Oszustwa internetowe to plaga dzisiejszych czasów. Co roku powodują straty w wysokości milionów złotych. Uderzają w przypadkowe ofiary, użytkowników internetu, którzy podczas ataku tracą oszczędności swojego życia. Celem są nie tylko pieniądze, ale także dane, które wykorzystywane są do dalszych oszustw.

Czym jest oszustwo internetowe?

Cyberprzestępstwa mają wiele oblicz, jednak jedną wspólną cechę: wszystkie odbywają się w środowisku internetu. Przestępcy korzystają z tego, że to właśnie użytkownik jest najsłabszym ogniwem i wykorzystują różnego rodzaju metody, które wciąż udoskonalają. Jednak do najpopularniejszych oszustw należą:

 • Phishing
 • Scam
 • Oszustwo nigeryjskie
 • Sprzedaż nieistniejących towarów

Phishing to metoda, która obejmuje całą masę różnych działań. Jednak sama technika polega na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję i nakłanianie użytkownika do odwiedzenia danej strony internetowej, która została stworzona przez cyberprzestępców celem pozyskania danych.

Scam to bardziej wyrafinowane oszustwo. Przestępca wykorzystuje naiwność i emocje drugiego człowieka wzbudzając w nim zaufanie. Wszystko po to aby później łatwiej było nim manipulować i np. poprosić o przelew na ustaloną kwotę pieniędzy. Oszustwo nigeryjskie to odmiana scamu, jednak zyskało swoją osobną, oddzielną kategorię ze względu na to, że ten schemat działania był wielokrotnie wykorzystywany. Co gorsza, z powodzeniem. Ofiara dowiaduje się, że może pomóc podczas transferu sporej sumy pieniędzy, a jedynym koniecznym krokiem jest wpłata niewielkiej sumy za ten właśnie transfer. W perspektywie ofiara ma zyskać dużo więcej, gdyż oferowany jest jej % od kwoty transferowanej.

Sprzedaż nieistniejących produktów to mniej efektowny sposób, w porównaniu do poprzednich, jednak niezwykle skuteczny. Często sprzedawcy na portalach aukcyjnych wystawiają przedmioty w okazyjnej cenie i oferują wysyłkę za pobraniem po wpłacie zaliczki lub ustalonej kwoty, która miałaby pokryć koszt przesyłki. Czasami zdarzają się także oszuści, którzy tworzą fałszywe sklepy internetowe, w których towar jest tylko w wirtualnej rzeczywistości, a danych kontaktowych próżno szukać. 

Cyberataki przybierają coraz to nowe formy i nie zawsze udaje się w porę wykryć, że jest to oszustwo. Jednak edukacja jest podstawą do bezpieczeństwa w sieci. Warto wziąć pod uwagę to, że tego typu ataki naprawdę mogą przytrafić się każdemu.

Zgłoszenie oszustwa internetowego krok po kroku

Przestępstwa internetowe ścigane są na wniosek osoby poszkodowanej. Oznacza to, że bez zgłoszenia, organy nie mogą nic zrobić. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że tego typu przestępstwa są trudne do wykrycia, jednak zawsze mamy prawo do ich zgłoszenia.

Kto może zgłosić oszustwo internetowe?

Do złożenia zawiadomienia o przestępstwie uprawniona jest każda osoba, która posiada taką informację. 

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe?

Zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa można zgłosić zarówno osobiście jak i zdalnie. Osobiście można dokonać tego najbliższej jednostce Policji, w prokuraturze. W taki sposób można zgłosić zawiadomienie ustne, które zostanie spisane przez policjanta lub prokuratora w formie protokołu. Zdalnie natomiast można zgłosić oszustwo za pomocą strony internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo

Możliwe jest także zgłoszenie pisemne i wysłanie na adres prokuratury lub jednostki policji. W takim przypadku powinno ono spełniać wymogi pisma procesowego, czyli zawierać:

 • Dane organu, do którego kierowane jest pismo
 • Dane osoby zgłaszającej oszustwo
 • Szczegółowy opis sprawy, której dotyczy pismo
 • Datę i podpis osoby składającej zawiadomienie

Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono z twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Zbieraj dowody, działaj szybko

Przy oszustwach internetowych czas ma ogromne znaczenie. Cyberprzestępcy potrafią szybko usunąć fałszywe strony czy sklep internetowe, a także wymazać prowadzoną korespondencję. Jednak każda aktywność w sieci pozostawia cyfrowy ślad. Kiedy zorientujesz się, że masz do czynienia z przestępstwem zabezpiecz możliwe jak najwięcej dowodów. Wydrukuj korespondencję, wiadomości e-mail, a także dokładny adres strony internetowej. Ważny jest każdy szczegół, który może doprowadzić do rozwiązania sprawy.

Możesz zostać także poproszony o wgląd do komputera. Nie zmieniaj nic, nie usuwaj plików, może okazać się, że ślad znajduje się na dysku twardym. Jeżeli oszustwo dotyczy sprzedaży nieistniejących produktów internetowych warto posiadać korespondencję z działań, które podejmowane były na własną rękę w celu odzyskania wpłaconej kwoty. 

Zgłoś incydent, aby ochronić pozostałych użytkowników

Poza próbą odzyskania swoich dóbr warto pomyśleć także o zabezpieczeniu innych użytkowników internetu. Można tego dokonać zgłaszając incydent dotyczący działań w internecie do zespołu CSIRT NASK, który zajmuje się badaniem i blokowaniem tego typu oszustw. Zespół działa w ramach Państwowego Instytutu Badawczego. Na stronie 

https://incydent.cert.pl/ dostępny jest formularz, który umożliwia wysłanie zgłoszenia o niebezpiecznym incydencie. Do NASK możesz zgłosić:

 • otrzymaną niebezpieczną wiadomość wraz z załącznikami
 • linki do podejrzanych stron internetowych
 • fałszywe sklepy internetowe
 • nielegalne treści
 • błędy w oprogramowaniu

Jak odzyskać pieniądze od oszustów internetowych? 

Oszustwa internetowe są ciężko wykrywalne. Często sprawcy nie udaje się pociągnąć do odpowiedzialności. Nie oznacza to jednak, że nie należy nic z tym robić.

Duże serwisy takie jak Allegro czy PayPal mają specjalne programy ochrony kupujących i sprzedających. Jeżeli problem wystąpił na jednej z takich stron to warto zgłosić problem także do administracji serwisu. 

Należy pamiętać także, że jeżeli w ramach oszustwa została obciążona Twoja karta kredytowa, to zawsze masz prawo do złożenia reklamacji w banku, która nazywana jest chargeback. Szczególnie, jeśli oszustwo dotyczyło sprzedaży towarów, których nie otrzymałeś. Po złożeniu takiej reklamacji otrzymasz specjalny numer, który będzie potwierdzeniem otwarcia sprawy. Cała procedura jest czasochłonna, gdyż może potrwać nawet ponad miesiąc, jednak prawda jest taka, że nic na tym nie tracisz. Możesz tylko zyskać. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania. 

Kiedy chargeback nie działa?

Możliwość reklamacji dotyczy wyłącznie transakcji wykonywanych za pomocą kart płatniczej. Oznacza to, że jeżeli dokonałeś płatności za pomocą przelewu lub operacji BLIK to niestety nie masz podstawy do zgłoszenia. Jednak nie oznacza to, że nie ma szans na odzyskanie utraconych pieniędzy.

W bardziej skomplikowanych przypadkach przyda się ocena prawna. Prawnik, który specjalizuje się w przestępstwach w sieci oceni możliwości i przedstawi możliwe do podjęcia kroki. Przeważnie każda tego typu sprawa wiązać się będzie ze złożeniem do sądu wniosku przeciwko bankowi, w którym zostanie on wezwany do zapłaty. W naszej kancelarii EUROLEGE posiadamy zespół specjalistów, który zajmuje się tego typu sprawami. 

Cyberoszustwa – gdzie szukać pomocy?

Dzięki modelowi współpracy zdalnej możemy reprezentować klientów przed każdym sądem w Polsce. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szybka analiza sprawy, która w przypadku cyberprzestępczości jest wyjątkowo istotna. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub telefonicznie. Wstępna analiza sprawy jest zawsze darmowa.

Skontaktuj się z nami:


5/5 - (36 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Maciej pisze:

Witam. Ostatnio znalazłem reklamę na Facebook dotyczącą szybkiego zarobku w krypto walutach. Po wejściu w reklamę przekierowało mnie do komunikatora Telegram. Oszust przekonał mnie abym przelał mu pieniądze na inwestycje a po godzinie odda mi zysk. Po tym czasie żądał kolejnych wpłat i w sumie przelałem mu około 30 tysięcy. Po zagrożeniu tej osobie, że jeśli nie przeleje mi zysku lub nie odda przelanych pieniędzy cały czas odpisuje, że doszedłem do błędnych wniosków.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Macieju. Czy przelewów dokonywał Pan samodzielnie? Czy instalował Pan jakieś oprogramowanie na swoich urządzeniach, np. AnyDesk?

Łukasz pisze:

Dzień dobry. Pod pozorem pracy zdalnej zostały wyłudzone odemnie pieniądze. Firma działa sobie I mamą oddział w Warszawie. Jest szansa na pomoc z waszej strony?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Łukaszu. W jaki sposób wyłudzono od Pana pieniądze? Czy wpłacał Pan jakiekolwiek środki na konto oszustów czy też podawał Pan jakieś dane, dzięki którym oszuści ukradli pieniądze z Pana konta albo zaciągnęli na Pana umowy pożyczek/kredytów?

Justyna pisze:

Witam serdecznie zrobiłam pewna głupotę pisząc z mężczyzną który okazał się oszustem żerującym na wyciąganiu pieniędzy od kobiet zapoznanych na portalach społecznościowych.Przez 2 miesiące utrzymywałam z tym mężczyzna kontakt był to obcokrajowiec podający się za Włocha niestety okazało się że jest oszustem który ukradł tożsamość pewnego cenionego Tureckiego lekarza …zaczęłam drążyć temat po tym jak kazał mi odebrać swoją paczkę którą mi nadał i przesyłka kurierska miała kosztować 3.5 tyś euro to są bardzo duże koszta.Nie zgodziłam się na takie wysyłanie pieniędzy tym bardziej że wiedziałam co w niej ma być i to było tak abstrakcyjne że aż nie do opisania …po tym jak to napisałam przy pierwszej lepszej wymowce straciłam z nim kontakt przynajmniej tak mi się wydawało bo przestał automatycznie pisać ale po paru dniach zobaczyłam że zaczoł mnie znowu obserwować na wapssapp ale nadal nic nie pisał…niestety martwi mnie jeden szkopuł on ma moje zdjęcia i moje dane ..nr tel….Gmail….i adres boję się że może to wykorzystać przeciwko mnie chodź narazie nic się nie dzieje….zablokowałam go na wszystkich portalach ale boje się o swoje dane osobowe….Bardzo proszę mi pomóc i powiedzieć czy mam się czego bać?? Czy moje dane mogą być wykorzystane w złym celu ?? I jak mam dalej postępować czy zgłosić to czy narazie jeżeli się nic nie dzieje to zostawić to tak jak jest?? Bardzo proszę o pomoc

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Justyno. Jeśli obawia się Pani to po pierwsze powinna Pani złożyć zawiadomienie organom ścigania o w/w fakcie (policja prokuratura), a także wykupić usługę alert BIK, która zapewnia, że w czasie rzeczywistym będzie wiedziała Pani o tym, że ktoś chce na Pani dane osobowe zaciągać zobowiązania.

Rafał pisze:

Strona dobra-recepta.pl wydaje się podejrzana, ponieważ otrzymałem odmowę udzielenia recepty rzekomo przez lekarza. Nie otrzymałem potwierdzenia, że zostało to zdecydowane rzeczywistości przez lekarza, a nie konsultanta, co wydaje się prawdopodobne.

W odmowie napisane jest, że „nasz lekarz nie wyraził zgody”, co sugerować może że żadne lekarz w ogóle nie brał udziału w konsultacji wydania recepty.

Inga pisze:

Poznałam przez internet mężczyznę, wiem pewnie że to nie ja pierwsza i nie ostatnia, ale …wiecie kobieta szuka miłości. Parę rozmów na komikatorze, parę wysłanych zdjęć i…prośba abym wysłała mu pieniądze. Więc zablokował go. Niestety on tak łatwo postanowił nie zrezygnować i teraz mnie szantażuje że jeśli nie zapłacę opublikuje moje zdjęcia na portalach społecznościowych i w gazecie. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Po za tym jest obcokrajowcem, to tym bardziej mnie przeraża. Proszę o konkretną radę.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Inga. Nie może Pani w żadnym razie ulegać szantażowi oszusta. Zalecamy złożenie zawiadomienia o usiłowaniu oszustwa połączonego z szantażem. Organy ścigania (policja i prokuratura) powinny Pani pomóc w tej sprawie.

Adrian Lutka pisze:

Witam serdecznie spotkał mnie niemiły incydent że sprzedawcą z portalu olx a mianowicie przelałem pieniądze na konto sprzedającego w kwocie 310zl zaraz po przelewie kontakt ucichł zero odpowiedzi na smsy i połączenia telefoniczne posiadam dowod przelewu numer konta imię i nazwisko osoby prowadzącej sprzedaż oraz adres czy istnieje możliwość odzyskania pieniędzy

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Adrianie. Padł Pan zapewne ofiarą pospolitego oszustwa, ale przy wykorzystaniu Internetu. Nie jest to klasyczne cyberoszustwo jakim się zajmujemy. Jeśli czuje się Pan oszukany to może Pan złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia oszustwa. Dokona Pan tego w najbliższej placówce policji albo w prokuraturze.

Marta pisze:

Witam zostałam oszukana mam miała być pożyczka prywatna dostałam umowę ale przelewu z racji pożyczki nie otrzymałam a osoba od której miała być pożyczka wyłudziła ode mnie przelew na 675 złotych a teraz żąda jeszcze blisko 1900 złotych żeby mi przelać pieniądze a jak zarzadalam zwrotu moich pieniędzy to stwierdzili że nie został dokończony proces. Proszę o pomoc nie wiem co mam zrobic

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Chętnie przyjrzymy się sprawie bliżej. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj: https://klient.eurolege.pl

Olha pisze:

Zadzwonił pan z numeru +48575526870, rozmawiał w języku rosyjskim jako przedstawiciel banku Millennium. I wypytywał informacje bankową. Ja powiedziałam że nie jestem klientem tego banku. W końcu pan prosił że bym nie zgłaszała na policję. Zauważyłam, że po tej rozmowie muszę to zrobić.

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry, jest to standardowe oszustwo na fałszywego pracownika banku, ostatecznie z wykorzystaniem aplikacji AnyDesk. Dalsza interakcja z potencjalnym oszustem może zakończyć się kradzieżą danych osobowych, wyłudzeniem pożyczek lub kredytów oraz kradzieżą środków z rachunku.

Monika pisze:

Dzień dobry , jakiś czas temu wypełniłam wniosek o dofinansowanie do kursów językowych online. Dzisiaj zadzwoniła Pani . Ma przyjść do mnie paczka na kwotę 318 zł. Czy nie odbierać tej paczki i nie płacić? Czy Pani chodziło o moje dane osobowe do innych przestępstw?

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Moniko. Nie znamy dokładnie Pani sytuacji, ale jeśli nie zamawiała Pani towaru to nie ma Pani obowiązku go odbierać. Sprawę zalecamy również w razie wątpliwości zgłosić miejskiemu (powiatowemu) rzecznikowi praw konsumenta.

Sebastian pisze:

Dobry wieczór.Mam pytanie.Wczoraj niechcac to wszedłem na stronę dla dorosłych.Dzis dostałem e-mail z Głównej Komendy Policji,że zgłosili mnie do Interpolu za cyberprzestępstwo.Mam pytanie czy to był prawdziwy e-mail

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Panie Sebastianie. Nie wiemy, ale zalecamy, aby udał się Pan albo zadzwonił do wydziału cyberprzestępczości i ustalił tą kwestię. Możliwe, że ktoś podszywa się pod Policję celem wyłudzenia od Pana pieniędzy.

Sylwia pisze:

Witam w dniu dzisiejszym i wczorajszym zostałam oszukana chciałam z własnej winy uzyskać pomocy finansowej i wyłudzono ode mnie wczoraj 145 zł dzisiaj 60 zł dostałam umowę które były robione na komputerze proszę o pomoc to miała być formą pożyczki prywatnej i chciałam prosić o pomoc bo nieświadomie zaufałam danym osobą i jeszcze jedna firma wyłudziła ode mnie 1560 zł teraz rząda 850 zł bo inaczej anulowanie czegoś takiego 3000 zł chciałam tylko uzyskać pomocy bo miałam kiepską sytuację finansową żyje tylko z renty socjalnej i dopiero zaczęłam pracę

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Sylwio. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o opis Pani sprawy. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.