W mediach pojawiła się informacja o próbie oszustwa polegającego na podszywaniu się pod znaną firmę pożyczkową VIVUS. Za pomocą metody zwanej spoofingiem, oszuści wyświetlają na ekranie telefonu ofiary numer, który ma należeć do wspomnianej firmy pożyczkowej. W rzeczywistości jednak dzwonią z zupełnie innego numeru telefonu. W trakcie rozmowy często też podkreślają, że dzwonią z firmy VIVUS. W ten sposób zyskują zaufanie potencjalnej ofiary, która nie jest świadoma, że rozmawia z przestępcą.

Oszuści mają wykonywać połączenia z numerów:

  • 660 600 700
  • 22 206 21 21

Cały proceder ukierunkowany jest na zebranie danych osobowych rozmówcy, do którego wykonywane jest połączenie. W skrajnych przypadkach dochodzi również do wyłudzenia danych logowania do bankowości internetowej. Jeśli oszustwo bankowe okaże się skuteczne, to cyberprzestępcy mogą wyczyścić konto bankowe z pieniędzy ofiary.

Jak podkreśla firma Vivus, podane numery telefonu służą tylko i wyłącznie do odbierania połączeń przychodzących od klientów. Nie ma zatem możliwości, aby firma pożyczkowa próbowała kiedykolwiek kontaktować się z nami za ich pośrednictwem.

Co zrobić w przypadku wyłudzenia danych na firmę pożyczkową?

Jeśli w trakcie rozmowy z potencjalnym pracownikiem firmy pożyczkowej nabierzesz podejrzeń rozłącz się. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie podawać w rozmowie telefonicznej tak wrażliwych danych jak:

  • numer PESEL,
  • seria i numer dowodu osobistego,
  • adres zamieszkania,
  • nazwisko rodowe matki,
  • login i hasło do bankowości internetowej,
  • numer karty kredytowej/debetowej.

Każdy złodziej może wykorzystać Twoje dane osobowe do zaciągnięcia licznych zobowiązań finansowych. Zazwyczaj pożyczek pozabankowych.

Uważaj komu, gdzie i w jakich okolicznościach podajesz swoje dane osobowe.

Padłeś ofiarą oszustwa przez Internet? Natychmiast zgłoś sprawę Policji! Rozsądnym byłoby również zgłoszenie faktu kradzieży danych osobowych w placówce bankowej.

Oszust ukradł pieniądze z Twojego konta bankowego? Możesz je odzyskać!

Pamiętaj, że jeśli padłeś ofiarą oszustwa to możesz odzyskać pieniądze. Nie jest tutaj istotne to, czy sprawca został przez Policję ustalony czy też nie. Znaczenia też nie będzie miało i to, że Twoja reklamacja nie została uwzględniona przez bank. W zadecydowanej większości spraw bank ma obowiązek zwrócić Ci całość środków zabranych przez oszusta.

W Kancelarii EUROLEGE pomagamy w tego typu sprawach. Pomagamy odzyskiwać pieniądze zrabowane przez oszustów. Kradzież pieniędzy z konta bankowego w tego typu przestępstwach to norma. Pomagaliśmy już w sprawach:

Jeśli chcesz uzyskać szybką pomoc zgłoś się już dzisiaj. Pomagamy w całej procedurze odzyskiwania pieniędzy skradzionych z konta bankowego. Nie słuchaj pracowników banków, którzy twierdzą, że pieniądze nie są do odzyskania.

Ktoś wyłudził na moje dane pożyczkę lub kredyt. Mam sprawę w sądzie i komornika. Kto mi pomoże?

Ktoś wyłudził Twoje dane osobowe i masz teraz problemy? Sprawa w sądzie, a może już komornik? To nic strasznego. W takich sytuacjach możliwa jest szybka i skuteczna pomoc. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom pozwanym do sądów w całym kraju przez banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe. Wiele osób, którym pomogliśmy było wcześniej ofiarami internetowych przestępców.

Pomagamy również na etapie postępowań komorniczych. Umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie zabranych przez komornika pieniędzy w pewnych okolicznościach jest możliwe.

Skontaktuj się z nami:


5/5 - (44 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Justyna pisze:

Poczyka

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Justyno. Pomagamy w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.