Nie wszyscy dłużnicy są tymi złymi, którzy uciekają przed odpowiedzialnością i robią wszystko, aby wymigać się od spłacania zaległości. Niektórzy chcą zacząć żyć od nowa, pozbyć się ciężaru jakim jest zadłużenie i w końcu wyjść na prostą. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Czasem warunki zaproponowane przez wierzyciela przerastają możliwości dłużnika, a perspektywa utraty majątku poprzez egzekucję wydaje się być nieunikniona. Czy tak rzeczywiście musi być? Czy istnieje możliwość, aby dogadać się z komornikiem i spłacać zadłużenie w przystępnych ratach?
Czy można dogadać się z komornikiem?
Jednym z największych błędów, które popełniają dłużnicy, jest unikanie komornika. Odkładanie wezwań do zapłaty na dno szuflady nie pomoże, a może jedynie zaszkodzić. Zupełnie zrozumiałe jest, że zadłużenie jest powodem wstydu i zdecydowanie prościej jest po prostu o tym nie myśleć. Jednak to nic nie da. Każdemu może podwinąć się noga, a utrata płynności finansowej to jedynie przejściowy okres, o ile zadbasz o to, aby zmienić tę sytuację. Przedłużanie czynności komornika i unikanie odpowiedzialności doprowadzi jedynie do wzrostu zadłużenia. Kontakt z wierzycielem lub jeśli to niemożliwe to z komornikiem czasami jest najlepszym rozwiązaniem.
WAŻNE! Zanim skontaktujesz się z wierzycielem albo komornikiem skorzystaj z pomocy prawnika od spraw długów. W ten sposób unikniesz błędów, jakie popełniają osoby zadłużone.
Trzeba jednak wspomnieć o tym, że komornik jest jedynie wykonawcą powierzonego mu zadania czyli ściągnięcia należności od dłużnika. Nie ma on możliwości decydowania o tym w jaki sposób i z jakiego składnika majątku należność ta zostanie pobrana. Z takimi ustaleniami należy zwrócić się do wierzyciela – to on ma możliwość rozłożenia długu na raty i ustalenia nieco przychylniejszych warunków spłaty zadłużenia.
Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?
Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze
Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.
Nie czekaj na komornika, dogadaj się z wierzycielem
Tak naprawdę, najlepszym momentem na wnioskowanie o rozłożenie zaległości na raty jest moment, kiedy zauważysz, że nie jesteś w stanie spłacać ustalonej wcześniej kwoty. Nie musisz czekać na to, aż do swoich czynności przystąpi komornik – możesz wcześniej spróbować porozumieć się z wierzycielem i poprosić o dopasowanie rat do Twoich możliwości finansowych. Co prawda nie ma gwarancji, że wierzyciel przystanie na Twoją propozycję, jednak warto spróbować. Po drugiej stronie też jest ktoś, komu zależy na tym, aby otrzymać swoją należność. Jednak wychodząc z propozycją pamiętaj, aby była ona realna i przemyślana. Zaproponuj kwotę, która jest w zasięgu Twoich możliwości. Takie porozumienie najlepiej zawrzeć na piśmie i dołączyć do niego adnotację, że wierzyciel nie będzie kierował sprawy do komornika do momentu, aż dłużnik będzie spłacał zadłużenie zgodnie z ustaleniami umowy.
Czy wiesz, że…? Do czasu spłaty całego kredytu/pożyczki albo 1 rok od ich spłaty możesz ubiegać się o sankcję kredytu darmowego? Dzięki temu możesz zmniejszyć ratę nawet o połowę albo odzyskać wpłacone pieniądze!
Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty – co powinien zawierać?
Zacznijmy od tego, że wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty powinien mieć formę pisemną. Takich ustaleń dokonuje się oficjalnie, więc nie jest to kwestia rozmowy, a złożenia dokumentu. Wniosek ten powinien zawierać:
- datę i miejsce sporządzenia
- imię i nazwisko dłużnika, adres zamieszkania, PESEL
- dane adresata pisma – adresatem jest wierzyciel
- informacje dotyczące zadłużenia
- propozycję spłaty długu
- uzasadnienie do tej propozycji
- własnoręczny podpis
To czy pismo zostanie pozytywnie rozpatrzone czy też nie zależy jedynie od dobrej woli wierzyciela. Jednak jeśli do tej pory nie unikałeś kontaktu z wierzycielem i wykazywałeś chęć rozwiązania problemu polubownie, a Twoja propozycja jest realna, to nie powinno być problemu.
WAŻNE! Wysyłając do wierzyciela pismo z wnioskiem o rozłożenie na raty uznajesz dług! W ten sposób uniemożliwiasz sobie w przyszłości wygraną w sporze sądowym.
Pismo jest dość proste w swojej konstrukcji, jednak przestrzegamy przed korzystaniem z gotowych wzorów opublikowanych na wielu stronach internetowych. Choć wniosek nie jest skomplikowany, to szkoda aby przez mały błąd formalny został odrzucony. Należy mieć na względzie to, że w tle toczy się cały czas postępowanie prowadzone przez komornika, a odsetki rosną. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje pismo nie będzie powodem odrzucenia wniosku lub przedłużenia postępowania, to poproś doświadczonego prawnika o zredagowanie takiego pisma.
Jak dostarczyć pismo do wierzyciela?
Oficjalne pisma najlepiej przesyłać za pomocą listu poleconego. Jeśli masz kontakt z wierzycielem możesz najpierw powiadomić go telefonicznie lub osobiście o swoich zamiarach i przedstawić już na tym etapie swoją propozycję. Jeśli natomiast nie masz żadnego kontaktu z wierzycielem i nie masz jak dostarczyć mu pisma, możesz złożyć je u komornika prowadzącego sprawę osobiście lub listownie.
Czy rozłożenie zadłużenia na raty u komornika ma sens?
W sytuacji, kiedy nie masz możliwości spłaty zadłużenia w wysokości, jaką wskazał Ci wierzyciel, to takie postępowanie ma jak najbardziej sens. Czasami bywa tak, że wierzyciel kieruje do komornika nakaz ściągnięcia całości zadłużenia. Jeśli do tej pory dłużnik nie spłacił swojego długu, to najpewniej dlatego, że nie miał na to środków. Ciężko więc oczekiwać, że na wezwanie komornika spłaci w ciągu tygodnia lub dwóch całe swoje zadłużenie. Dzięki rozłożeniu zadłużenia na raty nie tylko wstrzymasz egzekucję, ale także możesz uniknąć zajęcia rachunku bankowego czy licytacji swojego majątku.
Przed podjęciem tych kroków sprawdź czy komornik działa zgodnie z prawem
Nie namawiamy tutaj do uciekania od odpowiedzialności czy uchylania się od płatności na rzecz wierzyciela. Jednak często w takich sytuacjach bywa tak, że to dłużnik jest poszkodowany, a komornik wykorzystuje jego nieznajomość przepisów i nieco nagina rzeczywistość na swoją korzyść.
Tak samo jak dłużnik tak i komornik ma pewne obowiązki, które regulowane są przez przepisy ustawy, których musi przestrzegać. Jednym z takich obowiązków jest powiadomienie o egzekucji komorniczej, a często bywa tak, że dla osoby zadłużonej wejście komornika jest wielkim zaskoczeniem. Jeśli też należysz do tego grona i nie otrzymałeś wcześniej żadnych pism sądowych to istnieje prawdopodobieństwo, że możesz zatrzymać całkowicie działania prowadzone przez komornika. Co należy zrobić w takim przypadku? Musisz ustalić kilka faktów z komornikiem, a mianowicie:
- dopytać o nazwę sądu, który wydał tytuł wykonawczy
- ustalić samą nazwę tytułu wykonawczego i sygnaturę akt sprawy
- ustalić nazwę wierzyciela
- ustalić datę wydania tytułu wykonawczego
Mając te dane możesz zadzwonić do sądu i dowiedzieć się na jaki adres były wysyłane pisma sądowe. Jeśli rzeczywiście był to nieaktualny adres lub adres zameldowania, pod którym nie przebywasz, to masz szansę na całkowite pozbycie się komornika.
Jeśli ustaliłeś, że pisma sądowe wysyłane były na Twój stary i nieaktualny adres to masz ogromną szansę nie tylko na umorzenie egzekucji, ale także na odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy!
Chcę działać, ale nie wiem od czego zacząć
Jeśli potrzebujesz wsparcia doświadczonego prawnika, który ma wiedzę na temat oddłużania, to skorzystaj z pomocy Eurolege. Od lat zajmujemy się podobnymi przypadkami osób zadłużonych i skutecznie pomagamy im rozwiązać problemy z wierzycielami. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, przekażesz nam niezbędną dokumentację, a my przedstawimy Ci możliwości, całkowicie za darmo. To czy skorzystasz z naszej propozycji czy nie, zależy od Ciebie. Jest to całkowicie niezobowiązujący krok, dlatego tym bardziej warto go podjąć.
Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Bez kategorii (7)
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (453)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (105)
Witam,Mam nieudaną Restrukturyzację, główny wierzyciel na nią nie wyraził zgody.Są długi w Bankach: Santander Bank ok 230 tys, mBank ok 60 tys, Santander Consumer ok 4,5 tys.Poza bankowe: Wealthon 56 tys ale straszą, że będzie 72 tys, YouLand 86 tys, jeszcze nie straszą ale pewnie za chwilę zaczną (w obu tych instytucjach dostałem kredyty na podstawie obrotów na terminalach płatniczych), Smartney ok 60 tys – kredyt na oświadczenie, ZUS 140 tys (połowa odsetki – był układ ratalny ale wymówili bo pojawiła się Restrukturyzacja, teraz ponownie złożyłem papiery o układ ratalny), Intrum – stary dług, przez wiele lat spłacany, ale tez z uwago na Restrukturyzację tez przestałem płacić i nie wiem co teraz. Myślę o upadłości. Prowadzę gastronomię. Proszę o pomoc, jestem przerażony co ze mną będzie. Długi i problemy się pojawiły gdy za dużo pożyczyłem a druga inwestycja w pizzerię nie wypaliła i pociągnęła za sobą na dno inne moje interesy.
Dzień dobry Panie Igorze. Pana sprawa z pewnością wymaga wnikliwego przyjrzenia się jej okiem prawnika od spraw długów. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.