jeżeli jest to powiat powyżej urzędowo ustalonych wskaźników to wówczas czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest dłuższy. Jeśli poniżej wskaźników, to wówczas jest on wyższy. Chodzi mianowicie o statystykę – procentowy udział bezrobotnych względem ogólnej liczby osób zdolnych do wykonywania pracy zarobkowej. Zawsze warto sprawdzić jak wygląda to w naszym powiecie.

Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?

Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze

Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

Zgodnie z przepisami zasiłek jest traktowany w postępowaniu egzekucyjnym jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że limit zajęcia wynagrodzenia za pracę stanowi blokadę dla komornika. Ile komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę? To regulują przepisy kodeksu pracy, które stanowią, że np. w 2021 roku kwota niepodlegająca zajęciu wynosi 2061,67 zł.

Zatem jeżeli Twoje świadczenie jest niższe to wówczas komornik nie może zająć zasiłku dla bezrobotnych.

Komornik zajął konto, na które dostaję zasiłek dla bezrobotnych. Co robić?

Niestety osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych i mające postępowanie komornicze mogą mieć jednak problemy. Mimo ustalonych limitów zajęć przy egzekucji zasiłku dla bezrobotnych może okazać się, że i tak pieniądze zostaną zabrane. Jak to możliwe? Komornik zajmując konto bankowe nie wie z jakiego tytułu środki się na nim znajdują. Dotyczy to wyłącznie osób, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych na rachunek bankowy.

Co w takiej sytuacji można zrobić? Przede wszystkim dobrze być mądrym przed szkodą i założyć sobie konto wolne od komornika. Jednak niewiele osób wie, że takie konta istnieją.

Zazwyczaj koniecznym staje się walka o odblokowanie środków i ich szybki zwrot. Zadanie jednak nie jest ani łatwe, ani szybkie do wykonania. Jeśli komornik zabierze środki z konta bankowego, to wówczas odebranie ich powrotnie wiąże się z koniecznością korespondowania z bankiem i komornikiem. Warto w takich sytuacjach korzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. Na pewno nie zaszkodzi, a może wiele pomóc.

Warto odnotować w tym miejscu, że wina za zajęcie pieniędzy z zasiłku dla bezrobotnych na koncie bankowym nie jest winą komornika, ale banku prowadzącego rachunek.

Mam komornika i chcę go zablokować.

Problem egzekucji komorniczych prowadzonych w oparciu o nieważny tytuł wykonawczy jest w Polsce dosyć wiele. Z naszej perspektywy widzimy, że co najmniej kilkadziesiąt osób miesięcznie trafia do nas ze sprawami, w których możemy umorzyć egzekucję komorniczą i (UWAGA!) odzyskać wszystkie zabrane przez komornika środki! Jak to możliwe? O tym za chwilę.

Kiedy istnieje możliwość zatrzymania działań egzekucyjnych? Co ciekawe można wstępnie sprawdzić swoje szanse samodzielnie. Wystarczy odpowiedzieć sobie na jedno, proste pytanie: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?” Pamiętaj, że chodzi o pisma wyłącznie z sądu. Nie o żadne wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej czy inne podobne, niewiele wnoszące pisma. Wyłącznie pisma z sądu. Jeśli okaże się, że NIE, to wówczas możliwe jest wdrożenie skutecznego oddłużania z komornikiem.

Jak to możliwe, że sąd o Tobie zapomniał? Powody z naszego doświadczenia są dwa:

  • zmiana adresu zamieszkania po zawarciu pożyczki/kredytu,
  • zmiana nazwiska po zawarciu pożyczki/kredytu.

W 99% przypadków nieprawidłowych doręczeń przesyłek sądowych dominują powyższe powody. Jako ciekawostkę możemy dodać, że większość nieprawidłowych doręczeń dotyczy e-sądu, który wydaje nakazy zapłaty w procedurze EPU (elektroniczne postępowanie upominawcze).

Jednak od czego zacząć? I tutaj pojawia się problem. Większość osób mających tego typu kłopot nie potrafi samodzielnie zadziałać. Nawet jeśli dłużnik coś potrafi, to może szybko się zniechęcić. Bywa tak, ponieważ koniecznym jest działanie wielotorowe i szybkie. Należy jak najszybciej złożyć pismo do sądu o prawidłowe dostarczenie przesyłki z tytułem egzekucyjnym. W podobnym czasie należy złożyć pismo do komornika z informacją o dokonanych działaniach. Bywa również koniecznym wysłanie pisma do wierzyciela, w którym poinformujemy o aktualnej sytuacji i podjętych czynnościach.

Komornik zajął zasiłek. Jak i gdzie zgłosić się o pomoc?

Wiedząc o tym, że zadanie nie jest łatwe do wykonania dla przeciętnego „Kowalskiego” postanowiliśmy powołać specjalny zespół Kancelarii EUROLEGE od spraw egzekucji komorniczych. W ten sposób osoby mające komornika mogą szybko uzyskać potrzebną i fachową pomoc prawną. Prawnik od długu w Kancelarii EUROLEGE przeanalizuje sprawę oraz dostępną dokumentację i przedstawi schemat działania. Następnie pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

Najważniejsze, że u nas wszystko załatwisz zdalnie (on – line) bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Działamy tak od wielu lat i widzimy spore zainteresowanie tego typu pomocą prawników. Dzięki temu oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na inne sprawy.

Chcesz skontaktować się z naszą Kancelarią EUROLEGE i zobaczyć jak możemy Ci pomóc? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie internetowej. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego jeden z naszych konsultantów nawiąże z Tobą kontakt.

Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.8/5 - (31 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 komentarzy

  1. Dostałam zwrot podatku na konto bankowe na którym mam komornika. Zwrot ponad 3 tys. Dostałam też zasilek dla bezrobotnych ponad 700 zł. Oba przychody potraktowano jako zwykle wplywy i zostało mi zabrane wszystko ponad kwotę wolna. Bank powiedział że zajęcie z tyt zasilku dla bezrobotnych jest traktowane jako takie które można zająć w 100% bo to nie jest wynagrodzenie za pracę i oni nie zdejmą z tego tytułu blokady. Czy mają rację?

    1. Dzień dobry Pani Olu. Oczywiście bank nie ma racji. Przede wszystkim należy jednak sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. W szczególności, czy tytuł wykonawczy wydany w sprawie nie jest wadliwy. To spotykane zjawisko. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.