Spędzasz czas przy komputerze, przeglądając aukcje na Allegro. Jest! Znalazłeś ten właściwy produkt, dodatkowo po okazyjnej cenie. Kupujesz i czekasz, aż przywiezie go kurier. Niestety mija trzeci, czwarty, później piąty dzień, a produktu nie otrzymałeś. Po tygodniu piszesz do sprzedawcy, ale zero odzewu. Co zrobić z nieuczciwymi sprzedawcami oraz oszustami na Allegro Lokalnie? Najważniejsze, nie odpuszczać!

Z roku na rok coraz częściej Polacy kupują produkty za pomocą Internetu. Prym w sprzedaży wiedzie platforma Allegro, która oferuje sklepom i osobom prywatnym możliwość wystawiania ogłoszeń o sprzedaży swoich produktów. Stronę i aplikację Allegro miesięcznie odwiedza około 22 mln użytkowników. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej przestępców i naciągaczy wykorzystuje tę platformę do oszustw. Okazuje się, że to jedno z wielu oszustw internetowych na jakie może natknąć się niczego nieświadomy użytkownik Internetu.

UWAGA! Skradziono Ci pieniądze z konta wykorzystując znany serwis aukcyjny? A może cyberoszuści wykorzystali Twoje dane osobowe w celu zaciągnięcia kredytów lub pożyczek na Twoje dane (wyłudzenie kredytu i pożyczki)? Zajmujemy się takimi sprawami zawodowo. Chcesz dowiedzieć się więcej co można zrobić w Twojej sprawie cyberoszustwa? Napisz do nas lub zadzwoń (530 333 130). Wstępną analizę sprawy otrzymasz całkowicie za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Allegro, a Allegro Lokalnie. Czym się różnią?

Firma Allegro chcąc przyciągnąć do siebie nowych użytkowników, stworzyła Allegro Lokalnie. Jest to ta sama platforma, ale nakierowana na okazjonalnych sprzedających raczej lokalnie. Firma na Allegro Lokalnie usunęła oceny sprzedaży, wprowadziła możliwość rezerwacji przedmiotu i negocjacji ceny czy uproszczony formularz wystawiania. Uproszczenie ułatwia sprzedaż, ale także ułatwia przestępcom oszukiwanie. Oszustwo na Allegro niestety staje się coraz bardziej powszechną formą działania przestępców w sieci.

Sprzedający ma do dyspozycji 3 rodzaje ogłoszeń:

  • darmowe ogłoszenie –  czyste ogłoszenie i kieruje do kontaktu ze sprzedawcą, Allegro nie pośredniczy w transakcji.
  • ogłoszenie z kup teraz, Allegro pośredniczy w transakcji, a kupujący zostaje objęty programem Allegro Protect,
  • ogłoszenie z licytacją, opiera się na licytacji produktu, wygrywa oferta kupna, która jest najwyższa w chwili zakończenia licytacji.

W zależności od rodzaju ogłoszenia, na kupującym może zostać wywarta próba oszustwa na różne sposoby. Oczywiście działa to również w drugą stronę, to sprzedający może zostać oszukany. Dlatego na niektóre rzeczy trzeba zwracać szczególną uwagę. Najczęściej do oszustw dochodzi na kilka sposobów.

Ogłoszenia nietransakcyjne na Allegro Lokalnie

Warto w szczególności wspomnieć o ogłoszeniach nietransakcyjnych. Są to ogłoszenia, w których sposób płatności odbiór lub dostawę ustala się z kupującym na czacie. De facto portal tylko kojarzy sprzedającego z osobą kupującą, ale zupełnie nie ingeruje w sprzedaż. Pamiętajmy jednak, że sprzedający ma możliwość do takiego ogłoszenia dodania przycisku „kup teraz”, dzięki temu nabywca zostaje objęty programem Allegro Protect. Jeśli masz podejrzenia co do oferty poproś sprzedawcę o zakup tym właśnie sposobem. Szczególnie, jeśli transakcja dotyczy przedmiotów o większej wartości.

Odzyskiwanie pieniędzy z nieuczciwej sprzedaży na Allegro Lokalnie

Może się zdarzyć sytuacja, że nie otrzymamy towaru, będzie on niezgodny z opisem, niekompletny lub po zwrocie nie otrzymamy z powrotem pieniędzy. Nie oznacza to, że teraz wyłącznie my będziemy walczyć z nieuczciwą sprzedażą. Kupując za pomocą „kup teraz” zostajemy objęci programem Allegro Protect.

Padłeś ofiarą oszustwa i skradziono z twojego konta pieniądze?

Możesz odzyskać wszystkie środki!

Już teraz zgłoś się po darmową konsultację prawną! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.

Portal zadbałby takie sytuacje, były jak najmniej uciążliwe dla kupujących. I można przyznać, że działa i jest łatwy w obsłudze. Jedynie musimy wypełnić wniosek, który jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, zapewni nam rekompensatę za towar.

Jednocześnie warto pamiętać, że program nie obowiązuje w przypadku gdy:

  • Nie przestrzega się zasad allegro lub posiada się niezapłacone faktury,
  • Otrzymało się inne środki, które rekompensują stratę np. zwrot z ubezpieczenia karty kredytowej.
  • Sprzedający otrzymał zapłatę gotówką przy odbiorze osobistym przedmiotu.
  • Sprzedaż została wyprowadzona/odbyła się poza portalem.

O ile w zdecydowanej większości przed nieuczciwymi sprzedawcami program Allegro Protect zapewnia ochronę to w wypadku oszustw, które zostały wyprowadzone poza portal, nie zadziała. Oszuści wykorzystują kilka sztuczek, by podsunąć kupującemu stronę, która podszywa się pod Allegro. Pierwszą oznaką, że padliśmy ofiarą oszustwa, jest brak informacji o naszej wpłacie na Allegro Finanse.

Jeden cel – okraść nasze konto

Cała akcja zaczyna się od wystawienia rzeczywistej oferty na portalu Allegro Lokalnie. Oszust wykorzystuje je jako pretekst do nawiązania kontaktu z ofiarą. Przez czas wysyła linki do sfałszowanego ogłoszenia lub prosi o numer telefonu, lub mail

Ofiara zostaje prowadzona przez serię podrobionych stron. Zaczynając od sfałszowanej strony oferty, przez panel aplikacji i panel płatności – celem oszusta jest potwierdzenie przez klienta operacji w aplikacji mobilnej. Finalnie ofiara opłaciła transakcję związaną z ogłoszeniem, które w rzeczywistości nie znajduje się na Allegro Lokalnie, dodatkowo oszust uzyskał prawdziwe dane do konta Allegro ofiary i za jego pomocą może wystawiać kolejne aukcje.

Wyłudzanie danych Sprzedających

W ostatnich miesiącach nasiliły się oszustwa oparte o technikę wydobywania informacji – Scrapping. Sprzedający otrzymują SMS-y, które wyglądają jak wysłane przez Allegro np. informacje, że kupujący opłacił towar z linkiem do rzekomego portalu. Niestety pod linkiem kryje się fałszywy portal, który ma za zadanie uzyskać dane do konta Allegro. W efekcie czego oszust będzie mógł przesyłać złośliwe linki.

Odzyskiwanie pieniędzy

Odzyskanie straconych pieniędzy w wyniku oszustwa poza portalem Allegro jest trudne, ale korzystając z pomocy doświadczonego prawnika od spraw cyberoszustw zdecydowanie łatwiejsze. Jednak odpowiednio szybkie działanie zwiększa szanse na ich odzyskanie. W pierwszej kolejności należy powiadomić bank i policję, jeśli zrobimy to szybko, mamy spore szanse, że przelew jeszcze z niego nie wyszedł. Mamy na swoim koncie liczne wygrane sprawy, w których nasi Klienci otrzymywali zwrot środków skradzionych przez oszustów. Co ważne, obowiązek zwrotu skradzionych pieniędzy z konta bankowego obciąża BANK! Znalezienie sprawcy oszustwa nie jest konieczne.

W najlepszej sytuacji są osoby, które opłaciły transakcję kartą. Mają one Chargeback, czyli procedurę reklamacyjną inicjowaną przez bank po otrzymaniu zgłoszenia przez klienta. Najczęściej ofierze zwracane są pieniądze, a bank przejmuje na siebie roszczenia. Dzięki temu już po kilku dniach będziemy mieć zwrot środków z transakcji.

Banki częściowo są odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszych oszczędności, dlatego zawsze, gdy nie odzyskamy pieniędzy możemy zwrócić się do kancelarii prawniczej o wywalczenie ich. W Kancelarii EUROLEGE od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą w odzyskiwaniu pieniędzy skradzionych z kont przez cyberoszustów. Kradzież pieniędzy z konta bankowego? Jeden telefon lub mail do naszej Kancelarii może zmienić Twoje życie i umożliwić odzyskanie skradzionych środków.

Oszustwa na Allegro Lokalnie zdarzają się i będą się zdarzać dalej, jeśli padliśmy ofiarą wyłudzenia środków z konta, najważniejsze jest szybkie podjęcie zawiadomienie banku, policji i Allegro. Sprawne działanie ma znacząco wpływ na szanse odzyskania pieniędzy.

Padłeś ofiarą oszustwa? Skontaktuj się z nami!

W naszej kancelarii Eurolege pomagamy tym, którzy padli ofiarą wyłudzeń. Niezależnie od tego czy na celowniku było Twoje konto bankowe czy też dane osobowe – pomożemy. Pierwsza, wstępna analiza sprawy jest zawsze darmowa. Podczas tej procedury prześledzimy przedstawione przez Ciebie dokumenty i wskażemy Ci możliwe rozwiązania sytuacji. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą naszej strony internetowej.

Skontaktuj się z nami:


4.8/5 - (45 votes)

Kategorie: Cyberbezpieczeństwo

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Martyna pisze:

Na Allegro lokalnie 6 maja 2023 zakupiłam od zaneta( danieltaaa) gitarę klasyczna w kwiaty. Okazało się ze została sprzedana w grudniu a Pani nie wycofała oferty. Pani próbowała wyciągnąć ode mnie numer telefonu w celu zwrotu pieniedzy. Ja się na to nie zgodziłam bo miałam podejrzenie o próbę wyłudzenia pieniedzy. Podałam numer konta i pani robiła problem ze zwrotem pieniedzy. Straszylam policja ale pani tylko mnie powyzywala i zaczęła nękać wyzwiskami na codzień a pieniedzy nadal nie mam. Pani tylko zna mój nick z mojego konta jak robiłam zakup ale nie podawałam pani żadnych moich danych. Czy w takiej sytuacji grozi mi ze ona wykorzysta do czegoś to ze zna nick mojego konta? I ewentualne dane do wysyłki skoro wyświetlają się po zrobieniu zakupu? Mam szanse odzyskać pieniądze? Jeśli tak to jak? I jak ukarać panią za to? Sprawa wymaga zgłoszenia na policję czy Allegro mi pomoże? Prosze o odpowiedz i o pomoc. Prosze o kontakt mailowy na martynka182.93@o2.pl

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Martyno. Czy zgłaszał już Pani w/w działanie organom ścigania (policja, prokuratura)?