W mediach pojawiła się informacja o próbie oszustwa polegającego na podszywaniu się pod znaną firmę pożyczkową VIVUS. Za pomocą metody zwanej spoofingiem, oszuści wyświetlają na ekranie telefonu ofiary numer, który ma należeć do wspomnianej firmy pożyczkowej. W rzeczywistości jednak dzwonią z zupełnie innego numeru telefonu. W trakcie rozmowy często też podkreślają, że dzwonią z firmy VIVUS. W ten sposób zyskują zaufanie potencjalnej ofiary, która nie jest świadoma, że rozmawia z przestępcą.

Oszuści mają wykonywać połączenia z numerów:

  • 660 600 700
  • 22 206 21 21

Cały proceder ukierunkowany jest na zebranie danych osobowych rozmówcy, do którego wykonywane jest połączenie. W skrajnych przypadkach dochodzi również do wyłudzenia danych logowania do bankowości internetowej.

Jak podkreśla firma Vivus, podane numery telefonu służą tylko i wyłącznie do odbierania połączeń przychodzących od klientów. Nie ma zatem możliwości, aby firma pożyczkowa próbowała kiedykolwiek kontaktować się z nami za ich pośrednictwem.

Co zrobić w przypadku wyłudzenia danych na firmę pożyczkową?

Jeśli w trakcie rozmowy z potencjalnym pracownikiem firmy pożyczkowej nabierzesz podejrzeń rozłącz się. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie podawać w rozmowie telefonicznej tak wrażliwych danych jak:

  • numer PESEL,
  • seria i numer dowodu osobistego,
  • adres zamieszkania,
  • nazwisko rodowe matki,
  • login i hasło do bankowości internetowej,
  • numer karty kredytowej/debetowej.

Każdy złodziej może wykorzystać Twoje dane osobowe do zaciągnięcia licznych zobowiązań finansowych. Zazwyczaj pożyczek pozabankowych.

Uważaj komu, gdzie i w jakich okolicznościach podajesz swoje dane osobowe.

Padłeś ofiarą oszustwa przez Internet? Natychmiast zgłoś sprawę Policji! Rozsądnym byłoby również zgłoszenie faktu kradzieży danych osobowych w placówce bankowej.

Ktoś wyłudził na moje dane pożyczkę lub kredyt. Mam sprawę w sądzie i komornika. Kto mi pomoże?

Ktoś wyłudził Twoje dane osobowe i masz teraz problemy? Sprawa w sądzie, a może już komornik? To nic strasznego. W takich sytuacjach możliwa jest szybka i skuteczna pomoc. W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy osobom pozwanym do sądów w całym kraju przez banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe. Wiele osób, którym pomogliśmy było wcześniej ofiarami internetowych przestępców.

Pomagamy również na etapie postępowań komorniczych. Umorzenie egzekucji komorniczej i odzyskanie zabranych przez komornika pieniędzy w pewnych okolicznościach jest możliwe.

Źródło informacji: https://www.dobreprogramy.pl/polaczenie-z-numeru-660600700-nie-odbieraj-pod-zadnym-pozorem,6691933398211232a

5/5 - (42 votes)
Kategorie: Wiadomości Tagi: Brak tagów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.