Każdego dnia dochodzi do kilkunastu lub kilkudziesięciu prób wyłudzeń. Oszuści posługują się coraz to nowszymi metodami, które mają na celu pozyskanie danych i ich późniejsze wykorzystanie. Najczęściej stosują je do wzięcia kredytu lub pożyczki, ale nie tylko. Dane osobowe mogą posłużyć także do podpisania umowy na różnego rodzaju usługi, wzięcie sprzętu na raty. To tylko kilka przykładów, gdyż przestępcy mają całą masę zastosowań, a same dane osobowe często są cenniejsze niż pieniądze znajdujące się na koncie danej osoby. Sprawdź, jak sprawdzić czy ktoś nie wykorzystał Twoich danych osobowych.

Kradzież danych osobowych – jak może do tego dojść?

Twój dowód osobisty jest na swoim miejscu? Świetnie, jednak w dzisiejszych czasach oszuści nie potrzebują fizycznego dokumentu, aby posłużyć się Twoimi danymi. Udogodnienia dzisiejszych czasów jak np. możliwość załatwienia wszystkiego przez internet, w tym przypadku może okazać się prawdziwym utrapieniem.

Pożyczki czy kredyty na niewielką kwotę udzielane są poprzez złożenie odpowiedniego wniosku i zalogowanie się do swojego konta bankowego. Większość banków nie wymaga dodatkowego potwierdzenia w postaci wizyty w placówce. Jeżeli więc przestępca zna Twoje dane do logowania, może bez problemu wziąć kredyt na Twoje konto.

W przypadku kiedy nie masz konta w danym banku, instytucja często wymaga potwierdzenia w postaci skanu dowodu osobistego lub wysłania ze swojego konta osobistego przelewu weryfikacyjnego na wskazaną kwotę. Jak możesz się domyśleć zabezpieczenia tego typu to nie problem dla oszustów próbujących wyłudzić kredyt na Twoje dane.

Cyberprzestępcy wykorzystują liczne metody, aby pozyskać Twoje dane osobowe. W większości przypadków poszkodowana osoba nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jest zupełnie nieświadoma tego, że właśnie padła ofiarą oszustwa. Pamiętaj, żeby nie rozsyłać swoich danych osobowych, ani skanu dowodu osobistego. Jego kopiowanie jest nielegalne i nie może od Ciebie wymagać tego nawet Twój przyszły pracodawca. Ogłoszenia o pracę to idealny przykład tego, jak zuchwałe potrafią być działania oszustów.

Cyberprzestępcy wykorzystują także różnego rodzaju złośliwe oprogramowania, które potrafią przechwycić dane osobowe czy uzyskać dostęp do Twojego konta, kiedy nawet tego nie podejrzewasz.

Jak sprawdzić czy ktoś nie wykorzystał moich danych osobowych?

Powyższe przykłady pokazują, że dobrze jest kontrolować sytuację, nawet kiedy nie spodziewasz się, że coś może się dziać. Dlatego dobrze jest raz na jakiś czas sprawdzić, czy Twoje dane osobowe nie zostały wykorzystane wbrew Twojej woli. W takich przypadkach istotne jest szybkie działanie i świadomość tego, że coś się dzieje. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż kiedy dowiadujesz się o wyłudzeniu z wezwania do zapłaty doręczonego przez komornika.

To, czy Twoje dane nie zostały wykorzystane, możesz samodzielnie sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej czyli BIK. To instytucja, która posiada dane o wszystkich zobowiązaniach zaciągniętych w bankach i w niektórych instytucjach pozabankowych. Na stronie możesz pobrać raport o sobie. W nim zawarte są wszystkie otwarte na Twoje dane kredyty. O zadłużeniu możesz dowiedzieć się także z BIG czyli Biura Informacji Gospodarczej lub z giełdy dłużników czy innego rejestru. Jednak mówimy tutaj o sytuacjach, kiedy do zaciągnięcia kredytu już doszło. Czy można temu przeciwdziałać?

Oszust wziął kredyt lub pożyczkę na Twoje dane osobowe?

Możesz anulować wszystkie nienależne długi!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc w całkowitym oddłużeniu.

Jeżeli ktoś zaciągnął na nas kredyt, to musimy liczyć się z tym, że sytuacja nie rozwiąże się szybko, a nas czeka sporo stresu i wyjaśniania. Większość takich spraw kończy się w sądzie, a sprawców rzadko kiedy udaje się złapać. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom warto ustawić sobie płatną subskrypcję, jaką jest alert BIK. Dzięki temu dostaniesz informację z Biura Informacji Kredytowej kiedy ktoś zapyta o Twoje dane. W przypadku, kiedy odbędzie się to bez Twojego udziału będziesz mieć czas, aby zadzwonić do banku i zablokować próbę wyłudzenia.

Gdzie zgłosić kradzież tożsamości?

Jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że dane z Twojego dowodu osobistego wpadły w ręce oszustów, to pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie dowodu osobistego. Pamiętaj, że nie możesz dokonać tego na policji podczas składania zawiadomienia o przestępstwie. Zastrzec dowód osobisty możesz:

  • w urzędzie miasta lub gminy
  • Przez internet: w aplikacji mObywatel, przez profil zaufany
  • W BIK
  • W banku

Zgłaszając nieuprawnione wykorzystanie danych w banku, Twój dowód osobisty od razu trafi do rejestru, który nazywa się System Dokumentów Zastrzeżonych. Dzięki temu, wszystkie instytucje, które korzystają z tego systemu będą mieć dostęp do informacji o tym, że dane te wykorzystywane są niezgodne z prawem.

Moje dane zostały wykorzystane do wzięcia kredytu lub pożyczki – co dalej?

W przypadku, kiedy dojdzie do wyłudzenia kredytu lub pożyczki należy przede wszystkim zgłosić ten fakt na policji lub w prokuraturze. Kolejnym krokiem jest skierowanie się do banku lub instytucji, która tego kredytu lub pożyczki udzieliła. Konieczne będzie przedstawienie tam potwierdzonego zgłoszenia od organów ścigania. Jednak musisz nastawić się na to, że cała procedura trochę potrwa, a sytuacja nie zostanie od razu odkręcona. Bank może jednak zaniechać dochodzenia roszczeń od Ciebie do momentu wyjaśnienia sprawy. Jednak zawsze jest to dobra wola banku.

Pamiętaj, że wyłudzenie kredytu lub pożyczki to przestępstwo, za które odpowiedzialność powinien ponosić przestępca. Dlatego nie musisz spłacać kredytu lub pożyczki, które zostały zaciągnięte na Twoje dane, a bank lub inna instytucja nie mogą tego od Ciebie wymagać.

Wykorzystanie danych osobowych to przestępstwo, które zostało opisane w art. 275 KK. Za posługiwanie się cudzym dokumentem grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat.

W niektórych sytuacjach to Ty masz prawo obarczać bank za zaistniałą sytuację. Możesz powołać się na to, że Twoje dane były niedostatecznie chronione lub kredyt został udzielony na podstawie dokumentu, który był już zastrzeżony.

UWAGA! Jeśli ktoś zaciągnął na Ciebie kredyt albo pożyczkę (wyłudzenie kredytu) to możesz żądać stwierdzenia nieistnienia tego zobowiązania. Należy jednak złożyć do sądu stosowny pozew. Proces zwykle kończy się pełnym powodzeniem, ale wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa cywilnego, bankowego oraz procedury cywilnej.

Ktoś wykorzystał moje dane osobowe do wzięcia kredytu. Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli ktoś wykorzystał Twoje dane osobowe, to przede wszystkim musisz działać. Niezależnie od tego, do czego mu posłużyły pamiętaj o tym, aby zastrzec swój dowód osobisty i wykonać zgłoszenie oszustwa internetowego na policję. Jeśli oszust nie wykorzystywał Internetu to procedura będzie też taka sama. Jeżeli wiesz, że na Twoje dane został zaciągnięty kredyt lub pożyczka to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy prawnika. Musisz nastawić się na to, że nie będzie to łatwa przeprawa, a pomoc kogoś, kto posiada odpowiednie doświadczenie może okazać się kluczowa.

Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa skorzystaj z darmowej konsultacji i pozwól, aby Twoją sytuację przeanalizował nasz prawnik. Kancelaria Eurolege posiada doświadczenie w podobnych sytuacjach i wiele wygranych spraw na koncie.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (37 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

KATARZYNA pisze:

Witam ktos wyludza na moje dane, zakuoy z youtube, google pay . Poniewaz przychodza mi smsy z potwierdzeniem transakcji ktoorych ja nie wykonuje.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Katarzyno. Czy zgłaszała już Pani wskazany wyżej problem administratorowi powyższych platform?

Ariel pisze:

Ktoś ma moje dane jak mogę sprawdzić czy ktoś nie bierze na mnie kredytu

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Arielu. W takiej sutiacji najlepiej sprawdza się Alert BIK. Pisaliśmy o tej usłudze więcej na naszym blogu w tym materiale: https://www.eurolege.pl/raport-bik-za-darmo/